Kritik Gün Geldi Çattı…

EUR/USD ANALİZ

Kritik gün geldi çattı. Bugün Avrupa Merkez Bankasında 25 baz puanlık bir faiz indirimi beklenti mevcut. Diğer yandan da gündemi meşgul edecek ECB başkanı Draghi ve ABD’den gelecek olan Öncü Tarım Dışı İstihdam verisi piyasalarda sert hareketlere neden olacaktır. Bu nedenle de gün içerisinde temel analizin daha ağır basacağını söyleyebiliriz. Peki bugün açıklanacak makro-ekonomik haberler piyasaları en önemlisi de EUR/USD paritesini nasıl etkiler? Öncelikle piyasadaki büyük bir çoğunluğun Euro bölgesi faizlerini %1’den %0,75 seviyesine çekeceğinden eminler. Faizlerin azalması ile birlikte para biriminin değer kaybı oluşturacağını düşünürsek EUR/USD paritesinde düşüş baskısının oluşması beklenilmektedir. Ancak hemen ardından 15,30’da ECB başkanı Draghi’nin konuşacak olması paritede faizi indirimi haberinin etkili olmamasına sebep olabilir. Yani eğer parite 14,45’teki sonuç neticesinde sert hareketlere maruz kalmıyorsa bunun açıklaması piyasaların 15,30’daki konuşmaya odaklanmış olmasıdır. Diğer bir durum ise zaten mevcut faiz indiriminin üzerine bu indirimin de Euro bölgesi için yetmeyecek beklentisi ve bu durum Euro’yu ciddi bir biçimde negatif halde etkileyecek ve parite de sert satışlar oluşacaktır.

Gelelim teknik seviyelere. Dün EUR/USD paritesindeki negatiflik kritik ve bir o kadarda önemli olan 21 günlük basit hareketli ortalama seviyesi 1,2560’ın kırılması EUR/USD paritesinin kanal içi hareketlerine devam edeceğinin sinyali olarak görüldü ve parite gün içerisinde 1,2507 seviyesine kadar geriledi. Şuanda da 1,2527 seviyesinde hareketine devam eden parite de kanalın alt noktası 1,2445 seviyesi olarak belirlenmiştir. Eğer parite 21 günlük basit hareketli ortalama olan 1,2560 direnci altında kalmayı sürdürürse aşağı yönlü hareketlerin devam etmesini ve kanalın alt noktası olan 1,2445 seviyesinin hedefleneceğini söyleyebiliriz. 1,2560 direncini geçmesi durumunda ise hedef olarak kanalın üst noktası olan 1,2670 hedef olarak belirlenebilir. Uzun vadeli beklentimiz ise ilk etapta 1,2745 direnci altında kaldığı müddetçe 1,2445 seviyesinin hedeflenmesi ve bu desteğin de altına düşmesi ile 1,20 seviyesine doğru hedefe yaklaşmasıdır.

Pivot;1,2560

Destek; 1,2500-1,2460-1,2445

Direnç;  1,2560-1,2625-1,2665

GBP/USD ANALİZ

Uluslararası Para Fonu IMF’nin başkanı Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri düşürmek yerine tahvil alım programını genişletmesinin daha iyi bir seçenek olduğunu savundu. ECB’nin para politikasını gevşetecek alanının bulunduğunu belirten Lagarde, ancak Euro u tüm ekonomilerin “düşük faiz” ihtiyacı olmadığını hatırlatarak, faiz indiriminin şu an için en iyi politika seçeneği olmadığını anlattı. “Faizin şu anda en iyi seçenek olduğundan emin değiliz” ifadeleriyle dikkat çeken IMF Başkanı, Almanya’nın düşük faize ihtiyacının olmadığını, ancak İtalya ve İspanya’nın böyle bir ihtiyacının bulunduğu örneğini vererek, bu tür politika araçlarıyla bu ayrımların yapılamayacağını söyledi.  Lagarde, “Diğer yandan, tahvil alım programı çok daha seçici bir hamle ve birçok şekilde kullanılabilir” dedi. Euro Bölgesi’ndeki borç kriziyle mücadele kapsamında Avrupa Merkez Bankası, tahvil alımları ve likidite operasyonları gibi alışılmadık önlemler aldı. Politika yapıcılar, ECB yönetimini ikiye ayıran tahvil alım programına tereddütle yaklaşıyor.

