21-25 Ocak 2013 Foreks Piyasası Haftaya Bakış Analizi

Ekonomik Takvim bölümüne aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.

http://www.gcmforex.com/Ekonomik-Takvim/

EUR/USD ANALİZ

1,3400 güçlü direnç!

EUR/USD paritesini incelediğimizde genel anlamda ilk çeyrekte beklemiş olduğumuz yükseliş hareketlerini sürdürür niteliğinde hareketlerini sürdürmektedir. Daha önce 1,33 seviyesine kadar yükseldikten sonra gelen tepki satışları ile 1,2996 seviyesine kadar gerileyen ancak 1,2980 desteğini kıramadığı için yükselişine devam eden parite şimdi de aynı senaryoyu 1,34 seviyesine çıktıktan sonra gerçekleştirmek istemektedir. 1,34 seviyesini test ettikten sonra satış baskısına maruz kalan EUR/USD paritesi haftanın son işlem gününde 1,3280 seviyesine kadar gerilese de 1,3319 seviyesinde haftayı kapatmış oldu. Şuanda da 1,3318 seviyesinde hareketlerini sürdüren EUR/USD paritesinde eğer 1,34 direnci geçilmezse tepki satışlarının yükseliş kanalının alt noktası olan 1,3145 desteğine doğru devam edeceğini ve burada tekrar karar verme aşamasına geçeceğini söyleyebiliriz. Genel itibariyle paritedeki yükseliş baskısının etkili olması olası tepki satışları sonrasında EUR/USD paritesini yeniden yukarı yönlü atak yapması için destekleyecektir. Bu bağlamda eğer parite 1,3145 desteğine kadar gerilerse buradan göreceği destek ile yukarı yönlü atağına devam ederek 1,3480-1,3520 bandına yükselmesi kaçınılmaz olacaktır. Aksi takdirde yani parite eğer 1,34 direncini geçmeyi başarırsa yukarı yönlü hareketlerini hızlandıracağı gibi 1,3480-1,3520 bandına çıkmak isteyecektir.

GBP/USD ANALİZ

1,58 güçlü bariyer!

GBP/USD paritesi tıpkı EUR/USD paritesi gibi belirli çıkış gerçekleştirdikten sonra satış baskısına maruz kaldı ve bu baskı neticesinde kritik bir nokta olan 1,58 desteğine yaklaşmış bulunmaktadır. 1,6380 seviyesinden başlatmış olduğu satıcılı hareketi hafta içerisinde 1,5841 seviyesine kadar taşıyan GBP/USD paritesi şuanda 1,5870 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda 1,58 desteğinin orta vadeli olarak önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe parite de yükseliş beklentimizin devam ettiğini söyleyebiliriz. Eğer parite 1,58 desteği üzerinde kalmayı başarırsa yukarı yönlü hareketlerinde 1,63 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirmek isteyecektir. Aksi takdirde yani GBP/USD paritesi 1,58 desteğini aşağı yönlü kırarsa 1,6380 seviyesinden başlayan satıcılı seyrin orta vadeli yükseliş trendini değiştireceğini ve yeni düşüş hareketleri ile haftalık grafikte kanalın alt noktası ve aynı zamanda da fibonacci %76,4 düzeltme noktası olan 1,5585 seviyesinin hedefleneceğini söyleyebiliriz.

USD/TRY ANALİZ

İMKB-100 endeksinde rekor üzerine rekor kıran yükseliş hareketinin yabancı yatırımcılar tarafından şuanda ilgi odağı olduğunu ve bu durumun kredi derecelendirme kuruluşları tarafından da dikkatle takip edildiği görülmektedir. Kredi derecelendirme kuruluşları tarafından desteklenen ülkemizin para biriminin de bu nedenle güçlendiğini görmekteyiz. Bu güçlü seyir hiç şüphesiz ki parite de aşağı yönlü baskının oluşmasını sağlamaktadır. 1,8095 direncinden beri süregelen satış hareketinin 1,7690 desteğini kırması ile rahatlaması piyasalarda USD/TRY’de satış baskısının sürmesini sağlamıştır. Bu düşüşlerle geride bıraktığımız hafta parite 1,7505 seviyesine kadar gerilemiştir.

Teknik olarak baktığımızda düşüş trendinin devam edeceğini ve paritenin ilk olarak fibonacci %50’lik düzeltme noktası olan 1,7367 seviyesine kadar gerilemenin güçlü olacağını söyleyebiliriz. Bu düşüş öncesinde tepki alışlarına maruz kalacaksa burada en önemli bariyer kanalın üst noktası olan 1,7990 seviyesidir. Bu seviye öncesi olarak da fibonacci %38,2 düzeltme noktası olarak belirlediğimiz 1,7772 seviyesi olarak belirlenmiştir. Teknik olarak 1,7990 direnci altında kaldığı müddetçe parite de düşüş beklentimiz devam etmektedir.

USD/JPY ANALİZ

USD/JPY paritesi 100 seviyesini hedefliyor. Ya “TEPKİ SATIŞLARI”.

USD/JPY paritesinin karakteristik özelliğini incelediğimizde trend doğrultusunda gerçekleştirdiği hareketlerle kendisinden net bir şekilde bahsetmekteyiz. Diğer finansal varlıklarda var olan trende ilişkin gerçekleştirdikleri düzeltme ya da tepki hareketlerini net bir şekilde gözlemliyoruz. Ancak USD/JPY paritesi için tepki ya da düzeltme hareketleri olarak belirtmiş olduğumuz hareketler net bir şekilde kendisini göstermiyor. Özellikle de son zamanlarda Japonya hükümeti ile ilgili değişiklik ve bu değişikliğin Yen üzerindeki negatif etkisi paritenin hiç şüphesiz ki yukarı yönlü hareketlerin gerçekleşmesini sağladı. Bunun yanı sıra başkan Abe’nin Japonya’daki resesyon durumunu çözebilmek için gerçekleştirdiği ek parasal genişlemeler paritedeki bu çıkışın devam etmesini sağlamaktadır.

Hatırlarsanız paritedeki tepki satışlarının 4 saatlikteki grafikteki İchimoku indikatöründe bulutun üst noktasının 87,70 desteğinden geçtiğini ve bu desteğin önemli olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Japonya ekonomi bakanının önce Yen çok değersiz demesi ile 87,78 seviyesine kadar gerileyen parite yine aynı bakanın sözlerim yanlış anlaşıldı demesi üzerine 90 seviyesini geçerek 90,23 seviyesini test etmiştir.

Peki şimdi nasıl bir strateji izleyeceğiz?

Özellikle aylık grafiğinde İchimoku indikatöründe bulutun alt noktası olan 90 seviyesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü USD/JPY paritesi bu aylık kapanışını 90 seviyesi üzerinde gerçekleştirirse İchimoku indikatöründe bulutun üst noktası olan 100 seviyesini hedeflemek isteyecektir. Aksi takdirde yani aylık kapanışı 90 seviyesinin altında gerçekleştirirse yeniden tepki satışlarından bahsedebiliriz. Bu bağlamda orta ve uzun vadeli işlemcilerin ay sonunu beklemesi gerekmektedir.

Daha kısa vadeli işlemciler için;

90,25 direncinin önemli olduğunu bu direnç geçilmediği müddetçe tepki satışlarının süreceğini ve kritik destek noktası olan 88,75 ve 88,20 seviyelerine kadar geri çekilme ihtimalinin oluştuğunu söyleyebiliriz. Ancak paritenin genel trendinin yükseliş olması nedeniyle yaşanılacak bu düşüşleri satışlarla gerçekleştirmek yerine var olan düşüşleri trend yönünde (alım fırsatı ) olarak değerlendirilmelidir.

HAM PETROL ANALİZ

84 dolar seviyesinden başlattığı yukarı yönlü hareketlerine 90,30 bariyerini geçerek hızlandıran ve bu yükselişlerini 96,00 seviyesine kadar taşıyarak alıcıların kazançlı işlemler elde etmesini sağlamıştır. Aralığın ikinci haftasından itibaren özellikle yeni yılın psikolojik olarak borsalardaki yukarı yönlü hareketlerin petrol fiyatları üzerinde olumlu bir etki yaratacağını ve ham petrol fiyatlarını yukarı yönlü taşıyacağını sizlerle paylaştıktan sonra ham petrol fiyatlarındaki yükseliş tam anlamıyla psikolojik harekâtın göstergesi olarak belirlenmiştir. Çünkü yeni yıl ile beraber yükselmek isteyen ABD borsaları ile aynı korelasyona sahip olan ham petrol fiyatlarının da yükselişlerini sürdürdü. Buna istinaden hemen hemen her konuşmasında “yüksek petrol fiyatlarının Avrupa ekonomisi için olumsuzluk yarattığını söyleyen ECB başkanına rağmen” ham petrol fiyatlarını çıkışlarını sürdürmektedir.

Teknik olarak baktığımızda kanalın alt noktası ve aynı zamanda da fibonacci % 38,2 düzeltme noktası olan 90,18 desteğinin önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerin devam etmesinin kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz. Ham petrol fiyatları eğer 90,18 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse ilk etapta 100 dolar seviyesinin hedef olduğunu net bir şekilde belirtebiliriz. Tepki satışlarında da fibonacci %50 düzeltme noktası olan 94,88 desteği önemlidir. Bu seviye altında yapılacak günlük kapanış tepki satışlarını artıracaktır. Bu nedenle de kısa vadeli 94,88 desteğine dikkat etmek gerekmektedir.

ALTIN ANALİZ

ALTIN fiyatları son 12 yılda yatırımcıların yüzünü güldürerek kazançlı işlemler gerçekleştirmektedir. Ancak özellikle 2012 yılının son ayından itibaren Altın fiyatlarında yaşanılan geri çekilmeler yatırımcıların dikkatini çekti ve yatırımcılar acaba altın düşecek mi sorusunu düşünmeye başladılar.

Peki Altın fiyatları gerçekten düşüşlerine devam edecek mi yoksa hala daha yatırımcılar için yükseliş fırsatı olarak cazibesini koruyacak mı? Bu sorunun cevabını aşağıda hazırlamış olduğumuz grafikle sizlerle paylaşacağız.

Altın fiyatlarının haftalık grafiğini incelediğimizde bazı kritik göstergelerin aynı noktada toplandığı gözlemlenmektedir. Bu göstergeler;

Kanalın alt noktası: 1645$ desteği

Fibonacci %50’lük düzeltme noktası: 1665$ desteği

100 günlük basit hareketli ortalama: 1642$ desteği

Bu 3 göstergenin de ortak özelliği ise altın fiyatlarının yukarı yönlü çıkışına katkı sağlayacak en önemli fırsattır. Dikkat edilirse altın fiyatları 1625 desteğine kadar geriledikten sonra çeşitli spekülatif haberlerden (temel analiz) kaynaklı tekrar yükselişlerini sürdürdü ve teknik analizdeki beklentimize katkı sağladı.

Peki bundan sonraki süreçte nasıl bir hareket olması beklenilmektedir?

Bundan sonraki hareketleri doğru yorumlayabilmek için baz alacağımız nokta hem fibonacci seviyesi hem de kanalın alt noktası olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda fibonacci %50 düzeltme noktası olan 1665 ve kanalın alt noktası olan 1642 destek noktaları önemlidir.

Altın fiyatlarının bu destek noktaları üzerinde kalması durumu;

Eğer Altın fiyatları fibonacci %50 düzeltme noktası olan 1665 ve kanalın alt noktası olan 1642 destek noktaları üzerinde kalmayı sürdürürse kanal içi hareketlerine devam edeceğini bize kanıtlayacağı gibi hedef olarak da 1738-1750 aralığına çıkması kuvvetli bir ihtimaldir. ( Tahmini olarak 1748 seviyesi hedef olması beklenilmektedir )

Altın fiyatlarının bu destek noktalarını kırması durumunda;

Altın fiyatları belirlemiş olduğumuz destek noktalarını kırarsa ( özellikle de kanalın alt noktası olan 1745 desteğini ) fibonacci %38,2 düzeltme noktası olan ve aynı zamanda da diğer kanalın alt noktası olan 1605 seviyesine kadar gerilemesi kaçınılmaz olacaktır. Çünkü bu destek noktalarının kırılması yatırımcıların yükselişe olan inancının bir miktar azalacağını, bu nedenle de kar realizasyonlarının ( alıcı pozisyonlarında kısmi kapatmalar ) oluşma isteğinin artacağını gözlemleyebiliriz.

Son Karar:

Altın fiyatları ile ilgili hazırlamış olduğumuz grafik ve bu grafiğe göre beklentilerimizi yukarıda sizlerle paylaşmış olduk. Genel anlamda baktığımızda yukarı yönlü hareketlerin oluşma ihtimalinin kuvvetli olduğunu, bu nedenle de 1645 desteği üzerinde kaldığı müddetçe yukarı yönlü hareketlerine devam edeceğini söyleyebiliriz.

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz,  kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com

Add a Comment