Merrill Lynch: Yatırımcılar Türkiye için iyimser

BofA Merrill Lynch (ML) haftalık EEMEA raporunda ziyaret edilen büyük fonların Türkiye’de DİBS ve hisseler için iyimser olduğunu kaydetti. Ancak, küresel görünüm bozuluyor ve fonlar henüz nakitten çıkmayı düşünmüyor.

Ziyaret edilen fonların büyük çoğunluğu piyasaların önümüzdeki aylarda yatay hareket edeceği görüşnde, ama aşağı doğru hareketlerden de kaygı var. Bu bağlamda AB’de bankacılık sisteminde likiditenin AMB yeni bir LTRO yapıncaya kadar eriyeceği görüşü hakim. Özetle, AB bir numaralı kaygı unsuru olarak şekillenirken, ABD’de büyümenin süreceği görüşü vurgulandı. Çin’de ise yılın ikinci yarısında büyümenin biraz daha hızlanması olası.

Real money (uzun vadeli) fonlar hala yüksek miktarda nakit taşıyor, ama henüz mala girmek için küresel durumun yeterince istikrar kazanmadığı görüşünde. Ayrıca GOP SGMK’de spreadlerin yeterince avantajlı olmadığı düşüncesi de var.

Hemen hiç bir fon İran ve olası bir petrol şoku senaryosu ile ilgili değil. P5+1 görüşmelerinin tarihi dahi bilinmiyor. İran’la görüşmelerin süreceğini düşünerek, bu durumun Mayıs sonunda iyimserlik yaratmasını bekliyoruz. İran sorununa duyulan ilgisizlik Türkiye’yi Rusya’ya karşı cazip kılarken, TL hakkında pozitif görüşümüzün da altını çiziyor.

EEMEA bölgesinde göze çarpan en önemli gelişme ise Rusya hikayesinin artık bıktırıcı bulunması. Gerileyen petrol fiyatları ve büyüme-enflasyon dengesinin gelecek aylarda bozulması olasılığı var. Putin’in reform yapacağına da kimse inanmıyor. Hisse fonları ise ucuz değerlemelerden dolayı Rusya’da kalacak. Ama hedge fonları ve carry traderler ruble ve ruble cinsinden varlıkları şortluyor.

TCMB’nin yeniden enflasyona odaklanması sonucu artık para politikası daha öngörülebilir bulunuyor ve Türkiye ayrıca makroekonomik olarak daha istikrarlı bir profil çiziyor. Yatay piyasalarda carry trade kral olduğu için, bir çok yatırımcı TL konusunda iyimserleşti. Ancak, genelde Türkiye pozisyonları hala hafif, çünkü TCMB yeterince kredibilite kazanamadı.

Biz de TL konusunda iyimseriz, DİBS’de ise değişken faizli ve kuponlu kağıtlar vasıtası (linker) ile pozisyon almayı uygun görüyoruz.
Atilla Yesilada
Twitter: @AtillaYesilada1

Add a Comment