EUR/USD’da Yükselişlerin Sonuna mı Geldik ?

EUR/USD ANALİZ

Yunanistan’ın kurtarma planının uygulamaya geçirilebilmesi için gerekli olan Yunanistan’ın kredi swaplarını tamamlanmasına yönelik baskılar artarken, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Uluslararası Para Fonu IMF’nin başkanı Christine Lagarde bu akşam Berlin’de bir araya gelecek. Avrupa Birliği liderleri tarafından baltalanmış olan 26 Ekim tarihli anlaşma, 2020 itibariyle Yunanistan’ın borçlarının, gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 120’sine çekilmesi için tahvil sahiplerinin Yunan tahvillerinde yüzde 50 oranında zarar yazmalarını öngörüyordu. Anlaşmanın duyurulmasının 2 ay sonrasında, kreditörler ve otoritelerin, hâlâ daha yatırımcıların ne kadar yazmaları gerektiğini belirlemek için kuponlar ve yeni tahvillerin vadeleri üzerinde anlaşmaları gerekiyor. IMF, ekonomik görünüm kötüleşirken, Yunanistan’ın bütçe hedeflerini tutturmasını garantiye almak için yatırımcıların istediğinin altında bir değerde kupon çıkarılması için uğraşıyor. Gönüllü swapların tamamlanmaması hâlinde, AB’nin kriz  yönetimine duyulan güven azalacağı gibi, Asya ve ABD’deki yatırımcıları da Avrupa’ya yatırım yapmaktan caydırıyor.

Gün içerisinde yükseliş baskısı sonucu 1,2815 seviyesine kadar yükselen ancak bu direnci geçemeyen EUR/USD paritesi bu seviyeden geri dönerek gün içerisinde 1,2730 desteğine kadar geriledi. Pariteyi incelediğimizde 1,295 ile 1,2815 arasında sıkıştığını ve bu seviyeler arasında bant hareketi gerçekleştirdiği görülmektedir. Bu yüzden de özellikle bu seviyelerden birisinin kırılması paritede sert hareketlerin oluşmasına neden olacaktır. Bugün makro-ekonomik olarak özellikle Avrupa bölgesi büyüme oranı ile başlayacak haber akışı ABD’den gelecek olan Bej Kitapla son bulacaktır. Bu yüzden de temel faktörlerin de gün içerisinde etkili olacağını unutmamalıyız. Teknik olarak kısa vadede kısmi yükselişler olsa da orta ve uzun vadede parite düşüşlerine devam etmesi beklenilmektedir. Bu yüzden de yaşanılacak olası yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. 1,2695 desteğinin kırılması ile 1,2580 ve 1,2500 seviyeleri hedeflenecektir. Yukarıda ise kısmi yükselişlerin devam etmesi durumunda 1,2815 kontrol noktasıdır. 1,2815 direnci geçilirse 1,2855 ve 1,2920 hedef olarak belirlenebilir.

Pivot;1,2730

Destek; 1,2700 –1,2660-1,2580

Direnç; 1,2790 – 1,2815–1,2855

GBP/USD ANALİZ

ABD’nin en büyük alüminyum üreticisi olan Alcoa hisseleri dün yüzde 1.5 oranında değer kazandı. BHP Billiton hisseleri bakırın 1 haftanın zirvesine çıkmasıyla yüzde 3’ten fazla tırmanırken Volkswagen hisseleri ise yüzde 3 değerlendi. İngiliz perakende şirketlerinde de ralliler görüldü. Gösterge Stoxx Europe 600 endeksi yüzde 1.8 arttı ve 250.92 puandan kapandı. Endeks böylece pazartesi günkü yüzde 0.5’lik kaybını sildi. Endeks, 2012’nin ilk haftasında küresel ekonomiye yönelik iyimserlikle yükselmişti. Citigroup’un şef stratejisti Robert Buckland, “Birçok yatırımcı 2012 yılında her şeyin iyi gideceğine dair iyimserlik içinde. Makro ekonomik rüzgara rağmen küresel şirket karları ve nakit akışında iyiye gidiş var” dedi.

GBP/USD paritesi orta ve uzun vadede düşüş beklentisi içerisinde hareketlerine devam etmekte ancak EUR/USD paritesi gibi yaşadığı düşüşlerin tepki yükselişlerini gerçekleştirmektedir. Bu yüzden de özellikle 1,55 ile 1,5545 arasında sıkışan ve bant oluşturan GBP/USD paritesinde 1,5535 altında düşüşlerine kaldığı yerden devam etmesi beklenilmektedir. teknik göstergelerin gün içerisinde 1,5445 desteğini kıramaması durumunda düzeltme yükselişlerine devam etmesi beklenilebilir. Ancak kısa vadede yaşanılması beklenilen bu yükselişler aslında uzun vadeli olarak parite için satış fırsatı anlamına gelmektedir. Çünkü orta ve uzun vadede trendin düşüş olması paritenin ilerleyen zamanlarda 1,5280 desteğini test etmesini güçlendirmektedir. Bugün Avrupa ve Amerika’dan gelecek olan veriler parite de sert hareketlere neden olabilir. Bu yüzden de özellikle bu haberler sonrasında ki sert hareketlere dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot:1,5440

Destek; 1,5445 – 1,5415 – 1,5390

Direnç;  1,5485 – 1,5515 – 1,5535

USD/JPY ANALİZ

Asya piyasaları, Almanya, İspanya ve İtalya’nın toplam 21 milyar Euro’luk (26.8 milyar dolar) hazine borçlanma ihaleleri öncesi temkinli seyrediyor. Asya hisseleri, madencilik şirketlerinin öncülüğünde alım ağırlıklı seyretti Almanya Hazinesi bugün 4 milyar Euro tutarında beş yıl vadeli tahvil satacak. İspanya ve İtalya hazineleri ise yarın 17 milyar Euro’luk borçlanmaya çıkacak. Yunanistan, kendi tahvillerini tutan yatırımcıları zararın en az yüzde 50’sini üstlenmeleri konusunda ikna etme sürecinin son safhasında. Bu, Euro Bölgesi’nin ilk büyük çaplı borç yeniden yapılandırılmasını oluşturacak.

Yukarıda 77,05, aşağıda ise 76,55 seviyesi arasında bant hareketi gerçekleştiren USD/JPY paritesi destekten al dirençten sat mantığı ile bu aralar yatırımcılarına kazançlı işlem stratejileri oluşturmaktadır. Ancak Dolar endeksinde dün görülen gerileme sonrasında bugün tekrar toparlanma düşüncesi gerçekleşirse paritenin 77,05 direncini geçmesi kolaylaşacaktır. Aksi takdirde dün görülen düşüşlerin devamın gelmesini ve Dolar endeksindeki gerileme nedeniyle paritenin de 76,55 desteğini kırması beklenilebilir. Orta ve uzun vadede düşüş beklentisi içerisinde olduğumuz USD/JPY paritesi için yaşanılacak olası yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Pivot: 77,05

Destek: 76,70 – 76,55 – 76,35

Direnç: 77,25 – 77,45 – 77,65

PETROL ANALİZ

İran petrolüne ambargo spekülasyonunun Avrupa’yı resesyona sokacağı endişesi ile petrol vadelileri yüzde 0.6 kadar değer kaybıyla New York’ta yaklaşık bir haftanın yükseğinden geriliyor. Açıklanacak olan bugünkü verilerde Almanya’nın ekonomik büyümesinin yavaşladığı tahmin edilirken İspanya endüstriyel üretiminin de 2009’dan beri en çok küçülmeyi gösterdiği tahmin ediliyor. Avrupa Birliği’nin İran petrolüne ambargo koyma çalışmaları arz kontratları ve aşamalı sürelerin uzunluğundan muafiyet konusunda boğuldu. İran, petrolüne ambargo koyulduğu takdirde dünyanın petrol akışını sağlayan 5 boğazından biri olan Hürmüz’ü kapatacağını açıklamıştı. Petrol taşıyan her 6 tankerden biri Hürmüz Boğazı’nı kullanıyor. “Fiyatlar düşük çünkü İran manşetlerden inmiyor ve Hürmüz Boğazı çok önemli bir boğaz.” diyen kıdemli risk yönetimi danışmanı Anthony Nunan, “Asıl odaklanılması gerekilen Euro bölgesindeki kriz.” yorumunda bulundu. Siyah inci belirli yükselişlerden sonra düzeltme satışları yaşamakta ve sonra tekrar normal seyrine devam etmektedir. Hürmüz boğazı ile ilgili çıkan spekülatifler nedeniyle yükselişlerine devam eden siyah inci teknik olarak da yükseliş baskısına maruz kalmaktadır. Haftalık ve aylık trendlerinin yükseliş olması petrol fiyatlarının yükselişlerini tetiklemektedir. Ancak bu yükselişler nereye kadar devam eder sorusuna haftalık trendin üst kanal noktası olan 107 direnci hedeflenmektedir. Burası önemli ve bir o kadar da kritik bir seviye olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer petrol bu dirence kadar yükselir ancak bu direnci geçemezse 93 ve 82 dolar seviyesine kadar düzeltme satışları gerçekleştirebilir. Eğer parite 107 direncini de aşarsa o zaman 114 dolar seviyesi hedef olarak belirtilmiştir. Bu yüzden de özellikle uzun vadeli işlem girecek olan yatırımcılar 107 seviyesi hedefi gerçekleşene kadar yaşanılacak olası düşüşleri yükseliş fırsatı olarak değerlendirebilir.

Pivot;101,50

Destek; 100,85– 99,85 –99,00

Direnç;  102,50– 103,10 – 103,65

ALTIN ANALİZ

Altın, fiziki talebin arttığı spekülasyonu ve düşük faiz oranlarıyla merkez bankalarının gevşeme politikasının metali destekleyeceği beklentisiyle yükseldi. U.S. Global Investors’a göre Çin, Tayvan, Hong Kong, Vietnam ve Tayland’da yeni yıl öncesi altın alımları artacak. Lunar takvimine göre yeni yıl 23 Ocak’ta başlayacak. Royal Bank of Scotland Group analisti Nick Moore, Çin’deki alımların aktif olduğunu ve fiziki yatırım ile mücevher talebinin oldukça güçlü olduğunu belirtti. Moore’a göre bu ay Çin’den gelen talep, fiyata bakmaksızın artacak.

Sarı maden 1600 desteğinden aldığı güçle yükselişlerine devam etmiş ve kademeli bir şekilde çıkışını gerçekleştirmektedir. Ancak günlük kapanışı 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1637,30 seviyesi altında yaptığından bugünkü kapanışa tekrar bakmak gerekir. Şuanda 1643 dolar seviyesinde hareketine devam eden sarı maden için gün içerisindeki hedef 1665 olsa da gerçek yükselişlerin teyidi paritenin günlük kapanışının 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1637,30 üzerinde yapacağı kapanıştır. Bu durumda sarı madende ki yükselişlerin baskınlığı doğrulanacaktır ve kısa vadede 1690 seviyesi hedeflenecektir. Bugün Avrupa’dan ve ABD’den gelecek olan haberler altının seyri açısından önemlidir. Gelecek olan veriler altının yükselişini tetiklerse kısa vadeli hedef daha kolay gerçekleşmesi beklenilebilir. Aksi takdirde yaşanılan bu yükselişlerin tepki satışlarının görülmesi kaçınılmaz olacaktır.

Pivot; 1630

Destek; 1635- 1623- 1604

Direnç; 1650 – 1660- 1670

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: [email protected]

Twitter : KudretAYYILDIR