FT: Hedge Fonları AB’ye Karşı Pozisyon Alıyor

AB krizinin İspanya’nın tırmanan faizleri yoluyla bir kez daha alevlenmesi tüm piyasalarda telaş yaratmaya devam ediyor. Financial Times Pazar haberinde büyük hedge fonların Euro devletleri DİBS ve Euro cinsinden varlıklara karşı CDS-put aldıklarını yazdı.

Hedge fonları zaten uzun süredir PIIGS varlıklarını şortluyordu. Ama yeni olan artık merkez Euro-devletleri olan Fransa, Almanya ve Hollanda üçlüsünün devlet tahvillerine karşı da CDS alınması. FT’ye göre fonlar Fransa’da seçimi Hollande’nin kazanacağına dair iddiaya girdiler, yani Fransız CDS’leri aldılar.

Avrupa’nın en büyük makro-fon yöneticisi Brevan Howard müşterilerine gönderdiği bir mektupta “AB’nin derinleşen ödemeler dengesi sorunları AMB’nın LTRO operasyonları gibi likidite desteği ile çözülemez” görüşüne yer verdi.

Dünyanın yatırımcısına en fazla para kazandıran ve kaybettiren fon yöneticisi ünvanını hakeden John Paulson da AB krizinin derinleşeceği görüşünde. Paulson Alman Bund’ları için CDS alıyor. Paulson’a göre İspanya’nın da EFSF-ESM kredisinden yararlanması gerekecek ve fonlar Almanya’dan gelecek.

Alman CDS’leri şu anda o kadar ucuz ki, 2010 seviyeleri olan 121 baz puana genişlemeleri halinde bile yatırımcılara %40 kazandıracaklar.

Ancak, şu ana kadar bu cins pozisyonlar fonlara para kaybettirdi. AMB’nın zamanlaması önceden kestirilemeyen LTRO operasyonları yüzünden PIIGS spreadlerinin aniden daralması, ardından da her krizde Bund’lara güvenli liman yatırımı gelmesi ile hedge fonlar henüz yatırdıkları paranın karşılığını alamıdılar.

Atilla Yeşilada

Twitter: @AtillaYesilada1

Add a Comment