2-6 Nisan 2012 Haftaya Bakış Analizi

Ekonomik takvim ;

http://www.kudretayyildir.com/ekonomik-takvim

EUR/USD ANALİZ

EUR/USD paritesi geride bıraktığımız hafta 1,3190 ile 1,3385 seviyesi arasında hareketlerine devam etti. Daha önce üzerinde sıklıkla durduğumuz 1,3320 seviyesini geçen EUR/USD paritesi 1,3385 seviyesine kadar yükseliş göstermiş ve yukarısı için sinyaller vermiştir. Teknik olarak baktığımızda 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3496 ve 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3615 seviyelerine yakınlaşması hedeflenen EUR/USD paritesi aynı zamanda da bu seviyelerde uzun vadeli yönünü net bir şekilde belirleyecek hamleyi yapacaktır. 2012 yılı Ocak ayından itibaren 1,2620 desteğinden aldığı güçle yükselişlerine devam eden EUR/USD paritesi eğer bu tutumuna devam etmek istiyorsa 1,3625 direncini geçmesi gerekmektedir. Ancak genel olarak Dolar Endeksindeki düşük seyrin alım için uygun olduğu düşüncesi dolar’ın diğer para birimleri karşısında değerlenmesine katkı sağlayabilir. Özellikle de EUR/USD paritesinde işlem stratejisi oluştururken Dolar Endeksine de bakılması gerekmektedir. Özellikle de 78 seviyesi üzerinde yükselişlerin devam etmesini beklediğimiz Dolar Endeksi şuanda 79,16 seviyesinde hareket etmektedir. Teknik olarak baktığımızda paritenin 1,35 ve 1,3615 dirençleri altında kaldığı müddetçe uzun vadeli düşüşlerine devam etmesidir. Eğer parite 1,35 ve 1,3615 dirençleri altında kalmaya devam ederse 1,30 ve 1,2620 seviyeleri yeniden test edilecektir. Düşüş trendi sona erdi ve artık yükselişlerden bahsedebiliriz diyebilmemiz için 1,3615 direncinin geçilmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda da artık 1,42 seviyelerinden bahsedebiliriz.

Temel olarak baktığımızda bu hafta başlayacak olan veri akışı ayın son gününe kadar devam edecektir. Bu hafta piyasalar için en önemli haber hiç şüphesiz ki Non Farm Payrolls ( Tarım Dışı İstihdam ) haberi olacaktır. Avrupa ve ABD’den gelecek olan diğer haberlerde paritenin seyrine katkı da bulunacaktır. Bu ay finansal piyasalar için yeni bir başlangıç olarak belirlenebilir. Nisan ayı içerisinde Yunanistan ile ilgili yapılacak seçim, ABD 1. Çeyrek şirket bilanço sonuçları, FED Başkanı Bernanke’nin 3. Tur tahvil programı ile ilgili yeni bir karar açıklayıp açıklamaması , İran meselesinin çözümüne ilişkin somut adımların atılma ihtimali, savaş kararının alınıp alınmaması gibi temel faktörlerin yoğunluğu ile geçecek 1 ay ve bu ay içerisinde paritenin belirli seviyeler arasında hareket edip etmeyeceğidir

GBP/USD ANALİZ

GBP/USD paritesi uzun bir süredir geçemediği 1,60 direncini geçerek yükseliş için sinyal verdi. 1,60 seviyesi üzerine çıktıktan sonra 1,6036 seviyesini test eden ancak buradan tekrar geri dönerek 1,60 seviyesinin altına düşen GBP/USD paritesi haftalık grafikte bollinger bandı seviyeleri arasında hareket ederken satış sinyallerinin oluşabileceğinin de sinyallerini vermektedir. Eğer GBP/USD paritesi bollinger bandın üst kanal noktası ve aynı zamanda fibonacci %76,4 düzeltme seviyesi olan1,6080 direncini geçemezse satış baskısının bandın orta ve alt kanal seviyeleri olan 1,5695 ve 1,5310 seviyelerine kadar devam etmesi beklenilmektedir. 1,60 seviyesinin üzerine çıkmakla yukarı yönlü sinyaller veren GBP/USD eğer 1,6240 ve 1,6450 seviyelerini test etmek istiyorsa muhakkak 1,6080 direncinin geçmesi gerekmektedir. Teknik olarak 1,6080 seviyesi altında düşüşlerin devam etmesini beklediğimiz GBP/USD paritesinde 1,6080 üzerine çıkılması durumunda mevcut satış pozisyonların kapatılıp, yükseliş pozisyonu açabilmek için geri çekilmeleri beklemeniz gerekmektedir.

USD/JPY ANALİZ

79,50 direncini geçtikten sonra yukarı yönlü hareketine devam eden ve 84,20 seviyesini test eden USD/JPY paritesi defalarca test ettiği 84,20 direncini aşamaması neticesinde tepki satışlarına maruz kalmasına neden oldu. Bu durum paritenin 81,80 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. Ancak parite için böyle bir tepki satışlarının olması teknik olarak beklenilen bir hareketti ve bu hareketin devam edip etmeyeceği bu hafta özellikle Japonya’dan gelecek önemli verilerle doğrulanacaktır. Kısa vadeli tepki satışlarının devam etmesi gözlemlenirken yaşanılacak olası geri çekilmeler uzun vadeli alım fırsatı olarak değerlendirilmektedir. Beklentimiz ise paritenin 80 seviyesi üzerinde kaldığı müddetçe 84,50 ve 85,50 olarak belirlenmiştir. Maksimum geri çekilme seviyesi olarak da psikolojik bir destek olan 81 seviyesi olarak belirtebiliriz.

PETROL ANALİZ

Hafta içerisinde 107,70 ile 102,10 seviyeleri arasında hareketine devam eden siyah inci tepki satışlarına devam edecek mi? Eğer bu düşüşler devam ederse hangi seviyeye kadar geri çekilme gözlemlenecektir? Uzun vadeli petrol fiyatları yükselir mi yoksa düşer mi?

Petrol fiyatlarına baktığımızda 110 dolar seviyesinden başlattığı tepki satışlarına geçen hafta 102,10 ile devam etti ve kısa vadeli baktığımız yükseliş kanalının kırılmasına neden oldu. Bu nedenle de tepki satışlarının daha da fazla olabileceği görüntüsü gelse de hala daha ham petrol fiyatlarında uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiğini söyleyebiliriz. Beklentimiz ham petrol fiyatlarında kanalın üst noktası olan ve aynı zamanda fibonacci %23,6 düzeltme seviyesi olan 121,19 seviyesine kadar yükselişlerin gerçekleşmesidir. Uzun vadeli baktığımızda ise haftalık grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 96,35 dolar desteği uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği en önemli seviyedir. Petrol fiyatlarının bu destek üzerinde yükselişlerine devam edeceğini ve yeni rekor seviyeleri test edeceğini söyleyebiliriz. Hatırlanırsa daha önce (1 Mayıs 2011 ) 115 dolar seviyesinden başlayan satışlar 74 dolar seviyesine kadar devam etmişti. Bu düşüş sonrası toparlanan ve kademeli bir şekilde yukarı doğru hareket eden siyah inci de ilerleyen zamanlarda bu direncinde üzerine çıkıp yeni rekor seviyelerinin test edileceğini teknik olarak söyleyebiliriz. Temel olarak İsrail, ABD, AB ve İran arasında özellikle İran’ın petrol ile ilgili yapmış olduğu gelişmeler ilerleyen zamanlarda Orta Doğu’da yaşanılacak hararetli günlerin oluşacağını da göstermektedir. Özellikle de AB’nin İran’a yönelik bankacılık işlemlerini durdurması ile başlayan hareketler daha da üst düzey boyuta taşınabilir. Mayıs ayından itibaren herhangi bir savaş planının da olabileceği ihtimalini de göz önünde bulundurursak yaşanılacak bu tür endişelerin petrol fiyatlarının tavan fiyat olmasını sağlayabilir. Bu yüzden de güncel gelişmeleri dikkatle takip etmek gerekmektedir.

ALTIN ANALİZ

Kaldıraçlı alım-satım işlemlerinde pozisyon alırken gerçekleştireceğiniz lot miktarı ve açmış olduğunuz pozisyon miktarına göre elde edilen marjin kavramı çoğu yatırımcıların dikkatinden kaçmakta ve kıymetli metaller arasında yer alan sarı madende açmış olduğu pozisyonlarda ciddi zararlar elde etmektedirler. Genel olarak yukarı yönlü beklentimizin devam ettiği altın fiyatlarında bazı zamanlarda kar satışlarının oluşabileceğini yatırımcılarla paylaşırken, kısa vadeli yaşanılacak düşüşlerde satış pozisyonları alınabileceği gibi uzun vadeli beklenilen yükselişler için yaşanacak olası düşüşler alım fırsatı olmalıdır açıklamasını bildirmekteyiz. ( Örneğin altın fiyatları 1790 seviyelerindeyken 1800-10 seviyelerinin kritik olduğunu ve bu seviyelerin geçilmediği sürece kar satışlarına hazırlıklı olmamız gerektiğini daha önceki analizlerimizde belirtmiştik). ( Bir diğer örnek ise altın fiyatlarının 1630-1590 dolar seviyeleri arasında yukarı yönlü atak başlatması gerektiğini ve bu aralıkta 1530 seviyesine zarar durdur belirtilerek 1800 ve 1920 seviyelerinin hedef olarak belirtilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Altın 1628 seviyesinden 1674 dolar seviyesine kadar yükseldi.)

Genel olarak yapmış olduğumuz analizlerde ve beklentilerimizde 1800 ve 1920 seviyelerinin hedef olacağını bildirmekteyiz. Ancak bu seviyelerin oluşabilmesi için altın fiyatlarının güçlü bir seviyeden destek bulması gerekmektedir. Bu desteklerden birincisi haftalık grafikteki 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1634 dolar desteği ve yine haftalık grafikte yükseliş kanalının alt noktası olan 1590 dolar seviyeleri altın fiyatlarının dönüşü için çok önemli destekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Altın fiyatlarının 1630-1590 seviyelerine kadar yaşanılacak geri çekilmelerinde 1530 seviyesine zarar durdur belirleyerek 1800 ve 1920 seviyelerinin hedefleneceğini daha önceki analizlerimizde belirttik ve hala daha bu düşüncenin geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak burada önemli olan nasıl olsa altın fiyatları yükselecek diye 1668 dolar seviyelerinden alım işlemi gerçekleştirip altın fiyatının 1600’e geldiğinde acaba ne yapmalıyım yoksa düşecek mi stresi yaşamaması gerekmektedir. Finans piyasalarında işlem gören varlıkların yukarı ve aşağı yönlü hareketinden başka yapacağı bir seçeneği yoktur. Mühim olan Bu dalgalanmalarda hangi seviyelerde nasıl işlem açmalı ve işlem açtığınız pozisyonun lot miktarı ne olmalıdır. Genel olarak anaparanızın %5’i ile işlem açmasını önerdiğimiz işlem stratejisinde zararın max bekleme süresi olarak yine anaparanızın %10’u olarak belirlenmiştir. Bu strateji ile yapılacak işlemlerde zarar elde edilse de anaparanın batma ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR