atv`nin talibine ‘iş göremez’ raporu

İngiliz parlamenterler, telekulak skandalı yüzündenandnbsp;hazırladıkları raporda Murdoch’ın önemli bir uluslararası şirketi yönetme yeterliliğine sahip olmadığını bildirdi.

İNGİLİZ parlamenterler medya patronu Rupert Murdoch’ın, kendi medya imparatorluğunu yönetme yeterliliğine sahip olmadığını belirten bir rapor yayımladı. İngiliz parlamentosundaki partiler arası Kültür, Medya ve Spor Komitesi’nce hazırlanan raporda, Murdoch’ın kendi şirketine bağlı bulvar gazetelerinin biri tarafından yapılan telefon dinleme olayının boyutları hakkında parlamentoyu yanılttığı bildirildi. 11 milletvekilinin hazırladığı raporda, Murdoch’a ait News Corp. adlı medya şirketine bağlı News International’ın kasten yolsuzluğa ilişkin delili görmezden geldiği, hasır altı ettiği ve yapılan kanuna aykırı uygulamayı ortaya çıkarma çabalarını boşa çıkardığı belirtildi.

Cinayet kurbanını dinlediler

Milletvekilleri, cinayete kurban giden İngiliz öğrenci Milly Dowler’ın sesli mesajlarının bulvar gazetesince dinlendiğinin anlaşılmasının ardından gün ışığına çıkan telefon dinlenmesi skandalı boyunca News International’ın yaklaşımının ”kanuna aykırı uygulamayı ortaya çıkarmak yerine örtbas etmek” şeklinde olduğunu vurguladı.

Murdoch konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda sürekli olarak News of the World adlı bulvar gazetesinde telefon dinlemelerin yaygın bir şekilde yapıldığını savunarak gazete çalışanlarını kendisini bu konuda bilgilendirmemekle suçluyordu. Murdoch’un bu iddialarının doğru olması durumunda bunun, ”kendi şirketlerinde olanları görmezden geldiği ve olanlara kasti bir körlük içinde hareket ettiği” anlamına geldiği kaydedilen raporda, ”Bu nedenle, Murdoch’ın önemli bir uluslararası şirketi yönetme yeterliliğine sahip olmadığı sonucuna vardık” denildi.

Türkiye’de Fox TV’nin de sahibi olan Rupert Murdoch, bir süre önce atv ve Sabah’ı almak için Türkiye’ye gelmişti.

Add a Comment