Dış Ticaret Açığında Beklenti 7.4 Milyar Dolar

CNBC-E ekonomistler anketine göre dış ticaret açığı Mart ayında 7.35 milyar dolar olarak gerçekleşecek. Geçen sene 9.8 milyar olan açığın beklentiler doğrutusundan gelmesi halinde Mart cari açığı da 2-3 milyar dolar arasında bir yıllık küçülme gösterebilir.

Carı açıkta daralma yatırımcıların merakla takip ettiği “yeniden dengelenme” tezinin de onayı olarak görülecek. Ancak, yeniden dengelenmenin asıl sınavı ekonomi yeniden büyümeye geçtiğinde yaşanacak. Mühim olan büyüme hükümetin hedeflediği %4 veya üstü temposuna hızlandığında iç talep ve cari açığın artmaması. Henüz 2012 yılı için cari açık/GSYIH oranını %8’in altında tahmin edeni pek görmedik. Geçen sene %10 civarında gerçekleşmişti.

Bugün açıklanacak veri TL’ye destek verebilir. Ancak, 1 Mayıs tatili öncesi sığ piyasalarda yabancılar veriyi satın almakta biraz isteksiz olabilir. Türkiye piyasalarında gerçek trend 3 Mayıs’ta enflasyon verilerinin açıklanması ardından şekillenecek. TCMB yönlendirmesi sayesinde piyasa yıllık TÜFE’de %11’i kabullendi. Ama, çekirdek enflasyonda gerilemenin sürmesi şart. Önemli bir diğer gösterge de yarın açıklanacak Nisan TIM ihracat verisi. Yeniden dengelenmenin sürmesi için ihracatın yıllık artış hızının %10 veya civarında kalması yararlı olacak.

Atilla Yesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

Add a Comment