Lider Forex​: EUR/USD’da 1,3020 Kritik

EUR/USD ANALİZ

 
Tüm hafta sonunu AB kurtarma planınca öngörülen reformların kabul edilmesi için anlaşmaya çalışmak ile geçiren Yunanistan üzerindeki baskı artıyor. Avrupalı liderler ülkeyi, gerekli şartları kabul etmeleri için zorluyor.  Euro Bölgesi maliye bakanlarının 130 milyar Euro değerindeki yardım paketinin artırılmayacağını söylemelerinin ardından Yunanistan’ın geçiş hükümetinin başbakanı Lucas Papademos ekonomik rekabetliliğin artırılması ve harcama kesintilerinin genişletilmesi için parti liderleri ile sonu belirsiz bir anlaşma yapmadı. Alman Der Spiegel dergisine konuşan Lüksemburg Başbakanı ve Euro Grup Başkanı Jean-Claude Juncker, eğer Yunanistan’da işlerin yolunda gitmediğine karar verilirse, yeni bir programın olmayacağını; bunun da ülkenin Mart’ta iflas bayrağı çekecek olduğu anlamına geldiğini söyledi. Deutsche Bank AG’nin CEO’su Josef Ackermann da bu hafta sonu, Yunanistan’ın temerrüte düşmesinin “bir kırılma noktası”na neden olacağını savundu. Yunan liderler dün genel bir taslak üzerinde anlaşsa da, Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri Antonis Samaras, resesyonu daha da derinleştireceğini iddia ettiği Troyka Heyeti’nin taleplerine karşı mücadele edeceğini söyledi. Uluslararası kreditörler Atina’ya bugün saat 11′e kadar zaman tanırken  Atina’daki liderler de bu vakite kadar bir anlaşma sağlamaya çalışacak.
 
Cuma günü tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verisinin olumlu gelmesi özellikle Dolar’ın değerlenmesine katkı sağlarken parite de önce 1,32 seviyesine kadar yükseliş daha sonra da sert satışlar gerçekleşerek gün içerisinde 1,3080 seviyesine kadar geriledi. Daha sonra da Bernanke’nin yapmış olduğu konuşma neticesinde Dolar tekrar değer kaybetti ve parite yine gün içerisindeki seviyelerine ulaştı. Bu nedenle de haftayı 1,3125 seviyesinde kapatan EUR/USD paritesi hafta sonu Yunanistan’da, Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), ikinci yardım paketiyle ilgili öne sürdüğü koşullar konusunda, Başbakan Lukas Papademos ile hükümeti destekleyen siyasi parti liderleri arasında gerçekleştirilen görüşmede anlaşma sağlanamaması paritedeki satış baskısının haftanın açılış gününde de devam etmesine neden oldu. Bu nedenle de haftanın açılışında Asya borsalarının da etkisiyle düşüşlerine devam eden parite 1,3080 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Parite için düşüşlerin teyit edildiği nokta olarak daha önceki analizlerimizde belirttiğimiz 1,3020 desteği hala daha geçerlidir. Bu desteğin kırılması pariteyi 1,2858 ve 1,2630 seviyesine kadar geriletmesi kuvvetli bir ihtimaldir. Geçen hafta 1,3020 seviyesini test eden ancak kıramayan EUR/USD paritesi bu hafta da aynı şeyi tekrarlarsa yine 1,32**’li seviyeleri test etmek isteyecektir. Teknik olarak düşüşlerin devam etmesini beklerken temel faktörlerin de bu durumu desteklemesi durumunda kısa vadeli olarak 2011 yılının dip seviyesi olan 1,2620 seviyesini görmesi kuvvetli bir ihtimaldir. Aksi durumda 1,3020-1,3230 seviyesi arasındaki bant hareketinin devam etmesi gözlemlenebilir.
Pivot;1,3185Destek; 1,3020-1,2985-1,2930
Direnç;  1,3130-1,3230-1,3270
  

GBP/USD ANALİZ

 
Mali krizin yanı sıra, AB Kurtarma Planı’nın kabul edilmesi konusunda ülke içinde de sıkıntı çeken Yunanistan’daki koalisyon hükümetinin parti liderleri, 130 milyar Euro’luk planını görüşmek için yeniden masaya oturmayı kabul etti. Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos ve diğer 3 partinin lideri Pazar gününü hiçbir anlaşma sağlanmadan bitirmişti. Papademos, kurtarma paketinin öngördüğü zorlu reformlar için destek toplamaya çalışıyor. Atina Hükümeti’nin Mart ayının ortasına kadar temerrütü önleyebilmek için paraya ve anlaşmaya ihtiyacı var. Diğer yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de Paris’te görüşecek. Euro Bölgesi’ndeki borç krizini çözmek üzere uzun süredir birlikte çalışan Merkel ve Sarkozy, ortak bir Fransız-Alman bakanlar kurulu seansında bir araya gelecek.

