EUR/USD’da Düzeltme Yükselişleri Sonlandı mı ?

EUR/USD ANALİZ

Haftanın ortasına geldiğimiz bugünde piyasalar dün ABD’den gelen ISM İmalat Endeksi verisi ile akşam saatlerinde hareketlenmelerine başladı. Özellikle ISM verisinin olumsuz gelmesi ile sert düşüşlere maruz kalan Avrupa ve ABD borsaları EUR/USD paritesinin de düşüşlerine katkı sağladı. ABD borsalarının değer kaybetmesinin özellikle Dolar endeksi üzerindeki ters etkisinin net bir şekilde görülememesi EUR/USD gibi diğer enstrümanlarında hareketliliğini etkiledi. Ancak genel olarak baktığımızda ISM verisi sonrası gerek ABD gerekse Avrupa borsalarındaki satış dalgası genel olarak EUR/USD paritesinde satışların artmasına neden oldu ve EUR/USD paritesi gün içerisinde 1,2627 seviyesinden 1,2522 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu.

Genel olarak baktığımızda satış baskısının uzun vadeli etkili olduğunu daha önceki analizlerimizde ısrarla belirtmiş ve özellikle de 1,2650 ile 1,2750 dirençlerinin uzun vadeli önemli dirençler olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Parite 1,2627 seviyesine kadar çıktıktan sonra satıcılar tekrar devreye girdi ve paritenin gerilemesine neden oldu. Günlük grafiği incelediğimizde kısa vadeli yükseliş, uzun vadeli ise düşüş trendi içinde hareket eden EUR/USD paritesinde kısa vadeli yükseliş trendinin üst noktasından dönüş gerçekleştirdiği için kanalın alt noktası olan ve aynı zamanda fibonacci %76,4 düzeltme noktası olan 1,2450 desteğine kadar gerileme gözlemlenebilir. İşte bu nokta da paritenin düzeltme yükselişlerine devam edip etmeyeceğini net bir şekilde söyleyebilecek en önemli destek noktası olarak belirlenmiştir. Eğer EUR/USD paritesi bu desteği kırarsa uzun vadeli satışların devam edeceğini ve var olan düzeltme yükselişlerin sonlandığını söyleyebiliriz. Böyle bir durumda haftaya bakış analizimizde belirlediğimiz 1,2320 ve 1,2000 seviyelerinin hedeflenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Gün içi işlem stratejisi oluşturacak yatırımcılar temel olarak Euro bölgesinden gelecek olan haberlere dikkat etmelidir. Özellikle de TR saati ile 12,00’de Euro bölgesinden gelecek olan Perakende Satışları verisi parite için günün en önemli haberidir. Teknik olarak baktığımızda ise gün içi işlem gerçekleştirecek olan yatırımcılar 1,2580 direncini dikkatle takip etmelidir. Eğer EUR/USD paritesi 1,2580 direncinin altında kalmayı sürdürürse yukarıda bahsettiğimiz kritik seviye olan 1,2450 desteğine yaklaşmak isteyecektir. Yükselişlerde yer almak isteyenler ise 1,2580 direncinin geçilmesini beklemelidir.

Pivot: 1,2580

Destek; 1,2520-1,2490-1,2450

Direnç;  1,2580-1,2630-1,2650

GBP/USD ANALİZ

GBP/USD paritesi gün içerisinde gerek İngiltere gerekse ABD’den gelen verilerle hareketlenmesini sürdürürken bir yandan da teknik olarak genel çıkışlarının düzeltmesini gerçekleştirmek istemektedir. Genel olarak baktığımızda 1,59**’lu seviyelere yaklaştıktan sonra tepki satışlarına maruz kalan GBP/USD paritesi bu düşüşlerinde İngiltere ve ABD’den gelen olumsuz verilerin etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle de 1,5908 seviyesinden başlattığı satıcılı seyirle gün içerisinde 1,5854 seviyesine kadar gerilemiş oldu.

Genel olarak baktığımızda uzun vadeli yükseliş trendi içerisinde hareketini sürdüren GBP/USD paritesinin gerçekleştirmiş olduğu bu çekilmelerin aslında tepki satışlarından ibaret olduğu ve bu tepki satışlarını doğru yorumlamak ve yaşanılacak geri çekilmeleri alım fırsatı olarak değerlendirmek önemli strateji olarak belirlenmiştir. Ancak bu tepki satışlarının devam edebilmesi için paritenin 1,5845 desteğini kırması gerekmektedir. Eğer GBP/USD paritesi 1,5845 desteğini kıramazsa yeniden yukarı yönlü atağına devam etmesi beklenilmektedir. Gün içerisinde gelecek olan makro-ekonomik verilere dikkat ettiğimizde parite için en önemli veriler Euro bölgesi perakende satışları ile İngiltere bölgesi 30 yıllık tahvil ihalesi olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1,5845

Destek; 1,5845-1,5820-1,5795

Direnç;  1,5885-1,5915-1,5950

USD/TRY ANALİZ

USD/TRY paritesi geride bırakmış olduğumuz hafta 1,8042 direncini geçtikten sonra 1,83 seviyesine kadar yükselmiş ve bu yükseliş sonrasında düzeltme satışlarını gerçekleştirerek 1,8150 seviyesine kadar gerilemiştir. Bu gerilemeyi tepki satışları olarak nitelendirebiliriz. Çünkü hala daha USD/TRY paritesi yükseliş trendinde hareketine devam etmektedir. Özellikle de günlük grafikte 200 günlük basit hareketli ortalama olan 1,8110 desteği üzerinde yapmış olduğu günlük kapanışlar bu çıkışların devam etmesine katkısı olan en önemli gösterge olarak belirlenmiştir. Diğer yandan bu yükseliş baskısının devam edebilmesi için geçen hafta test ettiği ancak geçemediği 1,83 seviyesinin geçilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Teknik olarak gün içi işlem stratejisi gerçekleştirecek yatırımcılar ise 1,8150 desteğini dikkatle takip etmelidir. USD/TRY paritesi eğer gün içerisinde 1,8150 desteği üzerinde kalmayı başarırsa yukarı yönlü hareketlerine devam etmesi beklenilirken kritik nokta olan 1,83 direncine yaklaşmak isteyecektir. Tepki satışlarının devamlılığını düşünen yatırımcılarımız ise satış pozisyonlarında yer alabilmesi için 1,8150 desteğinin kırılmasını beklemelidir. Gün içerisinde pariteyi direk olarak etkileyecek makro-ekonomik verilerin olmamasıyla birlikte Euro bölgesinden gelen verilerin parite üzerinde dolaylı bir etki olacağını söyleyebiliriz.

Pivot: 1,8150

Destek; 1,8150-1,8110-1,8080

Direnç; 1,8250-1,8300-1,8380

USD/JPY ANALİZ

USD/JPY paritesi belirli seviyeler arasındaki sıkışık seyrine uzun bir süredir devam etmekte ve özellikle 78,20 ile 77,90 destekleri üzerinde kalma çabası ile karşı karşıyadır. Bu desteklerin önemi paritenin satış baskısının teyit edilmesinden kaynaklanmaktadır. Eğer USD/JPY paritesi uzun vadeli düşüşlerine devam etmek istiyorsa özellikle de 77,90 desteğini kırması gerekmektedir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi ile satışların teyit edilmesi ve paritenin 76 seviyelerini hedeflemesi beklenilmektedir. Diğer yandan gün içi baktığımızda ilk önemli destek noktamız olan 78,20 seviyesi paritenin düşüşlerini sınırlandıran en önemli destek seviyesi olarak belirlenmiştir. Eğer USD/JPY paritesi 78,20 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse gün içi yükselişlerine devam etmesi beklenilmektedir. Bu nedenle de gerek kısa gerekse orta vadeli düşüşlerde yer almak isteyenler 78,20 desteğinin kırılmasını takip edebilirler. Kısa vadeli yükseliş beklentisinin 78,20 desteği üzerinde devam ettiği USD/JPY paritesinde kısa vadeli yükselişlerde alış pozisyonlarında yer alınabildiği gibi yaşanılacak bu yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Pivot: 78,20

Destek: 78,20-77,90-77,70

Direnç: 78,55-78,75-79,00

HAM PETROL ANALİZ

Fed’in büyük ihtimalle Amerikan ekonomisini desteklemek için yeni bir tur tahvil alım programına başlayacağını öngören dünyanın en büyük tahvil fonu Pimco’nun küresel hisseler müdürü ve yönetici direktörü Neel Kashkari, ancak bu hamlenin etkilerinin çok sınırlı olacağını söyledi. Şimdiye kadar yaptığı 2 tur parasal genişleme programıyla bankalardan Hazine varlıkları ve mortgage destekli tahvilleri satın almış olan Fed, piyasaya ilk turda 1.7 trilyon dolar ve ikincisinde 600 milyar dolar olmak üzere piyasaya toplamda 2.3 trilyon dolar enjekte etti. Fed Başkanı Bernanke, ekonomi sürdürülebilir bir toparlanma gösteremezse ABD Merkez Bankası’nın QE3 seçeneğine gitmeyi göz ardı edemeyeceğini söyledi.

Ham petrol fiyatları günlük grafikte yükseliş trendi içinde hareketlerini sürdürmekte ve demark kanalının üst kanal noktası olan 97,70 seviyesini geçemediği için ve ayrıca ABD borsalarında yaşanılan satışlar nedeniyle gerilemesini sürdürmekte ve kritik noktalarda hareket etmektedir.  Demark kanalının üst noktası olan 97,70 seviyesi ham petrol fiyatlarının yükseliş kanalı içinde hareket edip etmeyeceğine karar verecek olan en önemli seviyeydi ve ham petrol bu direnci geçemeyerek yükseliş trendinin kırılabileceğinin sinyallerini verdi. Orta vadeli olarak ise yükseliş trendinde kanalın alt noktası olan 95,25 desteği önemli ve bu destek noktasının net bir şekilde kırılması trendin kırılışını gösteren en önemli gösterge olarak belirlenmiştir. Şuanda da bu kırılışı gerçekleştirmek istemektedir. Kısa vadeli olarak baktığımızda ham petrol fiyatları için 96,50 dolar direncinin önemli olduğunu ve bu direnç altında gün içi düşüşlerine devam etmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Düşüşlerde yer almak isteyenler kanalın alt noktasının kırılışına dikkat etmesi gerekmektedir.

Pivot; 96,50

Destek; 94,95-94,50-94,00

Direnç; 96,50-97,40-98,00

ALTIN ANALİZ

Altın fiyatları psikolojik bir direnç olan 1700 seviyesine yaklaştıktan sonra ilk etapta bu direnci geçememekte ve tekrar 1690 seviyesine gerilemektedir. Dün ABD’den gelen ISM İmalat İndeksi verisinin olumsuzluğu altın fiyatları üzerinde pozitif bir etkiye sahip olsa da ABD borsalarında gerçekleştirilen satış baskısı altın fiyatlarının net bir şekilde çıkışını engelledi ve altın fiyatları 1698 dolar seviyesinden daha öteye geçemedi. Genel olarak baktığımızda Altın ile ilgili bu sıkışmanın “fırtına öncesi sessizlik” olduğunu söyleyebilir ve bu nedenle de Altın fiyatlarını dikkatle takip etmemiz gerektiğini söyleyebiliriz. Özellikle de haftanın son iki işlem gününde gerek Euro gerekse ABD’den gelecek olan verilerin etkisi altın fiyatlarında sert hareketlerin oluşmasını sağlayabilir. Günlük grafikte belirli sert yükseliş sonrasında gerçekleşen sıkışma acaba FLAG ya da TERS CUP formasyonu olabilir mi sorusunu da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle de altın fiyatlarının seyrini dikkatle takip etmek gerekmektedir.

Gün içi işlem stratejisi gerçekleştirecek yatırımcılar ise 1685 desteğini dikkatle takip etmelidir. Eğer Altın fiyatları 1685 desteği üzerinde kalmayı başarırsa psikolojik ve bir o kadar da önemli bir direnç noktası olan 1700 seviyesinin hedeflenmesi ve bu direnci geçmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Ancak gerek Stochastic gerekse MACD indikatörlerinin günlükte aşırı alış bölgesinde olması tepki satışlarının oluşmasını sağlayabilir. Böyle bir ihtimali de göz önünde bulundurursak satışlarda yer almak için 1685 desteğinin kırılmasını beklemek gerekmektedir. 1685 desteği kırılmadan açılacak satış pozisyonları trendin tersine açılmış ve riskinizi maksimize eden bir strateji olarak belirlenmiştir.

Pivot;1685

Destek; 1685-1676-1670

Direnç; 17001707-1715

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz,  kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com

Add a Comment