EUR/USD’da Ayılar Boğalar Karşısında 1-0 Öne Geçti ( Maç Devam Ediyor )

EUR/USD ANALİZ

Çoğu AB ülkesinin bütçe anlaşmasını imzalamayı kabul etmesiyle Avrupa borsaları günü yükselişle tamamladı ve böylece 1998’den beri yıla en iyi başlangıcı yaptı. BP ve Royal Dutch Shell hisseleri ham petrol fiyatlarındaki yükselişle değerlenirken Thyssen Krupp hisseleri ise yüzde 2.7 oranında yükseldi. İyi gelen son çeyrek karıyla ARM Holdings yüzde 2 oranında arttı. Stoxx Europe 600 endeksi yüzde 0.8’lik artışla 254.41 puan oldu ve 2 günlük düşüşünü tersine çevirdi. Gösterge endeks bu ay yüzde 4’lük ralliyle 1998’den beri en iyi ocak performansını kaydetti. Frankfurt’taki Commerzbank’ta stratejisto lan Alexander Kramer,  “Piyasalar AB zirvesi gibi olaylarla yükselişini sürdürebilir. Avrupalı liderler problemlerin üzerine gitmeyi ve başlarını kuma gömerek sorunlardan kaçamayacaklarını öğrendi” ifadesini kullandı.

Ayılarla Boğalarının kıyasıya mücadelesini, uzun vadeli ayıların boğalara karşı daha başarılı olduğunu, bunun nedenlerin de özellikle Avrupa’daki sorunların devam ettiğini ve bu durumun Euro’ya zarar verdiğini daha önce yapmış olduğumuz analizde sizlerle paylaşmıştık. Bütün bu durumun üzerine Dolar endeksinde var olan toparlanma da eklenince parite 1,3210’lardan 1,3041 seviyesine kadar geriledi. Ancak paritenin bu seviyeye kadar düşmesi düşüşlerin devamı niteliğinde olacak mı sorusuna da bu düşüşün teyit edilmesi için öncelikle paritenin 1,3020 desteğini kırması gerekmektedir şeklinde cevap verebiliriz.  Teknik ve temel faktörlerin uzun vadede hem fikir olduğu düşüşlerin ana nedeni Euro’nun ciddi bir şekilde değer kaybedeceği ve güçsüzleşen dolar’a olan talebin artacağıdır. Bütün bu nedenleri de düşünürsek paritede long pozisyonlarında yer almanın şuan ki seviyelerde riskli olduğunu söyleyebiliriz. Eğer EUR/USD 1,3020 desteğini kıramazsa tekrar yükselişlerine başlayabilir. Ancak teknik göstergelerin satışa dönmesi paritenin sert hareketlenmesine neden olabilir. Bu yüzden de hem kısa hem de uzun vadeli satıcılı seyirde devam etmek riskimizi minimize edecektir.

Pivot;1,3155

Destek; 1,3045-1,3010-1,2980

Direnç;  1,3115-1,3210-1,3230

GBP/USD ANALİZ

Dünyanın en büyük internet mağazası Amazon.com’un dördüncü çeyrek kazançları beklentinin altında kalırken, şirketin kârı yüzde 57 düştü. Kârlardaki düşüşte artan ulaştırma masrafları ve Kindle Fire’ın para kaybetmesi etkili oldu. Amazon, şirketin 2012’nin ilk çeyreğinde zarar edebileceği konusunda da uyardı. Amazon.Com’un net geliri, bir yıl önceye kıyasla 416 milyon dolardan 177 milyon dolara geriledi ve hisse başı kazançları 91 centten 38 cente sert düşüş yapmış oldu. Şirketin satışları yüzde 35 artışla 17.4 milyar dolar olarak gerçekleşti; beklenti ise satışların 18.3 milyar dolar olacağı yönündeydi. Şirketin CEO’su Jeff Bezos, büyümeyi desteklemek için kâr marjlarını daraltıyor. Bezos son zamanlarda daha fazla müşteri çekebilmek amacıyla “bedava nakliye” ve Kindle ürünlerinde indirim imkânları sundu.

GBP/USD paritesi 1,5796 seviyesine kadar çıksa da dolar endeksinin gün içerisinde değerlenmesi nedeniyle geri çekilmesini 1,5750 seviyesine kadar gerçekleştirdi. Özellikle 1,5770-1,5300 bandının uzun bir süredir devam ettiği parite de 1,5770 seviyesinin üzerinde günlük kapanış yapması durumunda yeniden 1,60 seviyelerinin hedefleneceğini söyleyebiliriz. Ancak bu yükseliş paritenin uzun vadeli düşüş beklentisinin değiştirecek mi sorusuna da güçlü bir şekilde HAYIR diyebiliriz. Çünkü İngiltere’nin durumu da en az Avrupa Birliği ülkeleri kadar kötüdür. İşsizlik oranı ve büyüme oranının beklenenden daha kötü gelmesi de bunu teyitler niteliğindedir. Unutulmamalıdır ki gerek EUR/USD gerekse GBP/USD’daki yükselişlerin en büyük nedeni FED’in 2013 yerine 2014 yılına kadar faizlerin düşük seviyede kalacaktır tarzındaki açıklama nedeniyle Dolar Endeksinin kan kaybını sürdürmesidir. Dolar Endeksinde yaşanılan gerilemenin aslında Dolar’a olan talebin artması yönünde oluşan beklenti de ilerleyen zamanlarda Dolar’ın güçlenmesine neden olabilir. Bu nedenle de isterse parite 1,60 seviyesine yükselsin bu genel durumu değiştirmeyecektir. Bu yüzden de uzun vadeli stratejimiz olan düşüş beklentimiz devam etmekte olup 1,5760 seviyesinden açmış olduğumuz short pozisyonumuzu koruyoruz. Uzun vadeli girmiş olduğumuz short pozisyonumuzda kar hedefimiz 1,53 olmakla birlikte zarar seviyesi olarak da haftalık grafikteki kanalın üst noktası olan 1,6030 seviyesinin üzeri belirlenebilir.

Pivot:1,5725

Destek; 1,5655-1,5625-1,5580

Direnç; 1, 5795-1, 5830-1,5850

USD/JPY ANALİZ

Geçtiğimiz yılki depremden sonra hâlâ üretimindeki engelleri eski seviyesine getirmeye çalışan Japon otomobil, çip ve bilgisayar üreticileri yendeki yükselişin toparlanmayı zorlaştırdığına dikkat çekerek, bu yla ait kâr tahminlerini düşürdü. Japonya’nın en büyük 3. otomobil üreticisi Honda Motor Co., en büyük çip üreticisi Toshiba Corp. ve en büyük bilgisayar hizmetleri şirketi Fujitsu Ltd., 31 Mart’ta sonlanan mali yıldaki kazanç tahminlerini azalttı. Televizyon, uzay araçları, nükleer reaktörler ve notebook bilgisayarlar üreten Toshiba, güçlü yenin, operasyon maaliyetlerine 40 milyar yen(524 milyon dolar) zarar vereceğini tahmin ettiklerini söyledi. Şirketin yönetim kurulu başkan yardımcısı Makoto Kubo da, Tayland’da selden ötürü kapatılan fabrikaların maliyetinin de bir 40 milyar yeni daha kazançlardan sileceği tahmininde bulundu. USD/JPY paritesinin 12 haftalık performansına baktığımızda paritenin 76,50 desteğinin kritik bir seviye olduğu görülmekteydi. Ancak parite bu hafta 76,50 desteğini kırarak satış baskısının ne kadar güçlü olduğunu beraberinde getirdi. Bu yüzden de parite gün içerisinde 76,13 seviyesine kadar geriledi ve buradan tekrar toparlanarak şuanda da 76,20 seviyesinde hareket etmektedir. Peki bu düşüşlerden sonra Japonya Merkez Bankası olası bir müdahale gerçekleştirerek paritenin düşüşünü engelleyecekler mi yoksa parite uzun vadeli satış fırsatını her fırsatta söylediğimiz USD/JPY paritesi 75,30 seviyesine kadar gerileme gözlemlenecek mi? Bu sorunun cevabı önümüzdeki günlerde cevaplanacaktır. Çünkü eğer Japonya’dan herhangi bir müdahale gelmezse paritedeki teknik düşüş baskısı paritenin bu seviyeyi test etmesine neden olacaktır. Aksi takdirde müdahale ile birlikte yeniden 78 seviyesi hedeflenecektir.

Pivot: 76,60

Destek: 76,00-75,75-75,50

Direnç: 76,85-77,15–77,45

PETROL ANALİZ

ABD’de tüketici güveninin beklentinin altında kalması ve işletme faaliyetlerinin Ocak’ta yavaşlamasıyla ABD hisseleri 4. gününde de düşüş kaydetti; ABD hazine tahvilleri ise yükseldi. Dow Jones Endeksi Ağustos’tan bu yana en sert düşüşüne işaret etti. Bankalardaki rallinin etkisiyle hisseler daha erken saatlerde kaydettikleri sert düşüşü sınırladı. Dow Jones Endeksi 20.81 puan kayıpla 12,632.91 puana, Standard&Poor’s 500 Endeksi yüzde 0.1’in altında düşüşle 1,312.4 puana geriledi. S&P 500 Endeksi Ocak ayındaki kazançlarını yüzde 4.4 ile sınırladı. MSCI Dünya Endeksi yüzde 0.3 artışla Ocak ayındaki kazançlarını yüzde 5.7’ye çıkardı ve 1994’ten bu yana en iyi yıl başlangıcına işaret etti. Dolar Endeksi, Euro’nun dolar karşısında yüzde 0.5’lik düşüşle 1.3081’e gerilemesinin ardından destek buldu ve yüzde 0.2 yükseldi. 10 yıllık ABD hazine kağıtlarının getirisi ise 5 baz puan kaybederek yüzde 1.80’den fiyatlandı. Petrol daha erken saatlerde kaydettiği yüzde 2.5’e varan kazançlarını geri iade etti.

Siyah inci gün içerisinde 101,25 ile 97,75 seviyesi arasında hareketlerine devam etmektedir. Dolar’ın kan kaybına devam etmesi tüm pariteleri çıkarttığı gibi petrol, altın ve gümüş gibi enstrümanların da yükselmesine neden olmaktadır. Ancak dün akşam Dolar Endeksinde yaşanan değerlenme siyah incinin gerilemesine neden olmaktadır. Petrol fiyatlarını incelediğimizde saatlik grafikteki kanal içerisinde hareket etmekte ve kanalın üst noktasından dönerek satış fırsatı oluşmasına neden olmuştur. Ancak yine Dolar’daki güçsüzlük nedeniyle dikkatli davranmak ve olası kanal kırılmasına karşı petrol fiyatlarının seyrine bakmak gerekmektedir. Uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği parite için kısa vadeli tepki satışlarına maruz kalabilir. Ancak eğer siyah inci kanalın üst noktası olan 100,75 direncini geçebilirse yükselişlerin devam etmesi gerektiğini ve psikolojik bir direnç olan 103,39 seviyesine kadar yükselmesi kaçınılmaz olacaktır. 100,75 direnci altında kalması durumunda ise kanalın alt noktası olan 95,75 seviyesi hedeflenebilir.

Pivot;100,75

Destek;  97,50-96,30-95,75

Direnç;  101,25-102,00-103,00

ALTIN ANALİZ

Çin’de Ocak ayında imalat, artan yeni siparişlerin etkisiyle sürpriz bir şekilde yükselerek, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin Avrupa’daki borç krizine ve hükümet kaynaklı konut sektöründeki yavaşlamaya direndiğini gösterdi.  Çin’in resmi istatistik kurumunun rakamlarına göre, imalat sanayi PMI’si Ocak’ta yeniden 50.3’ten 50.5’e yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini, imalat PMI’sinin 49.6’ya gerileyeceği yönündeydi. 50’nin üzerindeki rakamlar, imalat sektörünün büyüdüğüne işaret ediyor. İmalat rakamları, Uluslararası Para Fonu’nun, Euro Bölgesi’ndeki krizin yeni bir küresel resesyonu tetikleyebileceği konusundaki uyarısına rağmen, Çin Başbakanı Wen Jiabao’nun büyümeyi desteklemek için para politikasını gevşetme konusundaki tedbirliliğinde de elini güçlendirebilir. Wen, dün bir kez daha hükümetin emlak piyasasındaki kontrollerini sürdüreceğini ve gerektiği zamanlarda ekonomi politikalarında “ince ayar” yapılacağını tekrarladı.

Sarı maden gün içerisinde 1725,85 seviyesine kadar geri çekilse de teknik beklentilerin yükseliş olması nedeniyle yükselişlerine devam etti. Gün içerisinde 1725 desteğinden aldığı güçle yükselişlerine devam eden sarı maden 1748 direncine yaklaşmak istemektedir. Gün içerisinde eğer 1748 direncini geçebilirse 1760 direncine kadar yükselişler gözlemlenebilir. Ancak sarı madende yükselişlerden sonra yaşanılan kar satışlarının sertliğine dikkat etmek ve sarı madende var olan yükselişlerin tepki satışlarında temkinli olmak önemlidir. Her ne kadar yapmış olduğumuz analizlerde uzun vadeli yükseliş beklentisi olduğumuzu üstüne basa basa vurgulasak da altındaki kar realizasyonları sonrasında alım pozisyonlarında yer almak stratejimizi başarılı olmasına katkı sağlamaktadır. Tepelerden long işlemlerinde yer almak yerine kısa vadeli short pozisyonlarında ve muhakkak stop loss’lu işlemler açılabilir. Uzun vadeli olarak da 1550 dolar seviyesi üzerinde yükseliş beklentimizin devam ettiğini ve şuan piyasalarda yer alan sıkıntıların altın fiyatları üzerinde pozitif bir etki yarattığını söyleyebiliriz.

Pivot; 1713

Destek; 1725- 1717- 1703

Direnç; 1748- 1760-1775

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR