Gümüş altından daha fazla parlayacak

Garanti Portföy Genel Müdürü Zeki Şen, dünya ekonomisinde büyümenin yeniden başlamasıyla sanayide kullanılan gümüşün altından fazla talep göreceğini söyledi.

Kadife ŞAHİN/ MİLLİYET

Garanti Portföy Genel Müdürü Zeki Şen, bu yıl yatırım araçları içinde en büyük getiriyi TL’nin sağlayacağını söyledi. Ana para korumalı fonların öne çıktığını söyleyen Şen, emtia fonlarının ilgi gördüğünü belirtti. Altının volatilitesinin yüksek olduğunu belirten Zeki Şen, dünya ekonomisinin tekrar büyüme sürecine gireceğini ifade ederek, sanayi ve reel sektörde kullanılan gümüşün talep göreceğini söyledi.

Şen, “Ana para korumalı fonlarda şu anda emtialar çok popüler. Gümüş ile altını fiyat açısından karşılaştırırsak gümüş gider. Çünkü global büyüme tekrar devreye gireceği için, gümüş de aynı zamanda reel sektör ve sanayide de kullanılan bir maden. Altının öyle bir özelliği yok. Altın saklanabildiği için değerli. Altının sanayide kullanılma özelliği yok. Gümüş öyle değil, gümüş ekonomik büyüme ile beraber kullanılabilecek, tüketilebilecek bir emtia. Gümüşün altının önüne geçeceğini düşünüyorum. Bir sene sonra altın ne kadar artarsa artsın gümüş ondan daha fazla artacaktır” dedi.

İç piyasada TL’nin öne çıkacağını belirten Şen, tasarruf sahiplerine şu önerilerde bulundu:

“Ben bu yılı Türk Lirası yılı olarak görüyorum. Özellikle hisse senedi piyasasında. Bir defa çok basit bir sebebi var, global likidite. Global likidite 2008’den beri devam ediyor. Önce FED başladı, şimdi de Avrupa Merkez Bankası piyasalara likidite veriyor. Global likidite de gelişmekte olan piyasalarda yerini buluyor.Gelişmekte olan piyasalar denince Türkiye ilk beşe girecek özelliğe sahip. 2011 sıkıntılı geçmişti, ben 2012’nin daha pozitif geçeceğini düşünüyorum. Hisse senedi piyasası öne çıkacak. Faiz olarak da bu yıla çok iyi başladık, 11.5 ile başladık. Hızlı bir şekilde aşağı geldi ama şimdi 9.50’lerde. Faiz konusunda şu söylenebilir enflasyon tehdidi var. Ekonominin üzerinde cari açık baskısı var. Bu nedenle kur ilgi görüyor. Bu yüzden Merkez Bankası faizi biraz daha hızlı geri çekmeyebilir. Faiz bu seviyelerde kalsa bile iyi. Özellikle faizli ürünlere yatırım yapanların daha iyi durumda kalacaklarını düşünüyorum.”

Şen sorularımızı şöyle yanıtladı:

Yatırımcılar TL’de ne almalı?

Hazine Bonosu ve özel sektör tahvilleri alabilirler. Özel sektör tahvilleri içinde bankaların çıkardığı tahviller ve reel sektör şirketlerinin bonoları var. Özel şirket tahvilleri bankaların kağıtlarından daha iyi prim veriyorlar.

Altın için ne diyorsunuz?

Altının volatilitesi çok yüksek, yatırım aracı olarak önermem. 1900’lerin üstüne çıktı. Biz de 1700’lerde bir ürün çıkarıp kâr realize ettik. Ben ne yapabilirim diyen bir yatırımcıya açıkcası altını önermem.

Dünya piyasalarında bu yıl ne olur?

2012’de hisse senedi piyasalarının pozitif olacağını düşünüyorum. Buradan en büyük payı gelişmekte olan ülkelerin alacağını düşünüyorum. Yedi sekiz ay önce zaten gelişen piyasalardaki endeksler yükseliyordu.Ara ara geri çekilme de olsa global likiditeden dolayı gelişmiş ülkelerdeki borsalar yükseliyordu. Şirket karları da yukarı doğru revize edildi. Bizde de bu olacaktır. Özetle hisse senedi piyasaları ön plana çıkıyor.Döviz tarafında parite, euro – dolar mı? derseniz Avrupa’da sıkıntıların ne kadar büyük olduğu önemli ölçüde anlaşıldı. Bu bir anlamda fiyatlara yansıdı diye düşünüyorum. Bu nedenle euro bir miktar ön plana çıkabilir.

Dövizin kaybettireceğini düşünmeniz lazım

Uzun vade için nasıl bir yatırım sepeti önerirsiniz?
TL enstrümanı diyeceğim. Özel sektör tahvilleri bunlardan biri olabilir. Mevduat tutsunlar mı?, şu amaçla olabilir, sadece olası gerilemelerde, bir miktar, en az yüzde 25 oranında hisse senedi iyi bir yatırım olur. Türkiye’de de yavaş yavaş şirketlerin karları analistler tarafından yukarı doğru revize ediliyor. Vade sonuna kadar tutabileceğiniz bir yılık özel sektör tahvilleri olabilir.

Dövizi çok tavsiye etmem. Dövizle işiniz ve döviz borcunuz varsa, ithalat ihracat yapıyorsanız zaten döviz tutmak zorundasınız. Ama bir hisse senedi gibi şu kurdan alayım daha yüksek seviyeden satıp para kazanayım diye döviz almamak lazım. Dövizin size kaybettirebileceğini her zaman için düşünmeniz lazım. Hele hele faizler bu kadar yüksekken. Döviz üzerindeki en büyük sopa faizdir. Merkez Bankası bunun farkında. Dolayısıyla dövizi çok fazla önermem. Ancak illa ki döviz alırım dendiğinde de onun ağırlığının da yüzde 25 – 30’u geçmemesi lazım. 1.83 – 1.85 olur, yukarı doğru giderse bırakın almayı, elinizde döviz varsa satmak için doğru bir zaman mı? diye düşünmek gerekir. Çünkü Türkiye’deki bireysel ve kurumsal yatırımcıların döviz mevduat hesapları 150 milyar dolara yükseldi.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment