“EUR/USD paritesinde 1,2840 desteği bir türlü kırılamadı”

16 Mayıs 2013 Forex Piyasası Parite ve Emtia Analizi (Akşam Analizi – 14:40)

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Euro Bölgesi ekonomisi yavaşlarken, TCMB hız kesmiyor

Öğleden önce piyasalarda Euro Bölgesi verileri öne çıkarken, enflasyon rakamlarının beklentiler doğrultusunda gerçekleştiği görüldü. Ticaret dengesinin ise Mart ayında 18.7 milyar Euro fazla verdiği görülürken, rakam 1999 yılının Ocak ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye işaret etti. Verinin detayları incelendiğinde ihracatın değişmediği görülürken, ithalatın ise %10 düştüğü dikkat çekti. Rekor ticaret fazlası ilk bakışta olumlu bir gelişme gibi görünürken, Bölge’de yaşanan kriz nedeni ile azalan harcamaların ve talebin söz konusu verinin detayları arasında yer alması dikkat çekti.

Diğer taraftan FOMC üyelerinden Charles Plosser’ın, şu anda ABD’de enflasyonun bir sorun olmadığını söylediği açıklamaları gündemde yer alırken, FED Başkanı, ancak 2 veya 3 yıl sonrası için endişeli olduğunu ve politika yapıcıların bu konuda dikkatli olması gerektiğini ifade etti. Plosser ayrıca, varlık alımlarının dizginlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Piyasada genel anlamda Dolar ağırlıklı seyrin devam ettiği görülürken, piyasalarda Dünya Altın Örgütü’nün bu sabah yayınladığı raporu emtia tarafında gündemde yer buldu. Raporda altın talebinin ilk çeyreğinde son üç yılın en düşük seviyesinde olduğu belirtilirken, bir önceki yıla göre ise talebin %13 düştüğü ifade edildi.

Avrupa endekslerde yataya yakın satıcılı seyir izlenirken, ABD borsalarının güne hafif ekside başlaması bekleniyor.

TCMB’den kaldığı yerden devam ediyor

Yurtdışındaki bu gelişmelerin yanında içeride TCMB’nin merakla beklenen faiz kararları piyasalarda sert hareketlerin gerçekleşmesine yol açtı. Analistlerin çoğunun 25 baz puanlık politika faiz indirimi beklediği karardan, 50 puanlık indirim çıkarken, TCMB bir haftalık repo faiz oranı %4.50’ye çekti. Bunun yanında faiz koridorunun alt ve üst bandın da 50’şer baz puanlık indirim yapan banka, borç verme oranını %6.5’e, borç alma faiz oranını ise %3.5’e çekti.

Bununla birlikte yapılan açıklamada, iç ve dış talepte öngörülen şekilde gelişmelerin devam ettiği belirtilirken, yurt içi nihai talebin sağlıklı bir toparlanma sergilediği ifade edildi. Banka ayrıca döviz rezervlerini artırıcı makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesinin yerinde olacağı dile getirildi. Buna paralel olarak döviz cinsi bir ve üç yıla kadar olan yasal karşılık oranları yarım puan artırıldı.

Kararın açıklanmasının ardından TRY’de sert değer kayıpları görülürken, tahvil faizinin rekor düşük seviyelere gerilediği görüldü. USD/TRY paritesi 1.83 civarına yükselirken döviz sepetinin 2.09’a kadar ilerledi.

Piyasalar ABD verileri ile yön arayacak

Günün devamında ABD’nin önem derecesi yüksek verileri ekonomi gündeminde yer alacak. Dünyanın en büyük ekonomisinin enflasyon rakamlarında bugün büyük farklılıklar gerçekleştiğinin görülmesi beklenmezken, düşük seviyelerde seyreden CPI rakamları FED’in varlık alım programına değişiklik devam edilebilmesinde elini güçlendiren unsurlar arsında yer alıyor.

Diğer taraftan son üç haftadır beklentinin altında olumlu gelen istihdam talepleri yine ABD tarafındaki veriler arasında öne çıkıyor. Geçtiğimiz hafta son yılların en düşük seviyesinde gerçekleşen rakam için bu kez tahminler 332 bin kişi olarak dikkat çekiyor. Beklentinin altında açıklanacak veri, FED’in tahvil alımlarını azaltabileceği düşüncesine destek verebileceği için Dolar’da yükselişler görülmesine neden olabilir. Ancak özellikle beklentilerden düşük gerçekleşebilecek enflasyon ile birlikte, öngörünün üzerine çıkacak istihdam talepleri son günlerde süren Dolar talebini tersine döndürebilir.

ABD’nin emlak sektörüne ilişkin datalar ise bugün yapı izinleri ve konut başlangıçları verileri ile takip edilecek. Son haftalarda olumlu gelen veriler doğrultusunda bugün yapı izinlerinde bir artış olması beklenirken, konut başlangıçlarında ise Nisan ayındaki olumlu verilerden sonra bir gerileme gerçekleşmesi bekleniyor.

