EUR/USD’da Sabırlı Olmak…

EUR/USD ANALİZ

İspanya Hazinesi, bugün düzenlediği 3 ve 7 yıl vadeli tahvil ihalelerinde 4,07 milyar Euro borçlandı. İspanya Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, Hazine’nin Ocak 2015 vadeli tahvil ihalesinde ortalama faiz oranı yüzde 4,984’ten yüzde 2,966’ya, 7 yıl vadeli tahvil ihalesinde ise yüzde 5,352’den yüzde 4,832’ye geriledi. Temmuz 2015 vadeli tahvil ihalesinde de ortalama getiri oranı yüzde 2,861’den yüzde 3,332’ye yükseldi. Hazinenin 3-4 milyar Euro aralığında borçlanma hedeflediği söz konusu ihalelere yaklaşık 11,7 milyar Euro talep geldi.

EUR/USD paritesi gün içerisinde sakinliğini korumaktadır. Çünkü karar verme aşamasında olan EUR/USD paritesinde 1,3025 altında yapılacak günlük kapanışlar paritenin düşüşüne katkı sağlayacağı gibi 1,3025 üzerinde yapılacak günlük kapanışlarla tekrar yukarı yönlü atağını başlatacaktır. Genel görünümün orta ve uzun vade olarak ayırmak gerekmektedir. Çünkü pastanın bütününe baktığımızda 1,26 ve 1,3350 seviyeleri kritik seviyeler olduğunu ve bu seviyelerden hangi yöne doğru kırılış gerçekleştirirse o yönde hareketlerin olacağını söyleyebiliriz. Pasta’nın bütününe bakmazsak 1,3025 seviyesi paritenin kısa ve orta vadeli hareketlerine yol gösterecektir. Çoğunluğun EUR/USD paritesinde 1,3320 seviyeleri görüldüğünde yukarı doğru atak başlatacak düşüncesi paritenin gerilemesine neden olmuştur. Çünkü piyasalarda eğer bir yön net bir şekilde belirtilir ve herkes o yöne doğru hareket ederse beklentinin tam tersine hareket etmesi psikolojik bir durumdur. Parite şuanda 1,300 seviyelerinde hareket ederken şimdi de aşağı yönlü baskının oluştuğuna dair haberler çıkmaktadır. Bu yüzden de gerek yukarıda gerekse aşağıda işlemlerde terse yakalanmamak için sabırla beklemek gerekmektedir. Peki bizler ne yapacağız sorusuna da öncelikle kısa, orta ve uzun vadeli işlem stratejisinin hangisini benimsediğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Kısa Vade İçin; 1,3080 direnci altında düşüşlerin devam etmesi beklenilmektedir. Ancak 1,2980 desteğinden defalarca dönen parite bu dirence yaklaşmak isteyebilir. Bu yüzden de 1,3080 yakınlarında zarar durdur belirtmek şartıyla satıcılı seyirde yer alabilir.

Orta Vade İçin; 1,3025 seviyesinin altında ya da üzerinde günlük kapanış yaptığını görmek ve buna göre işlem stratejisi oluşturmak gerekmektedir. Özellikle bugün ve yarın yapılacak günlük kapanış paritenin orta vadeli işlem stratejisi oluşturmasında etkilidir. Eğer parite 1,3025 desteği altında kapanış gerçekleştirirse 1,26 hedefleneceği gibi 1,3025 desteğinin üzerinde günlük kapanış yapması durumunda ise 1,3350 seviyesi hedeflenecektir.

Uzun Vade İçin; Herkesin merakla sorduğu ve parite artık uzun vadede nereye gidiyor sorusunun cevabı da 1,2600 ile 1,3350 seviyesine göre belirlenmiştir. Parite için uzun vadeli beklentilerin 1,20 seviyesi olduğunu daha önceki analizlerimizde sizlerle paylaşmıştık. Goldman Sachs, Jp Morgan, Commerzbank, Citibank gibi yatırım şirketlerinin de bu seviyeleri beklediğini söyleyebiliriz. Ancak bu seviyenin gerçekleşebilmesi için öncelikle 2012 yılı dip seviyesi olan 1,26 desteğinin kırılması gerekmektedir. Bu destek üzerinde kaldığı müddetçe yukarılara çıkmak isteyecektir. Yukarıda ise bir ara konuşulan 1,40 seviyelerin oluşabilmesi için çok fazla bariyer mevcuttur. Çünkü 1,3350 direncinin üzerinde 1,35 ve 1,3650 belirleneceği gibi paritenin 1,40 seviyesine çıkış gerçekleştirebilmesi için öncelikle 1,3650 direncini geçmesi gerekmektedir. Ama şu da bir gerçek ki 1,3350 direncinin geçilmesi bu düşünceleri kuvvetlendirecektir ve EUR/USD paritesi boğa piyasasına adım atmış olacaktır.

Genel olarak EUR/USD paritesi ile ilgili beklentilerimizi sizlerle paylaştıktan sonra son olarak piyasalardaki psikolojik baskı ve sabırsızlık neticesinde gerek yukarı gerekse aşağı yönlü işlem stratejisinde zarar görmüş yatırımcılar görmekteyiz. Bu tür piyasalarda başarılı olabilmek için öncelikle sabırlı olmamız ve doğru psikolojiye sahip olmamız gerektiğini bilmemiz gerekmektedir. Piyasaların bu tür karar verme durumlarında sabırla beklemek gerekmektedir.

Pivot;1,3080

Destek; 1,2950-1, 2915-1,2880

Direnç;  1,3050-1,3155-1,3190

GBP/USD ANALİZ

Küresel sermaye operasyonları bulunan 17 finansal kuruluş ve bankanın kredi notunu değerlendirmeye alan derecelendirme kuruluşu Moody’s, Aralarında UBS AG, Credit Suisse Group AG ve Morgan Stanley’nin kredi notlarını 3 kademe kadar düşürebilir. Moody’s açıklamasında Goldman Sachs Group Inc., Deutsche Bank AG, JP MOrgan Chase&Co. ve Citigroup Inc.’in notları 2 kademe indirilebilecek şirketler arasında yer aldığını söyledi. Kuruluş bugün Euro Bölgesi’ndeki borç krizinden kaynaklanan riskleri gerekçe göstererek, Avrupa’daki bazı sigorta şirketlerinin kredi notunu düşürdü. Bankaların borçlanma maliyetlerini artırabilecek ve bankaları teminatlarını yükseltmek zorunda bırakabilecek olan olası not indirimleri, hâlihazırda yeni sermaye kuralları ve işlem kısıtlamalarıyla baş etmeye çalışan yatırımcılar ile Moody’s’i de karşı karşıya getirebilir. Yunanistan’daki borç sıkıntılarının piyasalarda çalkantılara neden olmasıyla dünya genelinde bankaların fonlama maliyetleri tırmandı.

EUR/USD paritesinin gerilemesi GBP/USD paritesinin de gün içerisinde satış baskısına maruz kalmasına sebep oldu. Ancak daha sert hareketlerin oluşmasını beklediğimiz GBP/USD paritesinde 1,5650 çok güçlü bir destek haline gelerek paritenin düşüşünü engellemektedir. Biraz önce EUR/USD paritesinde de belirttiğimiz üzere GBP/USD paritesi de aslında karar aşamasında hareket etmektedir. Çünkü eğer gün içersinde 1,5650 desteği kırılırsa 1,5575 ve 1,5500 desteğine kadar geri çekilmeler gözlemlenebilir. Orta ve uzun vadeli işlem pozisyonları açabilmemiz için de paritenin 1,55 desteğini kırıp kırmamasına bakacağız ve buna göre yeni işlem önerilerini sizlerle paylaşacağız. Şuanda buna net bir cevap vermemiz riskli olacaktır. Çünkü aynı EUR/USD gibi ya tamam ya da devam diyerek hareketlerine devam edebilir. Genel olarak 1,55 üzerinde yeniden 1,60 hedeflendiği gibi bu desteğin kırılması ile 1,53 ve 1,51 seviyelerinin hedef olarak belirtileceğini söyleyebiliriz.

