“Avrupa Oyuncu, ABD Seyirci”

04 Temmuz 2013 Forex Piyasası Parite ve Emtia Analizi (SabahAnalizi –08:37)

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Haftanın kritik öneme sahip son iki gününe girilirken piyasa katılımcılarının temkinli davranışları dikkat çekiyor. Parite ve emtia fiyatlarında dalgalı bir seyir gözlemlenirken, borsalarda karmaşık yataya yakın işlemler izleniyor.

Dün ABD’den gelen olumlu istihdam verilerinin yanında, Mısır ve Portekiz’deki siyasi gerginlikler piyasalarda endişelerin artmasına neden olurken, dün gece Mısır ordusu yönetime el koyduğunu duyuran bir açıklama yaptı ve ülkede anayasanın geçici olarak askıya alındığını belirtti.

ABD’li yatırımcıların yarım gün işlemlere katılabildiği hafta ortasından sonra bugün, dünyanın en büyük ekonomisinin borsalarında, tatil nedeni ile tam gün işlem yapılmayacak. Yoğun bir veri akışı olmamasına rağmen ECB ve BOE’nin bugünkü para politikası beyanatları son derece büyük bir önem taşıyor.

Bunun yanında ekonomi takviminde İngiltere’den gelecek Halifax HPI verisi ve Euro Bölgesi’nin büyüme rakamı yatırımcıların takibinde olacakken, Fransa’nın 10-Yıllık devlet tahvili ihalesi de gündemde yer alacak.

“ECB’ ve Draghi’den sürpriz çıkacak mı?”

Euro Bölgesi’ndeki zayıf ekonomik görünüm nedeni ile Mayıs ayından 25 baz puan faiz indirimine giden ECB’nin bugünkü kararı ve Başkan Drahgi’nin basın konferansında kullanacağı ifadeler piyasalarda sert hareketlerin oluşmasına neden olabileceği için piyasa katılımcılarının merceği altında olacak. Banka’nın bugünkü toplantı sonucunda politikalarında ve faiz oranında bir değişikliğe gitmesi beklenmezken, kıtadan gelen olumsuz ekonomik veriler nedeni ile Drahgi’nin konuşmasında nasıl bir tavır sergileyeceği merak konusu.

Konferans öncesinde, ECB’nin sürpriz bir şekilde faiz indirimine gitmesi halinde Euro sert değer kayıpları görülebilecekken, oranın değiştirilmemesi, ortak para biriminde önemli hareketlerin görülmemesine neden olabilir. Ancak Başkan’ın basın toplantısında, ECB’nin ilerleyen aylarda politika faiz oranında bir değişikliğe gidebileceği sinyalini vermesi, yine Euro’da keskin düşüşlerin oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle Draghi’nin konuşmasında seçeceği kelimeler yakından incelenmelidir.

“Carney ilk toplantısında neleri değiştirecek”

BOE Başkanlık koltuğunu Mervyn King’den devralan eski Kanada Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’nin, yeni görevi ile bugünkü ilk toplantısında bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. BOE’nin %0.50 olan faiz oranı ve 375 milyar Sterlin’lik varlık alım programının aynı bırakılacağının öngörüldüğü toplantıdan sonra Carney’nin bir basın toplantısı düzenlemesi beklenirken, Başkan’ın ifadeleri de, ilerleyen aylarda Banka politikalarında yapılabilecek olası değişikliler nedeni ile yakından incelenecek.

BOE’nin dün başlayan ve bugün sonlanacak olan toplantısının ayrıntılı tutanakları ayın ilerleyen haftalarında yayınlanacakken, bugün verilen kararlar duyurulacak. Piyasa katılımcılarının merak ile beklediği Banka’nın politikalarına ilişkin önemli noktalardan bir tanesi varlık alım programının büyüklüğü olacak.

BOE’nin kararları açıklandıktan sonra, Banka’nın toplam parasal genişlemesinin sürpriz bir şekilde miktarının artırıldığının görülmesi, Sterlin’de sert değer kayıplarının oluşmasına neden olabilecekken, bu ayki toplantı sonrasında herhangi bir değişiklik yapılması beklenmese de, yeni bir Başkan’ı olan BOE’nin beyanatları dikkatle takip edilmelidir.

NOT: Bugün Kurtuluş Günü nedeni ile ABD piyasaları tam gün tatil olacak.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Perşembe

Zaman                       Haber                                                       Beklenti Önceki

Tatil    ABD – Kurtuluş Günü

10:00    GBP           Halifax HPI                                        0.4%           0.4%

12:00    EUR           GDP (çeyreklik)                                  -0.2%          -0.2%

12:05    EUR           Fransa 10-Yıllık Tahvil İhalesi

14:00    GBP           Faiz Oranı Beyanatı                              0.50%          0.50%

14:00    GBP           BOE Toplam Parasal Genişleme              375B            375B

GBP           MPC Faiz Bildirisi

14:45    EUR           Faiz Oranı Bildirisi                                0.50%          0.50%

15:30    EUR           ECB Başkanı Draghi Konuşması

EUR/USD ANALİZ

“Avrupa Oyuncu, ABD Seyirci”

Finans piyasası katılımcıları özellikle her ayın ilk haftası Perşembe ve Cuma günleri piyasalarda yaşanılacak olası sert hareketler için haftanın başından itibaren piyasanın nabzını tutmaya ve psikolojisini öğrenmeye çalışır. Bu öğrenim sonucunda da Perşembe ve Cuma günü sonuçlanacak olan haberlerin piyasaya ne şekilde etki etmek isteyeceğini anlamaya ve kazanç elde etmek için harekete geçer. Ancak bu sefer katılımcılarda biraz değişiklik olacaktır. Dün başlayan ve bugün de devam eden ABD Kurtuluş günü nedeniyle, ECB başkanı Draghi’nin konuşması sırasında ABD borsalarının kapalı oluşu ABD’lilerin piyasada seyirci kalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de bugün Avrupa bazlı fiyat hareketlerinin olması kaçınılmaz olacaktır.

Avrupa bazlı hareketlerden söz etmişken bugün en çok etkilenen finansal varlıklardan EURUSD paritesinde de söz etmek gerekmektedir. Çünkü özellikle ECB başkanı Draghi’nin olası faiz indirimi açıklaması yahut sinyali Euro üzerinde olumsuz algının devam etmesini sağlarken piyasaları tatmin edici açıklamalar ise dün başlayan EUR/USD paritesindeki tepki alışlarının devam etme ihtimallerini artıracaktır. Teknik olarak baktığımızda EUR/USD paritesinin haftalık grafikte kanalın alt noktası olarak gözlemlediğimiz 1,2925 seviyesinin önemli olduğunu, bu destek noktası kırılmadığı müddetçe tepki alışlarının devam etmek ihtimalinin oluştuğunu söyleyebiliriz. Kısa vadeli olarak baktığımızda ise EUR/USD paritesinin 1,3055 ile 1,2935 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirdiğini, özellikle daha net hareketler için bu bandın dışına çıkılmasının gerektiğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,3055

Destek; 1,2965-1,2935-1,2885

Direnç; 1,3025-1,3055-1,3085

eurusd

GBP/USD ANALİZ

Eski Kanada, yeni İngiltere merkez bankası başkanı Mark Carney İngiltere ekonomisindeki son durumu paylaşmak ve bu konularla ilgili hangi önlemler alabileceğini bugünkü ilk resmi merkez bankası toplantısında paylaşmak isteyecektir. Her zaman yeni kan olarak bildiğimiz değişikliklerin ülke ekonomisi açısından olumlu olduğu görülmektedir. Daha önce Trichet ECB başkanlığını Draghi’ye verdikten sonra Euro ilk zamanlarda diğer para birimlerine karşı oldukça pozitifti. Draghi’nin şahin açıklamaları gibi Carney de cesur adımlar atabilecek mi yoksa güvercin açıklamaları ile piyasalarda sakinliğe mi yol açacak.

GBP/USD paritesi için de önemli olan BOE başkanı Mark Carney’in Pound üzerindeki etkisinin ne denli piyasayı etki edeceğidir. Özellikle de dün gelen olumlu verilerden sonra yükselişler gerçekleştiren ve haftalık grafikte yükselen kanalın alt noktasından dönüş gerçekleştiren GBP/USD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1,5345 ile 1,5170 seviyeleri arasında bant hareketinin olduğunu, 1,5305 seviyesinin geçilememesi durumunda ise aşağı yönlü baskının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Daha net hareketler için de yukarıda belirlemiş olduğumuz bandın dışına çıkılması beklenilmelidir.

Pivot: 1,5305

Destek; 1,5205-1,5170-1,5120

Direnç; 1,5305-1,5345-1,5385

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

“TCMB müdahalelerine başlayacak mı?”

TCMB’nin USD/TRY paritesi için geçtiğimiz dönemde 1,95**’li seviyelerden başlattığı müdahalelerle birlikte 1,90 seviyesine yaklaştırmayı başarmış ancak Dolar endeksinin küresel piyasalarda değerlenmesinin önüne geçemediği için kurdaki yükselişe tekrar müdahale edememişlerdi. USD/TRY paritesi Dolar endeksindeki değerlenme ve BİST endeksinde %3’lere varan gerileme nedeniyle dün 1,9542 seviyesine kadar yükselmiş ve bu yükselişten sonra kısmi olarak değer kaybetse de şuanda da 1,9457 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. TCMB’nin kur yüksekliğinden memnun olup olmadığı, buna göre de müdahale gerçekleştirip gerçekleştirmemesi önemlidir. Özellikle de faiz artırmasının gerekliliği hakkında artık yüksek sesler konuşulmaya başlanmış ve gözlerin PPK toplantısına çevrildiği görülmüştür. (Temmuz ayındaki PPK toplantısı 23 Temmuz Salı günü gerçekleşecektir)

Teknik olarak baktığımızda paritenin 1,9560 ile 1,9345 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirmek istediğini, özellikle de 1,9345 desteği kırılmadan yükseliş baskısının devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,9345

Destek; 1,9345-1,9300-1,9255

Direnç; 1,9560-1,9610-1,9700

usdtry

USD/JPY ANALİZ

Yen ve Dolar’ın mücadelesi sonrasında USD/JPY paritesinin son seyrini incelediğimizde 100,85 seviyesi sonrasında satış baskısına maruz kalan ve bu baskı sonrasında aşağı yönlü hareketlerin 99,25 ile sınırlı kaldığını görmekteyiz. ECB başkanı Draghi konuşması öncesinde 99,86 seviyesinde hareketlerine devam eden paritenin 99,15 ile 100,85 seviyeleri arasında bant hareketinin devam ettiğini, 100,15 seviyesinin de kontrol noktası olduğunu söyleyebiliriz. 100,15 seviyesine göre bandın alt ya da üst noktaları hedeflenmek isteyecektir.

Pivot: 100,15

Destek: 99,55-99,15-98,75

Direnç: 100,25-100,45-100,85

usdjpy

HAM PETROL ANALİZ

“102,62 seviyesi KRİTİK”

Mısır’da yaşanılan son gerginliklerden sonra yukarı yönlü çıkışlarını devam ettiren ve bu hafta gerçekleştirdiği 102,15 ile tepe gerçekleştiren ham petrol fiyatları özellikle de 102,62 seviyesinde oluşacak olası kar realizasyonların düşüncesi ile tepki satışlarına maruz kalmış ve bu durum ham petrol fiyatlarını 100,50 seviyesine kadar geriletmiştir. Bu gerileme sonrasında tekrar toparlanarak yukarı yönlü çıkış gerçekleştiren ham petrol fiyatlarının 102,62 ile 99,80 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirmesi beklenilmektedir. Daha net hareketler için bu bandın dışına çıkılması gerektiği bilinen ham petrol de kontrol noktası olarak da 100,80 seviyesi önemli bir yere sahiptir. Bandın alt ya da üst noktası hedeflenmesi için kontrol noktası dikkatle takip edilmelidir.

Pivot; 99,80

Destek:  100,80-99,80-99,20

Direnç:  101,80-102,62-103,15

petrol

ALTIN ANALİZ

“Söz Draghi’de hareket Altın’da”

ECB başkanı Draghi ve ABD Tarım dışı istihdam haberleri öncesinde geçtiğimiz hafta haftanın son işlem gününe doğru Altın fiyatlarının 1180 seviyesine kadar gerilemiş olması ve özellikle de 1158’den toparlanacak düşüncesinin etkisiyle de altın fiyatları net yükseliş fırsatları oluşturmuş ve 1268 seviyesine kadar bu çıkışları sürdürmüşlerdir. Bu haberler öncesinde böyle bir çıkış olması da acaba psikolojik olarak altın fiyatlarının 1330 seviyesine doğru çıkarma düşüncesi mi var sorusunun sorulmasını sağlamışlardır. Bu bağlamda da bugün ve yarın ki sonuçlar neticesinde eğer altın yukarı yönlü çıkışlarına devam edecekse 1330 hedeflemesi içten bile değil. Ancak bu durum alıcıları heyecanlandırmasın çünkü orta vadeli altın fiyatlarında hala daha düşüş baskısı devam etmektedir. Yukarı bahsetmiş olduğumuz olası yükseliş beklentimiz tamamen kısa vadeli bir beklentiden kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda kısa vadeci işlemciler bu olası çıkışları değerlendirebilir.

Teknik olarak baktığımızda 1233 desteği hala daha bizim için dikkatle takip edilmesi gerekilen bir seviyedir. Özellikle de 1233 – 1268 seviyeleri arasında bu hafta hareket ettiğini düşünürsek bu aralığın önemli bir bant olduğunu söyleyebiliriz.

Pivot; 1233

Destek; 1233-1222-1210

Direnç; 1263-1271-1288

altin

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

 

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

One Comment

Add a Comment