Yunanistan Seçimi Sonrası G7 Müdahale Yapacak mı ?

EUR/USD ANALİZ

G-20 yetkilileri, Yunanistan’da pazar günü yapılacak seçim sonuçlarının piyasalarda çalkantılara neden olması hâlinde, merkez bankalarının, daha fazla likidite sağlamak ve kredi sıkılaşmasını önlemek için harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi.  Kıdemli bir ABD yetkilisi Yunan seçimlerinin, Euro Bölgesi’ndeki borç krizinde bir sonraki gelişmenin sinyalini vermeyeceği konusunda da uyardı. Ancak bu hafta sonu Mısır ve Fransa’dakilerle birlikte yapılacak 3 seçimin piyasaları zorlaması hâlinde, merkez bankaları, finansal sistemdeki akışı devam ettirmek için tetikte bekliyor. Önde gelen bir G-20 yetkilisi, uluslararası maliye diplomatları arasındaki tartışmaları referans göstererek, merkez bankalarının likidite sağlamak için “koordine bir müdahaleye” hazırlandığını söyledi. Seçimlerin piyasalardaki yansımasına bağlı olarak, G-7 ülkelerinin bakanları Pazartesi ve Salı günü acil bir görüşme yapabilir. Görüşmelerin ilk cümlesinin de “Politika yapıcıların gerekeni yapmaya hazır olduğu” açıklaması olacağı düşünülüyor.

EUR/USD paritesi daha önceden de üzerinde ısrarla durduğumuz düzeltme yükselişlerini iki haftadır sürdürmektedir. Genel olarak baktığımızda dün de belirttiğimiz üzere parite 1,2635 seviyelerinde karar aşamasına geldi ve bu karar aşaması sonrası düzeltme yükselişlerin devam edip etmeyeceğini paritedeki hareketlerden göreceğiz. Genel olarak gün içi yükseliş beklentisinin olduğu ve bu nedenle de düzeltme yükselişlerinin devam etme ihtimalinin yüksek olduğunu söylesek de hafta sonu 17 Haziran’da Yunanistan ile ilgili gerçekleşecek seçim ve 19-20 Haziran’da gerçekleşecek FED toplantısı piyasalarda ciddi hareketlenmelere neden olacaktır. Bu nedenle de özellikle hafta sonu gerçekleşecek seçim öncesi başta EUR/USD paritesi olmakla birlikte diğer finansal varlıklarda pozisyon kapatmalara gidilebilir ve bu durum piyasalarda ters etki yaratabilir. Bu nedenle de özellikle bugün akşam ABD borsaları açılışı sonrası yaşanılacak olası hareketlere dikkat etmek gerekmektedir. Eğer parite düzeltme yükselişlerine gün içerisinde devam ederse kanalın üst noktası olan 1,2755 seviyesi hedeflenebilir. Aksi takdirde yeniden kanalın alt noktası olan 1,2555 seviyesi hedef olarak belirlenmiştir.

Pivot;1,2550

Destek; 1,2515-1,2470-1,2440

Direnç;  1,2665-1,2680-1,2725

GBP/USD ANALİZ

Borç krizindeki Yunanistan 17 Haziran Pazar günü, dünyanın ilk demokrasisinin Euro’daki kaderini belirleyebilecek seçimlere gidiyor. Seçimlere ilişkin endişeler, küresel piyasalarda Yeni Zelanda’dan ABD’ye kadar çalkantılara neden oluyor. 6 Mayıs’taki seçimlerinin ardından sonuç alınamamasının 6 hafta sonrasında 10 milyon Yunan vatandaşı yeniden sandık başında olacak. Bu seçimde de sonuç alınamazsa, ülke bir seçime daha gidebilir. 1 Haziran’da yayınlanan son anketler partilerin başabaş gittiğini gösteriyor. İlk sonuçlar 17 Haziran’da Atina saati ile 21:30 sularında açıklanacak.

GBP/USD paritesi EUR/USD paritesindeki yükselişlerle beraber gün içi yükselişlerini sürdürmekte ve gün içerisinde 1,5561 seviyesini test etmiştir. EUR/USD paritesindeki yükselişlerin etkisi ile GBP/USD paritesi de düzeltme yükselişlerine devam etmektedir ve bu durum bazı kritik seviyelerin etkisinin hissedilmesine neden olmaktadır. Eğer parite kanal içi hareketlerini sürdürmeyi başarırsa kanalın üst noktası olan 1,5680 seviyesi hedeflenecektir. Ancak bunun için öncelikle Dolar endeksindeki değer kayıplarının devam etmesi ve Avrupa için olumlu verilerin gelmesi gerekmektedir. Gün içerisinde gelecek makro-ekonomik haberlere de dikkat etmek gerekmektedir. Ancak en önemlisi ise hafta sonu Yunanistan seçiminin olması ve bu seçim öncesi pozisyon kapamaların olabilme ihtimalinin yüksek olmasıdır. Bu nedenle de özelikle 16,30 Chicago borsası açılışı ve 23,15 kapanışına dikkat etmek gerekmektedir.

