GCM Forex: Gözler Tarım Dışı İstihdam Verisinde…

EUR/USD ANALİZ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, ”Euro Bölgesi’ndeki ekonomik verilerin belirsizliğin sürdüğünü gösterdiğini, aynı zamanda küresel toparlanmanın devam ettiğine dair işaretler bulunduğunu” söyledi. Draghi, ECB’nin İspanya’nın Barcelona kentinde yapılan faiz toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, ”Euro Bölgesi ekonomisinin, yabancı talep, bölgedeki kısa vadeli çok düşük faiz oranları ve Euro Bölgesi ekonomisinin uygun biçimde işlemesini teşvik etmek için alınan bütün önlemlerin desteğiyle bu yıl kademeli olarak toparlanması beklentimizi sürdürüyoruz” dedi. ECB Başkanı Draghi, Euro Bölgesi borç piyasalarındaki gerginliğin sürmesi ve bunun kredi koşullarına etkisinin yanı sıra finansal ve finansal olmayan sektörlerdeki bilanço düzeltme süreci ile yüksek işsizliğin büyüme hızını olumsuz etkilemeye devam edeceğini tahmin ettiklerini belirtti. Draghi, özellikle Euro Bölgesi borç piyasalarında yoğun gerginlik ve bunun Euro Bölgesi’nde reel ekonomiye sirayet etme potansiyeli ile emtia fiyatlarının daha da yükselmesine bağlı olarak ekonomik görünümün hala aşağı yönlü risklere tabi olduğuna işaret etti.

Kritik gün geldi çattı. Bütün gözler bugün ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam ve işsizlik Oranı’na çevrildi. Genellikle bu tür haberler sonucunda piyasalar kısa vadeli temel analizin etkisinde kalır ve finansal varlıklarda sert hareketler gözlemlenir. En çok da EUR/USD paritesi gün içerisinde etkilenecektir. Dün gerek ABD’den gelen istihdam talepleri verisiyle gerekse ECB başkanı Draghi’nin konuşması ile fiyatların dalgalandığını gördük. Bugün de ABD’den gelen bu verilere dikkat etmek gerekmektedir. Böyle zamanlarda temel analizin teknik analizin önüne geçtiğini ancak genellikle birlikte çalıştığı görülmektedir. Her ne kadar teknik olarak düşüş beklentimiz devam etse de ABD’den gelecek olası kötü haberler kısa vadeli yukarı yönlü hareketlerin oluşmasına neden olabilir. Ancak eğer ABD’den olumlu haberler gelirse teknik olarak beklediğimiz düşüşlere katkı sağlayacağından sert düşüşlerin oluşacağını belirtebiliriz. Genel olarak 1,3290 direnci altında 1,30 ve 1,2850 seviyesi hedef olarak belirlenmiştir. Gün içerisinde de 1,3190 ve 1,3100 seviyelerine dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot;1,3190

Destek; 1,3100-1,3050-1,3000

Direnç; 1,3190-1,3245-1,3275

GBP/USD ANALİZ

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde haftanın başından itibaren 1,6305 direncini geçemeyerek tepki satışlarına maruz kalan ve dün gün içerisinde 1,6160 seviyesine kadar gerileyen GBP/USD paritesi bu desteği kıramayarak yeniden yukarı yönlü hareketlerine devam etmek istemektedir. Şuanda da 1,6185 seviyesinde hareketine devam eden parite de düşüşlerin nereye kadar devam edeceğine karar verecek seviye olarak 1,6150 desteğini söyleyebiliriz. Eğer parite 1,6150 desteğini kırabilirse 1,6030 seviyesine kadar geri çekilmelerin oluşacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle de tepki satışlarının devam edip etmeyeceğine 1,6150 seviyesini takip ederek karar verebilirsiniz. Genel beklentimiz ise tepki satışlarının sonlanması sonrasında paritenin yeniden yukarı yönlü hareketlerine devam etmesidir. Çünkü parite uzun bir süredir devam ettirdiği düşüş trendini sonlandırdı ve yerini yükselişlere bırakmıştı. Bu nedenle de uzun vadeli işlem strateji oluşturmak isteyen yatırımcılar gün içi yaşanacak olası tepki satışlardan yararlanmak yerine düşüşleri kademeli bir şekilde alım fırsatı olarak değerlendirmelidir. Uzun vadeli olarak hedefimiz 1,6305 ve 1,6450 seviyeleri olarak belirlenmiştir. Gün içi alış-satış yapacaklar ise 1,6150 desteğinin kırılıp kırılmamasını kontrol ederek işlem stratejilerini oluşturabilirler. Tahmini olarak gün içerisinde paritenin 1,6150 ile 1,6215 seviyeleri arasında hareket etmesi beklenilmektedir.

Pivot: 1,6215

Destek; 1,6150-1,6105-1,6055

Direnç;  1,6240-1,6275-1,6305

USD/JPY ANALİZ

USD/JPY paritesi beklediğimiz desteği 79,50’den alarak yukarı yönlü hareketlerini sürdürmeye çalışmaktadır. Teknik olarak yukarı yönlü hareketlerin devam etmesini beklediğimiz USD/JPY paritesinde düşüşler bitti artık yükselecek diyebilmemiz için paritenin 81,90 direncini geçmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda yukarı yönlü hareketlerin devam edeceğini ve 84,20 seviyesinin yeniden hedefleneceğini söyleyebiliriz. Bu yüzdende 79,50’den döndü diye alım yapmak yerine 81,90 direncinin geçilmesinde garantici işlem adına alımlarda bulunmak önemlidir. Çünkü eğer parite 81,90 direncini geçemezse tepki satışlarına devam etmek isteyecektir. Gün içerisinde gelecek makro-ekonomik haberler parite de sert hareketlerin oluşmasına neden olabilir. Teknik olarak gün içerisinde 79,90 desteği önemli olmakla birlikte bu destek üzerinde gün içi yükselişlerin devam etmesi beklenilmektedir.

Pivot: 79,90

Destek:79,90-79,70-79,50

Direnç:80,50-80,80-81,20

PETROL ANALİZ

New York Üniversitesi ekonomisti Nouriel Roubini, İran ve Batı arasındaki gerginliğin şimdilik ikincil öneme gerilese de yeniden kızışacağını, çatışmaların da olasılık dâhilinde olduğunu söyledi. Batı ve İsrail, İran’ı nükleer silah programına sahip olmakla suçlarken, İran bu ithamları reddediyor. ABD ve Avrupa’nın İran’a uyguladığı ambargolar, ülkenin petrol ihracatını olumsuz etkilerken, İran da, diğer ülkeler için petrol zengin ülkelere giriş noktası konumunda bulunan Hürmüz Boğazı’nı kapamakla tehdit etti. Şimdilik gerilim bir miktar dinmiş görünse de uzmanlar durumun yeniden hareketleneceğine inanıyor. Katıldığı bir konferansta konuşan Roubini, İsrail, ABD ve İran arasında askeri çatışma riskinin devam ettiğini, görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanırsa, Kasım’daki seçimlerin ardından savaş tehdidinin artabileceğini, bunun da petrol fiyatlarını sıçratabileceğini söyledi.

Dolar Endeksinde gerçekleşen yükselişler kıymetli maden olarak belirlediğimiz siyah incinin gerilemesine ve belirli desteklerin kırılmasına neden oldu. Ancak bu düşüşler paritedeki düşüşlerin devam edeceği anlamına mı geliyor sorusuna ise siyah incinin yapacağı günlük kapanışa bakılacağını ve buna göre karar verileceğini söyleyebiliriz. Genel olarak baktığımızda günlük grafikte kanal içi hareketlerini sürdüren siyah inci de 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 99,00 dolar desteği üzerinde yapılan her kapanış siyah inci içi yükseliş baskısını göstermektedir. Bu nedenle de günlük kapanışın bu seviyenin altında mı üstünde mi olduğuna dikkat etmek gerekmektedir. Gün içi stratejilere baktığımızda ise günlük grafikte kanalın alt noktası aynı zamanda da fibonacci %76,4 düzeltme seviyesi olan 102,04 desteği petrol fiyatlarının gün içi hareketlerini belirleyecek en kritik seviyedir. Eğer siyah inci bu destek üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü hareketlerini net bir şekilde devam ettirecektir ve petrol fiyatları yeniden 105,40 dolar seviyelerine kadar yükselecektir. 102,04 desteğinin kırılması durumunda ise 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 99,00 dolar desteğine doğru geri çekilmelerin oluşabileceğini söyleyebiliriz.  Gün içerisinde Türkiye saati ile 15.30’da ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verisine dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot;102,04

Destek;102,04-101,50-101,00

Direnç;104,00-104,40-105,40

ALTIN ANALİZ

Ekonomik görünüm zirvesinde Fed’in üç üst düzey yetkilisi ABD ekonomisinden umutlu olduklarına işaret etti. ABD ekonomisinin orta ölçekli büyüme kaydetmesini bekleyen Fed yetkilileri, enflasyonun düşük seyredeceğini, işsizliğin de gerileyeceğini öngördü. ABD merkez bankası 3 yıl daha rekor düşük seviyedeki faizleri sürdürme kararı verirken, Fed yetkililerinin, işgücü piyasasına ilişkin görüş ayrılıkları, politika konusundaki tartışmaların da devam edeceğinin sinyalini veriyor. Fed’in iki iyimser politika yapıcısı San Francisco Fed Başkanı John Williams ve Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, yüksek işsizlik oranından, durağan ekonomik büyüme ve talebi mesul tuttu. Yetkililer, işsizlik yavaş büyümeden kaynaklanıyorsa, gevşek para politikasının sorunu çözeceğini savundu. Williams, enflasyon iyi bir şekilde kontrol edilerek, parasal teşvikin uzun bir süre daha devam ettirilmesinin gerektiğini belirtti.

Sarı maden ile ilgili özellikle bu hafta tepki satışlarının oluşma ihtimalinin yüksek olduğunu ve bu nedenle de 1673 direncinin altında düşüşlerin kısmi olarak devam edeceğini belirtmiştik. Haftanın ilk gününden itibaren başlayan satışlarla birlikte sarı maden 1671 seviyesinden başlayan geri çekilme 1630 dolar seviyesine kadar geriledi ve şuanda da 1634 dolar seviyesinde hareketine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda tepki satışlarının devam ettiği ancak düşüşlerde yorulduğu gözlemlenmektedir. Genel olarak bazı kritik seviyelere yaklaştığını ancak bu düşüşlerin devam etme konusunda net bir fikre sahip değiliz. Çünkü altın fiyatlarının özellikle de 1610 dolar seviyesi altına düşmesini istemiyorlar. FED’in altın’ı düşürme çabası ile fiziksel altın alımcıların birbirleri ile sürdürdüğü kıyasıya mücadeleyi izlemekteyiz. Son 12 yıla baktığımızda her zaman fiziksel altın alımı yapanların daha başarılı olduğunu ve bu nedenle de altın’ın ilerleyen zamanlarda yukarı yönlü hareketlerine devam etmesi beklenilmektedir. Uzun vadeli yukarı yönlü hareketlerine devam etmesi beklenilen sarı maden de genel olarak 1530 desteği kritik olmakla birlikte bu destek öncesinde 1630 ve 1610 dolar destekleri de önemini korumaktadır. Makro-ekonomik haberlerin etkisi ile bugün daha da sert hareketlere maruz kalması beklenilen sarı maden de yukarı yönlü trendin devam etmesi neticesinde yaşanılacak olası düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir. Kısa vadeli olarak baktığımızda ise 1649 dolar direnci kar realizasyonlarının devamlılığı için önemlidir. Gün içerisinde 1649 direnci altında kaldığı müddetçe hedef olarak 1623 dolar seviyesi belirlenebilir. Ancak sarı maden 1649 direncini geçerse 1655 ve 1663 dolar seviyelerine doğru çıkış gerçekleşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Pivot;1643

Destek; 1630-1623-1612

Direnç; 1643-1649-1655

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR