Avro

Kısa dönem baskı devam ediyor

Kısa vadeli beklentiler baskıyı sürdürüyor. Orta ve uzun vadede baskı hissedilmekle birlikte etkisi aylar geçtikçe azalacak ve yükseliş devam edecektir.

Uzun vade (aylık görünüm)

Önümüzdeki birkaç seneyi kapsayacak yol haritası içinde yükseliş beklentimiz kuvvetlidir. Yılın son çeyreğinde başlamasını beklediğimiz hareketle 2014-2015 beklentimiz 3 TL üzeri olacaktır.  Uzun vadeyi temsilen 120 ayı inceliyoruz ve bu dönemin gösterge değerlerinin ortlaması yukarı seyrini koruyor. Mayıs ayı sonrası piyasa daha fazla ısınacak görünüyor. En belirgin sebep 6 aylık ortalama altında olmasıdır. Bu hesabı gerektiren göstergeleri yakından izlemek gerekiyor.Son 50 aya bakınca benzer  hikaye içinde olabiliriz: göstergeler şubat 2008 sonrasında da pozitif kalmaya devam ediyor. Bir başka deyişle son 50 ayın gösterge değerleri daha  pozitif değer almaktadır. Bu durumun geleceğe  yansıması düşüşlerin daha az zaman alacağı yönündedir.

Orta vade (haftalık görünüm)

Kısa vadede dengeli hareketler devam ediyor.  Orta vadede ise, 50 ve 120 haftalık ortalamaların yataya dönmesi yükseliş isteğini arttıracaktır. Bu ortalamaların halen yükseliyor olması prim ihtimalini düşürmektedir. Son durumda, 50 haftalık ortalama altındaki hareketler ortalamayı gevşetmek için gereklidir.  Mayıs ayı bitmeden bu ortalamanın yataya dönmesi hatta hafif düşmesi beklenebilir. Bu süreçte  2.30 seviyesi  altı görülebilir. Gerçekleşmesi halinde, önemli tepki beklenebilir. Elli haftalık ortalamanın yataya dönmesiyle beklentimiz 12 aydan uzun sürecek yükseliş eğilimidir.

Göstergelerin güçlenmesini önemsiyoruz: önümüzdeki birkaç ayda hızlı yükseliş görülmesi, ardından düşüş gelse de uzun vadeli eğilimi destekleyen faktörlerden olacaktır.  Geçmişten gelen pozitif etkinin de artarak devam edebilmesi için, mayıs ayı içinde 2.28 altına inilmemesi önemli bir uyarı olacaktır. Bir başka deyişle, bunun kuvvetlenerek sağlanabilmesi için  aşağı yönlü sarkmalar giderek sınırlı kalmalıdır.

kısa vade direnç: 2.38– 2.36, destek:2.28 – 2.29 (2012  zirve beklentisi: 2.65 – 2.70)

Add a Comment