Yeni Yıl Rallisi “Resmen” Bitiyor

TSI 18:00’da beklentilerden çok daha kötü açıklanan Şikago ISM verisi eşliğinde Wall Street’de S&P500 %0.5, DJ30 ise %0.2 geriliyor. Eğer Wall Street ekside kapanırsa, Nisan’da değer yitireceği için Yeni Yıl rallisi “resmen” bitmiş olacak.

Sabah değer kazanan Asya’ya Avrupa ayak uyduramadı. İspanya’nın bugün açıklanan veriyle ikinci çeyrek ardı ardına %0.3 daralması ile resmen resesyona girmesi Avrupa’yı çok kötü sarstı. 12 İspanyol bankası da rating tokadı yedi. Stoxx50 %1 civarında ekside kapanmak üzere. Ama Euro/dolar hala 1.3220’de.

ABD’de ise 60 olması beklenilen Nisan Şikago ISM 56.2’ye geriledi. Mart tüketim harcamalarında da %0.4 artış beklenirken, gerçeleşme %0.3 oldu. 1 Mayıs tatili öncesi, İspanya krizi alevlenirken kimse pozisyon almak istemiyor. Ayrıca “Mayıs’ta sat sendromu” da başgöstermiş olabilir.

MSCI GOP indeksi ise Brezilya açılışı öncesi %0.6 prim yapıyordu. Türkiye bugün trende uymadı. İMKB-100 nerdeyse %1 değer yitirdi. TCMB efektif fonlama faizini %8.3 civarında sabit tutarken, Mart dış ticaret açığı da tam beklentiler doğrultusunda 7.34 milyar dolar geldi. Ancak, AB bankalarının yeni bir likidite dar boğazına girececeği kaygısı yatırımcılar endişelendiriyor olabilir.
Atilla Yesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

Add a Comment