Gözler Draghi’nin Konuşmasında…

EUR/USD ANALİZ

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, borçlanma maliyetlerini düşürmek için İspanya ve İtaltya üzerinde yardım isteyip istememe konusunda karar vermeleri yönünde baskıların artması ile birlikte, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tahvil alım planlarına çok fazla güvenildiği uyarısında bulundu. Schaeuble, bugün Deutschlandfunk radyosuna yaptığı değerlendirmede,  ECB Başkanı  Mario Draghi’nin 6 Eylül’de her ne duyuru yapacaksa, bunun bankanın yetkileri dahilinde olması gerektiğini kaydetti. Schaeuble, ECB’nin devletlerin bütçelerini finanse etmesini kabul etmeyeceklerini sözlerine ekledi. Schaeuble, “Yanlış beklentiler yaratmamak için çok dikkatli olmak zorundayız” dedi ve “Çok açık olmak gerek; devlet borcu para politikası yoluyla finanse edilemez. Bu nedenle, ECB’nin yetkisi dışında bir karar, bunun çok yanlış olduğunu düşünüyoruz, alamayız” şeklinde konuştu.

Haftanın açılış günü EUR/USD paritesini incelediğimizde ABD borsalarının kapalı olması nedeniyle sakin bir seyirle hareketlerini sürdürmekte ve gün içerisinde 1,2586 ile 1,2559 seviyeleri arasında hareketlerini sürdürmektedir. Teknik olarak baktığımızda hala daha 1,2550 desteğinin kısa vadeli önemli bir destek olduğunu ve bu destek üzerinde gün içi yükselişlerin devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle de 1,2550 desteğinin kontrol noktası olduğunu ve bu destek noktasına göre paritenin seyrinin net bir şekilde devam edeceğini söyleyebiliriz. Gün içerisinde işlem stratejisi oluşturacaklar 1,2550 seviyesini dikkatle takip etmelidir. Kısa vadeli olarak teknik analizimizi yukarıda sizlerle paylaştık. Uzun vadeli EUR/USD paritesinin hangi yönde hareket edeceğine ilişkin analizimizi haftaya bakış analizinde inceleyebilirsiniz. Temel olarak gün içerisindeki en önemli haber olarak TR saati ile 16.30’da Euro bölgesinden gelecek olan ECB başkanı Draghi’nin yapacağı konuşma olarak belirlenmiştir. Bu konuşma neticesinde piyasada yer alan sakinlik yerini hareketli bir zamana bırakabilir.

Pivot: 1,2550

Destek; 1,2550-1,2520-1,2475

Direnç;  1,2630-1,2645-1,2670

GBP/USD ANALİZ

Üç çeyrektir daralan ve “çift dipli resesyonda” olan İngiliz ekonomisini iyileştirmek, Muhafazakar – Liberal Demokrat koalisyon hükümetinin önceliği arasında bulunuyor. Hükümet özellikle küçük ölçekli işletmelerin ekonomiye katkısını artırmayı ve bankacılık sektöründe değişikliklere gidilmesini hedefliyor. Kötü ekonomik veriler nedeniyle sıkça eleştirilen Maliye Bakanı George Osborne’un ise, bakanlık görevini sürdürmesi bekleniyor. Ancak, ülkedeki ilk kadın Müslüman bakan olan Barones Warsi’nin görevinden alınabileceği belirtiliyor. Warsi harcamalarında usulsüzlük yaptığı ve yakın bir arkadaşını iş seyahatine götürdüğü gerekçesiyle son dönemde eleştirilmişti.  Koalisyon ortağı Muhafazakarlara çok fazla taviz verdiği gerekçesiyle parti üyelerinin tepkisine neden olan Liberal Demokrat Parti’nin lideri Nick Clegg’in ise genel başkanlık görevinin tehlikede olduğu bildiriliyor.

GBP/USD paritesi de tıpkı EUR/USD paritesi gibi Cuma günü gelen haberler neticesinde yukarı yönlü hareketlerini gerçekleştirmiş ve bu durum GBP/USD paritesini gün içerisinde 1,5893 seviyesine kadar yükseltmiştir. Teknik olarak baktığımızda GBP/USD paritesinin yükseliş trendi içinde hareketlerini sürdürdüğü ve bu nedenle de yaşanılacak olası düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Özellikle de günlük grafikte yer alan 200 günlük basit hareketli ortalama olan 1,5720 desteği üzerinde yapmış olduğu günlük kapanışlar paritenin yükselişlerine devam edebilmesi için önemli bir gelişme olarak belirlenmiştir. Kısa vadeli yani gün içi işlem stratejisi oluşturacak yatırımcılarımız 1,5840 desteğini dikkatle takip etmesi gerekmektedir.  ABD borsalarının tatil olduğu ve sadece Avrupa bölgesinden gelecek olan verilerle gün içi hareketliliğine devam etmesi beklenilen parite de 1,5840 desteği üzerinde gün içi yükselişlerin devam etmesi ve daha önce test edilip geçilemediği 1,5920 direnci hedeflenmektedir. Kar satışlarının oluşabilmesi için paritenin öncelikle 1,5920 direnci altında kalması daha sonra da 1,5840 desteğini kırması gerekmektedir. Böyle bir durumda kar realizasyonların devam edeceğini ve 1,5840 desteğini kırması durumunda ilk etapta 200 günlük basit hareketli ortalama olan 1,5720 seviyesine doğru hareket edeceğini söyleyebiliriz. Temel olarak baktığımızda gün içinde TR saati ile 16.30’da Euro bölgesinden gelecek olan ECB başkanı Draghi’nin yapacağı konuşma günün en önemlidir. Bu nedenle de gün içinde yapılacak bu konuşmaya dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot: 1,5840

Destek; 1,5840-1,5820-1,5795

Direnç;  1,5890-1,5920-1,5950

USD/TRY ANALİZ

USD/TRY paritesi alçalan takoz formasyonunu geçtikten sonra 1,83 direncine kadar yükseldi ancak bu direnci aşamayarak tekrar satış baskısına maruz kaldı. Ayrıca haftanın son işlem günü FED başkanı Bernanke’nin yaptığı konuşma neticesinde Dolar’ın değer kaybetmesi paritenin çekilişine katkı sağladı. Bu nedenle de 1,83 direncini geçemeyen USD/TRY paritesi var olan satış baskısı ile beraber 1,8161 seviyesine kadar geriledi ve şuanda da 1,8161 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. Teknik olarak baktığımızda 1,8252 direncinin önemli olduğu ve bu direnç altında düşüşlerine devam etmesi beklenilmektedir. Eğer parite 1,8252 direnci altında kalmayı sürdürürse gün içerisinde 1,8115 seviyesine kadar geri çekilme beklenilmektedir. Bu düşüş gerçekleşmesi durumunda ise özellikle de paritenin günlük kapanışı çok önemlidir. Eğer USD/TRY paritesi günlük kapanışını 200 günlük basit hareketli ortalama olan 1,8110 desteği üzerinde gerçekleştirirse yaşanılacak bu düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir ve yeniden 1,83 direnci hedeflenebilir. Aksi takdirde yani parite 200 günlük basit hareketli ortalama olan 1,8110 seviyesi altında yapacağı olası günlük kapanış parite de satış baskısının oluşacağını ve paritenin 1,7830 seviyesine kadar gerilemesine neden olabilir. Bu nedenle de paritenin günlük kapanışına dikkat etmek gerekmektedir. Gün içerisinde ABD borsalarının işçi günü nedeniyle tatil olması neticesinde sakin bir seyirle hareket etmesi beklenilen USD/TRY paritesinde akşam saatlerinde Avrupa merkez bankası Draghi’nin yapacağı konuşma parite de hareketliliğe neden olabilir. Bu nedenle de TR saatiyle 16,30’da başlayacak olan konuşmaya dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot: 1,8252

Destek; 1,8110-1,8080-1,8050

Direnç; 1,8220-1,8252-1,8300

USD/JPY ANALİZ

77,90 desteğinin güçlü oluşu ve her seferinde bu desteğin kırılmaması paritenin yukarı yönlü hareketlerine devam etmesine neden olmaktadır. Hal böyle olunca parite belirli düşüşleri kısa vadeli alım fırsatı olarak değerlendirmekte ve 78,70 seviyesine doğru çıkış gerçekleştirmektedir. Geride bıraktığımız hafta da düşüşlerini 78,15 ile sınırlandıran USD/JPY paritesi şuanda 78,30 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. Teknik olarak baktığımızda gün içerisinde 78,62 direncinin önemli olduğunu ve bu direnç altında düşüşlerine devam etmesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu düşüşlerin netlik kazanabilmesi için paritenin önce 78,18 daha sonra da 77,90 desteklerini kırması gerekmektedir. Özellikle de 77,90 desteğinin kırılamaması paritedeki düşüşleri sınırlandıracak en önemli destek olarak belirlenmiştir. Gün içerisinde ABD borsalarının işçi günü nedeniyle tatil olması neticesinde sakin bir seyirle hareket etmesi beklenilmektedir.

Pivot: 78,62

Destek: 78,18-78,00-77,90

Direnç: 78,50-78,62-78,85

HAM PETROL ANALİZ

ABD merkez bankası Fed’in başkanı Ben S. Bernanke, ABD ekonomisinin “tatminkâr durumdan uzak” olduğunu söyledi. Bernanke’nin çalışma arkadaşları, başkan tatmin oluncaya dek yerli yerinde kalmasından yana tutum almaya yöneliyorlar. Dört Fed başkanı, tahvil alımında “ucu açık” strateji uygulanmasından yana tutum alırken, üç başkan bu programın şimdi başlaması görüşünü savunuyor. Sabit miktarda tahvilin belli bir zaman aralığında satın alınmasından ziyade, böyle bir “ucu açık” strateji, ekonomi Bernanke’nin hedeflerine yaklaştıkça, Fed’in ayarlayabileceği bir satın alma hızını duyurabilme imkanı sağlayacak.

Ham petrol fiyatları geride bıraktığımız hafta belirli çıkışlardan sonra Dolar’ın değerlenmesi ile tepki satışlarına maruz kaldı ancak Cuma günü Bernanke’nin yaptığı konuşma sonrası gerçekleştirdiği yükselişlerle var olan satışları unutturmasını bildi. Ayrıca yükseliş trendinin alt kanal noktası olan 94 desteği üzerinde de kalma çabasında başarılı olan ham petrol fiyatları şuanda 96,27 seviyesinde hareket etmektedir. Teknik olarak baktığımızda 95,40 desteğinin önemli olduğu ve bu destek üzerinde gün içi yükselişlerin devam etmesi beklenilmektedir. Diğer yandan Ham petrol fiyatlarında 200 günlük basit hareketli ortalama olan 96,48 seviyesi ham petrol fiyatlarının seyri açısından önem arz etmektedir. Ham petrol fiyatlarının günlük kapanışının bu seviyenin üzerinde mi yoksa altında mı olduğuna muhakkak dikkat etmek gerekmektedir. Gün içerisinde ECB başkanı Draghi’nin konuşması dışında önemli makro-ekonomik veri bulunmamaktadır. Bu nedenle de özellikle TR saati ile 16,30’da gerçekleşecek olan konuşmaya dikkat etmek gerekmektedir.

NOT: Bugün ABD ve Kanada’dan işçi günü nedeniyle borsaların tatil olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de ham petrol fiyatlarında erken kapanış olması beklenilmektedir. TR saati ile 20,15’de Ham petrol’de işlem yapılmayacak ve gün sonuna kadar bu kapanış devam edecektir.

Pivot; 95,40

Destek; 95,40-94,85-94,00

Direnç; 96,95-97,60-98,50

ALTIN ANALİZ

Amerika Merkez Bankası Başkanı Ben S. Bernanke, 31 Ağustos tarihinde beklenen Wyoming, Jackson Hole konuşmasında ABD’nin daha güçlü toparlanmasını desteklemek için ek teşvike gidebileceklerini açıkladı, açıklamadan olumlu etkilenen altın, aynı gün iki ayın en iyi tek günlük kazancı olan yüzde 2.2 artış gösterdi. Çin’in ağustos ayı imalatı, Avrupa’daki derinleşen krizin talebi etkilemesi ile son dokuz ayda ilk kez geriledi. Yatırımcının ETF’deki varlıklarını nisan ayından beri en çok olan yüzde 2.7 oranında genişletmesi ile spot altın ağustos ayında üst üste üçüncü ay değer kazandı.

Haftanın açılış günü ABD borsalarının işçi günü nedeniyle kapalı olması altın fiyatlarının sakin hareket etmesini sağlamaktadır. Gün içerisinde 1693 ile 1685 seviyeleri arasında sakin seyrini sürdüren Altın fiyatlarında kısa vadeli baktığımızda ise 1680 desteğinin önemli olduğunu, bu desteğin üzerinde gün içi yükselişlerine devam etmesi gerektiğini söyleyebiliriz. ABD borsalarının işçi günü nedeniyle tatil olması altın fiyatlarının sakin bir seyirle hareket etmesine neden olabilir. Gün içerisinde ECB başkanı Draghi’nin konuşması dışında önemli makro-ekonomik veri bulunmamaktadır. Bu nedenle de özellikle TR saati ile 16,30’da gerçekleşecek olan konuşmaya dikkat etmek gerekmektedir.

NOT: Altın fiyatları Cuma günü FED başkanı Bernanke’nin yaptığı konuşma neticesinde 1693 dolar seviyesine kadar yükselmiş ve şuanda da 1690 seviyesinde hareket etmektedir. Cuma günü yaşanılan yükselişler sonrasında oluşacak kar satışlarına dikkat etmek ve bu kar satışlarına göre olası çekilişleri alım fırsatı olarak değerlendirmek gerekmektedir.

Pivot;1680

Destek; 1680-1670-1663

Direnç; 16961707-1715

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz,  kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com

Add a Comment