ABD seçim sonrası değerlendirme…

Seçimin Emtia Fiyatlarına Etkisi

FED’in düşük faiz ve para politikasına devam etmesi, bunun neticesinde de parasal genişlemenin devam etmesi koşullarının Obama&Bernanke çalışması ile devam ettiğini, bu nedenle de bu seçim sonucunun aslında Bernanke’nin FED başkanlığına devam edip etmeyeceğini gösterecekti. Çünkü Romney FED’in yapmış olduğu tüm politikaları şiddetli bir şekilde eleştirmişti.

Seçim sonlandı ve Obama 305 delegeden oy alarak yeniden başkanlık koltuğuna oturdu. Takipçisi Romney ise 205 delegeden oy alarak bu maçı kazanamadı. Seçim sonrasında piyasaların FED politikalarına aynen devam ettiği gözlemlenmektedir. Düşük Dolar’ın özellikle emtia piyasalarında sert yükselişlere maruz kaldığını görmekteyiz. Altın 1729, Gümüş 32,36 ve Ham Petrol fiyatları 89,20 seviyelerine kadar yükseliş gerçekleştirdi. Bundan sonraki süreçte Obama FED politikalarını desteklemeye devam ederse emtia fiyatlarındaki yükselişlerin devam etmesi beklenilmektedir

Türkiye için Seçim Sonucunun Etkisi Nasıl Olacaktır?

Obama ve danışmanlarının gerek Türkiye’yi gerekse Ortadoğu’daki askeri, siyasi ve mali politikalarını iyi bir şekilde bilmesi Türkiye için var olan dengelerin değişmemesine neden olacaktır. Bu nedenle de Türkiye’de herhangi bir denge değişikliğinin olmayışı şuan ki var olan pozitif havanın devam etmesinin süreceği anlamına gelmektedir. Özellikle kredi notu artırımı nedeniyle yükselişine devam eden İMKB100 endeksi de bu seçim sonrasında pozitif ilerlemesine devam edebilir. Eğer başkan seçimleri sonucu Romney olsaydı mali ve askeri dengelerimizde olumsuz yönde etki gerçekleşebilirdi. Bu nedenle de seçim sonucunun Türkiye için pozitif olduğu görüşündeyiz.

Add a Comment