Gün içi işlem stratejisi oluşturacak yatırımcılar 1,5495 desteğini takip etmelidir. Çünkü parite bu destek üzerinde gün içi yükselişlerine devam etmek istemektedir. Eğer 1,5565 direnci de geçilirse yükselişlerin devam edeceğini ve kanalın üst noktası olan 1,5680 seviyesinin hedeflenmesinin kolaylaşacağını söyleyebiliriz.

Pivot: 1,5495

Destek; 1,5495-1,5470-1,5440

Direnç;  1,5565-1,5600-1,5650

USD/JPY ANALİZ

Japonya merkez bankası varlık alım programında ve faizde değişiklik yapmadı. Bu durum düşüş trendi içerisinde yer alan USD/JPY paritesindeki düşüşleri tetikledi ve parite gün içerisinde 78,81 seviyesine kadar geriledi. Genel olarak baktığımızda paritede 80,50 direnci altında düşüş baskısının devam ettiğini ve buna göre 78,60 ve 77,60 seviyelerinin hedef olduğunu daha önceki uzun vadeli işlem önerimizde sizlerle paylaşmıştık. Teknik olarak baktığımızda uzun bir süredir devam ettiği 79,80-79,10 bandına son veren parite düşüşlerine kaldığı yerden devam edebilir. Ayrıca Japonya’dan şuan için herhangi bir müdahale gelmemesi de Yen’in değerlenmesini tetikledi. Bu nedenle de parite de düşüşler kaldığı yerden devam edebilir. Ancak bugün dikkat etmek gerekmektedir çünkü hafta sonu Yunanistan seçimi var ve bu seçimde pozisyonlarını riske sokmak istemeyen yatırımcılar işlemlerini erken kapatabilir.

Kısa vadeli olarak baktığımızda ise 79,30 seviyesi altında gün içi düşüşlerin devam etmesi beklenilmektedir ve düşüşlerin teyit kazanabilmesi için de 78,75 desteğinin kırılması gerekmektedir. Eğer parite 78,75 desteğini kıramazsa yeniden 79,30 seviyesine doğru çıkış gerçekleştirebilir.

Pivot: 79,30

Destek: 78,75-78,55-78,30

Direnç: 79,30-79,50-79,80

HAM PETROL ANALİZ

17 Haziran 2012 Pazar Yunanistan seçimi

19-20 Haziran 2012 Salı-Çarşamba FED Toplantısı

18-19 Haziran 2012 Pazartesi-Salı İran nükleer görüşmeleri

1Temmuz 2012 Pazar AB-İran ambargosu

Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) petrol bakanları toplantısında, günlük 30 milyon varillik üretimin muhafaza edilmesi kararlaştırıldı. OPEC’in Viyana’daki merkezinde öğleden sonra başlayan ve 6 saat süren toplantının ardından yayımlanan ortak bildiride, günlük 30 milyon varillik üretim miktarının muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.  OPEC Dönem Başkanı ve Irak Petrol Bakanı Abdulkerim Luaibi Bahed ile Genel Sekreter Abdalla Salem el-Badri, bir soru üzerine kartel üyesi 12 ülkenin günde toplam 1.6 milyon varil kota fazlası petrol ürettiğinin saptandığını belirterek, üye ülkelerin mevcut 30 milyon varillik günlük kotasına bağlı kalmayı taahhüt ettiklerini söyledi.  Kartelin yeni genel sekreterinin belirlenmesine ilişkin bugünkü toplantıda bir karar alınmadığını da belirten el-Badri, petrol bakanları gelecek toplantısının 2 Aralık 2012’de Viyana’da yapılacağını kaydetti.

