Tüm Gözler 15:00’de Gelecek Olan Yunanistan Yardım Paketi Haberinde…

EUR/USD ANALİZ

Avrupa hisse senetleri, Yunanistan’da siyasi liderlerin kurtarma paketi için görüşmelerini sürdürmesi ile birlikte değer kazandı. Bu hareketle birlikte, Stoxx Europe 600 Endeksi iki günlük düşüşünü tersine çevirdi. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de yükseldi.  Statoil ASA, karının analistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasının desteği ile yüzde 1.4 yükseldi. Vestas Wind Systems A/S, yıllık zararının analistlerin tahmininden dört kat fazla çıkmasının ardından yüzde 13 düştü ve son bir ayın en hızlı kaybını yaşadı. Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek Londra saati ile 08:40’te 264.45 puana çıktı ve geçen yılın en düşük seviyesinden başlattığı rallisini yüzde 23’e genişletti. Mart vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 artarken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2’lik bir çıkış gerçekleştirdi.

EUR/USD paritesi Yunanistan’ın yardım paketi ile ilgili olumlu beklentilerle fiyatlanırken Bernanke’nin yapmış olduğu konuşmasında 2014 yılına kadar faiz oranlarında değişikliğe gidilmeyecek tarzında yaptığı basın toplantısı sonrası 1,31 seviyelerinden başlayan yükselişlerle 1,3287 seviyesine kadar yükselişe geçen EUR/USD paritesi temel faktörlerin etkisiyle düzeltme yükselişlerine devam edebilir. Peki bu yükselişler daha nereye kadar gider sorusuna ise şuanda 1,3273 seviyesine yakın olan EUR/US paritesi için maksimum çıkışların günlük grafikteki 200 günlük hareketli ortalama olan 1,3500 seviyesi olarak belirlenmiştir. Şuanda paritenin aşırı alım bölgesinde olması teknik olarak yaşanılan bu yükselişlerin tepki satışları gelebilme ihtimalini doğrulamaktadır. Eğer parite yaşanılan yükselişlerin tepki satışlarının gerçekleştirmek isterse yaşanılacak düşüşlerde hedef olarak 1,2858 seviyesi belirlenmiştir. 2012 yılının ilk ayından itibaren temel faktörlerin piyasaya etki ettiği ve bu nedenle de teknik beklentilerimizin vadesinin biraz uzadığı gözlemlenmektedir. Paritedeki çıkışların aslında sadece düzeltme yükselişlerinin bir etkisi olduğunu, uzun vadeli hala daha düşüş trendi içerisinde devam ettiğimizi söyleyebiliriz. EUR/USD paritesinde düşüş trendinin değişebilmesi için paritenin haftalık grafikteki 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3650 üzerinde günlük kapanış yapması beklenilmektedir. Bu durumun gerçekleşmemesi halinde her zaman düşüş trendinin devamlılığı söz konusudur. Temel faktörlerin özellikle son 3 haftalık periyotta piyasaları ciddi bir biçimde etkilediğini söyleyebiliriz. Özellikle Yunanistan üzerinde yapılan spekülasyonlar Euro’nun diğer para birimlerine karşı değer kazanmasına neden oldu. Ancak Yunanistan’ın yardım paketi ile ilgili anlaşmanın daha çözümünün sunulmaması ve üstelik toplantı zamanlarının ertelenmesi sanki zaman kazanılmak istercesine yapılan bir hareket gibi gözlemlenmektedir.  Bu da 3 nisan’da yapılacak olan seçim öncesi karşı tarafa pozitif gözükme düşüncesinden kaynaklanabilir. Ancak şu bir gerçek ki anlaşmanın sağlanamaması Yunanistan için ciddi bir biçimde sorun yaşatacağı gibi Avrupa birliği de bu sorunlardan nasibini alacaktır. Bugün Türkiye saatiyle 15.00’de Yunanistan’ın yardım paketi ile ilgili açıklama yapılması bekleniliyor. Piyasalar bu habere odaklanmış olduğundan parite sabah saatlerinden itibaren 1,3240 ile 1,3188 seviyesi arasında sıkışık seyrine devam etmektedir.