 
GBP/USD paritesi de bir süredir EUR/USD paritesinde yaşanılan çıkışlar nedeniyle kendisini 1,59 seviyesine yaklaştırmış ancak 1,6045 direncinin önemli olması ve uzun vadeli trendinin de düşüş beklentisi nedeniyle 1,5880 seviyesinden gerilemeye başlamıştır. Haftanın son işlem günü 1,5750 seviyesine kadar gerileyen GBP/USD paritesi Bernanke’nin konuşması ile tekrar 1,58**’li seviyelere kadar yükselmişti. Ancak paritedeki düşüş baskısının devam edebilmesi için 4 saatlik grafikteki 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,5735 desteğini kırması gerekmektedir. Bu durumun gerçekleşmesi paritenin 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,5609 seviyesine kadar gerilemesine neden olacaktır. Uzun vadeli beklentilerinin düşüş olduğu ve hedeflerin 1,53 ile 1,5130 olduğu parite için bu hedeflerin gerçekleştirebilmesi paritenin 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,5609 seviyesi altında günlük kapanış yapması ile güçlü bir ihtimal haline gelecektir. Aksi takdirde parite tekrar 1,58**’li seviyelerde hareket etmeye devam edecektir.
Pivot:1,5830Destek; 1,5740-1,5700-1,5650
Direnç; 1,5805-1,5855-1,5885
 

USD/JPY ANALİZ

 
2011′in Mart’ındaki depremin ardından ekonomisini toparlama ve rekabetliliğini koruma konusunda zorlanan Japonya’nın en büyük telefon, televizyon ve çip üreticileri bu yıl Samsumg Electronics Co.’nun rekabetini korumak için harcayacağını söylediği miktarın dörtte üçüne karşılık gelen 17 milyar dolarlık zararlarının olacağını söylüyor. Yeni CEO’sunun görev başına gelmesinin ardından Sony Corp., 31 Mart’ta sonlanan yıla ait zarar tahminlerini iki katının üzerine çıkarırken, Panasonic Corp. ve Sharp Corp. da tariglerinin en büyük zararlarını açıkladı. Üç şirketin toplam zararı, Asya’nın en büyük tüketici elektronikleri şirketi Samsung’un sermaye giderleri için harcayacağını söylediği 22 milyar dolarla karşılaştırılarak, Japon elektronik üreticilerin durumunun ciddiyeti konusunda yorumlara neden oluyor.

  
USD/JPY paritesi 76,00 seviyesine geldikten sonra Japonya’dan gelecek olası müdahale endişesi ile uzun vadeli beklenti olan düşüşleri bir miktar ara vererek tekrar yükselişlerine devam etti. 76,00 desteğinin üzerinde kalma çabası sonucunda başarılı olan ve bu yüzden de şuanda 76,74 seviyesinde hareket eden USD/JPY paritesi için 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 77,05 seviyesi önemlidir. Eğer parite bu direnci geçebilirse kanalın üst noktası olan 77,770 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirebilir. Aksi takdirde tekrar 76 seviyesine kadar gerilemesi kaçınılmaz olacaktır. Genel görünüm kısa vadeli yükseliş olmakla birlikte uzun vadeli düşüş beklentimizin devam ettiğidir. Bu yüzden de kısa vadeli yaşanılacak yükselişlerde yine kısa vadeli alım pozisyonlarında yer alınabildiği gibi uzun vadeli beklentilerimizin düşüş olması paritedeki kısa vadeli yükselişleri de uygun satış fırsatı olarak değerlendirmemize neden olmaktadır.
Pivot: 76,35Destek: 76,00-75,75-75,50
Direnç: 76,85–77,05-77,45

 

PETROL ANALİZ

 

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin Başkanı Barack Obama, yeni istihdam verilerinin, işsizliğin son 3 yılın en düşük seviyesine işaret ettiğine dikkat çekerek, Kongre’yi ekonomik toparlanmanın sürdürülmesi için işbirliğine çağırdı. ABD’de 3 Şubat Cuma günü açıklanan rakamlara göre, işsizlik analistlerin beklentilerini aşarak Aralık’ta yüzde 8.5′ten Ocak’ta yüzde 8.3′e geriledi. Virginia’da konuşan Obama, Kongre’ye uyarıda bulunarak, “devam eden ekonomik toparlanmanın yoluna taş koymayın” dedi. Ocak ayında görülen ve 9 ayın en yüksek istihdam sıçramasına işaret eden 243 bin kişilik artış, genel seçimleri kazanması sürdürülebilir ekonomik toparlanma ipine bağlanmış olan Obama için çok büyük önem taşıyor. Rakamların önümüzdeki aylarda da artmaya devam edeceğini, ancak hâlâ işe ya da daha iyi bir işe ihtiyacı olan Amerikalı sayısının hâlen daha çok yüksek olduğunu söyleyen Obama, “ama ekonomi güçleniyor. Toparlanma hızlanıyor. Ve biz, bunun devam etmesi için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.

 

Siyah inci için 4 saatlik ve haftalık grafiğe dikkat etmek gerekirse özellikle 4 saatlik grafikte düşüş kanalı içerisinde ciddi bir şekilde devam ettiği gözlemlenmektedir. 4 saatlik grafikte bu kanal içerisinde hareket etmesi haftalık grafikte de tepki satışlarının devam edeceği yönündeki beklentiyi de beraberinde getirmiş oldu. Özellikle de son 12 haftadır petrol fiyatlarının 103,39 direnci altında kalması acaba petrol fiyatları 83 dolar seviyelerini test edecek mi sorusunu da beraberinde getirmektedir. Kısa vadeli grafiğimize baktığımızda düşüş kanalının alt noktası olan 95,35 desteği kritik olmakla beraber bu desteğin kırılması petrol fiyatlarının haftalık grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 93,30 dolar seviyesine kadar geri çekilmesine neden olabilir. Düşüş kanalının üst noktası ise 99,80 seviyesi olmakla birlikte bu direncini geçilmesi kısa vadeli düşüşün de yerini yükselişlere çevrilmesine neden olacaktır. Haftanın açılış günü Yunanistan’dan gelecek olan haberler dışında piyasaları etkileyecek önemli bir makro-ekonomik haber mevcut değildir. Bu yüzden de petrol fiyatları teknik görünümüne kaldığı yerden devam edebilir.
Pivot;97,55Destek; 95,75-95,00-93,90
Direnç; 98,50-99,45-100,00

 
ALTIN ANALİZ

 
ABD eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, son istihdam verilerinin ABD ekonomisinin doğru yolda olduğunu gösterdiğini söylerken, Cumhuriyetçi başkan adayı Mitt Romney’in danışmanı Glenn Hubbard, Ocak ayı istihdam rakamların anlamı konusunda şüpheli olduğunu belirtti. Summers, Columbia İşletme Okulu Dekanı Hubbard ile birlikte çıktığı ABC televizyonunun “This Week” programında, önceki iyi verilerin aksine, yüzey altındaki rakamlara bakılırsa, neredeyse her göstergenin olumlu olduğunu söyledi. ABD’de Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi Ocak ayında 243,000 ile son dokuz ayın en hızlı artışını gösterdi. İşsizlik oranı ise, Aralık ayındaki seviyesi olan yüzde 8.5′ten Ocak ayında yüzde 8.3′e geriledi. İstihdamdaki bu artış Bloomberg News’un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerin tümünün üzerinde gerçekleşti. Geçen yıla kadar Demokrat Başkan Barack Obama kontrolündeki Ulusal Ekonomik Konsey direktörü Summers, yönetimin işsizliğin gevşeme ivmesini artırma ihtiyacında olduğunu sözlerine ekledi.
Sarı maden Cuma günü ABD’den gelen olumlu haberler neticesinde 1723 seviyesine kadar gerilemiş ve buradan toparlanmaya çalışmaktadır. Sarı maden için uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiğini ancak yaşanılacak kar satışlarının dikkatle takip edilmesi gerektiğini sizlerle paylaşmıştık. Uzun vadeli beklentimizin 1530 dolar üzerinde hala daha yükseliş olduğunu ve hedef olarak da 19**’lü seviyelerin olduğu düşüncesindeyiz. Ancak kısa vadeli dolardaki güçlenme kar satışlarının devamlılığının olmasına katkı sağlamaktadır. Bu yüzden de bu geri çekilmelerin 1650 dolar ile sınırlı kalmasını ve yeniden yukarı yönlü hareketlerin gerçekleşmesini beklemekteyiz. Özellikle EUR/USD paritesinin 1,2620 seviyesini test etme isteği sarı maden fiyatını da 1650 dolar seviyesine gerilemesine neden olabilir. Bu yüzden de uzun vadeli işlem girmek isteyenler bu düşüşü alım fırsatı olarak değerlendirebilir. Kısa vadeli olarak da düşüşlerin devam ettiği ve gün içerisinde 1715 dolar seviyelerin test edilme ihtimalinin kuvvetli olacağını söyleyebiliriz.
Pivot; 1740Destek; 1713-1703-1685
Direnç; 1765-1775-1790
 

Kudret AYYILDIR
LiderForex Başanalist

Add a Comment