Altın Yukarı Yönlü Çıkış Gerçekleştirmek İstiyor…

EUR/USD ANALİZ

İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, ülkenin aktifleri bakımından üçüncü büyük bankası Bankia’ya yardım için özel bir kamu fonunun, tahvil ihraç edeceğini bildirdi. Guindos, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bankia’ya gerekli olan 19 milyar Euro’yu temin edebilmek için Bankacılık Sektörü Kurtarma Fonu’nun (FROB) tahvil ihraç edeceğini belirterek, bunun olağan bir mekanizma olduğunu ve FROB’un daha önce de kullanıldığını ifade etti. İspanyol hükümeti, bankacılık sektörüne yönelik yeniden sermayelendirme konusunda ülkenin kurtarma fonu FROB’un devreye sokulması konusunda karar almıştı. Guindos ayrıca İspanyol hükümetinin Bankia’ya yönelik Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) herhangi bir yardım planı sunulmadığına işaret ederek, dolayısıyla ECB’nin de herhangi bir planı reddetmesinin söz konusu olmadığını ifade etti.

EUR/USD paritesi İspanya’nın kredi notunun düşürülmesiyle gün içerisinde 1,2424 seviyesine kadar gerilese de AB komisyonundan gelen haberler paritenin tekrar çıkışına katkı sağladı. EUR/USD paritesi 1,2424 seviyesinden almış olduğu güçle yukarı yönlü hareketlerini sürdürerek 1,2470 seviyesine kadar yükseldi ve şuanda da 1,2450 seviyesinde hareket etmektedir. Teknik olarak baktığımızda 1,2515 direnci altında gün içi düşüşlerine devam etmesini beklemekteyiz. Bunun dışında paritedeki hareketlilik açısından dış kaynaklı haberlere dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle gün içerisinde Türkiye saatiyle 18.30’da ECB başkanı Draghi’nin konuşması ve Türkiye saatiyle 17,00’de ABD’den gelecek olan beklemedeki ev satışları verisi parite de sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayabilir. Genel olarak baktığımızda paritedeki düzeltme yükselişlerinin boşa çıktığını ve paritenin düşüşlerine kaldığı yerden devam etmesi beklenilmektedir. Ancak bu durumun gerçekleştirilmesi için Cuma günü ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisinin paritedeki düşüşü tetiklemesi gerekmektedir. Aksi takdirde parite yeniden 1,2480 seviyesi üzerinde tutunmak isteyecektir.

Pivot;1,2515

Destek; 1,2420-1,2400-1,2350

Direnç;  1,2515-1,2550-1,2600

 

GBP/USD ANALİZ

Financial Times gazetesinin Avrupalı kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ECB, İspanya’nın Bankia’yı devlet tahvilleri yoluyla yeniden sermayelendirme planını reddetti. Plana göre, hükümet, Bankia’ya 19 milyar Euro’luk devlet tahvili vereceği, bu tahvillerin daha sonra ECB ile nakit karşılığında takas edileceği ifade ediliyor.  Habere göre, ECB yetkilileri bu öneriyi ”kabul edilemez” olarak değerlendirdi. Böyle bir yeniden sermayelendirme biçiminin, ECB’nin İspanyol hükümetini finanse etmesiyle eşdeğer olduğu belirtiliyor. Bu da ECB’nin statüsüne aykırı bir durum teşkil ediyor.

Avrupa’da İspanya’nın kredi notunun düşürülmesi ile ilgili haber Avrupa borsalarına olumsuz yansıdı ve bu durum GBP/USD paritesinde geri çekilmelere neden oldu. Her ne kadar İngiltere’den olumlu veri gelse de parite düşüşlere engel olamadı ve gün içerisinde 1,5550 seviyesi test edildi. AB komisyonundan gelen haberler neticesinde 1,56 seviyesine kadar yükselen parite yükselişlerine devam etmek istiyorsa 1,5640 direncini geçmesi gerekmektedir. Eğer parite bu direnci geçebilirse mevcut tepki yükselişleri devam edecektir. Ancak paritedeki satış baskısı bu direncin geçilmesini engelleyebilir. Teknik olarak baktığımızda 1,5640 direnci altında kaldığı müddetçe gün içi düşüşlerine devam edeceğini söyleyebiliriz. Gün içerisinde dış kaynaklı haberlere dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle gün içerisinde Türkiye saatiyle 18.30’da ECB başkanı Draghi’nin konuşması ve Türkiye saatiyle 17,00’de ABD’den gelecek olan beklemedeki ev satışları verisi parite de sert hareketlerin oluşmasına katkı sağlayabilir.

Pivot: 1,5640

Destek; 1,5550-1,5500-1,5450

Direnç;  1,5640-1,5690-1,5720

USD/JPY ANALİZ

İspanya’nın, ülkenin en büyük 3. bankasını kurtarma planında geri adım atmasının Euro Bölgesi’ndeki borç krizinin kötüleyeceğine ilişkin endişeleri artırarak, gelişen piyasa varlıklarının talebini düşürmesinin ardından Asya paraları değer kaybetti. Küresel fonların Güney Kore, Tayvan ve Endonezya hisselerinden 7.7 milyar dolar çekmesinin ardından Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi bu ay Eylül’den bu yana en kötü aylık performansını kaydetti. İspanya’nın 10 yıllık tahvillerinin getirisi dün ülkenin Bankia SA’yı nakit yerine hükümet borcuyla kurtarma planından vazgeçmesi üzerine Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. İspanya’nın bankacılık sektörüne ilişkin endişelerden ötürü gelişen piyasa varlıkları taleplerinin düşük olduğunu belirten Hong Kong’taki Credit Agricole CIB’nin stratejistlerinde Dariusz Kowalczyk, risk iştahının kapalı olmasını beklediklerini söyledi.

USD/JPY paritesi gün içerisinde mevcut satış baskısının devam etmesiyle düşüşlerine devam etmiş ve 79,01 seviyesini test etmiştir. 84,20 direncinden başlatılan düşüşlerin devam ettiğini ve 77 seviyesine doğru hareket etmek istediğini görmekteyiz. Özellikle de paritenin 79,70 direnci altında kalma isteği parite de satış baskısının oluşmasına neden olmuştur. Genel olarak baktığımızda düşüşlerin 79,45 direnci altında devam etmek istediğini ve gün içerisinde 4 saatlik grafikte kanalın alt noktası olan 78,60 seviyesine kadar devam etmesini beklemekteyiz. Gün içerisinde Türkiye saatiyle 18.30’da ECB başkanı Draghi’nin konuşması ve Türkiye saatiyle 17,00’de ABD’den gelecek olan beklemedeki ev satışları verisi parite de sert hareketlerin devam etmesine katkı sağlayabilir.

Pivot: 79,45

Destek:79,00-78,80-78,60

Direnç: 79,45-79,65-79,85

PETROL ANALİZ

UBS AG’nin teknik analizine göre, duyarlılık göstergeleri Standard&Poor’s 500 Endeksi’nin Nisan’dan bu yana kaydettiği düşüşün sonlanmadığına işaret ediyor. Hisse senetlerinde düşüş bekleyenlerin sayısı geçtiğimiz hafta yüzde 26.6 ile 2 ayın zirvesine çıktı. Düşüş beklentisi oranları, S&P 500’ün 2011’in en düşüğünü kaydettiği Ekim ayındaki yüzde 46,3’lerin hâlâ altında seyrediyor. Hacim bazlı piyasa derinliği göstergesi New York Borsası Kısa vadeli İşlem Endeksi geçtiğimiz ay 2.52’den 2012’nin zirvesine işaret etse de, UBS analistlerinin kapitülasyon sinyali olarak gördükleri 3 seviyesini henüz kıramadı. Panik satışlarının hâlâ görülmemesi ve düşüş beklentilerindeki düşük seviyelerin, piyasada hâlen daha bir rahatlığın olduğuna işaret ettiğini belirten analistler, mevcut ortamda ABD piyasasının boğa piyasasından uzakta olduğunu söyledi.

Petrol fiyatları 110 dolar seviyesinden başlattığı aşağı yönlü hareketlerle önemli ve kritik destekleri bir bir kırarak düşüşlerine devam ettirmiştir. Özellikle yüksek petrol fiyatlarının global ekonomiye zarar vereceği düşüncesi, Avrupa krizinin etkisi, Dolar endeksinin değerlenmesi petrol fiyatlarının gerilemesine neden olmuştur. Peki petrol bu düşüşlerine devam edecek mi yoksa yakın zamanda yeni bir yükseliş rallisi oluşacak mı? Bu sorunun cevabını temel ve teknik olarak ayırmak gerekmektedir. Temel olarak petrol fiyatlarının 100 dolar seviyesine yakın noktalarda hareket etmesinin ülke ekonomilerine ciddi bir zarar vermeyeceğini düşünen yetkililerin çoğalması, petrol ihracı yapan şirketlerin karlarının azalması ve Ortadoğu’da yaşanılacak olası gerginlikler yeniden petrol fiyatlarını yukarı yönlü hareketlere zorlayabilir. Ancak her ne kadar temel bilgiler gelse de önemli olan teknik olarak haftalık grafikte 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 86,46 desteğini kırıp kırmamasıdır. Eğer petrol fiyatı bu destek üzerinde kalmayı başarırsa ve haftalık kapanışını 86,46 üzerinde gerçekleştirirse var olan düşüşler yerini yükselişlere bırakacaktır. Uzun vadeli işlem yapmak için bekleyen yatırımcılar 86,46 desteğinin altında ya da üzerinde yapacağı kapanışları görerek alım&satım işlemlerinde yer alabilirler. Özellikle Cuma günü açıklanacak Tarım dışı istihdam verisi petrol fiyatlarının hareketliliğine ve bu hareketliliğin de petrol fiyatlarındaki yönü net bir şekilde belirleyeceğini söyleyebiliriz. Teknik olarak baktığımızda 86,46 desteğinin çok önemli olduğunu ve bu desteğin ilk etapta kırılma olasılığının düşük olacağını söyleyebiliriz.

Gün içerisinde işlem stratejisi oluşturacak yatırımcılar ise 90,50 direncini takip edebilirler. 90,50 direnci altında gün içi düşüşlerin devam edeceğini ve 88,60 seviyesinin hedefleneceğini söyleyebiliriz. Yükseliş de yer almak isteyen yatırımcılarımız ise 90,50 direncinin geçilmesini bekleyebilirler.

Pivot;90,50

Destek; 89,30-88,80-88,20

Direnç; 90,50-90,90-91,55

ALTIN ANALİZ

Avrupa’nın mali krizinde yatırımcı seçimini dolardan yana kullanırken dünün ardından bugün de düşüş yaşayan altın, üst üste dört aylık kayba hazırlanırken 1999’dan beri en kötü seyrini gerçekleştiriyor.  İspanya Merkez Bankası’nın daha derin bir resesyona gömüldüklerini açıklamasının ardından kredi derecelendirme kuruluşu Egan-Jones Ratings Co. dün ülkennin notunu düşürdü. Çin resmi haber ajansı Xinhua’nın hükümetin 2008 krizindeki teşvik gibi bir teşvik için herhangi bir plan olmadığını duyurmasının ardından hisse senetleri, petrol ve bakır bugün düşüş yaşıyor. Comex’teki Ağustos teslimli altının onsu yüzde 0.4’lük kazancını da erittikten sonra pek fazla değişim göstermeyerek 1549.10 dolardan alıcı buldu. Dünyanın en büyük altın ETF’si olan SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları üst üste üç gün artış göstermeyerek dün 1,270.26 metrik ton oldu.

Dün akşam altın fiyatları 1585 direncini geçemediği için satış baskısına maruz kaldı ve bu satışlarla gün içerisinde 1645 desteğine kadar geriledi. Peki altın bu kadar sert satışlara rağmen neden hala daha 1545 ve 1520 desteklerini kırmayı başaramıyor? Genel olarak baktığımızda altın fiyatları için 1520 dolar desteği üzerinde orta ve uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiğini, 1621 direncinin geçilmesi ile de var olan yükselişlerin doğrulanacağını sizlerle paylaşmaktayız (Hedef olarak da 1697, 1730 ve 1800 dolar seviyeleri belirlenmiştir). Temel olarak gelen haberler ( bazı merkez bankalarının altın alımlarını gerçekleştirmeleri, dünyanın en büyük fiziki altın alım fonu SPDR’de alımların artması ve Comex’te marjinlerin düşürülmesi ) altın fiyatlarının yükselişlerini tetikleyici unsur olarak görülmektedir. Ancak bu durum altın fiyatlarının yükselişlerini net bir şekilde devam ettirmediğinden yatırımcılar güvenilir yatırım aracı olarak görmekten ziyade kısa vadeli al-sat stratejileri ile altın fiyatlarına yön vermektedir. Teknik olarak bakacak olursa gün içerisinde yükselişlerin devam edebilmesi için önce 1545 desteği üzerinde kalması ve daha sonra da 1558 direncini geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle de 1545-1558 seviyeleri arasında işlem oluşturmak yerine bu seviyelerden hangisi kırılırsa o yöne doğru işlem stratejisi oluşturmak ve riskinizi minimize etmek açısından önemlidir. Diğer bir husus ise altın fiyatlarının orta ve uzun vadeli yükselişlerine devam edebilmesi için önünde 3 engel bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla 1585, 1599 ve 1621 seviyeleri olarak belirlenmiştir. Bu dirençler geçilmeden altın fiyatlarında net bir yükseliş var diyemeyiz. Şuan için altın fiyatları yatay bir bantta hareket etmektedir. Özellikle Cuma günü gelecek olan Tarım Dışı İstihdam haberi altın fiyatlarının sert hareketlere maruz kalmasına ve belirli kritik seviyeleri aşmasına yardımcı olabilir.

Pivot;1558

Destek; 1544-1535-1527

Direnç; 1558-1572-1583

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz,  kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Add a Comment