GCM Forex: EUR/USD’da 1,3255 Direnci Kritik…

EUR/USD ANALİZ

 
ABD Merkez Bankası Fed, Amerikan ekonomisindeki songelişmeleri göz önünde bulundurarak, bu yıla ait ekonomik büyüme ve enflasyontahminlerini yükseltti; işsizlik oranı konusunda ise daha iyimser bir öngörüdebulundu. Fedüyeleri, dünyanın en büyük ekonomisinin bu yıl yüzde 2.4-2.9 arasındabüyüyeceğini öngörürken, bu rakamlar Ocak ayındaki yüzde 2.2-2.7 tahminlerindenyüzde 0.2 oranında bir artışa işaret ediyor. Fed, şu anda yüzde 8.2 ile son 3yılın en düşük seviyesinde seyreden işsizlik oranlarının ise yıl sonuitibariyle yüzde 7.8-8′e gerilemesini bekliyor. Ocak ayında bu rakam yüzde 8.5olarak belirlenmişti. Banka aynı zamanda enflasyon tahminlerinde deyukarı yönlü değişikliğe gitti ve yüzde 1.4-1.8 aralığından yüzde 1.9-2′eçıkardı. Enflasyon tahminindeki artışa rağmen, yeni oranlar da Fed’in yüzde2′lik hedefinin altına işaret ediyor. ABD Merkez Bankası, artan petrolve benzin fiyatlarının, enflasyonda geçici bir artışa neden olacağını ifadeetti.

EUR/USDparitesi FED Başkanı Bernanke’nin yapmış olduğu konuşmalar ile birlikte 1,3170seviyesine kadar gerilese de bu düşüşler sınırlı kaldı ve parite yeniden yukarıyönlü hareketlerine devam etti. Çünkü FED faiz oranlarını sabit bıraktığı gibi Fedyetkililerinin çoğunluğu rekor düşük seviyede seyreden faiz oranlarının 2014′ünsonlarına kadar devam edeceğini tahmin etti. 7 üye faiz artışını 2014′tebeklerken, 4 üye 2015′te, 3 üye 2013′te ve 3 üye de bu yıl için faiz artışıöngörüyor. Faizlerdeki artışın hala daha 2014 sonu olarak belirlenmiş olması DolarEndeksinde güç kaybına neden oldu. EUR/USD paritesi 1,3170’den almış olduğugüçle gün içerisinde 1,3233 seviyesine kadar yükseldi. Şuanda da 1,3220seviyesinde hareketine devam eden parite de fibonacci fan’ın üst kanal noktasıolan 1,3255 direnci yükselişlerin devam edip etmeyeceğini belirtecek en önemliseviyedir. Eğer parite bu direnci geçebilirse günlük grafikteki kritik birseviye olarak belirlediğimiz 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3385direncine doğru hareket etmesi beklenilmektedir. Bu nedenle de 1,3255direncinin geçilip geçilmemesine göre işlem stratejisi oluşturulabilir. Teknikolarak baktığımızda 200 günlük üssel hareketli ortalama altında günlükkapanışlar yapmamız paritenin ilerleyen zamanlarda yeniden düşüşgerçekleştireceğinin sinyali olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer parite 1,3255direncini de geçemezse bu düşüş teyit edilecek ve parite 1,30 seviyesini tekrartest etmesi beklenilmektedir.

Pivot;1,3180

Destek; 1,3180-1,3140-1,3105

Direnç; 1,3255-1,3280-1,3330
 
GBP/USD ANALİZ

Apple Inc.’in kazançlarının neredeyse ikiye katlanması ve FedBaşkanı Ben Bernanke’nin ekonomiyi desteklemek için hazırlıklı olmayısürdürecekleri ifadelerinin ardından Amerikan hisseleri değer kazandı.Nasdaq-100 Endeksi bu yılın en büyük sıçramasına işaret etti. Dünyanınen değerli şirketi Apple yüzde 8.9 primle, Kasım 2008′den bu yana en büyükkazancını kaydetti. Boeing Co., şirketin üretimini rekor seviyelere çıkararakdaha fazla ticari jet satmasıyla daha fazla kazanç elde etti ve yüzde 5.3değerlendi. Dünyanın en büyük inşaat ekipmanı üreticisi Caterpillar Inc.,gelirlerin beklentinin altında kalmasının ardından yüzde 4.6 geriledi.

GBP/USDparitesi gün içerisinde olumsuz gelen GDP haberi ile 1,6080 seviyesine kadargerilese de FED Başkanı konuşması sonrasında Dolar’ın değer kaybetmesi pariteyiyukarı yönlü taşıyarak yeniden kanalın üst noktasına doğru hareketlendirdi.Uzun bir süredir takoz formasyonundan bahsetmiş ve paritenin bu seviyelerarasında kalması durumunda kanalın alt noktasına doğru atak başlatacağınıbelirtmiştik. Kanal içerisinde hareket eden parite düşüşlerini sınırlayarakyukarı yönlü atağını başlatmak istemektedir. Çünkü uzun bir süredir mevcut olandüşüş trendi yerini yükselişlere bırakmış oldu. Çünkü günlük grafikte 200günlük üssel hareketli ortalama olan 1,5840 desteği üzerinde günlük kapanışlargerçekleştirmesi pariteyi yukarıya taşıyan en önemli unsurlar olarakbelirlenmiştir. Genel olarak baktığımızda parite eğer formasyon içerisindehareketine devam ederse kanalın alt noktası olan  ve aynı zamanda fibonacci %38,2 düzeltmeseviyesi olan 1,5950 seviyesi hedef olarak belirlenmiştir. Formasyonungeçerliliğini yitirdiğini anlayabilmemiz için paritenin gün içerisindefibonacci %61,8 düzeltme seviyesi olan 1,6206 direncini geçmesini beklemekgerekmektedir. Uzun vadeli olarak trendin değiştiğini ve yukarı yönlühareketlerin devam edeceğini söylediğimiz GBP/USD paritesinde 1,5750 seviyesiüzerinde kaldığı müddetçe 1,6450 seviyesi hedef olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1,6170

Destek; 1,6070-1,6035-1,6000

Direnç;  1,6130-1,6170-1,6240

 

USD/JPY ANALİZ

Japonya Merkez Bankası’nın eski politika yapıcılarındanAtsushi Mizuno, bankanın yarınki toplantısında varlık alım programını artırmakonusunda her hangi bir başarısızlık olmasının, BOJ politikasına ilişkin kafakarışıklıklarına neden olacağını söyledi. 2004-2009 yılları arasındaJaponya Merkez Bankası’nda görev yapmış olan Mizuno,”Hareketsizliğin” iletişim için bir felaket olacağını savundu.Bloomberg anketine katılan 14 ekonomistin hepsi yarın BOJ Başkanı MasaakiShirakawa ve ekibinin   yavaşlama tahminlerinden ötürü varlıkalımlarını artıracağını öngörüyor. Şu anda Credit Suisse’de direktörlükyapan Mizuno, yarınki teşvikin miktarının da çok önemli olduğunun altını çizdi. BOJ’un, fiyat istikrarı sağlanıncaya kadar parasal teşviki sürdüreceğinisöylemiş olmasına rağmen Shirakawa, son haftalarda yaptığı konuşmalarında, çokuzun süre ekstra teşvik uygulamanın finansal dengesizlik tehlikesini ortayaçıkardığını ifade ediyor.

USD/JPY pariteis 80 seviyesi üzerinde kalarak yükselişlerine uzunvadeli devam etmek istese de gün içerisinde yaşadığı kısa vadeli tepkisatışları bu yükselişlerin süresini uzatmaktadır. Genel olarak baktığımızdayükselişlerin devam etmesini beklediğimiz parite için 81,90 direnci önemlidir.Çünkü parite eğer bu direnci geçebilirse 2012 yılı zirve seviyesi olan 84,20seviyesini test etmesi beklenilmektedir. Gün içerisinde de 80,95 desteğiparitenin düşüşlerine devam edip etmeyeceğine karar verecek güçlü bir destekolarak karşımıza çıkmaktadır. Teknik olarak baktığımızda 80,95 ile 81,45seviyeleri arasında hareketlerine devam eden parite de bu seviyelerden hangisi kırılırsao yöne doğru kısa vadeli hareketler gerçekleştirmesi beklenilmektedir. Genelolarak uzun vadeli işlem stratejisi oluşturmak isteyenler yaşanılacak olasıdüşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirebilirler. Çünkü parite için uzunvadeli olarak 80 seviyesi üzerinde yükselişlerin devam etmesi beklenilmektedir.

Pivot: 80,90

Destek: 80,90-80,50-80,25

Direnç: 81,65-81,90-82,20
 
PETROL ANALİZ

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin hazine bakanı TimothyGeithner, ülkesinin bir yandan Avrupa’daki “derin ve sürüncemeli”kriz, bir yandan da İran kaynaklı yüksek petrol fiyatları riskiyle karşıkarşıya bulunduğunu savundu. Çarşamba günü açıklamalarda bulunanGeithner, risklerin varlığına dikkat çekerek, “Halen daha Avrupa’nınsürüncemeli ve derin bir resesyon ile katkıda bulunduğu tehlikelik ve belirsizbir dünya içindeyiz. Ayrıca dünya İran ile kritik bir dönemden geçiyor ve bu dapetrol fiyatlarına yukarı yönlü baskı yapıyor” dedi. Ekonomininkademeli bir şekilde güçlendiğini söyleyen Geithner, ancak yılsonundaki”mali uçurum” riskinin devam ettiğini belirtti.

Siyah inci 104,50 ile 102,30 seviyeleri arasında güniçerisinde hareketlerine devam ederken ABD’den gelen petrol stokları verisisiyah incinin gerilemesine ve gün içerisinde 103 dolar seviyesine kadar geriçekilmesine neden oldu. Stoklarda artış olması neticesinde değer kaybeden siyahinci FED başkanı Bernanke’nin konuşması sonrasında yeniden yukarı yönlühareketlerine devam etti ve şuanda da 104,10 dolar seviyesinde hareketine devametmektedir. Teknik olarak baktığımızda 103 dolar seviyesi üzerindeyükselişlerin devam etmesini beklediğimiz siyah inci de kanalın üst noktasıolan 104,50 direncinin geçilmesi siyah inci deki yükselişlerin devam etmesinisağlayacaktır. Bu nedenle de gün içerisinde kanalın üst noktasını takip etmekgerekmektedir. Kısa vadeli olarak yükselişlerin devam etmesini beklediğimizsiyah inci de uzun vadeli de yaşanılacak olası düşüşler alım fırsatı olarakdeğerlendirilmelidir. Haftalık grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama olan97,50 desteği üzerinde kaldığı müddetçe petrol fiyatlarında yükselişlerin devametmesi ve yeniden 110’lu seviyeleri test etmesi beklenilmektedir.

Pivot;103,00

Destek;  102,80-101,70-101,00

Direnç;  104,30-104,90-105,60
 
ALTIN ANALİZ

Amerikan Merkez Bankası Fed’in Başkanı Ben S. Bernanke, AçıkPiyasa Komitesi’nin Washington’daki iki günlük toplantısının ardından ekonomiılımlı büyüyor açıklamasında bulundu. Başkan Bernanke, Fed’in enflasyonhedefine yaklaşıldığını projeksiyonladığını belirtirken “Enflasyon birşekilde düzeliyor.” vurgusu yaptı. Bernanke, Fed’in enflasyonu yüzde 2seviyesine yaklaştırmayı planladığını açıklarken “Yüzde 2′nin üstündeseyreden bir enflasyon Merkez Bankasının kredibilitesini ‘aşındırır’.” Dedi.Başkan Bernanke, Fed’in gerekli olduğu takdirde ekonomiyi desteklemek adınagerekli tedbirleri almak için hazırlıkları sürdürdüğünü açıklarken “Komitepara politikasındaki agresif tavrını koruyacak” dedi. Bernake, Fed’inbüyük finansal şirketlerin gücünden emin olmak istediğini söyledi.

Sarı maden FED toplantısı neticesinde önce aşağı sonra yukarıyönlü hareketlerine devam etti. Genel olarak yükseliş beklentimizi koruduğumuzsarı maden dün FED toplantısı ile 1623 dolar seviyesine kadar gerilese de bugerileme sonrasında tekrar toparlanarak yukarı yönlü hareketlerini sürdürdü. Güniçerisinde 1623 dolar seviyesinden almış olduğu güçle 1648 dolar seviyesinekadar yükselen sarı maden şuanda 1648 dolar seviyesinde hareket etmektedir. Güniçerisinde 1631 dolar desteği üzerinde yükselişlerin devam etmesinibeklediğimiz sarı maden de 1654 dolar direncinin geçilmesi durumunda dayükselişlerin tetikleneceğini ve 1680 dolar seviyesine doğru hareketlerinoluşacağını söyleyebiliriz. Ancak 1654-1631 dolar seviyeleri arasındaki banthareketine dikkat etmeli ve bu seviyelerden hangi yöne doğru kırılmagerçekleşirse o yöne doğru işlem stratejisi oluşturulabilir. Kısa vadeli olarak1631 dolar seviyesi üzerinde yükselişlerin devam etmesini beklediğimiz sarımaden de uzun vadeli olarak da 1530 dolar seviyesi üzerinde yükselişlerin devametmesi beklentisi içerisindeyiz.

Pivot;1631

Destek; 1631-1623-1620

Direnç; 1654-1663-1676

 

Kudret AYYILDIR

GCM Forex Başanalist

Add a Comment