Erdoğan’dan 2001 Krizi İçin Suç Duyurusu

28 Şubat’la yüzleşme süreci de Ergenekon gibi akıldışı boyutlara vardı hemen. Erdoğan şimdi de 2001 krizinin komplo olduğunu iddia ederek suç duyurusunda bulundu.

‘3 günde 20 milyar dolar gitti’

28 Şubat sürecindeki ekonomik krizi hatırlatan Erdoğan “Acaba burada kim, hangi vurgunu yaptı? Bunun hesaba çekilmesi lazım. Suç duyurusunda bulunuyorum” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 21. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Erdoğan, konuşmasında 28 Şubat’ın MÜSİAD’a, MÜSİAD’ın üyelerine karşı, o üyeler gibi nice başarılı iş adamının kolunu kanadını kırmak için yapılmış bir müdahale olduğunu belirterek, özetle şöyle konuştu:

AYDINLATACAĞIZ: Bugüne kadar, müdahalelerden, kimler, hangi rantı sağlamıştır? Müdahaleler kimlerin ekmeğine yağ sürmüştür? Müdahaleler, kimlerin önünü kesmiş, kimlerin ocağını söndürmüş, kimlerin kepengini kapatmış, kimleri de palazlandırmıştır? Bütün bunların artık Türkiye’de sorgulanması gerekiyor. MÜSİAD, 28 Şubat’ın hedeflerinden biri olurken, başka birileri neden 28 Şubat’a aleni destek verdi? O malum 5’li çete, 28 Şubat sürecinde nasıl oldu da hangi gerekçeyle askeri müdahaleye çanak tuttu? Her konuda söz söyleyenler, her konuda siyaseti baskı altına almak isteyenler, nasıl oldu da, 28 Şubat’ta, 27 Nisan’da çıtlarını dahi çıkarmadılar? ’İntikam’ ve ’Cadı avı’ söylemleriyle konuyu saptıranlara aldırmadan biz 28 Şubat’ı da, 12 Eylül’ü de, 27 Mayıs’ı da sorgulayacak, tarihin bu karanlık dönemlerini inşallah hep birlikte aydınlatacağız.

KAYBEDERSİN: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 28 Şubat’la ilgili yargının ilk tasarrufunda ‘intikam’ kelimesini telaffuz etti. Tabanından gelen tepkiyle çark etti, ‘Darbelere karşıyım’ dedi. Yargının son tasarrufları karşısında yeniden ’intikam’ dedi, ’Cadı avı’ dedi. Neden? Çünkü diyeti var, 28 Şubat’ta kendisini SSK koltuğuna yeniden oturtanlara karşı diyet borcu var. CHP Genel Başkanı şu an demokrat, şimdi darbesever, şu anda Ergenekon’un avukatı, şimdi Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor, şu saatte başörtüsünü savunuyor, şu saatte katsayı uygulamasının değiştirilmesini destekliyor. Çıkıyor, ’28 Şubat müdahalesi, 27 Nisan bildirisi AK Parti’yi güçlendirmiştir, AK Parti’nin işine gelmiştir’ diyor… Zulüm karşısında şerefinizle dik durursanız, kaybetmezsiniz, kazanırsınız. Onlar, işte bunu hiçbir zaman anlamadı ve anlamayacak.

DİK DURMADILAR: 27 Mayıs müdahalesi karşısında CHP dik dursaydı, milletin nezdindeki yeri bugün çok farklı olurdu. 28 Şubat karşısında, 27 Nisan bildirisi karşısında CHP dik durabilseydi, bugün millet nezdinde itibarı çok farklı olurdu. Ama hiçbir zaman dik durmadılar; müdahaleler karşısında eğildiler, müdahalelere alkış tuttular ve işte onun için de milletim bunlara tek başına iktidar vermedi ve ben inanıyorum milletime hiçbir zaman da vermeyecek. 27 Mayıs’ta bunu anlamadılar, bugün de bunu anlamış değiller. 27 Mayıs’ta nasıl ikircikli bir tutum sergiledilerse, işte bugün de, bir milim sapma göstermeden aynı ikircikli, aynı samimiyetsiz tavrı sergiliyorlar. Çünkü bunların zihniyetleri hiç değişmedi. Gen aynı gen. Dünyada genlerle oynuyorlar, bir de bunların genleri ile oynasalar… Çok şey değişir.

BİR ALLAH BİLİYOR: 28 Şubat sürecinde, bizim de sizlerin de neler yaşadığını bir biz biliyoruz, bir de Allah biliyor. Eğer bunu yapanlar, bunun mimarları, bunun mühendisleri, bunun kuklaları, piyonları deşifre olmazsa, eğer bunlardan hesap sorulmazsa, aynı felaketi biliniz ki çocuklarımız da yaşayacaktır, torunlarımız da yaşayacaktır. Eğer, 28 Şubat sürecinde, emirle, talimatla yazı yazanlar, psikolojik operasyonlara ruhlarını satanlar deşifre olmazsa, biliniz ki ilk fırsatta bunlar bu ülkenin aydınlık geleceğini yeniden karartmak isteyecektir. İşte onun için dik durduk, ama dikleşmedik. Ve dik duruyoruz, dik duracağız. Allah’ın izniyle eğilmeyecek, bükülmeyecek, çocuklarımızın yakamıza yapışıp, ’bize böyle bir Türkiye mi miras bıraktınız?’ demesine asla mahal vermeyeceğiz.

BOYNUMUZUN BORCU: Kürt meselesinin temelinde tek parti CHP yönetimi vardır. Azınlıklar meselesinin temelinde, tek parti CHP yönetimi vardır. Sivilleşme, özgürleşme, demokratikleşme meselelerinin temelinde tek parti CHP yönetimi vardır. Dine, inanca, inanç özgürlüğüne yönelik kısıtlamaların altında aynı şekilde bir CHP zihniyeti vardır. Ekonomik meselelerin temelinde de işte o zihniyetin etkisi vardır. Bu zihniyetle hesaplaşılmadığı, bu zihniyetle yüzleşilmediği sürece Türkiye kronik meselelerini çözemez.Tıpkı 1940’larda olduğu gibi, tıpkı 28 Şubat sürecinde olduğu gibi bugün de devşirme, sahte ve sahtekar din adamlarıyla toplum ve inanç mühendisliği yapmaya çalışan bir zihniyet var. Özellikle Güneydoğu’da… Herhalde ne demek istediğimi anladınız. Bugün hala, başörtüsü yasağını savunan, katsayı uygulamasını savunan, kesintisiz eğitime karşı çıkıp bunu Anayasa Mahkemesi’ne götüren, yasakçı, baskıcı, inanç düşmanı bir zihniyet var. Bu zihniyeti deşifre etmek, bizim boynumuzun borcudur.

ÜLKE YOKSULLAŞTI: 28 Şubat’ın hemen ertesinde gelen ekonomik krizler bir gecede Türkiye’yi yoksullaştırdı. Gecelik faizin bin 500’e çıktığı dönemi, 8 bine çıktığı anı hatırlayın. Buralara çıktı. Acaba kimler burada vurgunu vurdu? İşte o vurgunu vuranların aslında hesaba çekilmesi lazım. Suç duyurusu yapıyorum burada. Bakın 26 Nisan 2007 Perşembe günü borsa rekor kırıyor, 48 bin 33 puana ulaşıyor. 27 Nisan Cuma gecesi malum bildiri yayınlanıyor. 1 Mayıs’ta Borsa 43 bin 528 puandan kapanıyor. Toplam kayıp yüzde 9,4. Hisseleri işlem gören şirketlerin piyasa değeri, o üç gün içinde 20 milyar dolar azalıyor. Dolar 1,32 liradan 1,39 liraya yükseliyor. Bono bileşik faizi, üç gün içinde yüzde 18,4’ten yüzde 19,5’e çıkıyor. 1 puanlık faiz artışının Türkiye’ye yıllık faturası ne biliyor musunuz? 2 milyar lira… Bitmedi. Üst üste 4 yıl yüzde 5’in üzerinde büyüyen Türkiye ekonomisi, 2007 yılının üçüncü çeyreğinde fren yapıyor, yüzde 2 büyüme gerçekleşiyor. Yüzde 4 hedeflediğimiz enflasyon, o yıl yüzde 8’e çıkıyor. Halbuki ’iyiyiz, iyi’ diyoruz. Ama buna rağmen biz de o darbeyi yedik. Ben bunu ilgili çevrelerin hepsine özel görüşmelerimde de anlattım. Allah aşkına soruyorum; buna kimin ne hakkı var? Türkiye’ye bu bedeli, bu faturayı ödetmeye kimin ne hakkı var? Bir bildirinin, Türkiye’ye sadece faiz maliyeti 2 milyar lira… Kimin cebinden çıkıyor bu para? Bu faturayı kim ödüyor? Milletim ödüyor, siz ödüyorsunuz, biz ödüyoruz. İşte bu bedeller ödenmesin diye demokrasiye sahip çıkacağız, özgürlüklere sahip çıkacağız, reformlara sahip çıkacağız ve kararlılıkla ilerleyeceğiz. Bundan rahatsız olanlar var ve bundan sonra da olacak. On yıllar boyunca sırtını statükoya dayayan, buradan nemalananlar bundan rahatsızlar ve rahatsız olmaya devam edecekler.

VATAN

Add a Comment