Pivot;1,3205

Destek; 1,3165-1,3095-1, 3025

Direnç;  1,3290-1,3325-1,3350

GBP/USD ANALİZ

ABD’den gelen ekonomik veriler, Fed Başkanı Ben S. Bernanke’yi eleştirenlerin haksız çıktığını kanıtlıyor. Cumhuriyetçi senatörlerden, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’dan  Teksas senatörü Ron Paul’a kadar Fed’in ikinci tur tahvil alım programının fiyatlarda hızlı ve aşırı bir artışa neden olacağını söylemesinin 1 yıl sonrasında, enflasyon beklendiği gibi hızlanmadı. Bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksi Aralık ayında sonlanan 12 aylık dönemde yüzde 2.4 olarak gerçekleşerek, Fed’in yüzde 2’lik hedefine yakın seyretti. Açıklamaların siyasi içerikli ve taraflı olduğunu söyleyen New York’taki Moody’s Capital Markets Group’un başekonomisti John Lonski, “işsizlik oranı 3 yıldır yüzde 8’in üzerinde seyrederken, neden kimsenin istihdam piyasasına dahil olmadan bu şekilde bir “hızlı enflasyon” tartışması yapacağını anlayamıyorum” dedi.  1,58 seviyelerinden başlattığı yükseliş hareketini 1,5926 ile tamamlayan GBP/USD paritesi için EUR/USD paritesinde söylediğimiz aşırı alım bölgesinde olmasından kaynaklı düzeltme satışları gerçekleşebilir. Beklediğimiz kar satışları gün içerisinde kendisini göstermeye çalışmaktadır. Ancak bu satışların devamlılığı için 1,5860 desteğinin kırılması gerekmektedir. Ayrıca parite için haftalık grafikteki kanalın üst noktası olan 1,6045 direncinin kuvvetli olması paritedeki satış baskısının artmasına neden olabilir. 1,6045 seviyesi altında 1,5600 seviyelerine kadar düzeltme satışları devam edebilir. Temel faktörlerin etkisiyle yükselişe geçen GBP/USD paritesi eğer 1,6045 direncini geçebilirse daha net yükselişler gözlemlenebilir. Bu yüzden de bu direnç seviyesi paritenin orta vadeli hareket beklentisi için önemlidir.

Pivot:1,5860

Destek; 1,5830-1,5785-1,5740

Direnç;  1,5940-1,5980-1,6045

USD/JPY ANALİZ

Asya paraları, Yunanistan’ın daha fazla finansal yardımı garantilemek için çabalarını artırdığının speküle edilmesiyle ikinci gününde de değerlendi. Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, küresel kaynakların bu yıl Hint, Güney Kore, Tayvan ve Tayland hisselerine 3.9 milyar dolarlık yatırım yaptığını gösteren raporun ardından Eylül’den bu yana en yüksek seviyesine doğru seyretti. Yunanistan’daki hükümet yetkililerinin özel sektör kreditörleri ile “yapıcı” görüşmelerde bulunmalarının ardından ülkenin başbakanı Lucas Papademos bugün siyasi partilerin liderleriyle bir araya gelecek. Hong Kong’taki Success Futures&Foreign Exchange Ltd.’ın başkanı Stella Lee, Yunanistan’daki gelişmelerin, insanların bir miktar umudunu artırarak piyasanın beklentisini desteklediğini söyledi. Daha önce de paritenin 76 seviyesine geldiği zamanlarda piyasa ile müdahale haberini paylaşan Japonya hükümeti acaba yeniden böyle bir paylaşım içerisine girecek mi?  Piyasalarda yer alan gizli müdahale spekülasyonu gerçekten var mı? Genel görünüm Dolar endeksinde yaşanılan sert düşüşlerin pariteyi olumsuz etkilememesi görünümüne de dikkat ettiğimizde Yen için gizli bir müdahalenin yapıldığı spekülasyonu da güçlenmiş olmaktadır. Çünkü dolar’ın Bernanke konuşması sonrasında ciddi bir biçimde değer kaybetmesi ile etkilenmeyen parite aksine çıkışını sürdürdü ve gün içerisinde 77,17 seviyesine kadar yükseldi.  USD/JPY paritesi için uzun vadeli düşüş beklentimiz devam etmektedir. Ancak paritenin 76 seviyesine yakın yerlerde müdahale sözlerinin yüksek sesle konuşulması paritenin 76 desteğinden toparlanmasını sağlamaktadır. Teknik olarak bu desteğin kırılması var olan satış baskısını artıracağından 75,50 ve 74,30 seviyeleri hedeflenebilir. Gün içerisinde ise 76,45 desteği üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Pivot: 76,70

