EUR/USD’a Temkinli Yaklaşmak Gerek…

EUR/USD ANALİZ

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da bugün açıklanacak olan ve ekonominin dirençli olduğuna işaret etmesi beklenen verinin öncesinde euro, dolar karşısında son 10 haftanın en yüksek düzeyine çıktı. G-7 ülkelerinin para birimlerinin volatilitesinin 2008’den bu yana en düşük seviyesine gerilemesinin, yüksek getirili varlık talebini desteklemesi üzerine yen, 16 önemli para birimi karşısında haftayı ekside kapamaya hazırlanıyor. G-20 yetkililerinin bu haftasonu yapacakları ve Avrupa’daki borç krizine daha fazla kaynağın aktarılması kararlarının çıkabileceği toplantısı yaklaşırken, Euro, bu hafta yen karşısında Nisan 2011’den bu yana en uzun süreli haftalık kazanç dönemini kaydetti. Avrupa’daki endişelerin büyüme kaynaklı olmasından ötürü Almanya’dan gelecek rakamların önemli olduğunu belirten Melbourne’deki IG Markets’ın kurumsal aracılarından Chris Weston, teknik göstergelerin de Euro hedefini 1,3425 dolar olarak gösterdiğini söyledi.

EUR/USD paritesi 1,2620’den almış olduğu güçle 2012 yılında yükseliş rallisiyle yoluna devam etti ve teknik olarak beklenilen düşüşlere ve Euro bölgesinde açılan rekor short pozisyonlarına rağmen yükselmektedir. Peki bu yükseliş daha nereye kadar sürer sorusuna ise iki farklı cevap verebiliriz. Bir açıklamamızda yükselişlerin sonuna yaklaşıyoruz, diğerine ise daha yeni başladık ve önümüzde çok uzun bir süre var diyebiliriz. Bu yaklaşımlar neye göre diye soracak olursanız eğer teknik olarak belirli seviyelerin etkisiyle ve temel faktörlerin piyasaya yapmış olduğu etki ile cevap verebiliriz

Gelelim paritenin hangi yöne gideceği sorusuna. Hatırlarsanız dün 1,35 seviyesine hoş geldin başlıklı bir yazı yazmıştık. Burada 1,35 seviyesine kadar yükseliş beklentimizin oluşma nedeni 1. Olarak 1,3325 direncinin geçilmiş olması, 2. Olarak da 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3460 seviyesinin günlük grafikte kanalın üst noktası olduğu görülmektedir. Bu yüzden de 1,3460 seviyesi çıkış beklediğimiz ilk seviye olarak belirlenebilir. Ancak buradan daha da yukarısı olabilir mi sorusu ise temel faktörlerin etkisiyle oluşabilecek bir senaryodur. Özellikle bu hafta Avrupa’dan gelen kötü haberleri fiyatlamayıp, gelen olumlu haberleri yeni bir coşkuyla kutlaması paritedeki yükseliş baskısının ne kadar baskın olduğunu göstermektedir. Ancak bu yükselişlerde Euro için açılan satışların rekor boyuta da ulaşması EUR/USD paritesinin kısa vade yükselişlerine rağmen uzun vade düşüşlerin kalıcı olduğunun düşünülmesinden kaynaklanmaktadır. Teknik olarak baktığımızda günlük grafikte 1,3460, haftalık grafikte de 1,3635 seviyesi önemlidir. Bu seviyelerin üzerinde günlük ve haftalık kapanışlar gerçekleşmediği müddetçe yaşanılacak yükselişler satış fırsatı olarak devam edecektir. Eğer parite 1,3635 üzerinde kapanış gerçekleştirirse 1,4250 seviyelerinin konuşulmaya başlandığını göreceksiniz.

Pivot;1,3330

Destek; 1,3350-1,3280-1,3245

Direnç; 1,3425-1,3460-1,3510

GBP/USD ANALİZ

Euro Bölgesi’ndeki mali ve ekonomik sıkıntıları gidermenin yolları konusunda bitmeyen tartışmalara dahil olan ve Avrupa’yı sert bir dille eleştiren Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, bölgenin geleneksel sosyal anlaşmasının “kullanılmaz” olduğunu savundu ve borç krizindeki ülkelerin kemer sıkma önlemlerinden kaçışlarının olmadığını söyledi. Amerikan Wall Street Journal gazetesine konuşan Draghi, Euro Bölgesi’ndeki sancıların Avrupa’yı nasıl birlik olmak durumunda bıraktığını aktardı. İş primleri ve sosyal güvenlik programları sağlayan Avrupa’nın “yere göğe sığdırılamayan” sosyal modelinin çoktan gittiğini savunarak, İspanya’da yüzde 50’ye ulaşan genç nüfus işsizliğini örnek verdi. Avrupa’daki sorunların “kolay bir çözümünün” olmadığının altını çizen Draghi, nakit zengini Çin’in, Avrupa’yı kurtaracağı beklentilerinin de gerçekçi olmadığını savundu. AMB Başkanı Draghi, ekonomik şokların ülkeleri işgücü piyasalarında ve ekonominin diğer alanlarında yapısal değişiklikler yapmak zorunda bırakacağını, bunun da uzun vadeli refah getireceğini belirtti.

GBP/USD paritesi gün içerisinde yükselişlerine devam ederek 1,5817 seviyesini test etti. İngiltere’den gelen GDP verisinin beklenti ile aynı olması var olan yükselişi engellemedi ve parite çıkışına devam etti. Haftanın son işlem gününe geldiğimizde yükseliş baskısının EUR/USD paritesi gibi devam ettiğini görmekteyiz. Eğer parite gün içerisinde 1,5750 desteği üzerinde kalmaya devam ederse yükseliş baskısının pariteyi 1,5865 seviyesine kadar taşıyabileceğini söyleyebiliriz. Türkiye saati ile 16,55’de ABD’den gelecek olan verilerle başlayacak olan haber akışı yine gün içerisinde FED üyesi Williams ve Dudley’in konuşması ile haftayı kapatacaktır. Bu haberler paritenin sert hareketler oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden de makro-ekonomik haberlere dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot:1,5750

Destek; 1,5705-1,5645-1,5605

Direnç;  1,5830-1,5865-1,5895

USD/JPY ANALİZ

USD/JPY ile ilgili beklentimizi grafiğimizde daha net bir şekilde sizlerle paylaşmış olduk. Haftalık kapanışın 80 seviyesi üzerinde yükselişlerle devam edeceğini söyleyebiliriz. Bununla ilgili de Morgan Stanley Analistleri daha temkinli yaklaşıyor ancak hala daha satıcılı seyirde ısrarlı. Yapmış olduğu açıklamada; Morgan Stanley USD/JPY paritesinde sürdürülebilir bir yükseliş öngörmüyor.  Morgan Stanley, gerekli tüm şartlar henüz sağlanmamış olduğundan (bu şartlardan birisi ABD faiz beklentilerinde artış olması) USD/JPY paritesinde sürdürülebilir bir yükseliş öngörmüyor. Son 6 ayın en yüksek seviyesi 80.30’dan gerileyerek şu sıralar 80.19’dan işlem gören parite için banka, 77.75’i hedefleyerek anahtar direnç 80.40’a yaklaşıldığında satış yapılmasını tavsiye ediyor. Öte yandan banka bu seviyenin üzerinde kararlı bir kırılma görülmesi durumunda boğa stratejisine geçilebileceği uyarısında da bulundu.

Pivot: 80,25

Destek: 79,85-79,55-79,35

Direnç: 81,00-81,35-82,00

PETROL ANALİZ

ABD’den Almanya’ya ekonomilerin toparlanma işareti verirlerken İran’ın petrol arzını sekteye uğratabileceğine dair endişelerin alevlenmesi ile üst üste yükselişini yedinci güne taşıyan petrol, son iki yılın en uzun kazanç serisini gerçekleştiriyor. Petrol, dokuz ayın yükseğinde yukarı doğru tırmanırken üç haftalık kazanca da yönelmiş durumda. Güney Kore tüketici güveni üç ayın en yüksek seviyesine çıkarken ABD işsizlik başvuruları da mart 2008’den beri en düşük seviyede tutundu. Almanya’nın üst üste 8 çeyrektir gelişim gösteren GSYH’sı ise bir yıl öncesine göre yüzde 1.5 büyüdü. Bloomberg’in araştırmasına göre petrol İran’a uygulanacak olan ambargonun sıkılaştırılması nedeniyle petrol önümüzdeki hafta yükselişini sürdürebilir.

