“Mark Carney oylamada hangi tarafta?”

( 17 Temmuz 2013 – 08:25 ) Forex Piyasası Parite ve Emtia Sabah Analizi 

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasalarda bugün Ben Bernanke’nin yapacağı konuşma varlık fiyatlarında sert hareketlerin görülmesine neden olabileceği için büyük bir önem taşımaktadır. Başkan’ın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne yapacağı sunumda, FED’in tahvil alım programından çıkışına ilişkin kullanacağı ifadedeler merakla bekleniyor.

Piyasaların odak noktası FED’e ilişkin gelişmeler olmaya devam ederken, dün beklentilerin altında gelen Alman ZEW hassasiyeti ve genel anlamda tahminleri karşılamayan ABD şirket karları global endekslere satış getirdi. Kansas City FED Başkanı Esther George’un parasal genişlemenin azaltılması yönündeki söylemleri de Bernanke’nin konuşmaları öncesinde hisselerdeki gerilemeye destek verdi.

Parite ve emtia fiyatlarında, Bernanke’nin konuşmaları öncesinde dalgalı ve nispeten sakin bir seyrin izlenirken, son üç haftanın en düşüğüne kadar gerileyen Dolar’ın etkisi ile altının, son günlerdeki yüksek seviyelerine yakın seyrettiği görülüyor. USD/TRY paritesi ise hafta başında TCMB’den gelen açıklamaların etkisinin sürmesi ile 1.92’lere kadar gerilerken, diğer majör paritelerde salınmaların devam ettiği gözlemlenebiliyor.

Hafta ortasına geldiğimizde yatırımcılar oldukça yoğun bir günün beklediğini ifade edebiliriz. BOE’nin 4 Temmuz’da yaptığı toplantının yayınlanacak detaylı tutanakları ile güne başlayacak olan Avrupa seansı Almanya’nın 10-Yıllık tahvil ihalesi ile devam edecekken, ABD’den konut sektörüne ilişkin veriler, ham petrol stokları ile birlikte yatırımcıların gündeminde yer alacak maddeler arasında dikkat çekiyor. Kanada Merkez Bankası’nın faiz kararı yine piyasalarda sert hareketlerin oluşmasına neden olabilecekken, günün en önemli gelişmesi Bernanke’nin Temsilciler Meclisi’ndeki sunumu olduğunu ifade edebiliriz.

“BOE Başkan’ı Mark Carney oylamada ne tarafta?”

Bugün, işsizlik oranı gibi önemli veriler ile birlikte yayınlanacak BOE’nin son toplantısının kayıtları Banka’nın bundan sonraki politikaları ve Sterlin’in değeri için oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Özellikle toplam parasal genişlemenin oylama sonuçları, BOE’nin ilerleyen aylarda genişlemeci politikalarını artırıp artırmayacağına ilişkin önemli ipuçları verecek. Eski Başkan Mervyn King’in görevinden ayrılması ile, dokuz üyesi bulunan Kurul’daki dengelerin nasıl değişeceği ve son toplantıda Mark Carney’nin ne yönde oy kullandığı büyük bir merak konusu. Önceki toplantıda 9 üyeden 6 tanesi parasal genişlemenin 375 milyar Sterlin’de kalması yönünde oy kullanırken, King ile birlikte üç üye 25 milyar Sterlin’lik artırımı savunmuşlardı. Yeni Başkan Carney ile bu oylamanın nasıl şekilleneceği yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilecek.

“Gözler yine Bernanke’de?”

Son iki ayın gündeminde en üst sırada yer alan FED politikalarına ilişkin endişeler piyasaları oldukça etkilerken bugün, Bernanke’nin konuşması yine büyük bir önem taşıyor olacak. Başkan’ın Kongre’deki sunumunun TSİ 15:30’da kamu oyu ile paylaşılması beklenirken, Başkan tanıklık kısmına 17:00’da başlayarak sunumunu yapacak. Daha sonra ise Meclis üyelerinin sorularını cevaplayacak.

Bernanke’nin parasal genişlemeye ilişkin söylemlerinde son konuşmasına göre bir değişiklik yapması beklenmiyor. Başkan’ın yine gevşek para politikasını savunan ifadeler kullanması Dolar’da değer kayıplarına neden olabilecekken, yine tahvil alım miktarının azaltılmasına ilişkin tarihler vererek söylemlerde bulunmayı tercih etmesi, ABD’nin para biriminde sert yükselişlerin gerçekleşmesine yol açabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Çarşamba

Zaman                       Haber                                                       Beklenti Önceki

11:30    GBP           Alacaklı Sayım Değişimi                        -7.5K           -8.6K

11:30    GBP           İşsizlik Oranı                                      7.8%           7.8%

11:30    GBP           MPC Varlık Alım Programı Oylaması 2-0-7            3-0-6

12:00    CHF           ZEW Beklentileri                                  6.0              2.2

EUR           Almanya 10-Yıllık Tahvil İhalesi

15:30    USD           Konut Başlangıçları                              0.96M          0.91M

15:30    USD           Yapı Ruhsatları                                    1.00M          0.99M

17:00    CAD           Faiz Oranı Beyanatı                              1.00%          1.00%

17:00    USD           FED Başkanı Bernanke Tanıklığı

17:30    CAD           BOC Para Politikası Raporu

17:30    USD           Ham Petrol Stokları                               -1.9M           -9.9M

18:15    CAD           BOC Basın Toplantısı

19:30    USD           FOMC Üyesi Raskin Konuşması

EUR/USD ANALİZ

“Kritik bariyerler yeniden gündemde”

Bernanke’nin parasal genişlemeye devam açıklaması ile EUR/USD paritesi geçtiğimiz hafta 1,32 seviyesine kadar yükselmişti. Bu yükselişten sonra piyasalarda EUR/USD paritesi yükseliş trendine mi girdi soruları sorgulanmaya başlanmış ve bu durumun özellikle bu haftaya yansıyacağını haftanın başında sizlerle paylaşmıştık. Ancak bilmemiz gereken bir husus var ki özellikle de haftalık grafikte EUR/USD paritesi hala daha ayı piyasasında hareketlerine devam etmektedir. Özellikle de fibonacci %50’lik düzeltme noktası olan 1,3230 ile düşüş kanalının üst noktası olarak gözlemlediğimiz 1,3340 bariyerleri paritedeki satışların devamı için önemli bariyerlerdir. Genel olarak baktığımızda paritede yaşanılacak olası yükselişler, yukarıda belirlemiş olduğumuz bariyerler altında kaldığı müddetçe satış fırsatı olarak değerlendirilmelidir.

Kısa vadeli olarak baktığımızda EUR/USD paritesindeki tepki alışı düşüncesi hala daha etkin bir şekilde karşımızdadır ve bu bağlamda gün içi 1,3080 desteği önemlidir. Çünkü eğer parite bu destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse gün içi 1,3205 seviyesine kadar yeniden çıkış gerçekleştirmek isteyecektir. EURUSD paritesinin son hareketlerini incelediğimizde 1,3205 ile 1,3000 arasında bant hareketi gerçekleştiğini, 1,3080 desteğinin de kontrol noktası olduğunu görmekteyiz. Bu bağlamda paritenin bandın alt mı yoksa üst noktasını mı test etmesine yardımcı olacak kontrol noktası olarak belirlediğimiz 1,3080 seviyesi dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 1,3080

Destek; 1,3115-1,3080-1,3035

Direnç; 1,3165-1,3205-1,3255

eurusd

GBP/USD ANALİZ

GBP/USD paritesi daha önce İngiltere’den gelen olumsuz verilerle değer kaybetse de Dolar endeksindeki tepki satışları paritenin yeniden toparlanmasını sağladı ve bu durum GBP/USD paritesini gün içi 1,5170 seviyesine kadar devam etti. Genel olarak baktığımızda bugün İngiltere’den gelecek olan verilerin parite üzerindeki etkisi sert olacaktır. Özellikle Eski başkan King zamanında 9 kişiden sadece 3 kişinin ( Başkan ile birlikte) parasal genişleme miktarında artışa gidilmesi gerektiğini belirtirken 6 kişi parasal genişlemede değişiklik beklememişti. Eski Kanada merkez bankası ve yeni İngiltere merkez bankası başkanı olarak ilk merkez bankası toplantısını gerçekleştirecek olan Mark Carney’in hangi yönde oy kullanacağı çok önemli. Özellikle de burada piyasalarda Carney’in de parasal genişlemede değişiklik olmaması yönünde oy kullanması gerektiğini savunanların arttığını ve oylamanın 6-0-3’den 7-0-2’ye değişeceğini düşünmektedir. Böyle bir ihtimalin oluşması ile Pound değer kazanacağı gibi GBP/USD paritesi de yukarı yönlü çıkışlarına devam etmek isteyecektir. Aksi takdirde yine 6-0-3 olarak bir değişiklik gözlemlenmezse parite de yeniden satış baskısına maruz kalacaktır.

Bütün bu açıklamalarla birlikte pariteyi teknik olarak incelediğimizde 1,5205 ile 1,5035 seviyeleri arasında bant hareketi olduğunu, 1,5080 desteğinin de kontrol noktası olduğunu söyleyebiliriz. Eğer parite bu destek noktası üzerinde kalmayı sürdürürse 1,5205 seviyesine kadar yükselmek isteyecektir. Aksi takdirde bandın alt noktası olan 1,5035 seviyesinin test edilmesi kaçınılmaz olacaktır. TR saati ile 11:30’da sonlanması gereken bu oylama sonucu parite de sert hareketlerin oluşmasını sağlayacaktır.

Pivot: 1,5080

Destek; 1,5080-1,5035-1,4990

Direnç; 1,5160-1,5205-1,5250

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

“Trend değişimi için gözler 1,91 desteğinde”

TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın son açıklamasında faiz koridorunu genişletici yönde bir adımın, TCMB’nin 23 Temmuz’da yapılacak toplantısının gündemine alınacağını söylemesi üzerine satış baskısına maruz kalan USD/TRY paritesi, 1,9735 seviyelerinden başlayan müdahalelerin işe yaramasını sağlayarak kur da gerilemenin devam etmesini sağladı. Gerçekleşen düşüşlerle birlikte 1,92 seviyesine kadar gerileyen USD/TRY de 1,91 desteği önemlidir. Eğer 1,91 desteği kırılırsa 1,9735’li seviyelerden başlayan müdahalelerinin işe yaramış olduğunu ve paritenin yükseliş trendini değiştirerek düşüş trendine geçiş gerçekleştireceğini söyleyebiliriz. Böyle bir ihtimal düşünüldüğünde 1,85 seviyeleri yeniden gündeme gelmesi beklenilmektedir. Ancak bu düşüşler için aceleci davranmamalı ve muhakkak 1,91 desteğinin kırılması beklenmelidir. Aksi takdirde yükseliş trendi devam ederek yeniden 1,9735 seviyesi hedeflenebilir.

Daha kısa vadeli olarak baktığımızda gün içi 1,9330 seviyesinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe satış baskısının devam etmek isteyerek 1,91 seviyesine yaklaşmak isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,9330

Destek; 1,9135-1,9100-1,9000

Direnç; 1,9330-1,9450-1,9553

usdtry

USD/JPY ANALİZ

100,54 ile 98,65 seviyeleri arasında hareketlerini sürdüren USD/JPY paritesi dün gün içerisinde 98,89 seviyesine kadar gerilemiş ve bu gerileme sonrasında tekrar toparlanarak 99,40 seviyesine yakın hareket etmektedir. Özellikle yukarıda belirlemiş olduğumuz bandın kontrol noktası olarak tabir ettiğimiz 99,83 seviyesi parite de bandın alt ya da üst noktası hedefi için önemli bir seviyedir. Eğer parite 99,83 seviyesi altında kalmayı sürdürürse bandın alt noktası olan 98,65 seviyesine doğru atak başlatması kaçınılmaz olacaktır. Gün içerisinde ABD’den gelecek olan veriler parite de bandın alt ya da üst hedefi için bize sinyal verecek en önemli göstergelerdir. Teknik bazda baktığımızda 98,65 seviyesinin hedeflenme ihtimali, 100,54 seviyesinin hedeflenme ihtimalinden daha güçlüdür.

Pivot: 99,83

Destek: 98,95-98,65-98,20

Direnç: 99,83-100,54-100,85

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

“104,28 – 107,58 arası bant hareketine devam”

Ham petrol fiyatları 10 Temmuz tarihinden itibaren 104,28 ile 107,28 seviyeleri arasında sıkışık seyirle hareketlerine devam etmiş ve bir türlü bu bandın dışına çıkamamıştır. ABD borsalarının son zamanlardaki çıkışlarından etkilenerek yükselişlerine devam eden, tepki satışlarının üzerinde çok durulmayan ham petrol şuanda 105,70 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda ham petrol fiyatları için 104,28 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerin devam etmek isteyeceği ve bandın üst noktasına yaklaşmak isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot; 104,28

Destek: 105,10-104,28-102,15

Direnç:  107,58-108,80-110,00

petrol

ALTIN ANALİZ

“Altın artık karar vermek istiyor”

Altın fiyatları geçtiğimiz hafta kıramadığı 1265 desteğini bu hafta da kıramayarak yukarı yönlü çıkışlarına devam etti. Ancak bu çıkışlar geçen haftaki yükselişlerin gerisinde kalarak 1295 ile sınırlandı. (Hatırlanırsa geçtiğimiz hafta 1299 seviyesine kadar yükselmişti) Genel olarak baktığımızda Altın ile ilgili orta vadeli düşüş baskısının devam edeceğini belirtmiş sadece kısa vadeli tepki alışlarının nereye kadar devam etmesi gerektiğini sorgulamaktaydık. Karşımızda iki kritik bariyer gelmektedir. Bunlardan birincisi ve şuan ki seviyeye en yakın olanı fibonacci %61,8 düzeltme noktası olan 1303,30 bariyeridir. İkincisi ve en önemlisi ise fibonacci %50’lik düzeltme noktası olan 1336,25 seviyesi olarak belirlenmiştir. Teknik olarak baktığımızda altın fiyatlarının fibonacci %50’lik düzeltme noktası olan 1336,25 seviyesinden dönüş gerçekleştirme ihtimalinin güçlü olması ile birlikte altın fiyatlarının kısa vadeli olarak bu çıkışı gerçekleştirecek herhangi bir temel veri olmamaktadır. Bu nedenle de altın fibonacci %61,8 düzeltme noktası olan 1303,30 seviyesini bile geçememiştir. Bu nedenle de bu hafta piyasalarda yer alan gelişmeler ve açıklanacak makro-ekonomik göstergeler altın fiyatlarında tepki alışı oluşup oluşmayacağı kararını verecektir.

Kısa vadeli olarak baktığımızda şuanda 1290 seviyesinde olan Altın fiyatları için 1280 ve 1265 destek noktaları önemlidir. Özellikle de 1265 desteği bir türlü kırılamamış ve her seferinde bu destek noktası üzerinde günlük yükseliş gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 1265 desteği üzerinde yükseliş baskısının devam etmek istediği ve bu çıkışların 1300 seviyesine kadar devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot; 1265

Destek; 1280-1265-1247

Direnç; 1303,30-1318,85-1336,25

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

 

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

One Comment

Add a Comment