Destek: 76,80-76,45-76,30

Direnç: 77,15-77,25-77,45

PETROL ANALİZ

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin, hızlı gelişiminin ve üretim gücünün getirdiği enerji ihtiyacı baskısı altında.  AB’deki borç krizi, İran’ın nükleer sorunu ve Ortadoğu’daki karışıklıklar, enerjisinin büyük bir bölümünü ithal eden “enerji oburu” Çin’in enerji ihtiyacını doğrudan etkiliyor ve alternatif kaynaklara yöneltiyor. Çin dün açıklanan bir kararla birlikte bugün itibariyle benzin ve dizel yakıtlara zam yaptı. Akaryakıt fiyatları ton başına 300 yuan (yaklaşık 83,1 TL) artan ülkede, bu rakam litre başına benzinde yüzde 0,22, dizel yakıtta ise yüzde 0,26 oranında yansıyacak. Piyasalara yansıyan bu artış aslında son zamanlarda ülkenin rafinerilerinin üzerinde olan uluslararası ham petrol fiyatlarının artmasının işletim maliyetleri de dahil olmak üzere birçok kalemi etkilemesinin tezahürü. Zira ülkedeki uzmanlar AB’deki borç krizinin hafifletilmesi ve petrol açısından zengin Ortadoğu ülkelerindeki sorunlar nedeniyle bu yıl uluslararası piyasalardaki petrol fiyatlarının tırmanacağını öngörüyor. Gerek haftalık grafiğe baktığımızda gerekse 4 saatlik grafiğe baktığımızda tepki satışlarının gelme ihtimalinin güçlü olduğu görülmektedir. Özellikle son 12 haftadır petrol fiyatlarının 103,39 direnci altında kalması tepki satışlarının devamlılığının göstermektedir. Kısa vadeli olarak 4 saatlik grafiğimizi incelediğimizde düşüş kanalı içerisinde 95,75 ile 99,75 arasında hareketlerine devam eden siyah inci için bu seviyelerin dışına çıkılması durumunda sert hareketlerin olacağını söyleyebiliriz. Özellikle de 95,75 desteğinin kırılması tepki satışlarının devamlılığı için önemlidir. Her ne kadar uzun vadeli yükseliş beklentisi içerisinde olsak da siyah incide yaşanılması beklenilen tepki satışlarını da dikkate almak gerekir. 95,75 seviyesi altından en önemli destek ise haftalık grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 93,30 dolar desteğidir. Uzun vadeli yükseliş beklentisi içerisinde olduğumuz siyah inci için yaşanılacak olası düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir. 103,39 direncinin geçilmesi durumunda ise hedef olarak 107 ve 110 dolar seviyeleri belirtilmelidir.

Pivot;99,75

Destek; 98,00-97,50-96,90

Direnç; 100,15-101,00-102,00

ALTIN ANALİZ

Haftaya kayıpla başlayan altın dün kazanç ve kayıp arasında gitmesinin ardından iki haftanın en büyük kazancını yaşadıktan bugün yatay seyir izliyor. Çin’in sayılı altın stratejistleri arasında gösterilen Citic Futures Co baş yatırım stratejisti Wang Xiaoli altının son dönem hareketi ile ilgili “Piyasa Avrupa’nın durumundan endişe duymaya devam ediyor. Bu durum güvenli liman olan altın için destek oluştururken bir yandan da doları güçlendirdiği için altın gün içinde iniş çıkışlar yaşıyor.” dedi.

Sarı maden Bernanke’nin konuşması neticesinde yaşadığı kar satışlarını kısa zaman içerisinde telafi etti ve yükselişlerine devam etti. Gün içerinde yaşadığı kar satışları nedeniyle 1710 dolar seviyesine kadar gerileyen sarı maden kanal içerisinde kalmayı başardı ve yükselişlerine devam etti. Bu yükselişlerin devamlılığı için 1760 direncinin üzerine çıkması gerekmektedir. Bu direncin üzerine çıkış gerçekleşirse yine kanal içi harekete devam edeceğinden kanalın üst noktası olan1785 dolar seviyesi hedeflenecektir. Eğer 1760 direnci geçilmezse kar satışları kaldığı yerden devam etmesi beklenilmektedir. Uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği sarı maden için yaşanılacak kar satışlarına dikkat etmeli ve bu satışlar altın için alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Geri çekilmelerde maksimum hedef olarak 1650 dolar olarak görülmektedir. Genel görünüm ise 1530 dolar seviyesinin üzerinde yükselişlerin devam edeceği ve hedefin ise yeniden 19**’lü seviyeleridir.

Pivot; 1735

Destek; 1730-1725-1712

Direnç; 1755-1764-1775

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR