Kan Kaybı Sürüyor

ABD ve Çin’de imalat sanayi endeksinin büyümesinin küresel ekonomik toparlanmaya işaret etmesi ile altın düşüşünü ikinci güne taşırken ETF’deki altın varlıkları ise üç ayın düşüğüne geriledi.

 
Spot altının onsu yüzde 0.3 kadar düşüşle 1,658.10 dolara gerilerken Singapur’da ise dün iki haftanın yükseğinden geriledikten sonra yerel saatle 12.51′de 1,659.40 dolardan işlem gördü. Bloomberg’in veri tabanına göre ETF’deki altın varlıkları dün yüzde 0.2 düşüşle 1 şubat tarihinden beri en düşük miktar olan 2,381.568 metrik tona geriledi.

 
ABD ve Çin’de imalat sanayi endeksi Avrupa’daki ekonomik krizin dünyayı küresel ekonomiyi aşağı çekmesine karşı koyarak nisan ayında bir yılın en hızlı büyümesine yaklaştılar. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanları Başkanı Alan Krueger, dün yaptığı açıklamada Avrupa krizinin ABD ve küresel ekonomi için risk oluşturduğunu açıkladı.

 
Comex’te işlem gören haziran teslimli altının onsu New York’ta pek fazla değişim göstermeyerek 1,660.50 dolardan işlem gördü.
 

Petrol 5 ayın zirvesinden geriliyor

 
Petrol, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’deki ham petrol stoklarının düşmesi nedeniyle beş ayın zirvesinden geriliyor.

 
Petrol vadelileri New York’ta yüzde 0.4 kadar düşüş kaydetti. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün rapouna göre ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 2.04 milyon varil artış gösterdi. Böylece stoklar üst üste 6 hafta artış kaydetmiş oldu. Bloomberg’in araştırmasına göre ABD Enerji Bakanlığı’ndan bugün açıklanacak raporda stokların 2.5 milyon varil artış kaydettiği görülebilir. ABD imalat sanayi endeksinin 10 ayın en hızlı büyümesini göstermesi sebebiyle petrol fiyatları dün yüzde 1.2 sıçradı.

 
NYMEX elektronik işlemlerdeki haziran teslimli ham petrolün varili 39 sent kayıpla 105.77 dolara gerilerken Singapur’da ise yerel saatle 12.53′te 105.97 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı dün 1.29 dolar artışla 27 marttan beri en yüksek seviye olan 106.16 dolar oldu. Petrol vadelileri bu yıl yüzde 7.2 yükseldi.

 
Londra’daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası’ndakş haziran teslimli brent petrolün varili 32 sent ya da yüzde 0.3 düşüşle 119.34 dolardan işlem gördü. Avrupalı kontratın Batı Teksas’ın kontratına farkı ise 13.41 dolar oldu.      (Bloomberg)

 

Add a Comment