GBP/USD paritesi dün İngiltere’den gelen olumsuz verilerin de etkisiyle gün içerisinde satış baskısına maruz kaldı ve kanal içi hareketlerini sürdürdü. 1,57 üzerinde tutunma çabasında başarılı olamayan GBP/USD paritesi düşüşlerini gün içerisinde 1,5573 seviyesine kadar devam ettirdi. Şuanda da 1,5588 seviyesinde hareketine devam eden parite de kanalın alt noktası 1,5535 seviyesi olarak belirlenmiştir. Gün içerisinde de 1,5640 direnci çok önemli bir seviyedir. Eğer parite bu direnç altında kalmayı sürdürürse satış baskısının devam edeceğini ve kanalın alt noktası olan 1,5535 seviyesi hedefleneceğini söyleyebiliriz. Eğer parite 1,5640 direncini geçebilirse bu seferde kanalın üst noktası olan 1,57 hedeflenmesi beklenilebilir. Teknik analiz dışında gün içi gelecek olan verilere baktığımızda özellikle Euro ve İngiltere bölgesinden gelecek olanlar parite de sert hareketlere maruz kalması beklenilmektedir. Euro bölgesinden gelecek verilerin etkisini yukarıdaki EUR/USD paritesinde ayrıntılı bir şekilde anlatmıştık. İngiltere’den gelecek verilere baktığımızda ise faiz oranında değişikliğin olmaması ve varlık alım programındaki 50 milyar sterlin’lik artış söz konusudur. Geride bıraktığımız haftalarda özellikle de İngiltere Merkez bankası başkanı King ve ekibinin 50 milyar sterlin’e yeşil ışık yaktığı ve oylama sonucunda 9 kişiden 5 kişinin onayını almıştır. Bugün açıklanacak varlık alım programında da bu nedenle de 50 milyar sterlin’lin bir artış bekleniyor. Peki varlık alımında artış gerçekleşirse GBP/USD paritesi bundan nasıl etkilenir. Normal şartlarda yapılan bir varlık alım programı ve burada gerçekleştirilecek artış para biriminin negatif bir şekilde etkileneceği anlamına geleceğinden GBP/USD paritesinde sert satış rüzgârları esebilir. Ancak İngiltere ekonomisindeki sorunlar ve bu sorunların bu tür sistematik işlemlerle giderebilme umudu ( varlık alımlarındaki artış beklentisi ) İngiltere para birimi olan sterlin’in değer kazanmasına neden olabilir. Bu nedenle de gelecek olan sonuca dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot: 1,5640

Destek; 1,5570-1,5535-1,5500

Direnç;  1,5640-1,5670-1,5700

USD/JPY ANALİZ

ABD Merkez Bankası’nın Bej Kitabı’ndan modellenen Çin’in yeni anketi, resmi rakamların, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin, 2. çeyrekte toparlanmaya başladığına işaret eden özel sektör verilerinin gerisinde kaldığını gösteriyor. Yaklaşık 2 bin şirket yöneticisi ve bankacının görüşleri alınarak hazırlanan Çin’in Bej kitabı, perakende satışlar ve imalatın güçlendiğini, emlak satışlarının ise arttığına işaret ediyor. Anket, New York’taki CBB International LLC tarafından yapıldı. Rapor, her 5 perakendeciden dördünün önümüzdeki 6 ayda satışlarının artmasını beklediğini gösteriyor. İlk çeyrekteki orandan ilerlemeye işaret eden bu veri, hükümetin, Mayıs’ta 2006’dan bu yana en zayıf satış büyümesine işaret eden verileriyle de ters düşüyor. Kredi kullanımında artış bekleyen bankalar ve şirketlerin yüzde 46’sının borçlanmayı düşünmesi, kredi taleplerinde de istikrarlı bir artışın sinyalini veriyor.

USD/JPY paritesi gün içerisinde 80,08 ile 79,74 seviyeleri arasında hareketlerine devam ederek sıkışık seyrini sürdürmüştür. Genel olarak Yen’in değerlenmesi ile Dolar’ın değerlenmesinin mücadelesi ile belirli seviyeler arasında sıkışan parite de gün içi ( kısa vadeli ) al-sat işlem stratejisi oluşturacak yatırımcılar 79,65 desteğini takip etmelidir. Eğer parite bu destek üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü hareketlerle 80,25 seviyesini test etmesi beklenilmektedir. Ancak Yen’deki değerlenmenin ve paritenin yükselişlerdeki yorgunluğu ilerleyen zamanlarda yeni bir satış dalgasını da beraberinde getirebilir. Uzun vadeli 81 ve 80,60 seviyeleri altında düşüşlerine devam etmesini beklediğimiz parite de düşüşlerin teyit edilebilmesi için 79,10 desteğini kırması gerekmektedir. Kısa vadeli olarak da 79,65 desteğinin kırılması durumunda ise 79,45 ve 79,25 seviyeleri hedef olarak belirtilmiştir.