Nükleer programındaki gelişmeler nedeniyle BM Güvenlik Konseyi ve son olarak da Avrupa Birliği’nin (AB) bir dizi yaptırımına hedef olan İran, günlük ham petrol üretiminin kısılması yolunda bir karar aldırarak petrol satış fiyatının artmasını hedeflediğini ileri süren ekonomik gözlemciler, İran’ın bu önerisinin kabul görmemesiyle kartel içinde yalnız kaldığını ifade etti

Ham petrol fiyatları OPEC toplantısı sonrasında varil fiyatının 30 milyon varilde sınırlanması ve kota fazlası üretim yapanların da bu uygulamaya mecbur bırakılması üretimin kısıtlanmasına neden olduğundan, petrol fiyatlarının gün içerisinde değerlenmesine ve 84,75 seviyesine doğru çıkış gerçekleşmesine neden oldu. Genel olarak baktığımızda düşüşlerin devam edebilmesi için haftalık grafikteki 200 günlük basit hareketli ortalama olan 81,06 desteği altında haftalık kapanış gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğer petrol fiyatları bugünün kapanışını bu seviyenin altında gerçekleştirirse düşüşlerin sertleşmesi ve 77 ile 68 seviyelerin hedeflenmesi beklenilmektedir. Ancak üretimin belirli miktarlarda sınırlandırılması kısa vadeli petrol fiyatlarının değerlenmesini sağlayacağından bugünlük kapanış 81,06 seviyesi üzerinde olması beklenilmektedir.

Gün içerisinde 82 desteği önemli ve bu destek üzerinde gün içi yükselişlerin devam etmesini beklemekteyiz. Eğer petrol 82 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü hareketlerin devam etmesini ve 85,45 ve 87,00 dolar seviyesine doğru hareketlerin oluşması gerekmektedir. Düşüş bekleyen yatırımcılar ise 82 desteğinin kırılmasını beklemeleri gerekmektedir.

Pivot;82,00

Destek; 82,00-81,35-81,00

Direnç; 84,50-85,45-87,00

ALTIN ANALİZ

“Yunanistan seçimi öncesi pozisyonlarını riske etmek istemeyen yatırımcılar altın ile ilgili pozisyonlarını bugün ve yarın kapatabilir ve bu durum altın fiyatlarında sert hareketlerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle de dikkatli olmak ve temkinli işlem stratejisi oluşturmak gerekmektedir.” Dün akşam analizimizde bunu belirttikten sonra 16,30 Chicago Borsası açılımı sonrasında altın’da sert hareketler gerçekleşmiş ve altın fiyatları 1628 seviyesinden 1609 seviyesine kadar gerilemiştir. Burada kar realizasyonları elde edildikten sonra altın 1606 dolar desteği üzerinde kaldığı için yeniden yukarı yönlü hareketler gerçekleşti ve dünkü tepe noktası olan 1628 dolar seviyesine yaklaşmış bulunmaktadır. Bugün akşam da Yunanistan seçimi öncesi pozisyonlarını riske etmek istemeyen yatırımcılar altın ile ilgili pozisyonlarını bugün kapatabilir ve bu durum altın fiyatlarında sert hareketlerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle de dikkatli olmak ve temkinli işlem stratejisi oluşturmak gerekmektedir. Genel olarak baktığımızda uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiğini ancak alıcıların rahat edebilmesi için  21 günlük basit hareketli ortalama olan 1640 direncini geçmesi gerekmektedir. Eğer altın 1640 direncini geçerse yukarı yönlü hareketlerin sertleşmesini ve 1697 ile 1800 seviyelerinin hedefleneceğini söyleyebiliriz. ABD’den gelen Tarım dışı istihdam, İşsizlik oranı ve ABD’den gelen Perakende satışları verisinin beklenenden kötü QE3 diye tabir ettiğimiz parasal genişleme sinyalinin oluşmasını tetiklemektedir ve bununla ilgili son kararı yine FED verecektir. Özellikle de altın fiyatlarını etkileyecek bu toplantı 19-20 Haziran tarihinde gerçekleşeceğinden altının kaderi önümüzdeki hafta netleşecektir. Eğer FED 3. Tur tahvil alıma merhaba derse altın fiyatlarının ilk etapta 1700 daha sonra da 1800 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirmesi beklenilirken,  3. Tur tahvil alım programı ile ilgili bir açıklama yapmaması ya da şuanda yapmamızı gerektiren bir konu değil, gerekirse yaparız tarzında bir açıklama gelirse yeniden kar realizasyonları ile 1530 seviyesi test edilmesi beklenilmektedir.

Kısa vadeli (gün içi) işlem stratejisi oluşturacak yatırımcılar 1608 dolar desteğini dikkatle takip etmelidir. Çünkü 1608 dolar desteği üzerinde gün içi yükselişlerin devam etmesi beklenilmektedir. Eğer altın 1608 dolar desteği üzerinde kalmayı sürdürürse gün içerisinde 1629 ve 1640 dolar dirençlerini hedeflemesi beklenilmektedir. Düşüşlerde yer almak isteyenler 1606 dolar desteğini kırmasını beklemek gerekmektedir.

Pivot;1608

Destek; 1608-1590-1581

Direnç; 1629-1640-1665

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz,  kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Add a Comment