EUR/USD’da Düzeltme Yükselişlerine Tamam mı Devam mı ?

EUR/USD ANALİZ

EUR/USD paritesi düzeltme yükselişlerine devam edecek mi?

Hemen hemen herkesin merakla beklediği EUR/USD paritesinin son durumu ile ilgili ayrıntılı teknik analiz yapmadan önce genel olarak piyasa beklentileri ve temel analiz ile ilgili kısa bilgi vermek istiyorum. Gelen makro-ekonomik verilere baktığımızda Euro bölgesi için durumların kötü, ABD bölgesi içinde durumların iyi olduğu gözlemlenmektedir. Böyle bir durumun EUR/USD paritesinde satış baskısının oluşturduğunu gözlemlemekteyiz. Ancak her ne kadar ABD’den durumlar iyi gibi görülse de QE3 söylemleri Dolar’ın değerlenmesini geciktirmektedir. Böyle bir durumda da EUR/USD paritesinde net bir düşüş gözlemlenmemektedir. Bu nedenle de özellikle eylül ayındaki FED toplantısına kadar gelecek olan ABD verileri net bir şekilde takip edilmelidir. Unutulmamalıdır ki FED QE3 gerçekleştirecekse bunun sinyali olarak özellikle de İstihdam talepleri, büyüme oranı ve İşsizlik oranı gibi verilerin olumsuz gelmesi gerek. Bu şartlar sağlandığı durumda QE3 gelecektir. Diğer yandan 6 Kasım’da ABD’de Obama seçimi yer alacaktır ve böyle bir ortamda FED QE3’e seçim öncesi mi yoksa seçim sonucu mu gideceği merakla beklenmektedir. Bunun için öncelikle Eylül ayındaki ilk FED toplantısına dikkat etmek gerekmektedir.

Teknik olarak baktığımızda üzerinde ısrarla durduğumuz 1,2260 desteği gün içinde kırılamadı ve parite her seferinde bu noktadan aldığı güçle yukarı yönlü çıkış gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Ancak satıcı&alıcı mücadelesinin yoğunluğu paritenin gün içinde sakin seyirle hareket etmesini sağlamaktadır. Bu sakinlik TR saati ile 15,30’da ABD’den gelecek olan İstihdam Talepleri verisi ile hareketlenmesi beklenilmektedir. Genel olarak baktığımızda gün içinde 1,2315 direnci altında düşüş beklentimizin devam ettiği parite de 1,2260 seviyesi de gün içi önemli seviyeler arasında yer almaktadır. EUR/USD paritesi eğer 1,2260 desteğini kıramazsa 1,2315 direncini geçmek isteyecektir ve böyle bir durumda demark kanalının üst noktası olan 1,2360 seviyesi hedeflenecektir. Gelecek olan verilerin EUR/USD paritesinde düşüşlere yer açtığını ve bu sebeple de 1,2260 desteğinin kırıldığı gözlemlenirse satıcıların aktif olarak piyasada yer alacağı ve böyle bir durumun pariteyi yeniden 1,22 seviyesi altına düşürebileceğini söyleyebiliriz.

Pivot;1,2315

Destek;1,2260-1,2220-1,2180

Direnç; 1,2315-1,2360-1,2405

GBP/USD ANALİZ

İspanya ve İtalya’nın iki yıl vadeli tahvilleri, İspanya’nın bankaları için 100 milyar Euro’luk (122.7 milyar dolar) kurtarma fonundan acil yardım isteyeceği spekülasyonuna bağlı olarak, iki günlük yükselişlerini tersine çevirdi.  Avrupa’nın gösterge tahvilleri olan Alman borçlanma kağıtları, Euro Bölgesi’nde enflasyonun geçen ay değişmemesinin ardından değer kazandı. İspanya’nın sorunlu bankalarının birleştirilmesi ile 2010 yılında kurulan Bankia grubu, konu hakkında bilgi sahibi olan bir kaynağa göre, ülkenin Avrupa Birliği fonundan ilk parçayı alacak. İspanya’nın iki yıl vadeli tahvilleri yerine on yıllıkları tutmak için yatırımcıların istediği ekstra faiz sekiz gün üst üste daraldı.

