ABD ve İngiltere’den Gelen Haberlere Dikkat…

EUR/USD ANALİZ

Yunanistan, Avrupa Birliği ile kurtarma paketinin şartlarında pazarlık yapmak için seçmenlerin taleplerine kulak verirse, elinde 510 milyar dolarlık koza sahip olabilir. Yunanistan’ın özel sektör yatırımcıları ve IMF, Avrupa Merkez Bankası gibi kamu kreditörlerine toplamda 395 milyar Euro (510 milyar dolar) borcu bulunuyor. Bu borcun 252 milyar Euro’luk kısmı da, Yunanistan’ın 2 ay önce  borç yapılandırmasına gittiği esnada zarar yazmayı önlemek için statülerini kullanan resmi kuruluşlara. Yunan seçmenler, 2010’dan bu yana talep edilen kemer sıkma programlarıyla ülkenin üzerine aşırı yük bindiren kurtarma paketlerinin şartlarının yeniden görüşülmesini talep ediyor. 6 Mayıs’taki seçimlerde sandıktan ikincilikle çıkan Syriza partisinin lider Alexis Tsipras, kurtarma anlaşmasını reddedeceğini söyledi. Ancak eğer Yunanistan İsviçre ekonomisi büyüklüğündeki borçlarıyla meydandan ayrılırsa, bu durum Avrupa halkında büyük soruna neden olabilir.

EUR/USD paritesi Avrupa’dan gelen haberlerin etkisinde kalmakta ve bu nedenle de gün içerisinde 1,2950 desteğini kırarak 1,2910 desteğine kadar geri çekildi. Bu çekilme sonrasında tekrar yukarı yönlü hareketlerini sürdürmek isteyen parite 1,2950 seviyesinde sakin seyirle hareketine devam etmektedir. Teknik olarak baktığımızda düşüş baskısının sürdüğünü ve uzun vadeli belirlediğimiz hedeflere yakınlaştığını belirtebiliriz. Ancak dış piyasaların etkisi ile son 1 haftadır Dolar Endeksinin üst üste değer kazanması, petrol fiyatlarının değer kaybetmesi gibi etkilere de dikkat edecek olursak EUR/USD paritesinde yaşanılacak olası tepki alışlara dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle de EUR/USD paritesinde işlem yapmak isteyenler muhakkak Dolar Endeksi ve Petrol fiyatlarına dikkat etmesi gerekmektedir. Genel olarak baktığımızda 1,3290 seviyesinin altında düşüş baskısının devam ettiği parite de 1,2850 ve 1,2620 hedeflerimizin devam ettiğini söyleyebiliriz. Olası bir çıkış gerçekleştirirse paritenin maksimum 1,3100-1,3150 seviyelerine kadar düzeltme yapabileceğini düşünmekteyiz. Ancak bu seviyelerin test edilebilmesi için paritenin öncelikle 1,2990 direncini geçmesi gerekmektedir. Teknik olarak baktığımızda gün içerisinde 1,2990 direnci altında kaldığı müddetçe düşüşlerine devam etmesi beklenilmektedir.

Pivot;1,2990

Destek; 1,2910-1,2875-1,2850

Direnç; 1,2990-1,3040-1,3075

GBP/USD ANALİZ

2009’dan bu yana Fed Başkanı Ben Bernanke’ye en büyük desteğini veren küresel yatırımcılar, başkanın ABD ekonomisini ve finansal piyasaları hızlandırmak için daha fazla adım atmasını bekliyor.  Cumhuriyetçi başkan adayı Mitt Romney’nin çok esnek para politikası yürütmesinden ötürü Fed’e ikinci kez atamayacağını söylediği Ben Bernanke, Bloomberg’in küresel anketine katılan her 4 kişinin 3’ünün desteğini aldı. Ankete katılan yatırımcı, analist ve traderlar aynı zamanda Amerikan finansal piyasalarından da umutlu. Yatırımcıların yüzde 46’sı ABD piyasalarının önümüzdeki yıl en iyi performansa sahip olmasını beklerken, yüzde 92’si de Çin’in 2. sırada olacağını tahmin ediyor. ABD’den başka seçenek olmadığını belirten Tokyo’daki Aozora Bank Ltd.’ın CDS traderlarından Kenichi Katsuhara, ABD’deki şirketlerin iyi durumda olduğunu, tüketicilerin de emtia fiyatlarındaki düşüşten yararlanabileceğini söyledi.

GBP/USD paritesi gün içerisinde İngiltere’den gelen olumlu imalat üretimi ile olumsuz gelen endüstriyel üretim verisi sonrası dalgalanmalarına devam etti ve gün içerisinde tepki satışlarını sürdürdü. Daha önce yapmış olduğumuz yorumlarda tepki satışlarının 1,6110, 1,6030 ve 1,5950 ile sınırlı kalabileceğini ve yeniden yukarı yönlü hareketlerine devam edeceğini belirtmiştik. 1,6065 seviyesinden dönüş gerçekleştiren parite de artık yükselişler başlayacak diyebilmemiz için 1,6170 direncini geçmesi gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra gün içerisinde de 1,6080 desteği üzerinde kalması gerekmektedir. Teknik olarak baktığımızda 1,6170 ile 1,6080 seviyeleri arasında bant hareketi yapması beklenilen GBP/USD paritesinde özellikle 1,6170 direnci dikkatle takip edilmelidir. Uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği GBP/USD paritesinde yaşanılacak olası düşüşlerin alım fırsatı olması gerektiğini ve bu alımlarla birlikte hedef olarak 1,6275 ve 1,6450 seviyeleri hedef olarak belirlenmektedir. Temel olarak baktığımızda bugün İngiltere faiz oranı ve varlık alım programı verisi günün en önemli verileridir. Özellikle de varlık alımlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyecek beklentisine sahip İngiltere bu veride herhangi bir değişikliğe giderse para birimini direk olarak etkileyeceğinden parite de ciddi hareketlenmeler gözlemlenecektir. Türkiye saati ile 14.00’de açıklanacak bu veri sonrasında da 15.30’da ABD’den gelecek olan İstihdam Talepleri verisi de parite üzerinde etkili olacaktır.

Pivot: 1,6170

Destek; 1,6080-1,6060-1,6060

Direnç;  1,6155-1,6170-1,6220

USD/JPY ANALİZ

6 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerin ardından hükümet krizi yaşayan Yunanistan’a ilişkin endişelerin gelişen piyasa varlıklarının talebini azaltması üzerine, Asya’da yen hariç en çok işlem gören 10 para birimini izleyen Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi 3 ayın en düşük seviyesine yaklaştı. Avrupa ekonomilerinde riskli olaylar varsa ve volatilite yükseliyorsa, insanların Asya varlıklarından da uzaklaştığına dikkat çeken UBS AG’nin Singapur’daki döviz stratejistlerinden Sean Yokota, eğer Avrupa’da belirsizlik artıyorsa, Avrupalı şirketlerin tüketimini azalttığını, bunun da Asya’daki ihracatları olumsuz etkilediğini söyledi.

USD/JPY paritesi gün içerisinde 79,40 desteğine kadar gerilese de bu gerileme sonrasında yeniden yukarı yönlü hareketine devam etmek istemektedir. Teknik olarak baktığımızda 81,90 direncinin kritik bir aşama olduğunu ve bu direncin altında kaldığı müddetçe yükseliş baskısının sonlanabileceğini belirtebiliriz. Genel olarak yükseliş ya da düşüş diyebilmemiz için paritenin 81,90 üzerinde ya da 79,50 seviyesi altında günlük kapanış yapması gerekmektedir. Bu durumlardan hangisi sağlanırsa o yöne doğru hareketlerin netleşmesi kaçınılmaz olacaktır. Gün içerisinde de 79,95 direnci altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz parite de hedef olarak 79,30 belirtebileceğimiz gibi 79,95 direncini geçmesi durumunda da yeniden 80,50 seviyeleri test edilmek istenecektir.

Pivot: 79,95

Destek:79,45-79,30-79,00

Direnç:79,80-79,95-80,25

PETROL ANALİZ

Petrol, iki yıldan fazlasının en uzun kaybını göstererek düşüşünün yedinci gününü yaşıyor. ABD ham petrol stoklarının artması, Avrupa’nın alevlenen siyasi ve ekonomik krizi ile Çin ticaret verisinin tahminleri ıskalaması etkili oldu. Petrol vadelileri New York’ta yüzde 0.5 kadar düşüş kaydetti. ABD Enerji Bakanlığı raporuna göre ham petrol stokları akaryakıt stoklarının azalıyor olmasına rağmen geçtiğimiz hafta 3.7 milyon varil artışla 1990 yılından beri en yüksek seviye olan 379.5 milyon varile yükseldi. Yunanistan hükümet krizi, ülkenin Euro Bölgesi’nden çıkarılabileceği spekülasyonlarını alevlendirirken Çin’in ihracatı nisan ayında yüzde 4.9 artarken Bloomberg’un araştırmasına göre tahmin ortalaması ise artışın 8.5 olacağı yönündeydi.

Petrol fiyatları Dolar’daki değerlenme nedeniyle gün içerisinde 95,18 seviyesine kadar geriledi ancak günlük grafikte fibonacci %50 düzeltme seviyesi olan 95 desteğini kıramayarak yukarı yönlü hareketlerini sürdürdü. Teknik olarak baktığımızda belirli desteklerin aslında kritik olduğunu, bu destekler üzerinde kaldığı müddetçe gerek orta gerekse uzun vadeli yukarı yönlü atak başlatabileceğini söyleyebiliriz. Bu destekler sırasıyla 95,00, 93,12 ve 86,40 destekleri olarak belirlenmiştir. Eğer petrol bu destekler üzerinde kalmayı sürdürürse yükselişlerin devam etmesini ve yeniden 100 dolar seviyesinin üzerine çıkması beklenilmektedir. Eğer petrol fiyatları yukarıda belirlediğimiz destekler üzerinde kalmayı sürdürürse uzun vadeli hedef olarak 117 ve 114 dolar seviyelerini belirtebiliriz. Gün içi al-sat işlemi yapacak olan yatırımcılarımız ise 95,30 desteğini takip etmelidir. 95,30 desteği üzerinde kaldığı müddetçe gün içi yükseliş beklentimizin devam ettiği petrol de gün içi hedef olarak 99 dolar seviyesi belirtilmiştir. Düşüşlerin devam edebilmesi için 95,30 desteğinin kırılması gerekmektedir.

Pivot;95,30

Destek; 96,00-95,30-94,70

Direnç; 97,45-98,05-99,00

ALTIN ANALİZ

Goldman Sachs Group Inc. dün açıkladığı raporunda altın fiyat tahmini değiştirmeyerek altı ay için 1840 dolar olarak açıkladı. Banka raporunda gerekçe olarak “Yüksek altın fiyatları için gerekli olan her şey varlığını koruyor. ABD ekonomisi ve istihdam verisi haftalardır hayal kırıklığı yaşatıyor; Avrupa seçim sonuçları Euro Bölgesi’nde stresin artacağına işaret ediyorken sistematik olmayan veri fiziki altın talebinin direncini koruyacağını gösteriyor.” vurgusu yaptı.

Altın fiyatları dün belirlediğimiz fibonacci oranlarına göre hareketini sürdürmekte ve gün içerisinde 1580 dolar desteği üzerinde kalmaktadır. Bu durum genel olarak kar realizasyonlarının bittiği anlamına gelmekle birlikte temkinli olarak gün kapanışlarının da bu seviye üzerinde olup olmadığını kontrol etmek gerekmektedir. Çünkü eğer altın 1580 dolar desteği üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü hareketlerini sürdürmesi beklenileceğinden yeniden yukarı yönlü atağın başlamasına neden olabilir ve bu durum altın fiyatlarını yeniden 1630 dolar direncinin üzerine çıkartabilir. Bu nedenle de özellikle bugün ve yarınki gün kapanış altının seyri için çok önemlidir. Genel olarak 1520 dolar desteği üzerinde yükseliş beklentimizi koruduğumuz altın da 1580 dolar desteği üzerinde kaldığı müddetçe düşüşlerin hız kaybettiğini söyleyebiliriz. Gün içi Avrupa’dan gelecek olan haberleri dikkatle takip etmeliyiz. Özellikle de Dolar Endeksinde yaşanılan yükselişlerin olası bir tepki satışı olması durumunda mevcut olan yükseliş beklentimiz tetiklenebilecektir. Gün içerisinde ise 1603 dolar direnci altın fiyatlarının çıkışı için önemlidir. Eğer altın yükselişlerine devam etmek istiyorsa 1603 dolar direncini geçmesi gerekmektedir.

Pivot;1603

Destek; 1580-1573-1564

Direnç; 1600-1609-1615

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

Mail: [email protected]x.com

Twitter : KudretAYYILDIR