Piyasalar Draghi’ye Odaklandı!!!

EUR/USD ANALİZ

Kritik gün geldi çattı!!!

Bugün ECB başkanı Draghi’nin TR saati ile 15,30’da basın açıklaması olacak ve bu basın açıklaması sonucuna göre piyasalarda ve dolayısıyla paritelerde sert hareketler gözlemlenecektir. Daha önceki toplantısında Euro bölgesi için olumlu konuşmalar yapan ve bu konuşma içeriğinde gerekli tüm adımların atılacağına ilişkin açıklamalar yapan Draghi acaba bugün gerekli adımları atacak mı yoksa söylediklerini tekrarlayacak mı? TR saati ile 15,30’da bu sorunun cevabını net bir şekilde öğreneceğiz. Genel olarak baktığımızda özellikle tahvil alımı ile ilgili bir somut adım atma düşüncesinin olduğunu ancak bu düşüncesinin icraata geçip geçmeyeceği merak konusudur. Draghi’nin bu konuşması sonrasında parite de net hareket fırsatları olacaktır.

Gün içerisinde makro-ekonomik verilerin çokluğu teknik analizin esnemesine neden olsa da güncel verileri bilmemiz ve belirtilen destek-direnç kırılışlarına göre işlem stratejisi oluşturmak önemlidir. Gün içerisinde 1,2215 seviyesinden başlattığı yukarı yönlü hareketlerle 1,2297 seviyesi test edilen EUR/USD paritesi şuanda 1,2273 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. Teknik olarak baktığımızda 1,2330 direncinin önemli olduğu ve bu direnç altında gün içi düşüşlerin devam edeceğini söyleyebiliriz. Geride bıraktığımız haftalarda 1,20**’li seviyelerden başlatılan düzeltme yükselişlerin 1,2390 seviyesine kadar devam ettiği ve tekrar satış baskısının oluştuğu gözlemlenmektedir. Eğer parite var olan düşüş baskısını veri sonrası da devam ettirse düzeltme yükselişlerinin sonlandığını ve yeniden düşüş rallisine başlayacağımızı söyleyebiliriz.

Pivot;1,2330

Destek; 1,2220-1,2170-1,2150

Direnç; 1,2330-1,2390-1,2440

GBP/USD ANALİZ

Para yöneticileri Avrupa Merkez Bankası’nın İspanya’nın borçlanma maliyetlerindeki düşüşü sürdüremeyeceğini söylüyor. 10 yıllık borçlanma maliyetleri, Almanya’nın benzer vadeli tahvil faizlerine 536 baz puan fark atan İspanya bugün 3 milyar Euro’luk tahvil ihalesi düzenliyor. Aynı zamanda Mario Draghi’nin Euro’nun korunması için gereken her şeyin yapılacağını söylemesinin ardından Avrupa Merkez Bankası toplanıyor ve İtalya Başbakanı Mario Monti krizde ortak bir cephe oluşturmanın yollarını görüşmek üzere Madrid’e gidiyor. Alman politika yapıcıları ve politikacıları ECB’yi, zorlanan hükümetleri kurtarmasına izin vermeyen kurallara uymaya zorlarken, Draghi’nin geçtiğimiz haftaki açıklamaları İspanya ve İtalya’nın tahvillerinde ralliye neden oldu. ECB bu zamana kadar faizleri rekor düşük seviyeye indirdi, 200 milyar Euro’nun üzerinde ülke tahvili satın aldı ve bankalara 1 trilyon Euro’yu bulan sınırsız kredi verdi.

İngiltere’den faiz oranlarında ve parasal genişleme verisinde herhangi bir değişiklik gerçekleşmedi. Bu nedenle de özellikle parasal genişlemeye gidilmemesi başlangıç aşamasında Sterlin’e değer kazandırdı ve parite 1,5539 seviyesinden 1,5569 seviyesine kadar yükseldi. Şuanda da 1,5560 seviyesinde hareketine devam eden parite de 1,5615 direnci önemlidir. Eğer parite bu direncin altında kalmayı sürdürürse satış baskısının devam edeceğini ve paritenin 1,5470 seviyesine kadar gerilemesi gözlemlenebilir. Ancak bugün TR saati ile 15,30’da ABD ve Avrupa’dan gelecek olan verilere dikkat etmek gerekmektedir. Bu tür veriler teknik analizin önüne geçebilir ve belirli dalgalanmalara neden olabilir. Özellikle de GBP/USD paritesi gibi karakteristik özelliğinde sert ve hacimli işlem özelliği olması neticesinde bugün 15,30’da ECB başkanı Draghi’nin konuşmasın sırasında parite de hareketlenmeler oluşması beklenilmektedir. Temel analizin teknik analizi desteklemesi durumunda gün içi hedefimiz 1,5470 olduğu gibi temel analizin teknik analizin önüne geçmesi durumunda pivot noktası olan 1,5615 direnci dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 1,5615