Haftanın ilk işlem gününden itibaren İngiltere’den gelen verileri incelediğimizde pozitifliğin söz konusu olduğu, bu durumunda paritedeki belirli düşüşlerinden sonra tekrar toparlanma içerisinde girdiğini gözlemlemekteyiz. Uzun bir süredir ilk defa 1,5645 desteğini kıran ve 1,5635 seviyesine kadar gerileyen GBP/USD paritesi tam düşecek derken İngiltere’den gelen olumlu perakende satışları verisi sonrası tekrar toparlandı ve 1,5711 seviyesine kadar yükseldi. Şuanda da 1,57 seviyesinde hareketini sürdüren GBP/USD paritesi için gün içerisinde TR saati ile 15,30’da ABD’den gelecek olan Perakende Satışları verisi ile sert hareketlerine kaldığı yerden devam edebilir. Diğer yandan da 1,57 seviyesi üzerinde kalma çabası ile de parite teknik olarak hareketlenme içine girebilir. Teknik olarak baktığımızda gün içinde 1,5725 direnci önem arz etmektedir. Haftanın ilk gününden itibaren baktığımızda 1,5727 ile zirve yapan GBP/USD paritesi eğer yükselişlerine devam etmek istiyorsa 1,5725 direncini geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde  satıcı baskısı pariteyi tekrar etkisi altına alacak ve GBP/USD yeniden 1,56 seviyesinin altına gerileyecektir.

Pivot: 1,5725

Destek; 1,5655-1,5625-1,5580

Direnç;  1,5725-1,5765-1,5800

USD/TRY ANALİZ

Tüketici Güven Endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,1 oranında arttı. Haziran ayında 91,8 olan endeks Temmuz ayında 92,8 değerine yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Aylık Tüketici Eğilim Anketi’nin 2012 yılı Temmuz ayı sonuçları açıklandı. Buna göre, endeks, Haziran ayına göre yüzde 1,1 oranında artarak, 92,8 oldu. Endeksteki artış, tüketicilerin mevcut dönem satın alma gücü, gelecek dönem genel ekonomik durum, gelecek dönem iş bulma olanakları ve mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğu durumlarına ait değerlendirmelerinin iyileşmesinden kaynaklandı.

Banka’dan yapılan açıklamaya göre, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,75, gecelik faiz oranları olan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 5, borç verme faiz oranı yüzde 11,5, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 11’de bırakıldı. Merkez Bankası, faiz kararının ardından yaptığı açıklamada, son dönemde açıklanan verilerin, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü teyit ettiğini ve yurt içi nihai talebin ılımlı bir toparlanma eğilimi sergilediğini, ihracatın ise küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen artış eğilimini korumakta olduğunu kaydetti. Banka, bu doğrultuda, toplam talep koşullarının enflasyondaki düşüşü desteklerken cari işlemler açığının kademeli olarak azalmaya devam ettiğini belirtti

Türkiye’den bugün 2 tane önemli makro-ekonomik açıklama geldi. Bu verilerden birincisi Tüketici güveni, ikincisi ise faiz oranı açıklaması olarak belirlenmişti. Sabah saatlerinde gelen olumlu tüketici güveni ve öğleden sonra gelen faiz oranı açıklaması ile ( faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmedi) Bu gelişmelerle değerlenen Türk Lirası paritenin 1,8010 seviyesinden 1,7947 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu ve şuanda da 1,7973 seviyesinde hareketine devam etmektedir. Gün içinde 1,7930 seviyesinin önemli olduğunu ve bu destek üzerinde gün içi yükselişlerin devam edeceğini sabah analizimizde sizlerle paylaşmıştık. Eğer parite 1,7930 seviyesi üzerinde kalmayı sürdürürse gün içi yükselişlerine devam etmek istemektedir. Gün içerisinde pariteyi etkileyecek diğer önemli unsur ise TR saati ile 15,30’da ABD’den gelecek olan istihdam talepleri parite üzerinde sert hareketlerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle de gün içerisinde hem 1,7930 desteğini hem de istihdam talepleri verisine dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot: 1,7930

Destek; 1,7930-1,7880-1,7770

Direnç;  1,8020-1,8060-1,8126

USD/JPY ANALİZ

Asya borsalarındaki kazançlar ve yatırımcıların Amerikan hisselerinden kazandıkları ekstra getirinin son 6 haftanın en yüksek seviyesine tırmanmasının Japon yeninin cazibesini azaltması üzerine yen, önemli para birimlerinin tümü karşısında değer kaybetti. ABD’de bugün açıklanacak konut verisinin, Fed’in parasal teşvik ihtimalini azaltacağı beklentisi üzerine Dolar, Yen karşısında 1 ayın zirvesine tırmandı. Dünyanın en büyük ekonomisinde bugün açıklanacak konut başlangıçlarının 4 yılın zirvesinde kaldığına işaret etmesi, inşaat izinlerinin ise artmış olacağı tahmin ediliyor. Japonya dışındaki faizlerin arttığı zamanda Japon yatırımcıların deniz aşırı ülkelere daha fazla para yatırdığını belirten Commonwealth Bank of Australia’nın stratejistlerinden Joseph Capurso, bu durum ve düşük volatilitenin, yendeki zayıflığı desteklediğini söyledi.

Gerek Dolar’ın değerlenmesi gerekse Yen’deki değer kayıpları paritenin net bir şekilde yükselişlerinin tetiklenmesine neden oldu ve parite gün içerisinde 79,35 seviyesine kadar yükseldi. Bu yükselişler aslında uzun vadeli düşüş beklentimizin olduğu USD/JPY paritesinde de satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. 4 saatlik grafikte bazı indikatörleri incelediğimizde bu indikatörlerin aşırı alım bölgesinde olduğu ve bu durumun tepki satışlarına hazırlıklı olunması gerektiği bir sinyal olarak değerlendirebiliriz. Özellikle de MACD ve Stochastic Oscillator indikatörlerinin aşırı alım bölgesinde yer alması parite de satış baskısının oluşmasına neden olabilir. Teknik indikatörlerin alımlardaki yorgunluğu nedeniyle de yeniden satış baskısına maruz kalabileceğini söyleyebiliriz. Ancak 78,85 desteğinin gün içi önemli olduğunu ve bu destek kırılmadan düşüşlerin başlayamayacağını unutmamak gerekmektedir. Düşüşlerde yer almak isteyenler 78,85 desteğinin kırılmasını beklemelidir.

Pivot: 78,85

Destek: 78,85-78,60-78,45

Direnç: 79,40-79,50-79,75

HAM PETROL ANALİZ

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin petrol stoklarının gerilemesinin ardından Çin’in daha fazla teşvik adına parasal genişlemeye yeşil ışık yakması ile petrol mayıs ayından beri en yüksek kapanış seviyesinin yakınlarında seyrediyor. Petrol vadelileri dün yüzde 1 oranında tırmandıktan sonra bugün pek fazla değişim göstermeden seyrediyor. ABD Enerji Bakanlığı raporuna göre stoklar geçtiğimiz hafta 3.7 milyon varil gerilerken petrol kullanımı ise 9 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Çin Başbakanı Wen Jiabao, yavaşlayan enflasyonun Çin’e daha fazla parasal genişleme için yer açtığını açıkladı. İsrail’in ABD büyükelçisi İran’a nükleer faaliyetlerinden dolayı saldırmayı istediklerini açıkladı.

Ham petrol fiyatları dün gelen ham petrol stokları verisi sonrası yükselişlerini sürdürdü ve 94,88 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi. Stoklarda yaşanan azalma nedeniyle değerlenen ham petrol fiyatları şuanda ise 94,40 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. Günlük grafikte yükseliş trendi içinde hareketlerini sürdüren petrol için yükselişlerde hedef olarak 200 günlük basit hareketli ortalama olan 96,60 seviyesi belirlenmiştir. Diğer yandan gün içi al-sat stratejisi gerçekleştirecek olan yatırımcılar 93,30 desteğini dikkatle takip etmelidir. Teknik olarak baktığımızda 93,30 desteğinin önemli olduğu ve bu destek üzerinde gün içi yükselişlerin devam edeceği gözlemlenmiştir. Gün içerisinde ABD ve Kanada’dan gelecek olan veriler de temel olarak ham petrol fiyatlarını etkileyecek diğer unsurlar olarak belirlenmiştir.

Pivot; 93,30

Destek; 93,30-92,65-91,75

Direnç; 94,90-95,30-96,00

ALTIN ANALİZ

Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, ABD ekonominin 2013’te büyük ihtimalle resesyona girmeyeceğini ve yeni teşvikin büyümeyi desteklemeyeceğini söyledi. “Hiçbir ölçekteki parasal teşvikin, bu belirsizlik ve şirketlerin bütçe ve planlama yeteneksizliğini çözeceğini sanmıyorum” ifadeleriyle öne çıkan Fisher, önümüzdeki yıl resesyon ihtimalini çok yüksek görmediğini belirtti. Dallas Fed Başkanı 2011’de 2 kez uzun vadeli faizlerin daha fazla düşürülmesine ve en azından 2013’ün ortasına kadar faizlerin sıfıra yakın tutulması hamlelerine karşı çıkmıştı. Fisher, 2008’de ise 5 kez daha sıkı para politikasından yana oy kullanmıştı. Richard Fisher bu yıl ise 12-13 Eylül’de toplanacak olan Fed Açık Piyasa Komitesi’nde oy hakkı bulunmuyor.  Kongre’den düzenlemeler ve mali politika konusunda netlik görülmesinin gerektiğini savunan Fisher, şirketlerin “savunma” konumunda kaldığını belirtti.

Uzun bir süredir üçgen formasyonunun varlığından bahsetmiş ve bu formasyonun etkisinin eylül ayına kadar devam edeceğini sizlerle paylaşmıştık. Her ne kadar uzun vadeli yükseliş beklentimizi sizlerle paylaşsak da gün içi yaşanılacak düşüşleri de sizlere fırsat olarak bildirmekte ve bu fırsatlardan yararlanmanıza katkı sağlamaktayız. Özellikle de 1625 ( üçgen formasyonunda kanalın üst noktası ) direncinin geçilememesi neticesinde 1578 dolar seviyesinin (üçgen formasyonunda kanalın alt noktası ) hedefleneceğini net bir şekilde sizlerle paylaşmıştık. Altın fiyatları özellikle Salı günü akşamı ABD’den gelen veriler sonrasında sert hareketlerini net bir şekilde gerçekleştirmiş ve bu düşüşler 1590 dolar ile sınırlanmıştı. 1590 desteğinin kırılamaması teknik olarak 1590 dolar desteğinin önemli olduğunu ve bu destek kırılmadan düşüşlerin zayıf kalacağı ihtimalini de güçlendirmektedir. Bu da altın fiyatlarının yeniden yükselmek isteyeceği sinyalini de beraberinde getirmektedir. Şuanda da 1604 dolar seviyesinde hareketine devam eden altın da ilk direnç noktası olarak 1610 olarak belirlenmiştir ve bu direncin de geçilmesi üçgen formasyonunda kanalın üst noktası olan 1625 direncinin hedeflenmesini sağlayabilir.

Pivot;1590

Destek; 1599-1590-1584

Direnç; 1610-1618-1625

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz,  kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Add a Comment