EUR/USD Olumlu Haberleri Fiyatlıyor, Olumsuzları Fiyatlamıyor…

EUR/USD ANALİZ

Mali krizdeki Yunanistan’ın kurtarma paketi, İtalya ve İspanya’daki tahvil faizlerini Euro dönemi zirvelerinden aşağı çeken ralliyi destekledi ve bölge liderlerine, yatırımcıları büyüme ve harcama disiplinini birlikte götürebileceklerine ikna etmek için zaman verdi. Yunanistan problemlerinin birkaç aylığına masadan kalkmış olmasını olumlu bulan Paris’teki Axa Investment Managers’ın ekonomi araştırmaları müdürü Raphael Gallardo, Euro Bölgesi ve Avrupa Merkez Bankası’nın en azından iki ay gibi bir zaman kazandığını, bunun da kısa vadede risk varlıkları destekleyeceğini söyledi. 10 yıllık İtalyan tahvillerinin faizi bu yıl, Aralık sonundaki yüzde 7.1 seviyelerinden yüzde 5.5’in altına geriledi. İspanya’nın 10 yıllık tahvillerinin getirisi ise Kasım ortasındaki yüzde 6.7 ve 2011 ortalaması olan yüzde 5.4 seviyesinden yüzde 5.12’ye düştü.

EUR/USD paritesini incelediğimizde özellikle Avrupa bölgesinden gelen haberlerin olumlu ve olumsuz olmasına göre yapılan fiyatlamalar kafaları karıştırmakta. Avrupa bölgesinden gelen olumlu haberlerle parite sert yükselişlere maruz kalırken gelen olumsuz haberler paritenin yatayda hareket etmesine neden olmaktadır. Öyle ki bugün Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Yunanistan’ın notunu CCC’den C’ye indirmesi bile paritede düşüşlerin oluşmasına yetmedi. O zaman paritenin yükselme isteğinin olduğuna yada alış pozisyonları açanların hala daha piyasada yukarı yönlü düşüncesinin var olduğu görülmektedir. Peki bu durumlarda ne yapmamız gerekir? Belirli bant hareketlerinde işlem gören enstrümanlarda bu bant aralığını kullanmak mı yoksa bandın dışına çıkıp net bir şekilde yön belirlenmesini görene kadar sabırla beklemek mi önemlidir? Eğer yeni bir pozisyon açacaksanız bu bandın dışına çıkılmasını beklemek önemlidir. Gün içerisinde 1,3175 desteği kırılmadan düşüş baskısını söyleyemeyiz. Yada 1,3325 direnci geçilmeden yukarı yönlü baskıdan bahsedemeyiz. Paritenin bu tür sıkışması ilerleyen zamanlarda patlayacağı anlamına geleceğinden bu patlamaya hazırlıklı olarak beklememiz gerekmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu aralıkta açacağımız işlemlerde muhakkak zarar-kes noktası belirtilmektedir. Çünkü bu bandın dışına çıkılması en az 200 pips’lik bir hareketin başlayacağı anlamına gelecektir.

Pivot;1,3175

Destek; 1,3110-1,3080-1,3020

Direnç; 1,3290-1,3325-1,3360

GBP/USD ANALİZ

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Charlie Bean, Yunanistan hükümeti ile Euro Bölgesi yetkilileri arasındaki anlaşmanın olumlu olduğunu, ancak işlerin yine de ters gidebileceğini ve gelecekte aynı sorunların tekrarlayabileceğini ifade etti. Euro krizi, İngiliz ekonomisinin karşısındaki en büyük risk olarak da öne çıkıyor. İngiltere Merkez Bankası bu ay tüketicilerin harcamaların azalması ve Avrupa’daki borç kriziyle zayıflayan toparlanmayı yeniden desteklemek üzere tahvil alım programını 50 milyar sterlin artırarak 325 milyar sterline çıkardı. Bean, enflasyondaki gevşeme ve şirket anketlerinin olumlu sinyaller vermesine rağmen, büyümenin 2012’nin ilk yarısı boyunca “durağan” olacağını belirtti.

GBP/USD paritesi bugün İngiltere Merkez Bankasından gelen haberler neticesinde satış baskısına maruz kaldı. Bu haber Bank Of England üyesi 7 kişinin tahvil alımında 50 milyar sterlinlik artış için oy kullanması Pound’un değer kaybetmesine neden oldu. Bu haberle birlikte başlayan satışlar paritenin 1,5690 ile sınırlanmasına neden oldu. Genel görünüm olarak uzun vadeli yükseliş yada düşüş baskısının oluşabilmesi için yukarıda 1,5630 aşağıda ise 1,5500 seviyeleri mevcuttur. Hala daha bu bandın arasında hareketine devam eden parite için 1,5500 seviyesi altında Dolar’ın daha fazla değer kazanma ihtimalide göz önünde alınacağı gibi 1,50 seviyesinin hedefleneceği gibi, Dolar Endeksinde yaşanılan geri çekilmelerin devam etmesi durumunda ise 1,5930 direncinin geçilmesi ve 1,6045 seviyesinin hedeflenmesi gözlemlenebilir.

Pivot:1,5760

Destek; 1,5685-1,5650-1,5605

Direnç;  1,5815-1, 5840-1,5885

USD/JPY ANALİZ

Asya paraları, Yunanistan’ın yeni finansal yardımının, Avrupa’daki borç krizinin küresel büyümeyi yavaşlatacağına ilişkin endişeleri gidermeye yetmemesi üzerine bugün de düşüş kaydetti. Piyasanın rahatladığını, ancak Yunanistan’ın kemer sıkma programlarını uygulama başarısına ilişkin şüpheleri olduğunu belirten Bank of Singapore Ltd.’ın döviz stratejistlerinden Sim Moh Siong, petrol fiyatları konusunda da, büyümeye tehdit oluşturmasından ötürü endişelerin yeniden ortaya çıktığını söyledi.

USD/JPY ile ilgili beklentimizi grafiğimizde daha net bir şekilde sizlerle paylaşmış olduk. Haftalık kapanışın 80 seviyesi üzerinde yükselişlerle devam edeceğini söyleyebiliriz. Bununla ilgili de Morgan Stanley Analistleri daha temkinli yaklaşıyor ancak hala daha satıcılı seyirde ısrarlı. Yapmış olduğu açıklamada; Morgan Stanley USD/JPY paritesinde sürdürülebilir bir yükseliş öngörmüyor. Morgan Stanley, gerekli tüm şartlar henüz sağlanmamış olduğundan (bu şartlardan birisi ABD faiz beklentilerinde artış olması) USD/JPY paritesinde sürdürülebilir bir yükseliş öngörmüyor. Son 6 ayın en yüksek seviyesi 80.30’dan gerileyerek şu sıralar 80.19’dan işlem gören parite için banka, 77.75’i hedefleyerek anahtar direnç 80.40’a yaklaşıldığında satış yapılmasını tavsiye ediyor. Öte yandan banka bu seviyenin üzerinde kararlı bir kırılma görülmesi durumunda boğa stratejisine geçilebileceği uyarısında da bulundu.

Pivot: 79,85

Destek: 80,00-79,55-79,30

Direnç: 80,55-81,00-81,45

PETROL ANALİZ

9 ayın zirvesine çıkaran petrol, dünya genelinde endişeleri canlandırdı. ABD’deki emlak sektörünün önemli isimlerinden ve ünlü yatırımcı Donal Trump, Ortadoğu’daki gerilim ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği OPEC’in politikalarından ötürü benzin fiyatlarının bu yaz 7 doları bulabileceğini söyledi. İran, Batı’nın ambargolarını protesto amaçlı olarak Fransa ve İngiltere’nin petrol arzını kesti. Amerikan savunma yetkilileri, İsrail’in İran konusunda tek taraflı greve gidebileceğine ilişkin korkuların ham petrolü sıçratmasına rağmen, İran’ın tavrını anlayabildiklerini belirtiyor. Yüksek petrol fiyatları, benzin fiyatlarını yukarı iterek, ABD’deki rafinerilerin, insanların az alım yaptığı zamanlarda benzinliklerini kapamasına, dolayısıyla arz sorununun derinleşmesine neden oluyor. Bu da fiyatlarda yükselişi beraberinde getiriyor.

Petrol fiyatları 105,70 seviyesini geçerek kanalı kırmış gözüktü ancak bu çıkış 106,40 ile sınırlandı. Net bir kırılışın teyidi için haftalık kapanışında 105,70 seviyesi üzerinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Aksi halde yeniden kanal içi hareketlerine devam etmesi beklenilebilir. Bu yüzden de kritik ve bir o kadar da fırsat hazırlığı gözlemlenen siyah inci için bu haftalık kapanışa dikkat etmek gerekmektedir. Yüksek petrol fiyatlarının özellikle Amerika için tehdit unsuru olduğunu ve bu nedenle de Dolar’ın güçsüz seyrine devam ettiği gözlemlenmiştir. Amerika bunun için herhangi bir çözüm almadığı sürece petrol fiyatlarının yükselmesini ve bu nedenle de dolar’ın değer kaybının devam edeceğini söyleyebiliriz. Diğer yandan da İran’ın Avrupa ülkelerine petrol satışlarını durdurabiliriz açıklaması siyah incide değer artışına neden olabilir. Bu tür spekülasyonların petrol fiyatlarına pozitif etki yaratması uzun vadeli yükseliş beklentisi olan petrole katkı sağlamaktadır. Ancak yükselen petrol fiyatlarının da dünya ekonomisi için tehdit oluşturduğunu da unutmamalı ve bu aralar petrol fiyatlarındaki hareketliliğe temkinli yaklaşılmalıdır.

Pivot;104,70

Destek; 105,50-103,90-102,30

Direnç;  106,50-107, 50-108,20

ALTIN ANALİZ

Goldman Sachs Group Inc., emtia getirileri için 12 aylık tahminini düşürürken, ham petrol ve altın tahminlerini sabit tuttu ve ham maddeler için tavsiyesini “overweight” olarak korudu. Jeffrey Currie liderliğindeki analistler, bugünkü raporlarında, bankanın emtia getiri tahminini, fiyatların bu yıl ralli yapmasının ardından, yüzde 15’ten yüzde 12’ye düşürdü. Analistler, Brent petrolü ve altın için tahminlerini sırasıyla varil başına 127.50 dolar ve ons başına 1,940 dolar seviyelerinde tuttu. Brent petrolü bugün varil başına 121.54 dolar ve altın ons başına 1,756.50 dolar civarında seyrediyordu. 24 emtiayı içeren Standard & Poor’s GSCI endeksine göre, emtia grubu bu yıl yüzde 8.5 yükselerek son altı ayın en yüksek seviyesine çıktı. Fiyatlar, ABD ekonomisindeki güçlenmeden ve Çin Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklar faizini düşürmesinden destek buldu. Morgan Stanley de, 20 Şubat tarihli raporunda vurguladığı üzere, altında yukarı beklentiye sahip ve yılın ilk yarısında, arzın toparlanması ve talebin zayıflaması ile birlikte, petrol fiyatlarının düşmesini bekliyor.

Sarı maden gün içerisinde 1760 dolar seviyesinden başlattığı geri çekilmesini gün içerisinde 1752 ile sınırlandırdı ve tekrar yukarı yönlü atak başlatmak istemektedir. Yukarı yönlü atağın1763’ü geçmesi ile hızlanması beklenirken bu direncin altında kar satışlarının devam etmesi beklenilmektedir. Bazı seviyeler kar satışlarında sert hareketlere maruz kalmaktadır  ve bu önemli bir strateji olarak karşımıza çıkmıştır. 1920, 1800 ve en son olarak da 1760 dolar seviyesi bu seviyelere örnek olarak verilebilir. Eğer sarı maden gün içerisinde 1763 direncini geçebilirse yükselişlerin devam etmesini ve 1800 dolar seviyesinin hedeflenmesi gözlemlenebilir. Ancak 1763-1758 Aralığına dikkat etmeli ve buradan gelebilecek kar realizasyonlarına temkinli yaklaşılmalıdır. Sarı maden için uzun vade beklentilerin hala daha yükseliş olduğunu ve yaşanılacak olası kar satışlarının uygun alım fırsatı olarak desteklenmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Pivot; 1740

Destek; 1745-1730-1716

Direnç; 1763-1775-1790

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

 

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR