Gözler FOMC toplantısı ve GDP verisinde…

30 Ocak 2013 Foreks Piyasası Parite ve Emtia Analizi ( Akşam Analizi – 14,30)

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Ocak ayının son haftasında olduğumuz bugünlerde piyasalar haftanın iki işlem gününde makro-ekonomik haberlerin etkisizliği ile sakin bir seyirle hareketlerine devam etmiştir. Ancak bu sakinliğin nedeni piyasalarda bugünden itibaren başlayacak olan haberlerin yer almasıdır.

Piyasaların gözü FOMC toplantısında olacak? Ancak yatırımcılarımız ilk önce ABD Büyüme oranı (GDP) verisine odaklanacak ve daha sonra FOMC toplantısına odaklanacaktır.

Geçtiğimiz çeyrekte GDP verisinin %3,1 seviyesine çıkması sonrası yeni yılda gelen olumlu ABD verileri FOMC toplantısında “parasal genişleme bitme” ihtimalinin fiyatlamasını sağlamıştı. Piyasalar GDP verisinin %3 üzerine çıkması ile o ülkenin faiz oranını artırma sinyalinin en önemli öncü göstergesi olduğunu bilmekte ve buna göre uygun fiyatlamalar oluşturmuştu.

Peki 2013 ilk çeyrek büyüme verisine baktığımızda neden önceki sonuca oranla çok ciddi bir düşüş beklentisi mevcut?

Çünkü

FED faizleri artırmak istemiyor,

Parasal genişlemeyi bitirmek istemiyor,

İşte bu nedenle bugün açıklanacak olan GDP verisi olumsuz gelebilir. Ancak yukarıdaki sonuçların oluşabilmesi için bugünkü verinin %1,2 altında gelmesi gerek.

GDP verisi %1.2’nin altında gelirse piyasalar parasal genişlemeye devam etme isteğini fiyatlayabilir ve EUR/USD başta olmak üzere GBP/USD, Altın, Gümüş gibi finansal varlıklarda YÜKSELİŞLER gözlemlenebilir. Buna ilaveten GDP verisi %1.2’nin altında gelmesi akşam açıklanacak FOMC toplantısında da parasal genişlemenin devam edeceği sinyalinin gelmesine katkı sağlayacaktır.

GDP verisi %1.2’nin üzerinde gelirse piyasalar parasal genişlemenin bittiğini düşünür ve buna göre fiyatlama yapacaktır. Böyle bir ihtimali düşündüğümüzde EUR/USD başta olmak üzere GBP/USD, Altın, Gümüş gibi finansal varlıklarda DÜŞÜŞLER gözlemlenebilir. Buna ilaveten GDP verisi %1.2’nin üzerinde gelmesi akşam açıklanacak FOMC toplantısında da parasal genişlemenin biteceğinin sinyalinin gelmesine katkı sağlayacaktır.

Bu nedenle piyasaların gözü FOMC toplantısında olurken yatırımcılarımızın sadece FOMC toplantısı ile yetinmeyerek ABD büyüme oranı (GDP) verisini de dikkate alarak işlem stratejilerine gün içi devam edecektir.

EUR/USD TEKNİK ANALİZ

EUR/USD paritesinde 1,3580 Kritik…

1,2996 seviyesine geriledikten sonra özellikle Euro bölgesinden gelen olumlu açıklamalar ve ekonomik takvim verileri EUR/USD paritesinin hem tepki satışlarının sonlanmasını sağladı hem de yeni fırsatların trend yönünde oluşmasına katkı sundu. Ocak ayının ilk haftasından itibaren başlayan yükseliş hareketlerin soluklanıp soluklanmayacağına gün içerisindeki ABD verileri karar vereceği gibi teknik olarak da 1,3580-1,3630 aralığı çıkışların devamlılığı için önem arz etmektedir. 1,3525 direncinin haftalık grafikteki 200 haftalık basit hareketli ortalama olduğunu vurgulamış ve buradan olası düşüşlerin oluşma ihtimalinden bahsetmiştik. Ancak piyasalar bugün bu direnci geçerek gün içerisinde 1,3562 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi. İndikatörlerin aşırı alım bölgesinde olduğu da dikkate alınarak eğer parite günlük grafikteki yükseliş kanalının üst noktası olan 1,3580 direncini geçemezse tepki satışları oluşma ihtimali artacaktır. Böyle bir ihtimali göz önünde bulundurursak kanalın alt noktası olarak 1,3330 seviyesi hedeflenmek isteyecektir. Ancak parite yükselişlerine devam eder ve indikatörlerin göstermiş olduğu Aşırı ALIM bölgesini dikkate almazsa 1,3580 direncinin de geçilip diğer önemli seviye olan 1,3630 seviyesinin hedeflenme ihtimali oluşacaktır. Bu bağlamda 1,3580 gün içi dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 1,3490

Destek; 1,3490-1,3460-1,3425

Direnç;  1,3580-1,3610-1,3630

GBP/USD TEKNİK ANALİZ

GBP/USD paritesindeki yükseliş EUR/USD paritesindeki çıkışlara bağlı…

EUR/USD paritesindeki yükselişler ister istemez GBP/USD paritesinin de çıkışlarına katkı sağlayan en önemli sebeplerden birisi olarak belirtilmektedir. Bunun yanı sıra 1,6380 seviyesinden itibaren başlayan satışların 1,5675 ile sınırlanması parite de olası tepki alışları ihtimalinin de oluşmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda 1,5825 ve 1,5910 dirençleri çıkışlarda oluşabilecek zirveler olarak belirlenmiştir. Eğer GBP/USD paritesi gün içerisinde 1,5705 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse 1,5795, 1,5825 ve 1,5910 gibi hedeflenmeler içerisine girebilir. Bunun yanı sıra sabah analizimizde belirtmiş olduğumuz 1,5705-1,5795 seviyeleri arasındaki bandın hala daha güncel olduğunu ve paritenin bu aralıkta hareketlerine devam etme ihtimalinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Pivot: 1,5705

Destek; 1,5705-1,5675-1,5635

Direnç; 1,5795-1,5825-1,5850

USD/TRY TEKNİK ANALİZ

USD/TRY paritesi 1,7642 ile 1,7740 arasında bant hareketine devam etmektedir.

USD/TRY paritesi uzun bir süredir sakin bir seyirle hareketlerini sürdürmektedir. En son hareketliliğine bakacak olursak Türkiye merkez bankasının faiz koridorunu indirmesi nedeniyle 1,77 seviyesine çıkış gerçekleştirdiğini görmüştük. Bu çıkış sonrasında USD/TRY paritesinde yorgunluk ibaresi görülmüş ve USD/TRY paritesi dinlenmeye başlamıştır. Bu nedenle de 1,7740 ile 1,7642 seviyeleri arasında hareketlerine devam eden USD/TRY paritesi şuanda 1,7660 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda 1,7642 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerin devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 1,7642

Destek; 1,7642-1,7610-1,7580

Direnç; 1,7715-1,7740-1,7755

USD/JPY TEKNİK ANALİZ

USD/JPY paritesinde tepki satışları için son bariyer 91,66 olarak belirlenmiştir.

USD/JPY paritesi 91,40 direncine kadar yükseldikten sonra gerçekleştirdiği satış baskısını gün içerisinden de devam ettirmek istemektedir. Dün gün içerisinde 91 seviyesinden başlattığı satıcılı seyrini 90,32 seviyesine kadar taşıyan USD/JPY paritesi şuanda 91,27 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. USD/JPY paritesi için belirtmiş olduğumuz 91,66 bariyeri hala daha tepki satışları için önemli olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak baktığımızda piyasalarda parite ile ilgili tepki satışları beklentisi artmaya başladı ve bu nedenle de ilerleyen zamanlarda parite de satış baskısı oluşabilir. Teknik olarak da indikatörlerin aşırı alım bölgesinde yer alması bu beklentimizin güçlenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle de 91,66 direnci önemini korumaktadır.

Kısa vadeli olarak baktığımızda ise 90,80 desteğinin önemli olduğunu, USD/JPY paritesinin bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerine devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Eğer parite 90,80 desteğini kırabilirse yukarıda  belirtmiş olduğumuz tepki satışları ihtimali artacaktır.

Pivot: 90,80

Destek: 90,80-90,50-90,25

Direnç: 91,66-92,00-92,30

HAM PETROL TEKNİK ANALİZ

Ham Petrol stokları verisinin ABD borsalarıyla beraber yorumlanması.

Gün içerisinde gelecek olan makro-ekonomik haberler içerisinde yer alan ham petrol stokları verisi petrol fiyatları üzerinde etkili olması beklenilmektedir. Genellikle ham petrol stokları verisi açıklandığı günlerde verinin etkisinin petrol fiyatı üzerindeki fiyatlamalara dikkat çekilir ancak kritik ve önemli bir etken olan ABD borsaları hiç dikkate alınmaz. Bu nedenle haber açıklandıktan sonra sadece habere bakmak işlem kalitesi ve başarısı açısından yanlış bir stratejidir. Burada yapılması gerekilen strateji veri geldiği anda Dow jones endeksinin haber sonucunu destekleyip desteklemediğini görmektir.

Öncelikle Ham petrol stokları verisinin normal şartlarda nasıl yorumlandığını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Stoklar ARTARSA Ham Petrol Fiyatları DEĞER KAYBEDER

Stoklar AZALIRSA Ham Petrol Fiyatları DEĞER KAZANIR

Genel olarak bilinen ve herkesçe uygulanan bu açıklama neden bazı zamanlarda etkisini göstermiyor?

Cevabı aslında hepimizin bildiği ancak gözden kaçırdığı bir uygulamadır. Bu verinin açıklandığı anda ABD borsalarının seyri ham petrol fiyatları için önemli bir ayrıntıdır. Genel olarak baktığımızda ABD borsaları ile Ham petrol fiyatlarının aynı korelasyonda hareket ettiği görülmektedir. Yani;

ABD Borsalarındaki Yükseliş (Dow Jones Endeksi) Ham Petrol Fiyatlarını Değerlendirmektedir.

ABD Borsalarındaki Düşüş (Dow Jones Endeksi) Ham Petrol Fiyatlarına Değer Kaybettirmektedir.

Buradaki ayrıntıyı kaçıran yatırımcı haber sonrası gerçekleştirdiği işlemlerde başarılı olamamaktadır. Bu nedenle de işlem stratejisi gerçekleştirecek yatırımcılar ABD borsalarını dikkatle takip etmelidir.

Peki Yapılması gereken strateji nedir?

Ham petrol stokları verisi açıklandığı anda Dow Jones Endeksinde 5 dk’lık grafik açarak endeksin hangi yöne doğru hareket ettiğini görmek gerekmektedir. Eğer açıklanan stok verisinin sonucunun ham petrolde yaşatacağı etki ABD borsaları ile doğru orantılı ise sonuca göre işlem yapmak başarılı işlemler için önemlidir. Ancak eğer ham petrol stokları verisi sonucunun petrol fiyatlarındaki etkisi ile ABD borsalarının o anki hareketi arasında farklılık oluyorsa piyasaların ABD borsalarını fiyatlaması daha kolay olacaktır. ( Burada stok verisinin beklenti ile karşılaştırılması da önemlidir. Stok verisinin önceden fiyatlanabilmesi için beklenti ile açıklanan veri arasında ciddi bir farklılık olması gerekmektedir)

Bu stratejiyi daha basite indirgersek;

Bugünkü ham petrol stokları verisinde stoklarda artma gözlemlenmektedir. Bu durumda ham petrol fiyatlarının düşmesi beklenilmektedir. Eğer ABD borsaları haber açıklandığı zamanda gerilemeyi sürdürüyorsa stok verilerinin sonucu direk olarak petrol fiyatlarında negatifliğe neden olacaktır.

Ancak stoklar arttığı zaman ABD borsalarında yükselişler gözlemlenirse petrol fiyatları karar aşamasında kalacaktır. Bu tür durumda beklenti ile açıklanan veri arasındaki farka dikkat etmek gerekmektedir. Eğer arada ciddi bir fark yoksa piyasalar Dow Jones endeksini fiyatlayacaktır. Beklenti ile açıklanan veri arasında ciddi bir farklılık varsa piyasalar önce stok verisi sonucunu fiyatlamak daha sonra da ABD borsalarını fiyatlamak isteyecektir.

Bu nedenle de; Ham petrol stoklarının sonucunu, beklenti ile açıklanan veri arasındaki farkı ve bu sonuçlarla beraber ABD borsalarının bu haberle doğru mu yoksa ters orantılı mı çalıştığını dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot; 96,45

Destek: 97,00-96,45-95,80

Direnç:  98,05-99,00-100,00

ALTIN TEKNİK ANALİZ

Altın fiyatları FOMC toplantısı öncesi sakinliğini sürdürmektedir.

Altın fiyatları gün içi gelecek olan önemli ABD verileri öncesinde 1668,65 seviyesine kadar yükseldi ancak 1672 direncini geçemeyerek tekrar düşüşlerine devam etti. GDP ve FOMC toplantısı verileri sonrasında Altın fiyatlarında sert hareketlerin olacağını ve Altın fiyatlarının bundan sonraki süreçte hangi yönde hareket edeceği ile ilgili fırsatı bugünkü veriler sonrası gözlemleyebiliriz.

Kısa vadeli olarak baktığımızda 1672 direnci hala daha önemini korumaktadır. Eğer altın bu direnç altında kalmayı sürdürürse gün içi düşüşlerine devam etmesi kaçınılmaz olacaktır. Ancak eğer altın fiyatları gün içi çıkışlarındaki gibi 1672 direncini geçmeyi başarırsa 1697 yeniden gündeme gelecektir.

Pivot; 1672

Destek: 1652-1643-1635

Direnç; 1672-1676-1684

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com

2 Comments

Add a Comment