ABD cephesinden gelecek kritik veriler arasında bugün Philadelphia FED imalat endeksi, dünkü olumsuz verilerden sonra öne çıkan rakamlar arasında yer alıyor. Endüstriyel üretimin ve New York imalat endeksinin gerilediğinin görülmesinin ardından, bugünkü Philadelphia FED imalatında yükseliş gerçekleşmesi bekleniyor.

Gelecek yoğun veri akışının yanında bugün FOMC yetkilileri de yakından takip edilecek. Fisher, Raskin ve Williams’ın parasal genişlemeye ilişkin yapacağı açıklamalar piyasalarda ve özellikle Dolar’da sert hareketlenmelerin görülmesine yol açabilir. FOMC içerisinde Fisher ve Plosser gibi bazı üyeler, FED’in varlık alım programının ekonomiye zarar verebileceği görüşünü savunuyorlar. Üyeler arasındaki bu görüş farklılıkları piyasa katılımcıları arasında parasal genişlemenin devamına ilişkin endişelerin oluşmasına neden olan bir faktör olarak yer alıyor.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Perşembe

Zaman                       Haber                                                     Beklenti            Önceki

14:45    USD           FOMC Üyesi Rosengren Konuşması

15:30    USD           Çekirdek CPI (Aylık)                             0.2%           0.1%

15:30    USD           CPI (Aylık)                                         -0.3%          -0.2%

15:30    USD           Devam eden İşsizlik Başvuruları             3,000K          3,005K

15:30    USD           İstihdam Talepleri                                332K            323K

15:30    USD           Konut Başlangıçları                              0.98M           1.04M

15:30    USD           Yapı Ruhsatları                                    0.94M           0.91M

16:00    USD           FOMC Üyesi Fisher Konuşması

17:00    USD           Philadelphia Fed İmalat Listesi                2.5              1.3

19:30    USD           FOMC Üyesi Raskin Konuşması

EUR/USD ANALİZ

“EUR/USD paritesinde 1,2840 desteği bir türlü kırılamadı”

EUR/USD paritesi özellikle 1,30 seviyesi altında hareketlerini devam ederken bir yandan da yeni sert hareketler için zemin hazırlamakta ancak düşüşlerin devam edebilmesi için kırılması gereken 1,2840 desteği bir türlü kırılamamaktadır. Bu bağlamda satıcıların yeniden harekete geçebilmesi için 1,2840 desteğinin kırılması gerekmektedir. Aksi takdirde satıcılar bir müddet satış pozisyonlarından vazgeçebilir ve bu durum pariteyi 1,2940 ve 1,300 seviyesine kadar tepki alışlarının oluşmasını sağlayabilir. Bu yüzden de gerek kısa gerekse orta vadeci satıcılar muhakkak 1,2840 desteğinin kırılmasını beklemelidir. Gün içi baktığımızda 1,2840 ile 1,2940 arasında bant hareketi oluştuğunu, net hareket imkânı için bu bandın dışına çıkılmasını beklemek önemlidir. Gün içi tepe noktası olan 1,2890 direnci de kanalın alt ya da üst noktalarının test edilmesinde hatta kırılım aşamasında bizlere sinyal verecek en önemli uygulamadır.

Pivot: 1,2940

Destek; 1,2840-1,2800-1,2750

Direnç; 1,2890-1,2940-1,2985

eurusd

GBP/USD ANALİZ

GBP/USD paritesi de tıpkı EUR/USD paritesi gibi yaşadığı düşüşlerden sonra düşüşlerine devam edip etmeme konusunda karar vermeye çalışmaktadır ve bu nedenle de gün içi 1,5285 ile 1,5190 seviyeleri dikkatle takip edilmelidir. Şuanda 1,5213 seviyesinde hareketlerine devam eden parite de bu bandın dışına çıkılması ile daha sert hareketlerin oluşma ihtimali güçlüdür. Gün içerisinde FOMC üyelerin yapacağı konuşma ve ABD’den gelecek olan makro-ekonomik veriler parite de sert hareketlerin oluşmasında, hatta bu bandın dışına çıkmasında bize yardımcı olması beklenilmektedir. Genel olarak pariteyi incelediğimizde 1,5285 direncinin önemli olduğunu, bu direnç noktası geçilmediği müddetçe satış baskısının devam edeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,5285

Destek; 1,5190-1,5160-1,5130

Direnç; 1,5250-1,5285-1,5325

USD/TRY ANALİZ

“TCMB, USD/TRY paritesini 1,90’da mı istiyor”

Geçtiğimiz ay 16 Nisan 2013 tarihinde TCMB hem politika faizlerinde hem alt hem de üst bantta indirime gitmiş ve bu durum TRY için değer kaybı anlamına gelmiştir. Bu süreçten sonra USD/TRY paritesinin yukarı yönlü çıkış gerçekleştirdiğini ve bugünkü karara göre net bir şekilde paritenin seyrinin ne yönde olacağına karar verecekti. TCMB bugün de geçen ayki stratejiyi devam ettirerek hem politika faiz oranlarında hem de alt ve üst bant oranlarında 50 baz puanlık bir indirime giderek Türk lirasının zayıf seyrinin oluşumuna katkı sağlamayı sürdürmüştür. Haberin açıklanması sonrasında TRY’nin değer kaybetmesi USD/TRY paritesinin 1,8305 seviyesine kadar çıkış gerçekleşmesini sağlamış ve şuanda da 1,8275 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda eğer parite gün içi 1,82 seviyesi üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışlarına devam etmek isteyecektir. Buna ilaveten kritik bir seviye olarak belirlediğimiz 1,8260 desteğinin gün içi geçilerek ciddi anlamda sinyal verdiğini, bu destek üzerinde kalmayı sürdürmesi durumunda 1,90 için zemin hazırlanacağını söyleyebiliriz.

Pivot: 1,8200

Destek; 1,8200-1,81601,8130

Direnç; 1,8345-1,8385-1,8405

usdtry

USD/JPY ANALİZ

Karakteristik özelliği nedeniyle tepki satışlarının kısa sürdüğü ve trende göre pozisyon alınmanın önemli olduğu USD/JPY paritesinde dün 101,85 seviyesine kadar gerilese de trendin yükseliş olması nedeniyle yukarı yönlü çıkışların devam ettiğini ve gün içi 102,67 seviyesine kadar yükselişlerin oluştuğu görülmektedir. Şuanda da 102,63 seviyesinde hareketlerine devam eden parite de 102,85 direncinin önemli olduğu, yükselişlerin devam edebilmesi için bu bariyerinde geçilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Gün içerisinde 101,85 seviyesinin önemli olduğu ve bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerin devam edeceğini ancak bu yükselişlerin devam edebilmesi için yukarıda da belirttiğimiz gibi 102,85 direncinin geçilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Böyle bir durumda yani paritenin 102,85 direncini geçmesi durumunda 103,25 ve 103,75 seviyeleri hedeflenmek istenecektir.

Pivot: 101,85

Destek: 102,25-101,85-101,50

Direnç: 102,85-103,25-103,75

HAM PETROL ANALİZ

Ham petrol fiyatları dün yaşadığı düşüşlerden sonra toparlanarak kısmi olarak yükseliş gerçekleştirdi ve bu çıkış bugünde devam etmek istemektedir. Ancak bunun için özellikle ham petrol fiyatlarının 92 seviyesi üzerinde kalması önemlidir. Eğer ham petrol fiyatları 92 seviyesi üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışlarına devam etmek isteyecektir. Haftalık grafiği incelediğimizde orta vadeli olarak net bir şekilde 98,20 ile 87,50 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Kısa vadeli hareketlerin etkisizliği ve yön konusunda kararsız kalınması da orta vadeli olarak yön konusunda karar veremeyen kesimlerin artması sonucunda oluşmaktadır. Bu nedenle de yükseliş ya da düşüşlerin daha etkin olabilmesi için yukarıda belirlediğimiz bant aralığının dışına çıkılması gerekmektedir. Aksi takdirde ham petrol fiyatları bu bant aralığında bir müddet daha hareketlerine devam etmesi beklenilmektedir.

Kısa vadeli olarak baktığımızda 92,88 seviyesinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısının devam edeceğini söyleyebiliriz.

Pivot; 92,88

Destek:  93,25-92,88-92,00

Direnç:  94,50-95,40-96,25

ALTIN ANALİZ

Altın fiyatları 1420 dolar seviyesinin altına düştükten sonra belirlemiş olduğumuz ilk hedef olan 1385 desteğini test etmiş, gün içerisinde de 1385 desteğini kırarak yeni düşüş baskısının oluşmasını sağlamıştır. Gün içi baktığımızda altın fiyatlarının 1369,55 seviyesine kadar düştüğü ve şuanda da 1374 seviyesinde hareketlerine devam ettiği görülmüştür. Teknik bazda altın fiyatlarını incelediğimizde 1398,50 direncinin önemli olduğunu, bu bariyerin altında kaldığı müddetçe düşüş baskısının devam edeceğini söyleyebiliriz. Gün içerisinde FOMC üyelerin yapacağı konuşma ve ABD’den gelecek olan makro-ekonomik veriler altında sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Pivot; 1398

Destek; 1365-1345-1321

Direnç; 1385-1398-1418

altin

 

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

GCM Forex analizlerini Ücretsiz Takip Etmek

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

 

Add a Comment