Pivot: 79,65

Destek:79,6579,45-79,10

Direnç: 80,10-80,25-80,60

HAM PETROL ANALİZ

Irak Petrol Bakanlığı, merkezi hükümetin ve bakanlığın izni olmadan Irak’ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi ile petrol sözleşmeleri imzalayacak şirketlere yaptırımlar uygulayacağını belirtti. Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, AA muhabirinin Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin ”Amerikan Exxon Mobil şirketiyle imzaladığı anlaşmaların benzerini çok yakın zamanda başka uluslararası şirketlerle de imzalayacağız” yönündeki sözünü hatırlatması üzerine, merkezi hükümet ve Irak Petrol Bakanlığı dışında imzalanan her tür sözleşmeyi yasal saymayacaklarını, bu sözleşmeler karşısında Irak Hükümeti ve Irak Petrol Bakanlığı’nın tutumunun açık olduğunu söyledi. Cihad, ”Bu sözleşmeleri imzalayan şirketlere yaptırımlar uygulanacak, bu şirketler boykot edilecek. Bu siyaset biliniyor. Petrol Bakanlığı, bunu daha önce açıkladı. Irak Milli Meclisi’nin, anayasanın petrolle ilgili konularda değişik şekillerde yorumlanmasına son verilmesi için ciddi tutum sergilemesi lazım” ifadelerini kullandı.

78 dolar seviyesinden başlattığı yukarı yönlü atak ile beraber 91 seviyelerini hedefleyen petrol fiyatları gün içerisinde ABD borsalarının kapalı olması nedeniyle sakin seyirle hareket etti ve 87 dolar seviyelerine yakın hareketini sürdürdü. Şuanda da 86,85 seviyesinde hareketine devam eden petrol de teknik olarak baktığımızda 86 desteğinin önemli olduğu ve bu destek üzerinde gün içi yükselişlerin devam etmesi beklenilmektedir. Diğer yandan da temel olarak bugün gündemi meşgul eden birçok haber vardır. Özellikle de petrol fiyatlarını direk olarak etkileyecek olan hiç şüphesiz ki TR saati ile 18.00’de açıklanacak olan Ham Petrol Stokları verisidir. Genel anlamda stoklarda artış yaşandığı zaman petrol fiyatlarının geriledi, stoklarda azalma olduğu durumda da petrol fiyatlarının değerlendiği bilinmektedir. Piyasalarda da bugün petrol stoklarında azalma yani petrol fiyatlarında değerlenme beklentisi mevcuttur.

Pivot;86,00

Destek; 86,00-85,10-84,35

Direnç; 88,60-89,50-90,25

ALTIN ANALİZ

Altın fiyatları 1625 dolar seviyesine çıkış gerçekleştirdikten sonra gerçekleştirdiği tepki satışları ile 1611 dolar seviyesine kadar geriledi ancak bu destek noktasını kıramayarak tekrar yukarı çıkmak istedi. Bu güçle beraber gün içerisinde 1620 dolar seviyesini geçmek isteyen altın şuanda 1615 dolar seviyesinde hareketine devam etmektedir. Tepki satışlarının devam edip etmeyeceğine karar verecek seviye olarak dün kırılamayan 1611 dolar desteği belirlenmiştir. Eğer altın bu destek üzerinde kalmayı sürdürürse gün içi yükselişlerin devam edeceğini ve yeniden 1625 dolar seviyesine doğru çıkış yapacağını söyleyebiliriz.  Daha önce de açıkladığımız üzere altın için 1628-30 seviyeleri altının seyri için çok önemli direnç noktalarıdır ve eğer altın bu seviyeleri geçmeyi başaramazsa yeniden sert satışların etkisine maruz kalabilir ve böyle bir durumda altın fiyatları kanalın alt noktası olan 1551 seviyesine doğru çıkış gerçekleştirebilir. Diğer yandan ise 1628-30 direncinin üzerine çıkması durumunda ise 1697 dolar seviyesine doğru yeni bir atak başlatmak isteyebilir.

Temel olarak gün içerisinde gelecek olan veriler Altın fiyatlarını direk olarak etkileyecektir. Özellikle ECB’den gelecek olan faiz oranı haberi ve Draghi’nin konuşması altın fiyatlarında sert hareketlerin oluşmasına neden olacaktır.

Pivot;1611

Destek; 1611-1602-1595

Direnç; 1625-1632-1640

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz,  kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Add a Comment