Gözler Bernanke açıklamalarında

17 Temmuz 2013 Forex Piyasası Parite ve Emtia Akşam Analizi ( 14:10 )

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalar, Bernanke’nin bugün Kongre’de yapacağı konuşmaya odaklanırken, parite ve emtia fiyatlarındaki dalgalı seyir yeni günde de devam etti. Başkan’ın açıklamaları, FED’in tahvil alım miktarının ne zaman azaltılmaya başlanacağına ilişkin mesajlar verebileceği için tüm varlık fiyatlarında sert dalgalanmaların gerçekleşmesine neden olabilir. Bu açıdan, TSİ 17:00’da başlayacak Bernanke’nin sunumu ile tüm piyasa katılımcıları dikkatlerini ABD’ye çevirecek.

Öğleden önce, Almanya’nın 10-Yıllık tahvil ihalesinde, önceki ihraca göre borçlanma oranının 2 baz puan arttığı görülürken, BOE’nin 4 Temmuz’da sonlanan toplantısının yayınlanan detaylı tutanakları, para politikası oylamasında sürpriz değişikliklerin olduğunu gösterdi. Açıklanan kayıtların ardından Sterlin’de sert yükselişler gerçekleşti.

“BOE’de Carney etkisi”

Yeni BOE Başkanı Carney’nin, Banka’nın politika kararlarının alındığı ilk toplantısının toplam parasal genişleme oylamasında önemli değişiklikler olduğu gözlemlendi. Daha önce, eski Başkan Mervyn King ile birlikte toplam üç üyenin parasal genişlemenin 25 milyar Sterlin artırılması yönünde oy kullandığı görülüyordu. Ancak bu kez 9 üyeli Mali Politika Komitesi’nin tüm üyelerinin Temmuz başında yapılan oylamada, 375 milyar Sterlin tutarındaki varlık alımlarının değişiklik yapılmadan sabit bırakılması gerektiğini savunduğu görüldü. Parasal genişleme miktarının artırılma ihtimalinin oldukça düştüğüne işaret eden bu gelişme, ada ülkesinin para biriminde sert yükselişler oluşmasına yol açtı.

“Bernanke ne söyleyecek?”

Son iki ayın gündeminde en üst sırada yer alan FED politikalarına ilişkin endişeler piyasaları oldukça etkilerken bugün, Bernanke’nin konuşması yine büyük bir önem taşıyor olacak. Başkan’ın Kongre’deki sunumunun TSİ 15:30’da kamu oyu ile paylaşılması beklenirken, Başkan, Kongre üyelerini FED’in politikaları hakkında bilgilendirmeye 17:00’da başlayarak sunumunu yapacak. Daha sonra ise Meclis üyelerinin sorularını cevaplayacak. Ben Bernanke tahvil alım miktarının bu yıl içerisinde azaltılabileceğini ilk kez önceki Kongre sunumunda, bir üyenin sorusu üzerine dile getirmişti. Parasal genişlemenin geleceği hakkında sorulacak sorulara istinaden Başkan’ın vereceği cevaplar bu açıdan önem taşımaktadır.

Bernanke’nin parasal genişlemeye ilişkin söylemlerinde son konuşmasına göre bir değişiklik yapması beklenmiyor. Başkan’ın yine gevşek para politikasını savunan ifadeler kullanması Dolar’da değer kayıplarına neden olabilecekken, tahvil alım miktarının azaltılmasına ilişkin tarihler verecek cümleler kullanmayı tercih etmesi, ABD’nin para biriminde sert yükselişlerin gerçekleşmesine yol açabilir.

Öte yandan günün diğer öne çıkan gelişmeleri ABD’nin konut sektörüne ilişkin açılanacak veriler, Kanada Merkez Bankası’nın (BOC) faiz kararı ve düşüşünü ikinci güne taşımaya hazırlanan ham petrole ait stok rakamları olarak sıralanabilir.

“BOE’den sonra sürpriz sırası BOC’da mı?”

BOC’un, üretim ve enflasyondaki ılımlı büyüme karşısında gelecek yılın sonuna kadar %1.00 olan politika faiz oranında bir değişiklik yapması beklenmiyor. Ancak Mark Carney’den görevi devralan ve BOC Başkanı olarak ilk basın toplantısını düzenleyecek olan Stephen Poloz’un sürpriz bir kararla faiz artırımı olasılığını daha yakın bir tarihe çekebilecek açıklamalarda bulunabileceği de, Kanada basınında geçen haberler arasında yer alıyor. Ülkenin para birimi değerinde sert değişiklikler oluşmasına neden olabilecek BOC kararları ve Banka’nın basın toplantısı bu açıdan yakından izlenmesi gereken gelişmeler arasında öne çıkıyor. Yine de Bernanke’nin konuşmasının piyasaların birinci gündem maddesi olduğu unutulmamalıdır.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Çarşamba

Zaman                       Haber                                                       Beklenti Önceki

15:30    USD           Konut Başlangıçları                              0.96M          0.91M

15:30    USD           Yapı Ruhsatları                                    1.00M          0.99M

17:00    CAD           Faiz Oranı Beyanatı                              1.00%          1.00%

17:00    USD           FED Başkanı Bernanke Tanıklığı

17:30    CAD           BOC Para Politikası Raporu

17:30    USD           Ham Petrol Stokları                               -1.9M           -9.9M

18:15    CAD           BOC Basın Toplantısı

19:30    USD           FOMC Üyesi Raskin Konuşması

EUR/USD ANALİZ

EUR/USD paritesi gün içerisinde Dolar endeksindeki kısmi değer kayıpları nedeniyle dün gerçekleştirmiş olduğu yükselişleri sürdürmek istemekte ve bu nedenle de parite gün içi 1,3165 seviyesinin test ettiğini gözlemledik. Genel anlamda baktığımızda EUR/USD paritesi için 1,3080 seviyesinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Ancak unutulmamalıdır ki EUR/USD paritesi için bu yükselişler kısa vadelidir. Çünkü haftalık grafikte EUR/USD paritesinin hala daha ayı piyasasında hareketlerine devam ettiğini görmekteyiz. Özellikle de fibonacci %50’lik düzeltme noktası olan 1,3230 ile düşüş kanalının üst noktası olarak gözlemlediğimiz 1,3340 bariyerleri paritedeki satışların devamı için önemli bariyerlerdir. Genel olarak baktığımızda paritede yaşanılacak olası yükselişler, yukarıda belirlemiş olduğumuz bariyerler altında kaldığı müddetçe orta vadeli satış fırsatı olarak değerlendirilmelidir. Gün içi işlemciler ise 1,3080 üzerindeki yükselişlere dahil olabilirler.

NOT: Gün içerisinde her ne kadar piyasaları etkileyecek ABD verileri olsa da günün en dikkat çeken ekonomik göstergesi olarak FED başkanı Bernanke’nin gerçekleştireceği toplantı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle bu seviye daha da dikkatle takip edilecek önemli bir veri olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1,3080

Destek; 1,3115-1,3080-1,3035

Direnç; 1,3165-1,3205-1,3255

eurusd

GBP/USD ANALİZ

“Yeni başkan diğer üyeleri de yanına çekti”

İngiltere merkez bankası üyelerinin bugün gerçekleştirdiği oylamada özellikle de yeni başkan Carney’in hangi tarafa oy kullanacağı merakla bekleniyordu. Oylama sonucuna baktığımızda parasal genişleme programının 25 milyar sterlin daha artması gerektiğini savunan Fisher ve Miles, yeni başkanın olduğu tarafta yer alarak 9 üyenin de parasal genişlemede herhangi bir değişikliğe gidilmemesi gerektiğini ifade edilmesi sağlandı. Bu durum hali hazırda tepki alışlarına devam etmek isteyen GBP/USD paritesinin yukarı yönlü çıkış gerçekleşmesini sağladı ve GBP/USD paritesi gün içi 1,5080 desteğinden güç alarak 1,5243 seviyesine kadar yükseldi. Şuanda da 1,5195 seviyesinde hareketlerine devam eden GBP/USD paritesi için kısa vadeli yükselişler devam etse de orta vadeli satıcılar yeniden aktif olarak piyasada yer alabilirler. Çünkü özellikle fibonacci %50’lik düzeltme noktası olan 1,5280 bariyeri GBP/USD paritesi için önemli bir seviye olarak belirlenmiştir. Bu bariyer aşılmadığı müddetçe satış baskısının orta vadeli devam edeceğini söyleyebiliriz.

Kısa vadeli olarak baktığımızda 1,5130 seviyesi önemli ve bu destek üzerinde kaldığı müddetçe gün içi tepki alışlarına devam etmesi beklenilmektedir. Böyle bir durumda yukarıda belirlemiş olduğumuz kritik seviye olan 1,5280 seviyesine doğru yeni bir atak başlayabilir. Bu nedenle de dikkatli olmak ve paritedeki seyri takip etmek önemlidir.

Pivot: 1,5130

Destek; 1,5170-1,5130-1,5080

Direnç; 1,5250-1,5280-1,5320

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

“1,91 seviyesi dikkatle takip edilmelidir.”

TCMB Başkanı Erdem Başçı, faiz koridorunu genişletici yönde gerçekleştirilecek bir adımın, TCMB’nin 23 Temmuz’da yapılacak toplantısının gündemine alınacağını ifade etmesi üzerine satış baskısına maruz kalan USD/TRY paritesi, 1,9735 seviyelerinden başlayan müdahalelerin işe yaramasını sağlayarak kur da gerilemenin devam etmesini sağladı. Gerçekleşen düşüşlerle birlikte 1,92 seviyesine kadar gerileyen USD/TRY de 1,91 desteği önemlidir. Eğer 1,91 desteği kırılırsa 1,9735’li seviyelerden başlayan müdahalelerinin işe yaramış olduğunu ve paritenin yükseliş trendini değiştirerek düşüş trendine geçiş gerçekleştireceğini söyleyebiliriz. Böyle bir ihtimal düşünüldüğünde 1,85 seviyeleri yeniden gündeme gelmesi beklenilmektedir. Ancak bu düşüşler için aceleci davranmamalı ve muhakkak 1,91 desteğinin kırılması beklenmelidir. Aksi takdirde yükseliş trendi devam ederek yeniden 1,9735 seviyesi hedeflenebilir.

Daha kısa vadeli olarak baktığımızda gün içi 1,9330 seviyesinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe satış baskısının devam etmek isteyerek 1,91 seviyesine yaklaşmak isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,9330

Destek; 1,9135-1,9100-1,9000

Direnç; 1,9330-1,9450-1,9553

usdtry

USD/JPY ANALİZ

100,54 ile 98,65 seviyeleri arasında hareketlerini sürdüren USD/JPY paritesi dün gün içerisinde 98,89 seviyesine kadar gerilemiş ve bu gerileme sonrasında tekrar toparlanarak 99,82 seviyesine kadar yükselmiştir. Özellikle yukarıda belirlemiş olduğumuz bandın kontrol noktası olarak tabir ettiğimiz 99,83 seviyesi parite de bandın alt ya da üst noktası hedefi için önemli bir seviyedir. Eğer parite 99,83 seviyesi altında kalmayı sürdürürse bandın alt noktası olan 98,65 seviyesine doğru atak başlatması kaçınılmaz olacaktır. Gün içerisinde ABD’den gelecek olan veriler parite de bandın alt ya da üst hedefi için bize sinyal verecek en önemli göstergelerdir. Teknik bazda baktığımızda 98,65 seviyesinin hedeflenme ihtimali, 100,54 seviyesinin hedeflenme ihtimalinden daha güçlüdür.

Pivot: 99,83

Destek: 99,30-98,95-98,65

Direnç: 99,83-100,15-100,54

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

“Ham Petrol 104,28 – 107,58 arası bant hareketine devam etmektedir”

Ham petrol fiyatları 10 Temmuz tarihinden itibaren 104,28 ile 107,28 seviyeleri arasında sıkışık seyirle hareketlerine devam etmiş ve bir türlü bu bandın dışına çıkamamıştır. ABD borsalarının son zamanlardaki çıkışlarından etkilenerek yükselişlerine devam eden, tepki satışlarının üzerinde çok durulmayan ham petrol şuanda 105,70 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda ham petrol fiyatları için 104,28 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerin devam etmek isteyeceği ve bandın üst noktasına yaklaşmak isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot; 104,28

Destek: 105,10-104,28-102,15

Direnç:  106,40-107,58-108,80

petrol

ALTIN ANALİZ

Altın fiyatları geçtiğimiz hafta kıramadığı 1265 desteğini bu hafta da kıramayarak yukarı yönlü çıkışlarına devam etti. Ancak bu çıkışlar geçen haftaki yükselişlerin gerisinde kalarak 1295 ile sınırlandı. (Hatırlanırsa geçtiğimiz hafta 1299 seviyesine kadar yükselmişti) Genel olarak baktığımızda Altın ile ilgili orta vadeli düşüş baskısının devam edeceğini belirtmiş sadece kısa vadeli tepki alışlarının nereye kadar devam etmesi gerektiğini sorgulamaktaydık. Karşımızda iki kritik bariyer gelmektedir. Bunlardan birincisi ve şuan ki seviyeye en yakın olanı fibonacci %61,8 düzeltme noktası olan 1303,30 bariyeridir. İkincisi ve en önemlisi ise fibonacci %50’lik düzeltme noktası olan 1336,25 seviyesi olarak belirlenmiştir. Teknik olarak baktığımızda altın fiyatlarının fibonacci %50’lik düzeltme noktası olan 1336,25 seviyesinden dönüş gerçekleştirme ihtimalinin güçlü olması ile birlikte altın fiyatlarının kısa vadeli olarak bu çıkışı gerçekleştirecek herhangi bir temel veri olmamaktadır. Bu nedenle de altın fibonacci %61,8 düzeltme noktası olan 1303,30 seviyesini bile geçememiştir. Bu nedenle de bu hafta piyasalarda yer alan gelişmeler ve açıklanacak makro-ekonomik göstergeler altın fiyatlarında tepki alışı oluşup oluşmayacağı kararını verecektir.

Kısa vadeli olarak baktığımızda şuanda 1290 seviyesinde olan Altın fiyatları için 1280 ve 1265 destek noktaları önemlidir. Özellikle de 1265 desteği bir türlü kırılamamış ve her seferinde bu destek noktası üzerinde günlük yükseliş gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 1265 desteği üzerinde yükseliş baskısının devam etmek istediği ve bu çıkışların 1300 seviyesine kadar devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot; 1265

Destek; 1280-1265-1247

Direnç; 1303,30-1318,85-1336,25

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

One Comment

Add a Comment