Gözler Draghi Konuşmasında!!!

EUR/USD ANALİZ

Ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin ne yaparsa yapsın, hiçbir şey yapmamasından daha iyi olduğunu, hareketsiz kalmanın artık bir seçenek olmadığını düşünüyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin 26 Temmuz’da Euro’yu korumak için ne gerekiyorsa yapılacağını söylemesinin ardından yatırımcılar, büyük bir beklentiyle Draghi’nin bu sözlerinin arkasında durmak için ne yapacağını merak ediyor. Draghi’nin sözleri birçok kişi tarafından tahvil piyasalarına müdahale sinyali olarak yorumlanıyor. Draghi’nin Almanya Merkez Bankası’nın (Bundesbank) itirazlarını aşamaması hâlinde, piyasalarda görülecek hayal kırıklığı sert satışlara neden olabilir. Draghi bugün 15:30’da Frankfurt’ta basın konferansı düzenleyecek. Draghi’nin bu toplantıda “hiçbir adım atmazsa”, piyasaların çok kötü tepki vereceğini, ECB’nin de tam anlamıyla çığırından çıkmış bir krizle karşı karşıya kalacağını iddia eden Londra’daki Societe Generale SA’nın baş Avrupa ekonomisti James Nixon, “Draghi’nin müdahalenin yerini tutabilecek ifadeler kullanabileceğini sanmıyorum” dedi.

FED toplantısından çıkan hayal kırıklığından sonra bugün gözler Süper Mario lakaplı ECB başkanı Mario Draghi’nin yapacağı konuşmaya çevrildi. Hatırlarsanız daha önce Euro’yu korumak için ne gerekiyorsa yapacağız açıklamasından sonraki ilk toplantı ve piyasalar Draghi’den somut bir adım beklemektedir. Bu somut adım da kısaca açıklamak gerekirse ECB’nin tahvil alması olarak değerlendirilmelidir. Bu durumun Euro bölgesi için olumlu olacağını söyleyebiliriz ancak bunu Draghi’den net bir şekilde duymalıyız.  Diğer yandan dün FED toplantısından QE3 ile ilgili herhangi bir sinyal çıkmadı ancak FED toplantısı öncesinde gelen olumsuz ISM imalat indeksi verisi QE3 sinyalini desteklemiş bir sonuçla piyasaya açıklandı. Diğer yandan yarın ABD’den gelecek olan Tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verisinin de takip edilmesi gerekmektedir. FED bu nedenle de eylül ayı içerisinde yapacağı bir sonraki toplantıya kadar ABD verilerini takip edecek ve buna göre gereken adımları atacaktır.

Gün içerisinde makro-ekonomik verilerin çokluğu teknik analizin esnemesine neden olsa da güncel verileri bilmemiz ve belirtilen destek-direnç kırılışlarına göre işlem stratejisi oluşturmak önemlidir. Gün içerisinde gelen satış baskısı ile 1,2215 seviyesine kadar gerileyen EUR/USD paritesi şuanda 1,2254 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. Teknik olarak baktığımızda 1,2330 direncinin önemli olduğu ve bu direnç altında gün içi düşüşlerin devam edeceğini söyleyebiliriz. Geride bıraktığımız haftalarda 1,20**’li seviyelerden başlatılan düzeltme yükselişlerin 1,2390 seviyesine kadar devam ettiği ve tekrar satış baskısının oluştuğu gözlemlenmektedir. Eğer parite var olan düşüş baskısını veri sonrası da devam ettirse düzeltme yükselişlerinin sonlandığını ve yeniden düşüş rallisine başlayacağımızı söyleyebiliriz.

Pivot;1,2330

Destek; 1,2210-1,2170-1,2150

Direnç; 1,2280-1,2330-1,2390

GBP/USD ANALİZ

Yunanistan’ın 3 partili koalisyon hükümeti, Sosyalist PASOK’un lideri Evangelos Venizelos’un emekli ve kamu sektörü ücretlerinin daha da fazla düşürülmesine itirazını geri çekmesinin ardından önümüzdeki 2 yılda 11.5 milyar Euro’luk harcama kesintisi yapılmasında anlaşmaya vardı. Pasok içinde tepkilerle karşılaşan eski Maliye Bakanı Venizelos, harcama kesintilerinin 2015-2016’ya ertelenmesi talebiyle koalisyon ortakları ve Yunanistan’ın uluslararası kreditörlerinden ayrıldı. Ancak merkez sağcı başbakan Antonis Samaras’ın koalisyon hükümetinin küçük ortakları, AB ve IMF yetkililerinden oluşan Troyka Heyeti ile kemer sıkma şartlarının gevşetilmesine yönelik anlaşma taleplerini rafa kaldırdı. Venizelos, Yunanistan’ın kurtarma paketinin öngördüğü hedefleri yerine getirmek için daha fazla zaman istemesi gerektiğini savunuyordu. Ancak Venizelos’un şimdilik “ülkenin çıkarı” için bu taleplerini ertelemek durumunda kaldı.

İngiltere’den gelen olumsuz PMI verisi, FED’in QE3 ile ilgili net ifadeler kullanmaması temel olarak GBP/USD paritesinin düşüşüne katkı sağlarken, teknik analizde de gün içi düşüş baskısının devam ettiği bilinmekteydi. Teknik ve temel beklentilerinin birbirini desteklemesi neticesinde GBP/USD paritesi gün içerisinde 1,5520 seviyesini test etti ve şuanda 1,5546 seviyesinde hareketine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda gün içi düşüş baskısının sürdüğünü ancak bugün genel makro-ekonomik verilere dikkat etmemiz gerektiğini bilmemiz gerekmektedir. Özellikle de ECB’nin faiz oranı ve başkanı Draghi konuşması öncesinde İngiltere Merkez Bankası faiz oranı ve tahvil alım programı ile ilgili gelecek açıklamalar GBP/USD paritesinde sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayabilir. Dünkü gibi teknik ve temel analiz birbirlerini desteklerse paritenin 1,54 seviyesinin altına düşmesi kolaylaşacağı gibi gelecek olan temel verilerin pariteyi yukarı yönlü hareketine zorlaması durumunda gün içi önemli direnç olan 1,5615 seviyesine dikkat etmeleri gerekmektedir. Teknik olarak 1,5615 seviyesi altında gün içi düşüşlerin devam etmesi beklenilmektedir.

Pivot: 1,5615

Destek; 1,5515-1,5470-1,5430

Direnç;  1,5615-1,5640-1,5670

USD/TRY ANALİZ

1,7885 ile 1,8330 seviyeleri arasında hareketlerini sürdüren USD/TRY paritesi belirlediğimiz dikdörtgen içerisinde destekten al dirençten sat mantığı ile net işlem fırsatı sunmakta ve özellikle de dolar endeksinin seyrine göre hareketlerini sürdürmektedir. FED’in konuşması sonrasında değerlenen Dolar, paritenin yukarı yönlü hareketlerinin oluşmasını sağlarken teknik olarak da düşüş beklentisi içinde olan paritenin yönünü yukarı yönlü olmasına neden oldu. Bu nedenle de şuanda 1,8028 seviyesinde hareketini sürdüren parite için 1,7990 desteği önem arz etmektedir. Eğer USD/TRY paritesi 1,7990 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü hareketlerin devam etmesini ve yeniden 1,81 seviyesinin üzerine çıkması beklenilmektedir. Gün içerisinde gelecek olan makro-ekonomik verilere dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle de ECB başkanı Draghi’nin yapacağı konuşma dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 1,7990

Destek; 1,7990-1,7915-1,7890

Direnç;  1,8150-1,8240-1,8300

USD/JPY ANALİZ

77,90 desteğinin kırılamaması ve gelen makro-ekonomik verilerin Dolar’da pozitif etki bırakması hiç şüphesiz yükselme ihtiyacı olan paritenin tabiri caizse ekmeğine yağ sürdü. 77,90 seviyesinden başlattığı yukarı yönlü atağıyla gün içerisinde 78,54 seviyesine kadar yükselen USD/JPY paritesi şuanda 78,44 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. Teknik olarak baktığımızda gün içerisinde 78,25 desteği dikkatle takip edilmesi gereken en önemli destek noktalarından birisidir. Gün içerisinde parite eğer 78,25 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse 79,50 seviyesine doğru yeni bir yukarı yönlü atak başlatabilir. Ancak eğer parite 78,25 desteğini kırarsa düşüşler başladı diye hemen sevinmek yerine garantici işlem gerçekleştirmek adına paritenin 77,90 desteğini kırmasını beklemek gerekmektedir. Çünkü 77,90 desteğinin kırılması durumunda 76 seviyeleri hedeflenecektir. Gün içerisinde gelecek olan makro-ekonomik verilere dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot: 78,25

Destek: 78,25-77,90-77,50

Direnç: 78,65-78,85-79,05

HAM PETROL ANALİZ

ABD Merkez Bankası’nın ekonomiye daha fazla destek “sinyalinin”, parasal genişlemeye yönelik daha net sinyaller bekleyen yatırımcıları hayal kırıklığına uğratması satışlara neden oldu; New York Borsası günü ekside tamamladı. Amerikan hisselerinin en büyük piyasa yapıcılarından biri olan Knight Capital Corp., işlemlerinde teknolojik sıkıntı yaşaması üzerine yüzde 33 değer kaybetti. Dünyanın en büyük ikinci ödeme ağı MasterCard Inc., satışların beklentinin altında kalmasıyla yüzde 2.2 düşüş kaydetti. ABD’nin en büyük kablo şirketi Comcast Corp. ve ABD’nin en büyük halka açık konut ve otomobil sigortacısı Allstate Corp., tahminlerin üzerinde kazanç açıklaması sonrasında yüzde 3’ten fazla primlendi. Amerikan borsalarında değer kazanan her 5 hisseye karşılık 14 hisse değer kaybetti.

Teknik olarak gözlemlenen kısmi düşüşlerin etkisi ile 97,23 seviyesi test edilen ham petrol’de açıklanan stok verileri normal seyir olan yükselişlerin devam etmesini sağladı ve ham petrol fiyatları yeniden 89 seviyesine yaklaştı. Stoklarda yaşanan azalma nedeniyle değerlenen Ham Petrol fiyatları şuanda 88,78 seviyesinde hareketine devam etmektedir. Gün içerisinde gerek ABD gerekse Euro bölgesinden gelecek olan makro-ekonomik veriler ham petrol fiyatlarında sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayacaktır. Bu nedenle de gelecek olan verilere dikkat etmek gerekmektedir. Teknik olarak baktığımızda ise gün içerisinde 87,30 desteğinin önemli olduğunu ve bu destek üzerinde yükseliş baskısının devam edeceğini söyleyebiliriz. Ayrıca 4 saatlik grafikte yükseliş trendinin hala daha aktif olarak devam etmesi petrol fiyatlarının yeni bir yükseliş rallisinin başlayacağı sinyalinin de düşünülmesine yol açmaktadır. Bu nedenle de 87,30 desteği dikkatle takip edilmelidir.

Pivot; 87,30

Destek; 87,30-86,80-86-05

Direnç; 89,45-90,30-90,90

ALTIN ANALİZ

Fed, gerekirse büyümeyi desteklemek ve 3 yıldan uzun süredir yzüde 8’in altına gerilemeyen inatçı işsizlik oranını aşağı çekmek üzere zayıflayan ekonomiye “taze kan” pompalayacağını söyledi; ancak şimdilik bir hamlede bulunmadı.  Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) gerektikçe fiyat istikrarı bağlamında ekstra gevşemeye gideceğini açıklayan Fed, 2 gün süren toplantısının sonunda bu yılın ilk yarısında ekonominin hız kestiğini söyledi. Tüketici harcamaların sinyal vermesi, istihdam büyümesinin inatçı seyri ve imalattaki soğumaya rağmen Fed’in beklemede kalmayı tercih etmesi, piyasalarda hayal kırıklığına yol açtı. 12-13 Eylül’deki toplantısının öncesinde FOMC, Temmuz ve Ağustos’a ait istihdam verilerini değerlendirecek.  Fed’in tutumunu “kör bir bıçağa” benzeten BTIG LLC’nin baş küresel stratejisti Dan Greenhaus, “Fed, ‘İşler iyi gitmiyor ama gevşemeye gitmekten yalnızca bir milimetre uzaktayız’ diyor” dedi.

Altın fiyatları için dün gelecek olan makro-ekonomik verilerin önemini anlattıktan sonra teknik olarak da FLAG formasyonun oluşma ihtimalinin yüksek olduğunu ve bu nedenle de gün içerisinde 1610,50 desteğine dikkat edilmesi gerektiğini sizlerle paylaşmıştık. Genel olarak FED toplantısı öncesinde günlük teknik beklentinin FLAG formasyonu oluşmasını tetiklemesi ile altın fiyatları hedeflediğimiz seviye olan 1595 noktasına kadar geriledi. FED toplantısından QE3 ile ilgili somut bir karar çıkmaması ile var olan satış baskısının devam ettiği ve altın fiyatlarının gün içerisinde 1591 seviyesine kadar gerilediği gözlemlenmektedir. Bu düşüşler sonrası tekrar toparlanmak isteyen aktın şuanda1601 dolar seviyesinde hareketine devam etmektedir.

Teknik olarak baktığımızda 1611 dolar seviyesi gün içerisinde takip edilmesi gerekilen en önemli direnç noktasıdır. Eğer altın 1611 direncini geçmeyi başaramazsa yeniden satış baskısına maruz kalabilir ve gün içerisinde 1585 dolar seviyesi hedeflenebilir. Diğer yandan net bir yükseliş hareketi oluşturulması için 1630 direncinin geçilmesi şarttır. Şuanda 1630 ile 1559 seviyesi arasında devam eden bant için bu noktaların kırılışlarında sert hareketlerin oluşacağını ve net bir seyrin belirleneceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle de bugün gelece olan verilere dikkat etmeliyiz. Özellikle de ECB başkanı Draghi’nin yapacağı konuşma dikkatle takip edilmelidir.

Pivot;1611

Destek;  1589-1585-1578

Direnç; 1611-1619-1630

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz,  kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Add a Comment