Şeker Fiyatları Tarihi Dip Seviyelerde!!!

20 Temmuz 2012’den itibaren günümüze kadar devam eden düşüş kanalının her seferinde satış baskısına maruz kaldığını, bu nedenle de belirli yükselişlerin satış fırsatı olduğu gözlemlenmiştir. En son 9 Ekim 2012’de 21,68 seviyesine kadar yükselen Şeker fiyatları kanalın aktifliği neticesinde aşağı yönlü hareketlerine devam ederek 18,80 seviyesine kadar gerileme fırsatını gerçekleştirmiştir. Şimdi de bu düşüş sonrasında toparlanmakta ve bu toparlanma yeniden satış fırsatının oluşmasını sağlayabilir.

Ancak burada şu hususu belirtmek istiyorum. Herhangi bir finansal varlığın tarihi seviyelerde olması o fiyatın daha fazla hareket etmeyeceği anlamına gelmemesi gerekmektedir. Örneğin Şeker fiyatları tarihinin en alt noktasında olması Şeker fiyatlarının düşmeyecek anlamı ile aynı olmaması gerekmektedir. Eğer böyle bir ihtimal olsaydı Altın fiyatlarının 1000$ olduğu zamanlarda 1300,1600 ve 1900 seviyelerin hedeflenmesi beklenilmezdi. Bu nedenle de bu tür dip ya da tepe noktalarında kar realizasyonlarına dikkat etmek ve bu realizasyon sonrası işlem gerçekleştirmek en önemli stratejidir.

Bu nedenle de Şeker fiyatlarının Tarihi dip olması bizim için herhangi bir önem teşkil etmemekle birlikte yeni işlem fırsatları yaratacağı için avını bekleyen aslan mantığıyla sabırla bir şekilde stratejimizi oluşturacağız.

Bu fırsatları grafik üzerinde sizlerle paylaşmış olduk. Grafik içerisinde ayrıntılarını görebileceğiniz bir analiz olmakla birlikte hazırlamış olduğumuz grafiği özetlersek ;

Şeker fiyatları için 19,67 ve 20,42 seviyelerinin önemli olduğunu, Şeker fiyatlarının özellikle de 20,42 seviyesi altında kaldığı müddetçe fibonacci %161,8 düzeltme noktası olan 12,10 seviyesine kadar gerileme ihtimalin olduğunu, ancak bu seviye öncesinde test edeceği önemli destek noktaları olduğunu söyleyebiliriz.

Haftalık ve Aylık trendlerinin düşüş olması şeker fiyatlarında düşüş baskısının devam edeceği anlamına gelmektedir. Ancak kısa vadeli baktığımızda yaşanılan düşüşler sonrasında tepki alımlarının olma ihtimalinin indikatörlerce desteklendiği gözlemlenmektedir. Bu nedenle de yaşanılacak olası yükselişlerde ALIŞ pozisyonu açmak yerine bu yükselişleri SATIŞ fırsatı olarak değerlendirmek riskinizi minimize etmek açısından önemli olacağını söyleyebiliriz.

Add a Comment