EUR/USD’da Yükselişler Satış Fırsatı…

EUR/USD ANALİZ

Lüksemburg Başbakanı ve Eurogrup Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan’ın kemer sıkma planı konusunda gereken kararlılığı göstermediği ve güveni vermediği gerekçesiyle bugün yapılacak olan Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısını iptal etti. Yunanistan’dan 325 milyon Euro daha tasarruf etmesini talep eden maliye bakanları bugün Brüksel’de, Yunanistan’ın 130 milyar Euro değerindeki ikinci kurtarma paketinin onayını görüşecekti. Ancak Jean-Claude Juncker, toplantı yerine konferans görüşmesi yapacaklarını açıkladı. Juncker, Yunanistan’a ilişkin teknik problemlerinin olduğunun altını çizdi. Eurogrup Başkanı, maliye bakanlarının henüz Yunanistan’da kemer sıkma programlarının uygulanmasına ilişkin yeterli kararlılığı görmediklerini ifade etti ve bu sebeple kalan sorunları değerlendirmek üzere konferans görüşmesi yapacaklarını belirtti.

EUR/USD paritesi Cuma gününden itibaren başlattığı satıcılı seyrini dün gün içerisinde 1,3080 seviyesine kadar taşıdır. Ancak buradan tekrar toparlanarak yukarı yönlü hareketini sürdüren parite günün ilerleyen zamanlarda başlattığı atakla 1,3180 seviyesine yaklaştı. Peki bu yükseliş aslında yükseliş baskısından mı kaynaklanmakta yoksa Cuma günü devam eden satışların sadece tepki yükselişleri mi olarak belirtilmelidir. Dün uzun vadeli analizlerimizi sizlerle paylaşırken 1,3325 ile 1,3025 bandının önemli olduğunu ve bu bandın dışına çıkması durumunda orta vadeli yönünün belirleneceğini söyleyebiliriz. Ancak teknik göstergelerin paritedeki satışlarda daha fazla yer alması beklenilmektedir. Bu nedenle de 1,3350 seviyesi  zarar durdur olarak belirlenerek paritede satış pozisyonları açılabileceği gibi, 1,3325-1,3025 bandının dışına çıkılması ile beraber işlem stratejisi oluşturulabilir. Temel olarak bugün maliye bakanları toplantısı iptal edildi ve gerekçesi olarak Yunanistan’ın kemer sıkma planı konusunda gereken kararlılığı göstermediğini belirtti. Olumsuz bir görüş belirtilmekle birlikte Avrupa borsalarının açılması ile satıcılı bir seyir gözlemlenebilir. Ancak günlük yönün düşüşe geçebilmesi için 1,3245 seviyesi altında kalmaya devam etmesi gerekmektedir.

Pivot;1,3245

Destek; 1,3105-1,3065-1, 3025

Direnç;  1,3215-1,3285-1,3325

GBP/USD ANALİZ

Ocak ayındaki toplantısında ABD Merkez Bankası’nın aldığı faizleri 2013’ün ortaları yerine 2014’ün sonuna kadar rekor düşük seviyede tutma kararı Fed içinde görüş ayrılıklarına neden oluyor. Farklı görüşlere sahip olan Fed başkanlarının bazıları bu politikayı “değişken toparlanma” için uygun bulurken, birçoğu da faizler konusunda ve daha fazla teşvike yönelik kararların enflasyonu sıçratacağını düşünüyor. Fed’in para politikasındaki “hızlanmacı” yaklaşımını yeren Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser, bir kez daha Fed’in “çok gevşek politikalarına karşı duruşunu” yansıtarak, daha fazla genişleme hamlelerinin ekonomik toparlanmayı arkadan vuracağını ve düşüş sürecinde enflasyonu da sıçratacağını söyledi.  GBP/USD paritesi de gün içerisinde 1,5650 seviyesine kadar geriledi ancak bu desteği ilk etapta kıramayarak tekrar yükselişlerini sürdürdü. Eğer parite 1,5790 seviyesi altında kalmaya devam ederse yaşanılan bu yükseliş tepki niteliğinde olmakla beraber düşüşlerin devam edeceğini de belirtebiliriz. Aşağıda ise düşüşlerin devamlılığı için 1,5650 desteğinin kırılması gerekmektedir. Bu desteğin kırılması ile beraber düşüşlerin sertleşeceğini söyleyebiliriz.

Pivot:1,5790

Destek; 1,5680-1,5655-1,5600

Direnç;  1,5765-1,5820-1,5845

USD/JPY ANALİZ

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’in Avrupa’daki borç krizinin çözümüne yardımcı olacağını söylemesiyle Asya hisseleri değerlendi; MSCI Asya Pasifik Endeksi 6 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Japonya’nın dışındaki çip üreticileri, Elpida Memory Inc.’in borçlarını ödeme yeteneğinin olmamasının, ayakta kalamayacağı anlamına gelebileceğini söylemesinin ardından ralli yaptı. Yunanistan’daki Piraeus limanında konteyner faaliyetlerini idare eden Cosco Pacific Ltd. yüzde 3.5 primlendi. Samsung Electronics Co. ve Hynix Semiconductor Inc., Elpida’nın son 8 yılın en düşük fiyatlamasını görmesiyle değer kazandı. Japonya’nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., Japonya Merkez Bankası’nın varlık alım programını genişletme kararının sonrasında yüzde 4.6 yükseldi. Alışvreriş merkezi operatörü Westfield Group, mülk yönetimi ve proje gelirlerinin artmasıyla 2. yarıda kârlarının 5 katına çıktığını açıklaması üzerine yüzde 5.3 değerlendi.

USDJPY paritesi Dolar Endeksindeki değerlenme ve Yen’in değer kaybetmesi nedeniyle gün içerisinde 78,65 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi. Yükselişlerin devam edebilmesi ve uzun vadeli beklentimiz olan düşüşlerin geçerliliğini yitirmesi için paritenin kanalın üst noktası olan ve aynı zamanda 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 78,95 direncini geçmesi gerekmektedir. Bu direncin geçilmesiyle trendinde değişebileceğini söyleyebiliriz. Bu yüzden de bu seviyelere yakın işlem stratejisi oluşturabilirsiniz. Genel görüşümüz bu direncin kırılamayacak kadar güçlü olması yönündedir. Bu yüzden de 78,95 seviyesi üzerine zarar durdur yerleştirerek satış pozisyonları açabilir ve bu fırsattan yararlanabilirsiniz. Eğer parite bu direnci geçemezse yaklaşık 400 pipslik bir geri çekilme gerçekleşmesi beklenilmektedir. 70-80 pipslik bir zarara katlanarak uzun vadeli 400 pipslik bir kazanç işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Haftalık ve aylık trendlerinin düşüş olması paritenin düşüşlerine devam etmesine yardımcı olabilir.

Pivot: 78,00

Destek: 77,75-77,35-77,00

Direnç: 78,85-79,00-79,50

PETROL ANALİZ

Mali krizdeki Yunanistan’ın bütçe kesintilerini uygulayacağına yönelik iyimserlik üzerine New York Borsası kayıplarını azalttı; ancak yetersiz kaldı. Bank of America Corp., Citigroup Inc.’in bankanın tavsiyesini indirmesinin ardından yüzde 3.3 değer kaybetti. Yahoo! Inc., Asya’daki varlık takası görüşmelerinin durdurulduğunun söylenmesi üzerine yüzde 4.7 düştü. İnşaat malzemeleri üreticisi Masco Corp., beklentiden daha fazla zarar açıklamasıyla yüzde 12 geriledi. Boeing Co., şirketin 22.4 milyar dolarlık yeni uçak ekipmanı siparişi vermesi üzerine yüzde 1 yükseldi. Daha erken saatlerde kaydetmiş olduğu yüzde 0.8’e varan kayıplarının büyük bir kısmını telafi eden Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 1,350.50 puana geriledi. Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.1 kazançla 12,878.28 puanla kapadı. ABD borsalarında artış kaydeden her hisseye karşılık 2 hisse değer kaybetti. Petrol fiyatları 95,30 dolar desteğinden almış olduğu güçle gün içerisinde yükselişlerine devam etti ve 100 dolar seviyesinin üzerine çıkış gerçekleştirdi. Eğer 100 dolar seviyesinin üzerinde kalmaya devam ederse 13 haftadır geçemediği 103,39 direncini test etmesini ve geçmesini gözlemleyebiliriz. ABD borsalarında yaşanılan değer kayıpları nedeniyle petrol fiyatlarında da geri çekilmelerin olabileceği, bu düşüşlerin aslında uzun vadeli beklentisi yükseliş için uygun alım fırsatı olduğunu söyleyebiliriz. Gün içerisinde 100,00 dolar desteği üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerin baskın olduğunu ve siyah incinin bu desteği kırmasıyla birlikte sert düşüşler yaşayabileceğini söyleyebiliriz.

Pivot;100,00

Destek; 100,40-99,60-98,90

Direnç;  102,20-102,90-103, 90

ALTIN ANALİZ

ABD Hazine Bakanı Timothy F. Geithner, Obama yönetiminin 2013 bütçe planında yer alan harcama kesintilerinin, ekonomik toparlanmayı koruyacak şekilde kademeli bir şekilde sunulması gerektiğini savundu. Senato Finans Komitesi’nin önünde konuşan Geithner, çok sert ya da çok erken harcama kesintilerinin ekonomiye kısa vadede zarar verebileceğine dikkat çekerek, bunun uzun vadeli büyüme için gereken yatırım yapma yeteneğine zarar vereceğini ve ekonomik kırılganlığı yüksek Amerikalıların zararına olacak şekilde bütçe açığının azaltılmasına sebebiyet vereceğini söyledi. Aynı zamanda yönetimin, varlıklı Amerikalıların daha fazla vergi ödemesi çağrısını da yineleyen Geithner, “en zengin yüzde 2, dengesizliği gidermek için daha fazla katkı sağlamalı” dedi. Altın fiyatları dün gün içerisinde 1711 dolar desteğine kadar geri çekilse de buradan başlattığı yükselişleriyle 1729 seviyesine kadar yükseldi. Eğer sarı maden gün içerisinde 1733 dolar direncini geçemezse düşüşlerine kaldığı yerden devam etmesi beklenilmektedir. Yaşanılacak olası satışların sadece kar satışları olduğunu unutmamak ve uzun vadeli yükseliş beklentisi olan sarı maden için bu düşüşlerin uygun alım fırsatı olabileceğini söyleyebiliriz. Gün içerisindeki maksimum düşüş beklentimiz 1733 dolar altında 1692 olarak belirtilmiştir. Uzun vadeli işlem stratejisi için de 1650 dolar desteği beklenilmesi ve buradan kademeli bir şekilde alım işlemi gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Pivot; 1733

Destek; 1704-1692-1680

Direnç; 1742-1752-1763

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR