Trafik Kazaları Sonrasında Tedavi Ücreti…

Duyarlı bir yatırımcımızın olması dahilinde bilmemiz gereken bir yasayı bizimle paylaşmış ve bende bu yasadaki içeriği sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle bu duruma kimsenin düşmemesi dileğiyle…

Trafik Kazasında Hastane Masrafları 2918 no’lu yasa

Yasayı bilmekte yarar vardır. Çünkü benzer olaylarda, Hastane sizlerin 2918 no’lu yasayı bilmediğinizi zannederek;

‘Yapılacak müdahale ve tedavi ücretlerini ödeyeceğinize dair su belgeyi imzalayın teklifi ile karsılaşırsınız…

Ancak siz;

‘Bu belgeyi imzalamasam, bana müdahale ve tedavi etmeyeceğinize dair bir belgeyi imzalayıp getirin’ dediğiniz anda, Hastanenin bütün imkânları sizin için seferber olacaktır.

2918 SAYILI TRAFIK KANUNUNU MUTLAKA OKUYUN

“Trafik kazası sonucu yaralanan ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kazazedelerin, kanuna göre tedavi için ücret ödememesi gerektiği belirtildi.”

Tüketiciler Birliği, kazazedelerin haklarıyla ilgili bir rapor hazırladı.

“Kaza sonucu yaralanan ve herhangi bir hastanede tedavi gören kazazedelerin bu tedavileri sonucu hastane tarafından ücret talep edilemeyeceğinin belirtildiği raporda, 2918 Sayılı Trafik Kanunu’na göre herhangi bir trafik kazası sonucu yaralanan kişi en kısa surede hastaneye yetiştirilmek ve gereken tedavinin yapılması hükümlerini içeriyor. Yönetmeliğe göre, hastane acil servisi, kendisine gelen kazazedenin maddi durumu, sosyal güvencesinin olup olmadığına ve hastanın özelliğine bakmadan gereken tedaviyi ve müdahaleyi herhangi bir ücret talep etmeden yapmak zorunda.

Bu tedavi sonucu oluşan masrafın ise Sağlık Bakanlığı Karayolları Trafik Döner Sermaye İsletmesi tarafından karşılanacağının belirtildiği rapora göre, vatandaşların haklarını bilmediği için sorunlar yaşandığını ve hastanelerin bu kanundan bihabermiş gibi gözüküp vatandaştan para talep etmelerinin suç olduğu belirtildi.

Add a Comment