Petrol fiyatları haftalık grafikteki kanalı kırarak yükselişlerine devam etti. Bu yükselişler petrol fiyatlarını 108,67 dolar seviyesine kadar çıkartarak 120 dolar seviyelerinin hedeflendiğini de kanıtlamış oldu. Ayrıca petrol stoklarında azalmanın gerçekleştirilmesi petrol fiyatlarının değerlenmesine de katkı sağladı. Özellikle de haftanın son işlem günü kanalın üst noktası olan 105,70 seviyesi üzerinde yapacağı haftalık kapanış 120 seviyelerinin hedefleneceğini doğrulayacaktır. Bu nedenle de bugünün kapanışına dikkatle takip edilmelidir. Ancak şu da bir gerçek ki 2008 yılından itibaren oluşan demark trendline kanalının kırılması yükselişlerin devam edeceğini göstermektedir.

Pivot;107,00

Destek; 106,50-105,70-104,50

Direnç;  109, 30-110, 35-111,55

ALTIN ANALİZ

Asya’nın en büyük ekonomisi Çin’deki öncü göstergelerin daha hızlı büyümeye işaret etmesi ve ABD ve Almanya’dan gelen olumlu verilerin ihracatçıların görünümünü desteklemesiyle Çin Borsası yükseldi; Şanghay Bileşik Endeksi 6. haftasını da kazançlı kapamaya yöneldi. China Shenhua Energy Co. ve China Coal Energy Co., munzam karşılık oranlardaki indirimin bugün yürürlüğe girmesiyle esnek likiditenin enerji taleplerini artıracağına yönelik spekülasyon üzerine kömür üreticilerindeki yükselişe öncülük etti. Poly Real Estate Group Co., Dongxing Securities Co.’nun, yerel hükümetlerin emlak piyasasındaki kontrolleri gevşeteceği düşüncesiyle emlak hisselerini tavsiye etmesinin ardından imar şirketleri endeksindeki kazançlara öncü oldu.

Yükselişlerin tamam mı yoksa devam mı denilebilecek seviyelerde hareket ettiğini gözlemlediğimiz sarı maden acaba hangi yönü tercih edecek. 1530 seviyesine düştükten sonra net bir çıkış gözlemlenen ve özellikle 1400 – 1200 seviyeleri bekleyenleri mahcup durumda bırakan sarı maden genel olarak kademeli satışlardan sonra çıkışına devam ettirmiştir. Buna istinaden bizler yaptığımız her yorumlarda kar satışlarına dikkat edilmesi gerektiğini ve bu kar satışlarında kademeli bir şekilde alım işlemlerinde yer almanın önemini belirtmiştik. Nitekim sonuçları da bu şekilde oldu ve sarı maden beklentimiz doğrultusunda yukarı seyrine devam etti. Şimdi ise 1800 dolar direnci psikolojik bir direnç olmakla birlikte yeni bir satış rallisinin başlayacağı önemli bir seviyedir. Bu noktada eğer altın bu direnci geçebilmeyi başarabilirse 2011 yılı zirve seviyesi olan 1920 seviyesini hedefleyecektir. Ancak eğer 1800 direncini geçemezse ciddi bir şekilde kar realizasyonları gelebilir. Bu satışlar da altını 1650 seviyesine kadar düşürebilir. Yani ya 1920 yâda 1650 diyebileceğimiz bir noktadayız. Uzun vadede yükseliş beklentimiz hala daha devam etmektedir. Ancak uzun vadeli yükselişlerde alım pozisyonları açmak için bu seviyeler uygun değildir. Ya 1800 direncini geçmesini beklemek yada dönüşlerde alt noktaları yakalamak önemli strateji olarak belirlenmiştir.

Pivot; 1768

Destek; 1760-1750-1740

Direnç; 1790-1800-1815

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR