İDOBUS Mağduriyeti Son Durum;

Cuma günü yaşadığım  mağduriyeti buradan ve çeşitli sosyal medya’dan paylaşmış ancak bu sadece sözel ifadelerle olmuştur.

Şimdi ise sözel ifadelere ilaveten ekran görüntülerini de paylaşmak istiyorum ki aradaki farkın net bir şekilde anlaşılması içindir.

Güzelyalı-Kabataş İDOBUS seferi için 2 gidiş – 2 dönüş bileti aldım ancak bileti aldıktan 2-3 saat sonra İstanbul seyahatimin iptal olduğunu öğrenerek 161 tl vermiş olduğum biletimi iptal için çağrı merkezini aradım.

Çağrı merkez bileti iptal edemeyeceğini, bu durumun sözleşmede yazdığını belirtmektedir. Peki dedim o zaman da ne yapacağız diye sorduğumda bilet tarihini değiştirmemiz gerektiğini ancak bunun için de 2 tl ücret almamız gerektiğini belirtti. Yani bilet başında 2 tl değişim ücreti istiyorlar.

Bunlarda yetmiyormuş gibi  bugün 40 tl ye almış olduğum bilet 1 hafta sonraki bilet fiyatı ile karşılaştırıldığında diyelim ki 60 TL benden 20 TL’lik farkı alırken, aynı bilet 18 TL olsa bana geri iade 22 TL iade etmiyorlar.

Yani aslında tam anlamıyla müşteri mağduriyetine dayalı bir sistem var.  Bu konuda ayrıntılı bilgim olmadığı için ilgili durumu tüketici hakları derneğine de bildirdim ve cevap bekliyorum.

Yukarıdaki şikayetlerime ilaveten bu konu ile ilgili aşağıdaki ekran görüntülerini sizlerle  paylaşmak istiyorum.

İDOBUS Mağduriyeti

Güzelyalı-Kabataş arasındaki seferde bilet iptal edilemesinden tutun, işlem ücretine kadar ve bilet fiyatları arasındaki farka kadar bütün mağduriyetlerimi paylaşıyorum.

Bu da kredi kartımdan aldığım ekstre;

İDOBUS Mağduriyeti1

Bu duruma bu kadar tepkili olmamım amacı kendi mağduriyetimden ziyade bu  tür durumların her kurumda insanların karşısına çıkması ve vatandaşlarımızın bu tür durumlara karşı her zaman tepkisiz kalmasıdır. Ancak biz “astarı yüzünden pahalı gelecek diye” umursamadığımız bu tür durumlar milyonlarca vatandaşımızın sorumluluk almamasından dolayı bir kesimin ciddi bir şekilde haksız kazanç elde etmesidir.

Normal bir şekilde hizmet verip kazanç düşünceleri ile para kazanmayı düşünmek yerine bu tarz ufak hesaplar peşine düşmek büyüklüğü tartışılmayan bir şirkete hiç ama hiç yakışmadı.  Bir ekonomist olarak da bu tür durumlara seyircisiz kalmak istemiyorum ve gerekli tüm yerlere bu konu ile ilgili paylaşımlarımı sürdürmeyi bir borç biliyorum.

Kudret AYYILDIR

Add a Comment