ABD verilerinin piyasadaki baskısı…

EUR/USD ANALİZ

EUR/USD paritesi dün 1,2385 seviyesini test ettikten sonra gerçekleştirdiği satış baskısını bugünde devam ettirirken 4 saatlik grafikte kanalın alt noktası olan 1,2260 desteğini test etme girişimi de gözlerden kaçmamaktadır. Gün içerisinde 1,2342 seviyelerinden başlatılan satıcı baskısı paritenin 1,2275 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. Bu düşüş teknik analiz doğrultusunda gerçekleştiği gibi temel analizin de etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de İsviçre Merkez Bankası’nın elindeki yüklü miktardaki Euro rezervini diğer para birimlerini yükseltecek şekilde elden çıkardığı yönünde gelen spekülasyonu da paritenin gerilemesini sağladı.

Peki bu süreçten sonra EURUSD paritesi nasıl bir seyirle hareketini sürdürecektir?

4 saatlik grafiği incelediğimizde yükseliş trendi içinde hareketini sürdüren EUR/USD paritesi yükseliş trendi kanalının alt noktası olan 1,2260 desteğinin paritedeki var olan düşüşlerin devam edip etmeyeceğini gözlemleyebileceğimiz en önemli seviye olduğunu söyleyebiliriz. Düzeltme yükselişlerinin sonlanması demek EUR/USD paritesinin 1,2260 desteğinin kırılması anlamına gelecektir. Eğer EUR/USD paritesi 1,2260 desteğini kırarsa mevcut satış baskısının pariteyi 1,1850 seviyesine doğru sürükleyeceğini söyleyebiliriz. Ancak EUR/USD paritesi 1,2260 desteğini kıramazsa net bir şekilde düzeltme yükselişleri sona ermediğini, paritedeki yükselişlerin devam etmesini ve 1,2450 ile 1,2510 seviyelerine kadar çıkış gerçekleştirmek isteyeceğini belirtebiliriz.

Gün içinde işlem stratejisi gerçekleştirecek olan yatırımcılarımız muhakkak makro-ekonomik verilere dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle de TR saati ile 15,30’da ABD’den gelecek olan CPI verisi 16,15’de ABD’den gelecek olan Kapasite kullanım oranı ile devam edecek ve günü 17,30’da ABD’den gelecek olan Ham petrol stokları verisi ile sonlandıracaktır. Bu nedenle de ABD’den gelecek olan veriler çok önemlidir. Teknik olarak baktığımızda ise 1,2380 ile 1,2260 seviyeleri arasında bant hareketi olduğunu ve bugün gelecek olan haberlerin etkisiyle bu bandın dışına çıkılma ihtimalinin oluştuğu gözlemlenmektedir.

Pivot;1,2315

Destek;1,2260-1,2220-1,2180

Direnç; 1,2315-1,2350-1,2385

GBP/USD ANALİZ

İngiltere’de işsizlik başvuruları Temmuz ayında, Olimpiyat Oyunları’nın Londra’da ilave iş imkanlaı sağlamasının ardından beklenmedik bir şekilde düştü. Bunun yanında, işsizliğin daha geniş ölçümü de son bir yılın en düşük seviyesine indi. Bu durum, derinleşen resesyona karşın istihdam piyasasının güçlü kaldığını işaret ediyor. İşsizlik oranı, yılın ikinci çeyreğinde, yüzde 8’e inerek, geçen yılın Nisan-Haziran döneminden bu yana en düşük seviyesine indi. Ekonominin daralmakta olduğu dönemde firmaların işe almalara devam etmesi, Başbakan David Cameron ve endişeli ekonomistlere güven sağladı. Bazı ekonomistler ise, istihdamdaki iyileşmenin sürdürülemez olduğunu ve işsizliğin önümüzdeki aylarda yükselebileceğini kaydediyorlar. Londra’da Investec Securities ekonomistlerinden Victoria Clarke, “Önümüzdeki aylarda, yılın başından bu yana gördüğümüz zayıflıkların bazılarının, istihdam piyasasında yansımasını bulduğunu göreceğiz” dedi ve “Üçüncü çeyrek boyunca, biraz daha fazla zayıflık görmeyi bekliyoruz. Ekonomik veriler ile istihdam verileri arasında bir uyumsuzluk var” değerlendirmesinde bulundu.

Londra olimpiyatlarının da etkisinin de oluştuğu İşsizlik oranında gelen pozitiflik İngiltere için olumlu bir gelişme olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda gerek parasal genişleme gerekse faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmek istemeyen İngiltere’den bugün gelen haberler neticesinde GBP/USD paritesi 1,57 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi.  Bu çıkış sonrası yeniden sakin seyrine devam eden parite şuanda 1,5684 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. Teknik olarak baktığımızda gün içerisinde 1,5645 ile 1,5727 seviyeleri arasında bant hareketi gerçekleştirmesi beklenilen GBP/USD paritesinde gün içinde ABD’den gelecek olan veriler bu bandın dışına çıkılmasını sağlayabilir. Özellikle de bir süredir 1,5645 desteğinin kırılamaması ve temel verilerin etkisi paritenin hep bu destek üzerinde kalmasını ve yukarı yönlü hareketlerini sürdürmesini gözlemlemekteyiz. ABD’den gelecek olan verilerin etkisiyle eğer parite 1,5645 desteğini kırabilirse satıcıların devreye gireceğini ve bu nedenle de parite de sert hareketlerin oluşması gözlemlenebilir. Gelecek olan haberlerin pariteyi yukarı yönlü hareketlerine devam ettirmeye zorlaması durumunda ise yukarıda belirlediğimiz bant arasında hareketlerini sürdürmesi beklenilmektedir.

Pivot: 1,5645

Destek; 1,5645-1,5600-1,5570

Direnç;  1,5725-1,5765-1,5800

USD/TRY ANALİZ

Türkiye’de bu yılın Mayıs döneminde işsizlik oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 puan azalarak yüzde 8,2 oldu. Bu rakam 2001 yılından bu yana görülen en düşük işsizlik rakamı. Yüzde 8,2 işsizlik, Türkiye İstatistik Kurumu’nun aylık seriye geçtiği 2005 yılından bu yana da görülen en düşük oran.  Mayıs döneminde kentsel alanlarda işsizlik oranı 2011 yılının aynı dönemine göre 1,5 puan azalarak yüzde 10,1 oldu, kırsal yerlerde ise 0,9 puan geriledi ve yüzde 4,5 olarak belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Hane halkı İşgücü Araştırması, ”2012 Mayıs Dönemi Sonuçlarına” göre, geçen yılın Mayıs döneminde 2 milyon 550 bin kişi olan işsiz sayısı, 2012’nin aynı döneminde 2 milyon 272 bin kişiye geriledi. İstihdam ise 24 milyon 445 bin kişiden, 25 milyon 282 bin kişiye çıktı.

USD/TRY paritesi gün içerisinde gelen haberin etkisiyle gerilemeye başladı. Özellikle de Türkiye’den gelen işsizlik oranı verisinde bu oranın azalması Türk Lirasının değerlenmesine neden oldu. İşsizlik oranının azalmasındaki en büyük etkenlerden birisi olarak da kayıt dışı istihdamda gerileme olmasıdır. Yaptığı işten ötürü herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların oranı, geçen yılın aynı dönemine göre 2,8 puanlık azalışla yüzde 39,9’a geriledi.  Bütün bu etkilerin USD/TRY paritesinde satış baskısı oluşturduğunu ve bu nedenle de USD/TRY paritesinin 1,8058 seviyesinden 1,80 seviyesine kadar gerilediği gözlemlenmektedir. Teknik olarak baktığımızda 1,7930 desteğinin önemli olduğu ve bu destek üzerinde gün içi yükselişlerini sürdürme beklentisi yer almaktadır. Temel olarak baktığımızda ise gün içerisinde TR saati ile 15,30’da başlayacak ve 17,30’a kadar devam edecek ABD verilerinin etkisiyle parite de sert hareketlerin oluşması beklenilmektedir. bu nedenle de TR saati ile 15,30’dan sonra dikkatli olmak ve temel verileri doğru yorumlayarak işlem stratejisi oluşturmak gerekmektedir.

Pivot: 1,7930

Destek; 1,7970-1,7930-1,7880

Direnç;  1,8050-1,8080-1,8126

USD/JPY ANALİZ

Asya paraları, küresel ekonomik yavaşlamanın, bölgenin büyümesini destekleyen ihracatçıların görünümünü kötüleştireceği endişeleriyle düşüş kaydetti. Filipin pezosu, Asya paralarındaki düşüşe öncülük etti. Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, Salı günü açıklanan Euro Bölgesi ekonomisinin ikinci çeyrekte daraldığını gösteren verinin sonrasında 1 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Küresel büyümedeki zayıflamanın Asya’daki ihracatlar için çanları çaldırdığını söyleyen Hong Kong’tak Societe Generale SA’nın sabit gelirli varlık stratejistlerinden Wee-Khoon Chong, bu durumun Asya’nın büyümesini de azaltabileceğini ve para birimlerini de aşağı çekeceğini belirtti.

USD/JPY paritesi dün ABD’den gelen veriler neticesinde 79 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi ve bu çıkış sonrasında sakinliğini korudu. Gün içerisinde de 78,98 ile 78,70 seviyeleri arasında hareketlerini sürdüren USD/JPY paritesinde 78,60 desteğinin önemli olduğu ve bu destek üzerinde yükselişlerin devam edeceğini söyleyebiliriz. Ancak paritede uzun vadeli düşüş baskısının devam etmesi ilerleyen zamanlarda yeniden satış baskısının oluşmasına katkı sağlayabilir. Genel olarak baktığımızda 80,50 seviyesinin altında kaldığı müddetçe uzun vadeli düşüş baskısının devam edeceğini ve bu nedenle de yaşanılacak olası yükselişlerin satış fırsatı olabileceğini söyleyebiliriz.  Gün içerisinde 78,60 desteğinin kırılması durumunda da var olan düşüş baskısının oluşacağını ve 77,90 seviyesine doğru düşüşlerin oluşması gözlemlenebilir. Bu durumun gerçekleşmesi için bugün ABD’den gelecek olan verilerin parite için olumsuz sonuçlanması ile gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle de gün içinde gelecek olan verileri dikkatle takip etmeliyiz. Gün içinde tahmini fiyat aralığı ise 79,05 ile 78,40 seviyeleri arası olarak belirlenmiştir.

Pivot: 78,60

Destek: 78,60-78,40-78,15

Direnç: 79,05-79,15-79,35

HAM PETROL ANALİZ

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de ham petrol stoklarının son üç haftada ilk kez arttığını gösterir sektör raporunun ardından petrol New York’ta değer kaybediyor. Amerikan Petrol  Enstitüsü’nün stokların geçtiğimiz hafta 2.78 milyon artışla 367.1 milyona yükseldiğini açıklamasının ardından petrol vadelileri dünkü yüzde 0.8’lik kazancını yarıda keserek yüzde 0.5 kadar düştü. Enerji Bakanlığı’nın açıklayacağı veri öncesinde Bloomberg News analistlerinin medyan tahmini arzın 1.5 milyon varil düşeceği yönünde.

Dün ABD’den gelen verilerin etkisi ile satış baskısına maruz kalan ham petrol fiyatları, 93,90 seviyesinden başlattığı satışlarla birlikte 92,77 seviyesine kadar gerileyen ham petrol fiyatları şuanda 93,12 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. Bugün ABD’den gelecek olan veriler petrol fiyatlarını direk olarak etkileyecektir. Ancak içlerinden bir haber petrol fiyatlarını direk olarak etkileyecektir. Bu haber “Ham Petrol Stokları” verisi olarak belirlenmiştir. Ham petrol fiyatları için sert hareketlerin oluşmasını beklediğimiz bu makro-ekonomik veriyi incelediğimizde stoklarda artış beklenilmektedir. Önceki veriye kıyasladığımızda stok verilerin artması petrol fiyatın değer kaybetmesine neden olabilir. (Önceki veri: -3,7M, Beklenen veri: -2.0M ) Bu nedenle de gün içerisinde TR saati ile 17,30’da ABD’den gelecek olan Ham petrol stokları verisi önemlidir.

Gün içi işlem gerçekleştirmek isteyen yatırımcılar ise teknik olarak 91,75 desteğini dikkatle takip etmelidir. Çünkü 91,75 desteği üzerinde gün içi yükseliş beklentimiz devam etmektedir. 91,75 seviyesi üzerinde gün içi hedef olarak 94,60 seviyesi hedeflenirken 91,75 desteğinin kırılması durumunda sert satışların petrol fiyatlarını 90 dolar’ın altına düşürme ihtimalinin artacağını da söyleyebiliriz.

Pivot; 91,75

Destek; 91,75-90,60-89,40

Direnç; 94,00-94,60-96,00

ALTIN ANALİZ

Altın fiyatları üçgen formasyonu içinde hareketlerini sürdürürken bir yandan da ABD’den gelen olumlu verilerden etkilenmekte ve teknik analizimiz bu haberlerle desteklenmektedir. Peki gün içinde beklediğimiz düşüş baskısı bugün gelecek makro-ekonomik haberlerle dünkü gibi desteklenecek mi yoksa tam ters mi etki yaratacak. Bu durumu TR saati ile 15,30’da ABD’de başlayacak veri akışı ile öğreneceğiz. Teknik olarak baktığımızda 1625 direncini defalarca test eden ancak bir türlü geçemeyen altın fiyatlarının formasyon gereği kanalın alt noktası olan 1578 dolar desteğini test etmesi kuvvetli bir ihtimal olacaktır. Ancak bu desteğin test edilebilmesi için yukarıda da belirttiğimiz gibi gelecek olan verilerin altında satış baskısına maruz kalmasını sağlaması gerekmektedir. Aksi takdirde gün içinde 1600 seviyesinin üzerine yeniden çıkması beklenilmektedir.

Gün içi al-sat gerçekleştirecek olan yatırımcılarımız ise 1604 direncini dikkatle takip etmelidir. Genel olarak dün yaşanılan satışlardan etkilenen altın 1604 direnci altında kalmayı sürdürürse formasyon içi hareketlerinin sürmesine ve altın fiyatlarının kanalın alt noktası olan 1578 desteğini test edeceğini söyleyebiliriz. 1604 direncinin geçilmesi durumunda gün içi 1614 hedeflenirken net yükselişlerin oluşabilmesi için kanalın üst noktası olan 1625 direncinin geçilmesi gerekmektedir. 1 Eylül’de başlayacak olan Jackson Hole toplantısı ve 12-13 Eylül 2012 tarihinde gerçekleşecek olan FED toplantısına kadar altın fiyatlarının 1625-1575 seviyeleri arasında hareket etmesi beklenilmektedir.

Pivot;1604

Destek; 1590-1584-1578

Direnç; 1604-1614-1618

Havada Speküle Kokusu var!!!

ABD’nin sermaye piyasaları regülatörü SEC’in açıkladığı ikinci çeyrek verilerine göre Soros Fon Yönetimi 30 Haziran tarihi itibarı ile üç ay öncesine göre altın destekli ETF SPDR Gold Trust’taki yatırımlarını yaklaşık iki katından fazlaya çıkararak 884,400 hisseye yükseltti. Paulson & Co. ise varlıklarını yüzde 26 artırarak 21.8 milyon hisseye çıkardı.

Bu tür spekülatörlerin altın alımlarını artırması uzun vadeli altın fiyatlarındaki yükselişlerin devam etmesi için önemli bir haber olarak belirlenmiştir.

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz,  kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Add a Comment