Türkiye Merkez Bankası Faiz Oranları İle İlgili Genel Bilgi;

Bugün Türkiye Merkez Bankası’dan Faiz Oranı açıklaması haberi açıklanacaktır. TR saati ile 14,00’de açıklanacak bu haberde faiz oranlarında 25 baz puanlık bir indirim bekleniyor. Ancak bu faiz oranı indirimi hem Politika faizlerinde hem de gecelik borç verme faizlerinde beklenilmektedir.

Bu nedenle de açıklanacak sonucu doğru yorumlamak gerekmektedir. Öncelikle bu konu ile ilgili bir tanım yapmak ve faiz oranları hakkında bilgi almamız gerekmektedir.

Piyasa Faiz Göstergesi ile Gecelik Borçlanma Faizi Arasındaki Fark…

Merkez Bankası’nın borç alma faiz oranı, likidite fazlası olan bir bankanın, bu fonunu boşta durması yerine değerlendirerek, belirli bir faiz karşılığında merkez bankasına bu fonu mevduat şeklinde yatırması halinde almayı kabul ettiği faiz oranıdır.

Borç verme faiz oranı ise likidite sıkışıklığına düşen bir bankanın, Merkez Bankasından kısa vadeli borçlanmak için ödemeyi kabul ettiği faiz oranı demektir.

İste bu iki faiz arasındaki fark faiz koridorunu oluşturur. Borç verme faiz oranı, borç alma faizinden yüksek olduğu için arada oluşan koridora ‘faiz koridoru’ deniyor.

Geçen ay Türkiye Merkez Bankası;

1 haftalık repo faiz oranını %5,75 olarak sabit bırakmış ancak gecelik borç verme faizini %9.50’den %9.00’a indirmiştir.“

Gecelik borç verme faiz oranını %9,0 olarak indirmesi neticesinde Türk lirasının değer kazandığını görmekteyiz.  Çünkü yatırımcılar bankalardaki düşük faiz oranına talep etmesi neticesinde Türk lirası değer kazanmasını sürdürdü. Tıpkı tahvil ve bono faiz oranlarındaki değişikliğin para birimi üzerindeki negatif etkisi gibi.

18 Aralık 2012 Yani Bugün?

Piyasalar; TCMB’den politika faizine ve faiz koridorunun alt bandına 25 baz puanlık bir indirim yapmasını bekliyor.

Yani beklenti politika faizinin %5.50′ye, gecelik borçlanma faizinin ise %4.75′e indirilmesi yönünde.

Eğer 1 haftalık repo faiz oranını ( politika faizi ) %5,75 seviyesinden %5,5 ve %5,25 seviyelerine kadar gerilerse sefer Türk lirası değer kaybetmek isteyecektir.

Ancak burada dikkat edilmesi gerekilen husus ise Gecelik borç verme faiz oranı olan %9,0’da indirime gidip gitmeyeceğidir. Piyasalarda herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Bu faiz oranında indirime gidilirse Türk lirası değer kazanacaktır.

Bu nedenle açıklanacak rakamları dikkatle takip etmek gerekmektedir.

Piyasa Beklentisi;

Piyasalar; TCMB’den politika faizine ve faiz koridorunun alt bandına 25 baz puanlık bir indirim yapmasını bekliyor. Yani beklenti politika faizinin %5.50′ye, gecelik borçlanma faizinin ise %4.75′e indirilmesi yönünde.

TCMB’nin %9.00 olan gecelik borç verme faizine ise bu ay dokunmaması fakat önümüzdeki aylarda yine kademeli olarak indirime devam etmesi öngörülüyor.

Özetle bugün piyasalar “Türk Lirasının” negatif bir seyir izlemesi beklentisi üzerinde HEM FİKİRLER.

Add a Comment