ABD İran’a yaptırım uygulayacak mı?

EUR/USD ANALİZ

Avrupa Merkez Bankası’nın finansal sisteme 1.3 trilyon dolarlık ucuz likidite sağlamasının ardından görülen banka tahvillerindeki ralli, Yunanistan’daki krizin kötüleşmesinin, kredi notu indirimleri ve mevduat çekilmelerine neden olmasıyla durdu. Aralarında İspanyol Banco Santander SA ve İtalyan UniCredit SpA’nın da bulunduğu 25 Avrupa bankasının ve sigorta şirketinin CDS’lerinin göstergesi Markit iTraxx CDS Finansal Endeksi 18 Mayıs’ta 308.398 baz puana çıkarak 19 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Endeks 20 Mart’ta 181.472 puandan bu yılın en düşüğünü test etmişti. Gerçek riskin Yunanistan’ın çıkışı değil, yayılma olduğuna dikkat çeken Londra’daki Mizuho International Plc’nin analistlerinden Roger Francis, bankaların bir anda nakitsiz kalacağına ilişkin bir korku olmadığını, ancak daha çok sistemik korkuların öne çıktığını belirtti.

EUR/USD paritesi gün içerisinde 1,2815 seviyesine kadar yükseldi ancak tekrar satış baskısına maruz kalarak 1,2740 seviyesine kadar geriledi. Gün içi al-sat yapmak isteyen yatırımcılarımız 1,2720 ve 1,2815 seviyelerini takip etmesi gerekmektedir. Gün içi (1,2815 direnci altında) düşüş baskısının sürdüğü parite de düşüşlerin devamlılığı için 1,2720 desteğini kırması gerekmektedir. Eğer parite 1,2720 desteğini kırabilirse yeniden bazı kritik noktaları test etmesi gözlemlenebilir.

Kısa vadeli beklentimizden sonra sabah analizinde belirttiğimiz uzun vadeli strateji geçerliliğini korumaktadır. Bu nedenle de aşağıda belirttiğimiz analizimize göre gerekli uzun vadeli strateji oluşturabilirsiniz.

EUR/USD paritesi geride bıraktığımız hafta 1,2640 seviyesinden başlattığı atakla 1,28 seviyesinin üzerine çıktı ancak tutunamadığı için yeniden ortalama 1,2740 seviyelerine kadar geriledi. Genel görünüm olarak uzun vadeli düşüş beklentilerinin devam ettiğini ancak paritenin 1,2620 desteğini kıramaması nedeniyle var olan düşüş baskısının sorgulandığı görülmektedir. Eğer parite bu destekte tutunmayı sürdürürse haftaya bakışta da değindiğimiz üzere 12 yıldır devam eden kanal içi hareketliliğin de devam edeceğini gözlemleyebilir ve yeni bir yükseliş rallisi başlayabilir. Bu tür hareketin olabilmesi için temel faktörler olarak bir destek gelmektedir. (Örneğin ABD borsalarının düzeltme düşüşlerine son vermesi ya da ABD’den 3. Tur tahvil programına yeşil ışık yakması, vb. ) Bu tür gelebilecek herhangi bir temel veri paritenin yukarı yönlü çıkışına katkı bulunabileceği gibi var olan düşüş trendinin bir süre yok olmasına ve yerini yükselişlere bırakmasına neden olacaktır. Bu nedenle de parite de uzun vadeli düşüş nasıl olsa diye yükselişlerde satış pozisyonu açmak riskli olacaktır. Garantici işlem açmak adına uzun vadeli satış pozisyonlarda yer almak isteyenler 1,2620 desteğinin kırılmasını beklemesi gerekmektedir.

Pivot;1,2815

Destek; 1,2720-1,2665-1,2620

Direnç; 1,2815-1,2850-1,2880

GBP/USD ANALİZ

Uluslararası Para Fonu (IMF) İngiltere’ye, ekonomik büyümesini hızlandırmak için faiz oranlarını düşürme ve mali piyasaları rahatlatma tavsiyesinde bulundu. İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan IMF Başkanı Christine Lagarde, IMF’nin İngiliz ekonomisiyle ilgili tavsiyelerini içeren raporunu açıkladı. Euro’nun geleceğiyle ilgili belirsizliğin, İngiliz ekonomisinin iyileşmesinin önündeki en büyük engel olduğuna dikkati çeken IMF, “İngiltere’nin bütçesiyle ve mali risklerin azaltılmasıyla ilgili önemli ilerlemeler kaydettiğini” bildirdi. Ancak Lagarde, İngiliz ekonomisindeki büyüme hızının yavaş, işsizlik oranının ise çok yüksek olduğunu belirterek, İngiliz hükümetine ekonominin büyümesinin hızlandırılması için önlemleri artırma tavsiyesinde bulundu.

IMF’den gelen açıklama, İngiltere’den gelen enflasyon beklentileri ve olumsuz verilerle gün içi düşüşlerine devam etmiştir. Gün içerisinde özellikle parasal genişlemeye gidilmeli şeklinde yapılan konuşmalar pound’un diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesine ve paritenin 1,5763 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. Şuanda da 1,5780 seviyesinde hareketine devam eden parite de gün içi 1,5845 direnci altında düşüşlerin baskın olduğu görülmektedir. Bu nedenle de kısa vadeli al-sat stratejileri uygulayacak olan yatırımcılar 1,5845 direncini ve 1,5735 desteğini dikkatle takip etmelidir. Paritenin bu seviyeler arasında bant hareketi gerçekleştirmesi beklenilmektedir.

Genel olarak baktığımızda uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiğini ve bunun için belirli teyitlerin alınması durumunda net bir yükseliş fırsatının olacağını daha önceki analizlerimizde sizlerle paylaşmıştık. Bu sinyallerin birincisi paritenin 1,5730 desteği üzerinde kalmasıdır. Diğer ve en önemli sinyali ise paritenin günlük kapanışını hangi noktada yaptığıdır. Günlük grafikte 200 günlük hareketli ortalama olan 1,5767 üzerine yapılan kapanışlar yukarı yönlü sinyalin göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Son 3 güne baktığımızda bu seviyenin üzerinde günlük kapanış yapmaktadır. Bu şekilde devam etmesi paritenin yukarı yönlü hareketlerinin devam edeceği anlamına gelmektedir ve bu nedenle de 1,5730 üzerinde yükseliş beklentimizin devam ettiğini net bir şekilde söyleyebiliriz.

Pivot: 1,5845

Destek; 1,5735-1,5695-1,5655

Direnç;  1,5805-1,5845-1,5890

USD/JPY ANALİZ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Japonya’nın kredi notunu ‘AA’dan ‘A+’ derecesine düşürerek görünümü de negatife çevirdi. Konuyla ilgili Fitch’in yazılı açıklamasında yükselen kamu borcu rasyosu vurgulandı. ”Notun düşürülmesi ve görünümümün negatife çevrilmesi Japonya’nın profilinde artan risk ve yükselen kamu borcunun bir yansımasıdır” ifadesine yer verildi. Fitch’in Asya Pasific Bölgesi Derecelendirme Başkanı Andrew Colquhoun ise, ”Ülkenin mali sıkılaştırma planı diğer mali zorluklar yaşayan geliri yüksek ülkelerin mali sıkılaştırma planlarına oranla yavaş ve uygulanması politik riske tabii” ifadesini kullandı.

USD/JPY paritesi Fitch’in Japonya’nın ülke notunu A+’ya, görünümü de negatife çevirmesi sonrasında yukarı yönlü hareketlerine devam etti. Gün içerisinde 79,30 seviyesinden başlattığı çıkışla 79,85 seviyesine kadar yükselen parite şuanda 79,80 seviyesinde hareketine devam etmektedir.  Gün içi al-sat yapmak isteyen yatırımcılarımız ise 79,45 desteğini takip etmesi gerekmektedir. Gün içerisinde 79,45 desteği üzerinde yükseliş beklentimizin sürdüğü parite de yükselişlerin devam edip etmeyeceği kararını da 80,15 direnci karar verecektir. Eğer parite yükselişlerine devam etmek istiyorsa 80,15 seviyesini geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yeniden satış baskısına maruz kalması ve belirtilen destekleri test etmesi beklenilmektedir.

Pivot: 79,45

Destek:79,45-79,25-79,10

Direnç:79,95-80,15-80,40

PETROL ANALİZ

ABD Senatosu nükleer programından vazgeçirmek için İran’a sert yaptırımlar öngören yasa teklifini kabul etti. Senato’da dün yapılan oylamayla kabul edilen teklif, İran Devrim Muhafızları’nı hedef alıyor. Tasarıda ayrıca Amerikan şirketlerinin İran’la herhangi bir iş ilişkisini ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonuna bildirmesi öngörülüyor. Teklif, İran’a, göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve izleme aygıtları gibi halkı sindirmek için kullanılabilecek teknolojik malzeme tedarik eden kişi ve şirketlere vize verilmemesi ve mal varlıklarının dondurulmasını da içeriyor. Teklifin, İran’la BM Güvenlik Konseyi Daimi üyesi 5 ülke ve Almanya arasında yarın Bağdat’ta yapılacak müzakerelerden iki gün önce kabul edildiğine dikkati çekildi.

Ham petrol fiyatları belirli seviyelere kadar geriledi ancak bu gerileme belirli desteklerin altına düşmeye yetmedi. Genel olarak 110 dolar seviyesinden başlatılan gerileme ile 90,90 dolar seviyesi test edilen ve bu test sonrası yeniden yukarı yönlü hareketlerine devam eden petrol’de gün içi 92 dolar desteği önemini korurken orta ve uzun vadeli olarak da 89,50 seviyesi önemini korumaktadır. ABD borsalarının yapmış olduğu düzeltme düşüşleri neticesinde Dolar endeksinde ciddi bir yukarı yönlü hareket oldu ve bu durum petrol fiyatlarının gerilemesi görülmüştür. Eğer ABD borsaları gerçekleştirdikleri düzeltme satışlarına son verirse Dolar endeksinde kısmi bir geri çekilme olacağından petrol fiyatları da yeniden yukarı yönlü hareketlerine devam etmesi beklenilmektedir. Uzun vadeli beklentimiz olarak 89,50 desteği kırılmadığı müddetçe yukarı yönlü görüşümüz devam etmektedir.

Gün içi işlem yapmak isteyen yatırımcılar ise 92 desteğine dikkat etmesi gerekmektedir. Teknik olarak baktığımızda gün içerisinde 92 desteği üzerinde kaldığı müddetçe yukarı yönlü beklentimiz sürmektedir. Petrol’de doğru işlem stratejisi gerçekleştirmek için Dolar Endeksini ve ABD borsalarını takip etmek gerekmektedir.

Not: Petrol fiyatları ABD borsaları ile doğru, Dolar Endeksi ile ters korelasyon olarak çalışmaktadır.

Pivot;92,00

Destek; 91,45-90,90-90,25

Direnç; 93,00-93,75-94,25

ALTIN ANALİZ

Altın, 3 günlük artışın arkasından yatırımcının kar satışlarına gitmesi ile geriliyor. Çin Başbakan’ı Wen Jiabao’nun Çin’in daha fazla büyümeye odaklanacağını açıklamasının ardından dün de Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Almanya’nın Euro bölgesi büyümesini desteklemek konusunda tüm fikirleri dikkate alacağını açıkladı. Dünya Altın Konseyi’nin açıklamasına göre Çin’in 31 Mart tarihi itibarı ile üç aylık altın talep toplamı bir yıl önceki 232,5 tondan 255,2 tona yükseldi. Konseye göre bu miktar 2012 yılında yıllık bazda Çin’in dünyanın bir numaralı altın tüketicisi Hindistan’ı geçmesini sağlayabilir. Hindistan’daki talep ise ilke çeyrekte bir yıl önceki miktar olan 290,6 tondan 207,6 tona geriledi.

Altın fiyatları 1599 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra tekrar kar satışlarına maruz kaldı ve gün içerisinde 1572 dolar seviyesine kadar geriledi. Şuanda da 1581 dolar seviyesine yakın hareket eden altın da yükselişlerin devam edebilmesi için paritenin psikolojik bir direnç olan 1600 seviyesini geçmesi gerekmektedir. Ancak yükselişlerin doğrulanması için bu geçiş yeterli mi sorusuna ise büyük harflerle HAYIR diyebiliriz. Altın eğer yükselmek istiyorsa haftalık grafikteki yükseliş kanalının içerisine girmesi gerekmektedir ve böyle bir durumda altın fiyatlarının 1621 direncinin üzerine çıkması ile gerçekleşmesi beklenilmektedir. Genel olarak baktığımızda gerek 1520’deki desteklerin şiddeti gerekse üçgen formasyonu baskısı altın fiyatlarının yeniden 1700 dolar seviyesini görmesini sağlayabilir. Ancak bu tür yükselişlerin olabilmesi için temel faktörlerden teyit edilmesi gerekmektedir. Örneğin dünyanın en büyük fiziki altın fonu olan SPDR’deki alımların artması, FED’den 3. Tur tahvil programı çağrısı, Merkez Bankalarının altın alımı yaptığına ilişkin spekülasyonlar, vb gibi. Bu tür haberlerin çıkması var olan teknik yükselişe destek olacağı gibi bazı seviyelerin hızla çıkmasına katkı sağlayacaktır. Bu nedenle de özellikle bu hafta FED yöneticilerin yapmış olduğu konuşmalara dikkat etmek gerekmektedir. Genel olarak 1520 dolar seviyesi üzerinde yükseliş beklentimizin sürdüğünü, hedeflerin ise 1700 ve 1800 dolar olduğunu söyleyebiliriz.

Gün içi al-sat yapmak isteyen yatırımcılarımız ise 1587 direncini dikkatle takip etmelidir. Eğer altın fiyatları 1587 direncini geçemezse gün içi kar satışlarının devam edeceğini ve yeniden 1557 dolar seviyesinin hedefleneceğini söyleyebiliriz. Gün içerisinde 1572 desteğine kadar gerileyen ancak ilk etapta bu desteği kıramayan altın bu tutumunda başarılı olursa gün içi pivotumuz olan 1587 ve 89 günlük üssel hareketli ortalama olan 1594 dolar seviyesi hedeflenmesi beklenilmektedir.

Pivot;1587

Destek; 1572-1565-1557

Direnç; 1587-1594-1600

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR

Add a Comment