14 Ağustos 2013 Forex Piyasası Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda haftanın ikinci günü içerisinde yoğun veri akışı etkili olurken, Japonya’dan ABD’ye kadar varlık fiyatları üzerinde etkili olan ekonomik göstergeler yatırımcıların gündeminde yer aldı. Euro Bölgesi ve dünyanın en büyük ekonomisinden gelen rakamlar genel anlamda beklentilerden daha iyi gelirken, Dolar endeksindeki yükselişler dikkat çekti.

Avrupa’da, kriz sonrasındaki toparlanmanın ivmelendiğine yönelik artan sinyaller dün Euro Bölgesi ve Almanya’dan gelen ZEW endeksleri ile desteklenirken, bugün kıtadan gelecek önemli veriler piyasa katılımcıları tarafından dikkatle takip edilecek. FED’in varlık alımlarını azaltacağı beklentileri küresel piyasalarda daha yüksek sesler ile dile getirilmeye başlarken, dün çekirdek perakende satışların tahminlerin üzerinde gerçekleştiği görüldü. Avrupa seansı sonlarına kadar artış kaydeden Dolar ise daha sonra nispeten sakin bir seyir ile ulaştığı yüksek seviyelerin civarında tutunmaya çalıştı.

“FED’in tahvil alımlarını kısacağına yönelik sinyaller artıyor”

Parasal genişleme ve düşük faiz oranlarını ekonomik performansa göre düzenleyeceğini belirten FED’in açıklamaları sonrasında ABD’den gelen olumlu veriler, Banka’nın 18 Eylül’de tamamlanacak FOMC toplantısında tahvil alım miktarını azaltacağı beklentilerinin güçlenmesine neden oluyor. Basına yansıyan anketlere göre birçok analist, düşen işsizlik oranı ve canlanma sinyalleri veren ekonomik aktivite göstergeleri sonrasında FED’in, aylık 85 milyar Dolar olan tahvil alımlarının miktarını Eylül ayında azaltacağını düşünüyor. Genel olarak parasal genişleme yanlısı olduğu bilinen FOMC üyelerinin de son zamanlarındaki konuşmalarında Banka’nın yıl içerisinde bir kesintiye gidilebileceğini ifade etmeleri bu beklentilerin artmasına yol açıyor. Atlanta FED Başkanı Dennis Lockhart da dün yaptığı konuşmasında FED’in herhangi bir toplantısında tahvil alımlarını azaltabileceğini ifade etti.

Dünkü yoğun veri akışından sonra yatırımcıları bugün de hareketli bir işlem günü bekliyor. Almanya ve Euro Bölgesi için yayınlanacak büyüme oranlarının (GDP) yanında İngiltere’den BOE’nin toplantı tutanakları, işsizlik oranı ve alacaklı sayım değişimi verileri Avrupa gündeminde olacakken, ABD’den PPI verileri, ham petrol stokları ve FOMC üyesi Bullard’ın konuşmaları incelenecek.

“Euro Bölgesi’ tarihinin en uzun resesyonundan çıkıyor mu?”

Almanya’nın, genellikle 10 gün aralıklar ile açıklanan GDP verilerinden ilki olan rakam bugün, kıtanın lokomotif ülkesi ve para birliği için büyük önem taşıyor. İkinci çeyreğe ilişkin verinin %0.6 olarak açıklanacağı tahmin edilirken, hafta başında Alman hükümetinin oranı %0.75 olarak tahmin etmesi dikkat çekmişti. Diğer taraftan öğle saatlerinde Euro Bölgesi geneli için yayınlanacak GDP verisinde ise altı dönemdir ilk kez pozitif bir rakam görülmesi bekleniyor. Son aylarda ekonomik birlikten gelen veriler sonrasında toparlanmaya başladığına yönelik sinyaller alınan ortak para birimi kullanan ülkelerin geneli için iyimser beklentilerin devam ettiği görülüyor. Alman ve Euro Bölgesi verileri ayrı ayrı değerlendirildiğinde beklentileri üzerinde açıklanacak rakamlar Euro’nun değer kazanmasını sağlayabilecekken, tahminlerin altında kalacak veriler ise ortak para biriminin değer kaybetmesine yol açabilir.

“İngiltere için ikinci eşik ve BOE kayıtları önemli”

Bugün İngiltere’den gelecek istihdam verileri Sterlin’in değeri açısından büyük önem taşırken, BOE’nin son yaptığı toplantısında üyelerin para politikasına ilişkin ne yönde oy kullandıklarının görüleceği tutanaklar yakından izlenecek. Hem faiz hem de parasal genişleme için tüm üyelerin aynı fikirde olacağı beklentisi mevcutken, geçtiğimiz hafta BOE Başkanı Carney’nin konuşmasından sonra işsizlik verisi yatırımcıların merceği altında dikkatle incelenecek. Para politikası için %7 eşik olan belirtilen işsizlik oranında bugün tahmininin %7.8 olduğu görülüyor. Tahminlerin altında olumlu gelecek bir rakam Sterlin’de yukarı yönlü hareketlere neden olabilecekken, verinin beklentini üzerinde açıklanması ada ülkesinin para biriminde değer kayıpları oluşmasına neden olabilir.

“James Bullard ve PPI verileri ABD gündeminde”

Beklentilerin aşan verileri ile parasal genişlemenin yakın bir tarihte azaltılacağı düşüncesinin güçlenmesine yol açan ABD verilerinden bugün PPI rakamları gündemde olacak. Bullard’ın konuşmasından önce önem taşıyan verinin tahminlerin üzerinde gelmesi Dolar’da son yükselişlerin devam etmesini sağlayabilecekken, beklentileri karşılamayan bir PPI verisi ABD’nin para biriminde değer kayıplarının görülmesine yol açabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Çarşamba

Zaman                       Haber                                                       Beklenti Önceki

09:00    EUR            Alman GDP (çeyreklik)                           0,6%            0,1%

09:45    EUR            Fransız Tarım Dışı Bodrolar (çeyreklik)      0,0%           -0,1%

10:15    CHF            PPI (Aylık)                                          0,4%            0,1%

11:30    GBP           Alacaklı Sayım Değişimi                         -14,3K          -21,2K

11:30    GBP           İşsizlik Oranı                                       7,8%            7,8%

11:30    GBP           MPC Parasal Genişleme Oylaması            0-0-9           0-0-9

12:00    EUR            GDP (çeyreklik)                                   0,2%            -0,2%

12:00    CHF            ZEW Beklentileri                                                     4,8

12:30    EUR            Almanya 10-Yıllık Tahvil İhalesi                                  1,57%

15:30    USD           Çekirdek PPI (Aylık)                             0,2%            0,2%

15:30    USD           PPI (Aylık)                                          0,4%            0,8%

17:30    USD           Ham Petrol Envanterleri                                          -1,3M

20:20    USD           FOMC Üyesi Bullard Konuşması

22:15    USD           FOMC Üyesi Bullard Konuşması

EUR/USD ANALİZ

Haftanın ortasına geldiğimiz bugün EUR/USD paritesinin hareketlerini incelediğimizde çok sert işlemler oluşmadığını, paritenin 1,3345 ile 1,3230 seviyeleri arasında hareket ettiğini gözlemlemekteyiz. Özellikle de 1,3405 seviyesi altında kalma isteği ile aşağı yönlü hareketlerine devam eden parite gün içerisinde gelen makro-ekonomik verilerle tam anlamıyla düşüşlerini sürdüremedi. Alıcı-Satıcı mücadelesinin oluştuğu parite de son kararı yine “Teknik analiz sinyal verir, Temel analiz teyit eder” sloganından yola çıkarak makro-ekonomik gelişmeler karar verecektir.

Gün içi EURUSD paritesini incelediğimizde 1,33115 bariyerinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe satış baskısının devam etmek isteyeceğini ve ilk etapta 1,3225 seviyesine kadar gerilemek isteyeceğini söyleyebiliriz. Buna ilaveten düşüşlerin devam etmesi durumunda ise (1,3225 desteğinin kırılması durumunda) 1,3110 seviyesine doğru yolculuğun oluşabileceğini söyleyebiliriz. Yükseliş beklentisine sahip olan Foreks katılımcıları ise muhakkak 1,3315 bariyerinin geçilmesini beklemelidir.

Pivot: 1,3315

Destek; 1,3225-1,3185-1,3150

Direnç; 1,3285-1,3315-1,3345

GBP/USD ANALİZ

Haftanın açılışından beri parite için 200 günlük basit hareketli ortalamanın önemli olduğunu, daha önceki back-test çalışması sonrasında en önemli işlem stratejilerin 200 günlük basit hareketli ortalamaya göre gerçekleştirildiğini daha önceki analizlerimizde sizlerle paylaşmıştık. Bugün haftanın ortasına geldiğimizde son iki günlük kapanışın 200 günlük basit hareketli ortalama olan 1,5520 seviyesi altında gerçekleşmesi önümüzdeki süreçte gerçekleşecek olası düşüşlerin sinyalinin oluşmasını sağlamış ve bize bu durumu net bir şekilde göstermektedir. Teknik olarak baktığımızda 1,5520 seviyesi altında günlük kapanışlara devam etmesi durumunda orta vadeli düşüş baskısının devam edeceğini net bir şekilde söyleyebiliriz. Kısa vadeli olarak pariteyi incelediğimizde 1,5495 seviyesinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe gün içi satış baskısının devam etmek isteyeceğini ve böyle bir durumun pariteyi 1,5410 seviyesine kadar geriletmek isteyeceğini söyleyebiliriz. 1,5410 desteğinin kırılması durumunda ise satıcılar daha aktif bir şekilde piyasa yer alabilir.

Pivot: 1,5495

Destek; 1,5410-1,5380-1,5330

Direnç; 1,5495-1,5540-1,5585

USD/TRY ANALİZ

“1,9138 hala daha güçlü bir destek”

Haftanın ilk işlem gününden itibaren USD/TRY paritesi için 1,9138 seviyesinin önemli olduğunu, bu destek üzerinde kaldığı müddetçe yukarı yönlü çıkışların devam etmek isteyeceğini paylaşmıştık. USD/TRY paritesi gerek Dolar endeksindeki yükseliş gerekse paritenin 1,9138 desteği üzerinde kalması nedeniyle gün içi yukarı yönlü çıkışlarını devam ettirmiş ve 1,9345 seviyesine kadar yükseliş gerçekleştirmiş. Şuanda da 1,9310 seviyesinde hareketlerine devam eden parite için 1,9242 seviyesinin önemli olduğunu, bu destek noktası kırılmadığı müddetçe yukarı yönlü çıkışlarına devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Buna ilaveten 1,9242 seviyesi kırılsa bile 1,9138 desteği yeniden yükselişler için önemli bir destek noktasıdır. Bu bağlamda da belirlemiş olduğumuz iki destek noktası dikkatle takip edilmelidir. Eğer parite belirlemiş olduğumuz önemli destek noktaları üzerinde kalmayı başarırsa kanalın  üst noktası olarak belirlediğimiz 1,9415 seviyesine doğru çıkışların oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Pivot: 1,9242

Destek; 1,9242-1,9180-1,9138

Direnç; 1,9385-1,9415-1,9455

USD/JPY ANALİZ

Yen’deki değer kayıplarına ilaveten Dolar endeksinde gerçekleşen değerlenmenin etkisi ile yukarı yönlü çıkış gerçekleştiren USD/JPY paritesi gün içerisinde 98,30 seviyesine kadar yükselmiş ve bu yükseliş sonrasında kısmi olarak düşüş baskısı gerçekleştirerek 98 seviyesine yakın hareketlerini sürdürmektedir. Genel olarak baktığımızda orta ve uzun vadeli yükseliş baskısının devam ettiği pariteyi kısa vadeli olarak incelediğimizde 97,42 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 97,42

Destek: 97,85-97,42-96,95

Direnç: 98,30-98,60-99,05

HAM PETROL ANALİZ

ABD borsalarında yaşanılan dalgalı seyrin etkisi ile belirli seviyeler arasında hareket ettiğini gözlemlediğimiz Ham petrol fiyatlarının 105,30 desteğinden güç almakta ve eğer ham petrol bu seviye üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü hareketlerine devam etmek isteyeceğini ve 108,60 ile 109,30 seviyelerinin test edilme ihtimallerinin yükseleceğini söyleyebiliriz.  Daha kısa vadeli bakacak olursak eğer ham petrol fiyatları 105,30 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse gün içi 107,30 seviyesi hedef olarak belirlenmiştir.

Pivot; 105,30

Destek: 105,85-105,30-104,70

Direnç:  107,30-108,60-109,30

ALTIN ANALİZ

Piyasa psikolojisi olarak her zaman bildiğimiz ancak gözümüzden kaçan bir stratejiyi sizlere tekrar hatırlatarak altın ile ilgili analizime başlamak istiyorum. Özelikle piyasalarda bir yöne doğru gerçekleşecek olan hamleler aslında piyasa psikolojisi olarak tersine algılanmalıdır. Çünkü bir piyasanın oluşabilmesi için gerekli alıcı-satıcı karşılaştırılması ancak bu şekilde oluşabilir. Piyasada yer alan bilgiler ve bu bilgilerin yüksek sesle konuşulmaya başlanması aslında tam tersi hareketlerin oluşumu için önemli bir sinyal olarak belirleyebiliriz. Örneğin Cuma günü Dünya Altın konseyinin altın ile ilgili olumlu düşünceleri, Dünyanın en büyük fiziki altın fonu SPDR’ye talebin oluşması Altın fiyatlarının kısmi olarak yükselmesini sağlamış ve bu nedenle de piyasalarda Altın’ın yükseleceğine olan inancın arttığı görülmektedir. İşte tam bu noktada Altın fiyatlarını 1315 seviyesine kadar gerilemesi de bu psikolojinin neden ters olarak çalıştığının en önemli göstergededir. Bu nedenle de eğer piyasa da herhangi bir finansal varlık hakkında net bir yön bildirimi sağlanıyorsa o zaman tersin ile işlemler olumlu olacaktır.

Teknik olarak baktığımızda 1336 bariyeri altında kaldığı müddetçe satış baskısının devam etmek istediğini gözlemlediğimiz altın da 1312 desteğinin kırılması durumunda daha net düşüş baskısının oluşacağını söyleyebiliriz. Özellikle de 1350 bariyeri altında kalan altın için çok fazla olumlu düşüncemizin olmadığını, yaşanılacak olası yükselişlerin orta ve uzun vadeli olarak satış fırsatı olabileceğini sizlerle paylaşabiliriz.

Pivot; 1336

Destek; 1305-1297-1285

Direnç;  1326-1336-1348

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız  setıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment