Japonya’da Başbakanının ekonomi danışmanından USD/JPY yorumu

26 Temmuz 2013 Forex Piyasası Parite ve Emtia Akşam Analizi (14:23)

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda haftanın son işlem gününde zayıf veri akışının da etkisi ile sakin bir seyir gözlemlendi. Gelecek haftaki büyük merkez bankalarının toplantıları ve kritik ekonomik göstergeler öncesinde Dolar endeksi son bir ayın en düşük seviyelerinde işlem görmeye devam ederken, Yen’deki değerlenmenin sürdüğü görüldü.

Öğleden önce Euro Bölgesi maliye bakanlığı yetkililerinin Yunanistan’ın 2.5 milyar Euro tutarındaki yardım diliminin verilmesini onayladıkları basına yansıyan haberler arasında yer aldı. Öte yandan petrol fiyatlarındaki geri çekilme ile birlikte Avrupa seansının ilk yarısı içerisinde altında da geri çekilmeler gerçekleşti.

Günün devamında piyasa katılımcıları ABD’li şirket karılarına ve Michigan Üniversitesi’nin yayınlayacağı verilere odaklanacak. Diğer taraftan gelecek haftaki yoğun veri akışı nedeni ile varlık fiyatlarında dalgalanmalar oluşabileceği için yatırımcıların dikkatli olması gerekmektedir.

“Günün öne çıkan verisi Michigan Hassasiyeti”

Son iki günlük yoğun veri akışı sonrasında ekonomi takviminde bugün oldukça zayıf bir görünüm mevcut. Ancak, Michigan Üniversitesi’nin yayınlayacağı verilerin ABD ekonomisi için yakından izlenen rakamlar olduğunu ifade etmekte fayda var.

Bu yılın ilk üç ayındaki 70’li seviyeleri, Nisan’da görülen sıçrama ile geride bırakan Michigan hassasiyeti verisi, son iki aydır 83 seviyesinin üzerinde yer alıyor. Haziran için açıklanacak bugünkü rakamda önemli bir değişiklik olmasının beklenmediği görülürken, verinin 84.0 olan tahminin üzerinde gelmesi Dolar’da yukarı yönlü hareketlerin gerçekleşmesini sağlayabilir. Rakamın öngörülenin altında kalması ise ABD’nin para birimindeki son düşüşlerin devam etmesine neden olabilir.

NOT: Michigan hassasiyeti verisi aynı ay içerisinde bir ön yayın (preliminary)ve bir de düzenlenmiş (revize edilmiş- revised) olarak iki kez yayınlanırken, bu iki rakam arasında genelde 15 gün aralık bulunmaktadır. 12 Temmuz’da 83.9 olarak açıklanan bu ayki ön yayın aynı zamanda beklenti rakamını ifade etmektedir. Tahmin rakamı ile açıklanan arasında daha büyük farklılıklar olabileceği için ön yayın olarak açıklanan veri piyasada daha keskin hareketlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Revize edilmiş nihai veri genelde ön yayın ile arasında çok büyük farklılıklar olmadan açıklandığı için piyasada “preliminary” rakamının daha önemli olduğu düşünülür. Ancak aynı ay içerisinde açıklanan bu iki veri arasında büyük farklılıklar olması halinde özellikle Dolar’da sert dalgalanmalar görülebilmektedir. Bu nedenle açıklanacak rakam yatırımcılar tarafından yakından takip edilmelidir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Cuma

Zaman                       Haber                                                       Beklenti Önceki

16:55    USD           Michigan Enflasyon Beklentisi                                   3.3%

16:55    USD           Michigan Hassasiyeti                            84.0             83.9

EUR/USD ANALİZ

Haftanın son işlem günü EUR/USD paritesi gün içerisinde 1,33 seviyesine yaklaştı ancak yukarı yönlü çokta net hareketler gözlemlenemedi. Haftalık grafikte EUR/USD paritesi için 1,3230 ve 1,3345 seviyelerinin önemli olduğunu, bu seviyeler altında orta vadeli düşüş baskısının devam etmek isteyeceğini paylaşmıştık. Artık son bariyerimiz mevcut ve 1,3345 seviyesi EUR/USD paritesinin orta vadeli işlem seyri için önem arz etmektedir. Eğer bu bariyer altında kalmayı sürdürürse aşağı yönlü baskının devam etmesi kaçınılmaz ve beklenilen bir senaryo olarak karşımıza çıkacaktır.

Kısa vadeli olarak baktığımızda ise EUR/USD paritesinin gün içi 1,3325 ile 1,3195 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleşmek isteyeceğini, daha net hareketler için bu bandın dışına çıkılması gerektiğini söyleyebiliriz. Özellikle de 1,3325 seviyesi yakınlarından gerçekleşecek olası dönüşler satıcıların aktif olmasını sağlayabilir. Haftanın son işlem günü makro-ekonomik veriler açısından sakin bir gün olması nedeniyle gözler ABD’den gelecek olan Michigan hassasiyetinde olacaktır.

NOT: EUR/USD paritesinde şuan ki karar aşamasında bize yardımcı olacağını düşündüğümüz göstergelerin en önemlisi hiç şüphesiz ki önemli makro-ekonomik veriler olarak belirlenmiştir. Haftaya FOMC toplantı tutanakları ile başlayacak, Avrupa Merkez bankası başkanı Draghi’nin basın açıklaması ile devam edecek ve ABD Tarım dışı istihdam ile işsizlik oranı verisi ile sonlanacak veri akışı ile parite de sert hareketlerin oluşmasını ve karar vermesini sağlayacak en önemli haberler olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1,3235

Destek; 1,3235-1,3195-1,3160

Direnç; 1,3325-1,3370-1,3410

eurusd

GBP/USD ANALİZ

Günlük grafiği incelediğimizde İchimoku indikatöründe bulutun üst noktası olarak gözlemlediğimiz 1,5488 seviyesi altında paritedeki orta vadeli düşüş baskısının devamı için gerekli sinyalleri bizlerle paylaşmış ve GBP/USD paritesi ne zaman 1,54**’lü seviyelerde olsa GBP/USD paritesi satış baskısına maruz kalmıştır. Dün 1,5433 seviyesine kadar yükselen GBP/USD paritesi bugün tekrar 1,54 seviyesi üzerinde kalmaya çalışıyor ancak yukarıda da ifade ettiğimiz gibi İchimoku indikatöründe bulutun üst noktası çok kritik bir önem taşımaktadır. Kısa vadeli olarak yukarı yönlü çıkışların devam ettiğini gözlemlediğimiz GBP/USD paritesinin orta vadeli satıcıların ne kadar güçlü olup olmadığını bugünden itibaren yaşanılacak hareketlilikle görebileceğiz. Özellikle de önümüzdeki hafta makro-ekonomik gelişmelerin parite üzerindeki etkisinin sert olacağını düşündüğümüzde en az 400 pipslik hareketlere hazır olmak gerekmektedir.

Kısa vadeli olarak baktığımızda ise GBP/USD paritesinin gün içi 1,5460 ile 1,5290 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleşmek isteyeceğini, daha net hareketler için bu bandın dışına çıkılması gerektiğini söyleyebiliriz. Özellikle de 1,5460 seviyesi yakınlarından gerçekleşecek olası dönüşler satıcıların aktif olmasını sağlayabilir. Diğer yandan 1,5330 seviyesinin kontrol noktası olduğunu, bandın alt ya da üst noktası hedeflenmesi için bu seviyeye göre strateji alınması gerektiğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,5330

Destek; 1,5370-1,5330-1,5290

Direnç; 1,5460-1,5500-1,5570

USD/TRY ANALİZ

ABD seansı öncesi Dolar endeksindeki yukarı yönlü hareketlerle birlikte 1,93 seviyesine kadar yükselen ancak ABD seansı açılışı sonrası Dolar endeksinde yaşanılan gerileme neticesinde kurun da satış baskısına maruz kalması gün içerisinde 1,9305 – 1,9185 seviyeleri arası hareketlerin oluşmasını sağladı. 1,9185 seviyesine kadar geriledikten sonra toparlanan ve sabah saatlerinde 1,92 seviyesi üzerinde kalmaya çalışırken şuanda0 1,9215 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Kısa vadeli olarak baktığımızda USD/TRY paritesinin gün içi 1,9305 ile 1,9145 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleşmek isteyeceğini, daha net hareketler için bu bandın dışına çıkılması gerektiğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,9145

Destek; 1,9185-1,9145-1,9100

Direnç; 1,9245-1,9305-1,9375

usdtry

USD/JPY ANALİZ

“Japonya’da Başbakanı ekonomi danışmanından USD/JPY yorumu”

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde bugün Nikkei endeksinde yaşanılan düşüşlerden güç alan Yen gün içerisinde USD/JPY paritesinde satış baskısının oluşmasını sağlamış ve parite gün içi 98,47 seviyesine kadar gerilemiştir. Gün içerisinde gelişmelere baktığımızda Japonya’da Başbakan Shinzo Abe’nin ekonomi danışmanlarından Etsuro Honda, paritenin gelecek 2 yılda 105-110 seviyeleri aralığında hareket etmesini beklediğini, USD/JPY paritesinin 110 seviyesi üzerine çıkmasının Yen’in daha fazla zayıflaması ithal
fiyatları ve enerji maliyetlerini yukarı iter, Japon ekonomisine zarar
verir” diye konuştu. Bu nedenle de paritenin 110 seviyesinin üzerine çıkmasının
iyi olmayacağını düşünüyorum açıklamasında bulundu.

Honda’nın açıklamasının ne kadar doğru olup olmayacağı konusunda grafikleri incelediğimizde 93,75 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe 105,50 seviyesine kadar yükselişlerin devam edeceğini söyleyebiliriz. Eğer Japonya merkez bankası (BOJ) enflasyon hedefleri doğrultusunda düşük Yen politikasına devam ederse gerek Honda’nın gerekse teknik grafiklerdeki beklentilerin gerçekleşme ihtimalleri artacaktır. Bu bağlamda BOJ’dan gelecek olan açıklamalar çok önemlidir.

Kısa vadeli olarak baktığımızda 99,30 bariyerinin önemli olduğunu, bu direnç altında kaldığı müddetçe parite de satış baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 99,30

Destek: 98,20-97,85-97,50

Direnç: 98,90-99,20-99,60

HAM PETROL ANALİZ

ABD borsalarında yaşanılan düşüşlerden negatif etkilenerek aynı korelasyonda hareketlerine devam eden ham petrol fiyatları haftanın son işlem gününde satış baskısına maruz kalmış ve gün içi 104,41 seviyesine kadar gerilemiştir. Ham petrol fiyatları için gün içerisinde 106,25 bariyerinin önemli olduğunu, bu bariyer altında satış baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Gün içi yükseliş beklentisi içerisinde olanlar 106,25 bariyerinin geçilmesini beklemelidir.

Pivot; 106,25

Destek: 104,40-103,80-103,20

Direnç:  106,25-107,00-107,60

ALTIN ANALİZ

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde Altın fiyatlarının 1300 desteği üzerinde hareketlerine devam ettiğini gözlemlemekteyiz. 1350 bariyerinden dönüş gerçekleştirerek uzun bir süredir ilk defa tepki satışlarının bu denli etkin olduğunu gözlemledik ve Altın fiyatları 1348,60 seviyesinden 1308 seviyesine kadar gerileme yaşandı. Ancak Dolar endeksindeki gerilemeyi fırsat bilen piyasalar kıymetli madenler üzerine pozitif yaklaşırken altın fiyatları da yeniden 1340 seviyesine yaklaşmış oldu. Bugün de Altın fiyatları 1340 seviyesinden gerçekleştirdiği satışlarla 1325 seviyesine kadar gerilemiş ve şuanda da 1328 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda orta ve uzun vadeli satış baskısı devam ettiğini daha önceki analizlerimizde sizlerle paylaşmıştık. Kısa vadeli olarak baktığımızda ise 1345 ile 1315 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştireceğini, daha net hareketler için bu bandın dışına çıkılması gerektiğini söyleyebiliriz.

Pivot; 1315

Destek; 1315-1307-1298

Direnç; 1345-1357-1380

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

 

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment