Mayıs’da Piyasalar Ne Yapar?: Analistler ve Stratejistler Kavgalı

Bu günlerde S&P500 nereye gidiyorsa dünya borsaları da peşinden geliyor. Bu yüzden Bloomberg’de 1 Mayıs sabahı çıkan S&P500’ün yönüyle ilgili bu yorumu sizlerle paylaşmak istedik. İyi haber, hisse senedi değerlemesi yapan analistlere göre sene sonunda S&P500 Pazartesi kapanışından %12 daha yukarda olacak. Stratejistler ise tam tersini düşünüyor.

Temel analizde piyasanın yönünü kestirmek için 2 yöntem var. Birincisi aşağıdan-yukarı. Indeksi teşkil eden tüm şirketler için analistlerin fiyat hedeflerini alırsanız, ortaya bir indeks tahmini çıkar. İkincisi ise ekonomik konjünktür, faizler, kur gibi değişkenleri kullanarak indeksin değerini bulmaya çalışan yukardan-aşağı yaklaşım. Bloomberg’e göre S&P500’ün tahmininde bu iki yöntem ayrıştı.

10 binden fazla analistin S&P500 şirketleri üstünde yaptığı tahminlere göre sene sonunda indeks 1.569 puanla 2007 tarihi zirvesini yakalama aday, ya da yılın geri kalan aylarında %12 daha prim yapacak. Bloomberg’in anketine katılan 11 stratejiste göre ise S&P500 yılı 1.384 puandan, ya da Pazartesi kapanışının %1.5 altında bitirecek. 2010 yılı başından bu yana analistler stratejistlerden daha iyi tahmin performansı ortaya koydu.

Analistler tahminlerini ABD ekonomisinin 2014 yılına kadar büyüyeceği ve Fed’in o vakte kadar faiz artırımı yapmayacağı görüşü üzerini kurmuş gözüküyor. Bu durumda, yılın ilk çeyreğinde %7 büyüyerek herkesi şaşırtan karların ivmesi sürecek. Halen ileriye dönük 14 civarında F/K ile işlem gören S&P500’ün tarihi ortalaması olan 16.5’u yakalaması sadece zaman meselesi.

Stratejistlerin karamsarlığının nedenleri ise değişiyor. AB krizinden dem vuranlar da var, ABD bütçe açıkları ve siyasi belirsizlikten de. Bu kampın önde gelen temcilsileri tahminleri aşan kar açıklamalarının şirket fiyatını en fazla 1-2 gün etkilediğini ve bilanço sezonu sonunda karlar konsensusu çok aşsa dahi, S&P500’ün primle bitmediğini öne sürüyor.

Atilla Yesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

Add a Comment