Destek; 1,5515-1,5470-1,5430

Direnç;  1,5615-1,5640-1,5670

USD/TRY ANALİZ

Ben Bernanke’nin başkanlığındaki fed yetkilileri Çarşamba günü biten 2 günlük toplantılarını, “gerekmesi hâlinde büyümeyi desteklemek üzere daha fazla parasal gevşeme uygulayacakları” açıklamasıyla sonlandırdı. Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) aynı zamanda ekonomik verileri ve finansal gelişmeleri yakından izleyeceklerini belirterek, ekonominin yakın vadeli performansına odaklarına işaret etti. Parasal genişlemeye gidileceğine kesin gözle bakan Pierpnt Securities LLC’nin başekonomisti Stephen Stanley, “İşlerde ciddi bir ilerleme görülmediği sürece 12-13 Eylül’deki toplantıda harekete geçecekler” dedi.

1,7885 seviyesinden almış olduğu destekle yukarı yönlü atak başlatmak isteyen USD/TRY paritesi gün içerisinde yukarı yönlü atak başlatarak 1,8076 seviyesini test etti ve şuanda da 1,7990 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. Dolar’da yaşanılan değerlenme ve dün FED’den gelen verilerin İMKB’ye etkisi neticesinde yükselişlerini sürdürmek isteyen USD/TRY paritesinde 1,7885 desteği önemlidir. Eğer parite 1,7885 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü hareketlerine devam edeceği gibi kanalın üst noktası olan 1,8250 seviyesi hedeflenecektir.  Ancak şu da bir gerçektir ki günlük grafikteki 200 günlük basit hareketli ortalama olan 1,8140 direnci önemlidir ve parite eğer yükselişlerine devam etmek istiyorsa bu seviye üzerinde günlük kapanış yapmak mecburiyetindedir. Bu nedenle de paritenin bugün ve yarınki kapanışına dikkat etmek gerekmektedir. Diğer yandan gün içerisinde Avrupa ve ABD’den gelecek olan haberler parite de sert hareketlerin oluşmasına neden olabilir. Özellikle de ECB başkanı Draghi’nin konuşmasında paritenin seyrine dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot: 1,7885

Destek; 1,7885-1,7835-1,7775

Direnç;  1,8060-1,8140-1,8250

USD/JPY ANALİZ

Uluslararası Para Fonu’nun, yenin “ılımlı ölçüde yukarıdan değerlendiğini” söylemesinin, Japonya’nın, ihracatçılarını desteklemek üzere yeni zayıflatma yolunu kolaylaştırmasının ardından Japon yeni, önemli para birimlerinin  çoğu karşısında değer kaybetti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin, Euro’yu korumak için ne gerekiyorsa yapılacağını söyleyerek, tahvil piyasalarına müdahale sinyali vermesinden bu yana İspanya’nın bugün yapacağı ilk tahvil ihalesinin öncesinde Euro talepleri sınırlı oldu. Fed’in parasal genişlemeden kaçınması sonrasında  Dolar, Yen karşısında yukarıda seyretti.

77,90 desteğinin kırılamaması ve gelen makro-ekonomik verilerin Dolar’da pozitif etki bırakması hiç şüphesiz yükselme ihtiyacı olan paritenin tabiri caizse ekmeğine yağ sürdü. 77,90 seviyesinden başlattığı yukarı yönlü atağıyla gün içerisinde 78,54 seviyesine kadar yükselen USD/JPY paritesi şuanda 78,23 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. Teknik olarak baktığımızda gün içerisinde 78,35 direncine dikkat etmek gerekmektedir. Eğer parite 78,35 direnci altında kalmayı sürdürürse satış baskısının devam edeceğini ve kritik bir destek seviyesi olan 77,90’a yaklaşacaktır. Düşüşlerde yer alacak yatırımcılar garantici işlem gerçekleştirmek adına paritenin 77,90 desteğini kırmasını bekleyebilir. Çünkü 77,90 desteğinin kırılması durumunda 76 seviyesi hedeflenecektir. Gün içerisinde gelecek olan makro-ekonomik verilere dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot: 78,35

Destek: 77,90-77,75-77,50

Direnç: 78,35-78,65-78,85

HAM PETROL ANALİZ

Petrol fiyatları, dün son iki haftanın en hızlı yükselişini göstermesinin ardından, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bölge borç krizini kontrol altına almak için atacağı adımları görüşeceği toplantı öncesi, ABD’de stokların daraldığını gösteren veri sonrası fazla değişiklik göstermedi. Petrol kontratları, dün ABD’de petrol stoklarının Aralık ayından bu yana en hızlı düşüşü göstermesinin etkisi ile, son üç günde ilk kez değer kazanmasının ardından dalgalı seyrediyor. Avrupa Merkez Bankası bugün politika kararını açıklayacak. ABD merkez bankası Fed dün, gerek duyulursa, ekonomiyi desteklemek için adım atabileceği taahhüdünde bulundu. Enbridge Inc., kanada ham petrolünü ABD Orta batı bölgesine taşıyan boru hattını tekrar devreye sokmak için onay bekliyor. Sydney’de CMC Markets şef piyasa analisti Ric Spooner, “Risk piyasaları AMB toplantısından çıkacak sonuçlara aşırı odaklanmış durumda” dedi ve “Fed kendinden bekleneni yaptı ve ihtiyaç duyulduğunda, para politikasını daha da genişletebileceğini açıkladı” değerlendirmesinde bulundu.

Stoklarda yaşanan azalma nedeniyle değerlenen Ham Petrol fiyatları dün gerçekleştirdiği çıkışla gün içerisinde 89,50 seviyesini test etse de yükselişlerin sınırlı kalması tekrar kısmi olarak satış baskısının oluşmasına neden oldu. Bu nedenle de  petrol fiyatlarında oluşacak hareketlere dikkat etmek gerekmektedir. Gün içerisinde gerek ABD gerekse Euro bölgesinden gelecek olan makro-ekonomik veriler ham petrol fiyatlarında sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayacaktır. Bu nedenle de gelecek olan verilere dikkat etmek gerekmektedir. Teknik olarak baktığımızda ise gün içerisinde 87,90 desteğinin önemli olduğunu ve bu destek üzerinde yükseliş baskısının devam edeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca 4 saatlik grafikte yükseliş trendinin hala daha aktif olarak devam etmesi petrol fiyatlarının yeni bir yükseliş rallisinin başlayacağı sinyalinin de düşünülmesine yol açmaktadır. Bu nedenle de gün içi önemli pivot noktası olan 87,90 ve kanalın alt noktası olan 87,30 destekleri dikkatle takip edilmelidir.

Pivot; 87,90

Destek; 87,90-87,30-86-80

Direnç; 89,45-90,30-90,90

ALTIN ANALİZ

Altın fiyatları, Fed’in dünkü toplantısında, ilave teşvik tedbirlerini gözardı etmemesinin ardından, yatırımcıların bugünkü Avrupa Merkez bankası (AMB) toplantısının sonuçlarını beklemeleri ile birlikte, son dört günde ilk kez yükseldi. ABD merkez bankası, dünkü toplantısında, “Fed, ekonomik toparlanmayı ve istihdam piyasası koşullarında süregelen iyileşmeyi desteklemek için, ihtiyaç duyulduğunda, ilave genişleme sağlayacak” açıklamasında bulundu. Yarın açıklanacak olan ABD işsizlik oranının, Bloomberg News’un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, yüzde 8.2’da kalması bekleniyor. ABD merkez bankası, 2008 ve 2011 yılları arasında,  iki turda, toplam 2.3 trilyon dolarlık borçlanma kağıdı alarak parasal genişlemeye gitti ve altın aynı dönemde değerini yaklaşık ikiye katladı. Australia & New Zealand Banking Group Ltd.’den kıdemli emtia stratejisti Nick Trevethan, “Piyasa Fed’den biraz hayal kırıklığına uğradı, ancak Fed, teşvikleri masadan kaldırmadı ve ‘belki sonra’ dedi” şeklinde görüş bildirdi ve yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası’ndan çok kısa bir süre içinde hareket beklediğini de sözlerine ekledi.

Dünkü hareketlilikten sonra altın fiyatları gün içerisinde sakin seyrine devam etmekte ve TR saati ile 15,30’da ABD’den gelecek İstihdam Talepleri ve Avrupa’dan gelecek olan basın konuşmasına odaklanmış durumdadır. Bu nedenle de gün içerisinde 1607 ile 1599 seviyeleri arasında hareketlerini sürdüren altın şuanda 1603,50 seviyesinde hareket etmektedir. Teknik olarak baktığımızda 1611 dolar seviyesi gün içerisinde takip edilmesi gerekilen en önemli direnç noktasıdır. Eğer altın 1611 direncini geçmeyi başaramazsa yeniden satış baskısına maruz kalabilir ve gün içerisinde 1585 dolar seviyesi hedeflenebilir.  Gün içi yükselişlerin oluşabilmesi için 1611, orta vadeli net bir yükseliş hareketi oluşturulması içinse 1630 direncinin geçilmesi şarttır. Şuanda 1630 ile 1559 seviyesi arasında devam eden bant için bu noktaların kırılışlarında sert hareketlerin oluşacağını ve net bir seyrin belirleneceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle de bugün gelece olan verilere dikkat etmeliyiz. Özellikle de ECB başkanı Draghi’nin yapacağı konuşma dikkatle takip edilmelidir.

Pivot;1611

Destek;  1595-1589-1585

Direnç; 1611-1619-1630

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz,  kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Add a Comment