Pivot:1,5710

Destek; 1,5650-1,5600-1,5575

Direnç;  1,5765-1,5820-1,5845

USD/JPY ANALİZ

Avrupalı liderlerin Yunanistan’ın kurtarma paketi kararını ertelemesi ve ekonomik büyümedeki geçtiğimiz yılki yavaşlamaların etkisiyle Asya paraları, Malezya ringgiti öncülüğünde zayıfladı. Euro Bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan’ın 130 milyar Euro’luk kurtarma paketinin görüşülmesini 20 Şubat’a ertelemesi üzerine MSCI Asya Pasifik Endeksi düşüş kaydetti. Singapur bugün ekonomisinin dördüncü çeyrekte küçüldüğünü açıklarken, Tayvan’daki rakamlar da geçtiğimiz hafta ihracatların 2009’dan bu yana ilk kez düştüğüne işaret ederek, Avrupa’daki borç krizinin bölgeyi vurmaya başladığını gösterdi.

78,66 seviyesine kadar çıkış gerçekleştiren USD/JPY paritesi de haftalık grafikteki kanalın üst noktasına yaklaşmış bulunmaktadır. 78,95 seviyesi olan kanalın üst noktası aynı zamanda da 50 günlük üssel hareketli ortalama olmaktadır. Bu direncin paritenin uzun vadeli hareketlerinin hangi yönde olduğunu gösteren en önemli seviye olarak belirlenmiştir. Beklentimiz Yen’deki güçlü seyrin devam etmesi ve paritedeki düşüşlerin devam etmesidir. Bu nedenle de yatırımcılarımıza bu fırsattan yararlanabilmeleri için önemli bir işlem stratejisi paylaşmış bulunmaktayız. Bu işlem stratejisinde paritede 78,60 seviyesinden satış pozisyonu açarak 75,60 hedeflenmesini belirtmiştik. Olası geri dönüşlerde ise zarar kes noktasının muhakkak oluşmasını ve bu seviyenin de 79,50 seviyesi olması gerektiğini üstüne basa basa vurgulamış olduk. Gerek haftalık gerekse aylık trendlerinin düşüş olması neticesinde paritedeki düşüş beklentimiz devam etmektedir. Bu yüzden de yaklaşık 300 pips beklenen düşüşlerde yer almak için 100 pipslik bir zararı göze alarak işlem stratejisi oluşturabilirsiniz.

Pivot: 78,20

Destek: 78,00-77,80-77,50

Direnç: 78,85-79,00-79,50

PETROL ANALİZ

Nomura Securities International’ın analistleri, Çinli yatırımcıların Aralık ayında ellerindeki ABD hükümeti destekli mortgage varlıklarını ve borç senetlerini artırmasının, ülkenin, ABD’nin QE3’e gitmesini beklediğine işaret ediyor olabileceğini söyledi. New York’taki Japon kuruluşunun rakamlarına göre, Çin’in 33 milyar dolarlık uzun vadeli ABD hazine kağıtlarındaki varlığını azaltmasıyla, ülkenin elindeki ABD kağıtları Aralık ayında 9.5 milyar dolar artış kaydetti. Artan varlıklar arasında Ginnie Mae teminatlı ev kredisi tahvilleri ve Federal Konut Kredisi Bankası sisteminin teminatsız kağıtları bulunuyor.

Siyah inci yine emin adımlarla yükselişlerine devam etmek isterken ve hatta ham petrol stoklarında azalma olması nedeniyle petrol fiyatlarında da yükseliş beklerken 102,50 seviyesinden başlayan geri çekilme gün içerisinde devam etti ve şuanda da 101,36 seviyesinde hareket etmektedir. Bunun sebebinin hiç şüphesiz ki 13 haftadır kıramadığı 103,**’lü seviyelere bağlayabiliriz. Çünkü petrol fiyatları ne zaman 103,**’lü seviyelere yaklaşsa satış baskısına maruz kalmaktadır. Bu nedenle de özellikle petrol fiyatlarının seyri açısından bu seviyeye dikkat etmek gerekmektedir. Diğer bir taraftan bu seviyenin orta vadede hangi yöne karar vereceğini hatta uzun vadeli işlem stratejisini de etkileyeceğini söyleyebiliriz. Eğer petrol fiyatları 103,70 direncini geçemezse tekrar satış baskısına maruz kalabileceği gibi 93 seviyeleri hatta kanalın alt noktası olan 83 dolar seviyeleri hedeflenecektir. Ancak 103,70 direncinin geçilmesi ile yükseliş baskısının devam edeceğini söyleyebiliriz ve hedef olarak da 107 ve 110 dolar seviyelerini belirtebiliriz. Temel olarak Rusya’nın nükleer tehdit nedeniyle yaz ayında İran’ı vurabileceği haberler yer almaktadır. Böyle bir haberin petrol fiyatı üzerinde uzun vadeli etki bırakabileceğini söyleyebiliriz. Ancak bu haberin etkisinin şuanda değil yaz aylarına yakın zaman diliminde yüksek sesle konuşulmaya başladığı anda etkisinin olacağını söyleyebiliriz.

Pivot;100,00

Destek; 100,55-99,30-98,60

Direnç;  102,50-102,90-103, 70

ALTIN ANALİZ

Çin, bu yıl Hindistan’ı geçerek dünyanın en büyük altın piyasası olmaya hazırlanıyor. Londra merkezli Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) yıllık raporunda, Çin’de geçen yıl satın alınan altın miktarının önceki yıla göre yüzde 20 artarak 770 tona ulaştığı belirtildi.  Çin, böylece geçen yıl 933 ton altın satın alan Hindistan’ı takip etti. Raporda, ”Çin, muhtemelen 2012 yılında ilk kez dünyanın en büyük altın piyasası olacak” denildi. WGC, geçen yıl küresel çapta satın alınan altın miktarının yüzde 0,4 artışla 4,0671 tona ulaştığını ve bunun bedelinin 205,5 milyar doları bulduğunu kaydetti. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’de gelirin artması, altın mücevheratı ve diğer lüks mallara olan talebi artırdı. WGC’nin raporunda, Çin’in geçen yıl, her çeyrekte talebin yükselmesinden dolayı altın mücevheratında, ikinci çeyrekte dünyanın en büyük piyasası olduğu belirtildi. Çin’de yatırım seçeneklerinin eksikliği yüzünden altın çubuk ve diğer altın ürünlerine yoğun talep bulunuyor. WGC Genel Müdürü Albert Cheng, ”Çin’de yatırım için iki ana seçenek borsa ve emlak piyasasının yetersiz performansının yatırım aracı olarak altına olan talebi desteklediğini” ifade etti.

Euro bölgesindeki belirsizlik, Dolar endeksinde yaşanılan agresif düşüşlerin tekrar düzeltilmesi altın fiyatlarının da kararsız hareket etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle de dün gün içerisinde 1738 ile 1713 seviyesi arasında hareket eden sarı maden şuanda 1717 dolar seviyesinde hareketine devam etmektedir. Altın fiyatları için özellikle 1713 dolar desteği önemlidir. Çünkü kar realizasyonları eğer devam etmek istiyorsa bu desteğin kırılması gerekmektedir. Aksi takdirde tekrar yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi beklenilmektedir. Genel görünüm olarak uzun vadeli yükseliş beklentimizi koruduğumuz sarı maden de maksimum geri çekilmelerin 1650 dolar ile sınırlı kalacağını ve bu düşüşlerin kademeli alım yapılmasında en önemli işlem stratejisi olacağını söyleyebiliriz.

Pivot; 1713

Destek; 1704-1692-1680

Direnç; 1738-1742-1752

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR