LiderForex; 2013’e Kadar Düşük Faiz

EUR/USD ANALİZ

Almanya’da Hristiyan Demokrat Parti ve Özgür Demokratik Parti’nin milletvekilleri, Başbakan ve partinin genel başkanı Angela Merkel ve Maliye Bakanı Wolfgang Shauble’yi Euro Bölgesi’ndeki kurtarma anlaşmaları konusunda eleştiriyor.  Parti üyelerinin tepkisinin, Merkel’in bir sonraki kararlarını zorlaştıracağı düşünülüyor. Bazı uzmanlar, Almanya’daki siyasi ortamın, Merkel’i Euro Bölgesi liderleriyle arasındaki anlaşmalar konusunda zorlayacağını düşünüyor. Almanya başbakanı, kendi partisindeki yerini koruyabilmek için, Avrupa Birliği Finansal İstikrar Mekanizması’nın kapasite ve hacminin büyütülmesi gibi konularda daha dirençli olabilir ve yeni anlaşmalarda zorluk çıkarabilir.

EUR/USD paritesi dün gün içerisinde 1,4151 seviyesinden aldığı güçle yükselişine devam etmek isterken gün içerisindeki satış baskısı sonucunda gerilemeye çalışmaktadır. Çünkü uzun bir süredir ABD borsalarının satıcılı bir seyir izlemesi pariteyi de gerileten en önemli unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Dün 1,4270-80 seviyelerinden başlattığı satışlar paritenin 1,42 seviyelerine kadar geri çekilmesine neden oldu ve gün boyunca bu şekilde devam etmesini sağladı. Akşam saatlerinde FED toplantısı sonrası paritede ciddi hareketlenmeler meydana geldi. Bernanke faizlerde değişiklik yapmayacağını açıkladı ancak bu durumun 2013 ortalarına kadar yapmayacak olacağını söylemesi ve ABD’deki ekonomik gidişin çokta iyi olmadığını ancak yılın ikinci yarısında ekonomideki toparlanmanın yavaş bir hızda seyretmesinin beklendiğini söyledi. Bu konuşma Dolar için olumsuz dolar ile ters korelasyon olan Dow Jones için olumlu bir gelişme oldu. Dolar’ın değer kaybetmesi EUR/USD paritesinde yükselişlere neden oldu. Parite 1,42 seviyesinden başlattığı yükselişine 1,4378 seviyesi ile sınırladı. Bu seviyeye kadar yükseldikten sonra kısmi olarak geri çekilen parite 1,435 seviyesine yakın hareketlerine devam etmektedir. EUR/USD paritesinin bundan sonraki gidişatına bakacak olursak kanal içerisinde hareketine devam eden parite de 1,4450 direnci önem arz etmektedir. Aynı zamanda kanalın üst noktası olan bu seviye geçilmediği müddetçe alımlar rahat edemeyecektir. Haftanın açılış gününde de 1,4430 seviyesine kadar yükselen ancak 1,4450 direncini geçemediği için geri dönen parite 1,4128 seviyesine kadar gerilemişti. Daha önce de defalarca test edilen ancak geçilemeyen 1,4450 direnci eğer geçilirse alımlar 1,47 seviyesine kadar rahatlayacaktır. Ancak burada paritenin bu direnci geçip geçemeyeceği konum önemlidir. Daha önceki hareketlerine bakacak olursak bu durumun şuan için zor gözüktüğünü ancak Dolar’daki zayıf seyrin devam etmesi halinde bu kırılmanın gerçekleşebileceğini söyleyebiliriz. Eğer parite bu kanalı kıramaz ve geri dönerse göreceği ilk hedef olarak 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,4265 seviyesi belirlenmektedir. Bu seviye kontrol noktası ve kırılması durumunda ise kanalın alt noktası olan 1,4055 hedeflenebilir.

Pivot;1,4275

Destek; 1,4325-1,4290-1,4225              

Direnç; 1,4400-1,4450-1,4525

GBP/USD ANALİZ

Fed Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) faiz toplantısından sonra yaptığı açıklamaya göre, FOMC’nin Haziran ayında toplandıktan bu yana elde ettiği verilerin ekonomideki büyümenin bu yıl şimdiye kadar ”Komitenin beklediğinden epeyce yavaş” olduğuna işaret edildi.  Devam eden ekonomik toparlanmayı desteklemek ve enflasyon hedefinin tutmasına katkı sağlamak için Komitenin gösterge faiz oranını yüzde 0 ve yüzde 0,25 Aralığında tutmaya karar verdiği belirtilen açıklamada, Komitenin, ekonomik koşulların muhtemelen gösterge faiz oranının en az 2013 yılı ortasına kadar mevcut düzeyde kalmasını sağlayacağını tahmin ettiği ifade edildi. Yüksek enerji fiyatları ve Japonya’da 11 Mart’ta meydana gelen deprem ve tsunamiden sonra tedarik zincirindeki aksama gibi geçici unsurların ekonomideki faaliyette ”son zamanlardaki bazı zayıflıklara” açıklama getirdiği belirtilen açıklamada, ekonominin görünümünde aşağı yönlü risklerin arttığı, yılın ikinci yarısında ekonomideki toparlanmanın yavaş bir hızda seyretmesinin beklendiği kaydedildi. Son aylarda istihdam piyasalarındaki koşulların kötüleştiğine ve işsizlik oranının arttığına işaret edilen açıklamada, hane halkı harcamalarının yatay seyir izlediği ve konut sektöründe durgunluğun devam ettiği, ancak işletmelerin teçhizat ve yazılım yatırımının genişlemeyi sürdürdüğü ifade edildi.  Bu yılbaşlarında emtia ve ithal mallardaki yüksek fiyatın yanı sıra tedarik zincirindeki aksaklık nedeniyle enflasyonun arttığı bildirilen açıklamada, son zamanlarda enerji ve bazı emtia fiyatları gerilediği için enflasyonun yatıştığı, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin sabit kaldığı belirtildi.

GBP/USD paritesi EUR/USD paritesiyle oluşturduğu korelasyon nedeniyle gün içerisinde EUR/USD paritesinin hareketlerinden etkilenmektedir. Bugün EUR/USD paritesindeki düşüşleri kısmi olarak GBP/USD paritesinde de görmekteyiz. Bu düşüşlerin diğer bir nedeni ise İngiltere’den olumsuz haberlerin de gelmiş olmasıdır. Daha önce parite için 1,6480 seviyesinin önemli olduğunu ve bu direncin geçilmeden alımların rahatlayamayacağından bahsetmiştik. Parite pazartesi günü görmüş olduğu 1,6480 direncinden geri döndü ve pazartesiden itibaren düşmeye çalışmaktadır. Dün yaşadığı düşüşler pariteyi 1,6175 seviyesine kadar düşürse de FED’in faizleri uzun bir süre artırmayacak olması pariteyi yukarı yönlü hareketlerine neden olmasına katkı sağladı. GBP/USD bu seviyeden başlattığı yükseliş hareketine 1,6335 seviyesi ile son verdi. Bu seviyeden sonra geri çekilen parite için 50 günlük hareketli ortalama olan 1,6325 direncinin geçilmesi pariteyi tekrar yükseltmeye yetmesi beklenilmektedir. Ancak gerçek yükselişlerin paritenin 1,6480 direncini geçmesiyle olacağını söyleyebiliriz. Eğer parite 1,6750 direncini hedefliyorsa 1,6480 direncini geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tekrar 1,60 seviyeleri hedeflenebilir.

Pivot;1,6225

Destek; 1,6250-1,6175-1,6120

Direnç; 1,6325-1,6375-1,6440

USD/JPY ANALİZ  

Amerika’da bir televizyon programında konuşan ünlü yatırımcı ve yazar Jim Rogers, ABD’nin mali bir savaşa sürüklendiğini ve Washington’daki oyuncuların nelerin olup bittiğinin farkında olmadığını savundu. Özellikle ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ve Fed Başkanı Ben Bernanke’yi eleştiren Rogers, her ikisinin de ne yapmaları konusunda bir fikirleri olmadığını söyledi. Önümüzdeki yıllar için finansal piyasalarda çok daha fazla sorun öngören Rogers Holdings ve Beeland Interest Inc.’in başkanı Rogers, şu anda görülen tüm düşüşlerin “geçici bir dip” olduğunu ifade etti.  Ünlü yatırımcı, ABD’nin gittiği yolu “mali mahşer” olarak niteleyerek, ülkenin şu anda bu noktada olmadığını, ancak önümüzdeki yıllarda temerrüde düşme ihtimalinin oldukça yüksek olduğuna dikkat çekti.

USD/JPY paritesinde müdahale gelmeden önce “müdahalenin gelmesi durumunda 80 seviyesi maksimum çıkış seviyesi olarak belirlenebilir ve bu yükselişler uzun vade satış fırsatı olarak değerlendirilebilir” açıklamasını yaptıktan sonra paritedeki müdahale sonrası 80,23 seviyelerine kadar yükselmiş ve buradan başlattığı aşağı atakla parite kendisini 77 seviyesinin altına düşürmüş gün içerisinde de 76,69 seviyesi görünmüş oldu. Haftalık trendlerinin düşüş olması paritenin uzun vade beklentisinin de düşüş olmasına kolaylık sağlamaktayız. Parite için yapmış olduğumuz tüm analizlerde yükselişlerde satış pozisyonu açılması konusunda yatırımcılarımızı uyarmış ve bu durumun sonucunda da bu fırsatı değerlendiren herkes kazançlı işlem elde etmiştir. Parite deki fırsat hala daha devam etmektedir. Gün içerisinde yaşanan kısmi yükselişler parite de uzun vade satış pozisyonu açabilmek için fırsattır ve parite eğer 76,25 desteğini kırabilirse 74,30 seviyelerinin hedeflenebileceğini söyleyebiliriz. Ancak eğer parite 76,25 seviyesine kadar gelir ama bu desteği kıramazsa tekrar bir düzeltme hareketine maruz kalması kaçınılmaz olacaktır.

Pivot; 77,35

Destek; 76,70-76.30-76,00

Direnç; 77,15-77,65-77,95

PETROL ANALİZ

OPEC’in aylık raporuna göre, küresel petrol talebi bu yıl geçen yıla göre günlük 1,2 milyon varil artarak günlük 88,14 milyon varil olacak. OPEC’in geçen ay 2011 yılı için küresel petrol talebi tahmini günlük 88,18 milyon varildi. ABD ve Avrupa Birliği gibi önemli petrol tüketicilerinin görünümlerinin resesyona dönebileceği, talepte önemli bir büyümenin diğer bölgelerden geleceğine işaret edilen raporda, ”OECD’de petrol talebinin geçen yıl geçici bir toparlanmadan sonra daralmaya devam etmesi bekleniyor” denildi. Çin’in petrol talebinin Haziran ayında 8 ay içinde ilk kez düşmesinin ”imalat sektörünün faaliyetlerinin dünya çapında zayıfladığını teyit ettiği” bildirilen raporda, Çin’in petrol talebinin bu yıl geçen yıla göre yüzde 6,5 büyümesinin beklendiği, gelecek yıl petrol talebindeki büyümenin ise Çin, Hindistan, Ortadoğu ve Latin Amerika’dan destekleneceği kaydedildi.

75,70$ seviyelerine kadar düştükten sonra petrol ile ilgili gelen spekülasyonla yükselmeye başlayan siyah inci bu destekten aldığı güçle 83,00 direncine kadar yükseldi. Bu yükselişten sonra tekrar gerileyen siyah inci şuanda da 82 direncine yakın hareketine devam etmektedir. Petrol şuanda tekrar kanal içerisinde hareket etmeye çalışmaktadır. Eğer bu tutumunda başarılı olmak istiyorsa haftalık grafikteki 100 günlük hareketli ortalama olan 87,20 direncini geçmesi gerekmektedir. Aynı zamanda bu seviye orta kanal noktası olmakla birlikte bu kanalın geçilmesi petrol fiyatlarının daha da yükselmesine neden olacaktır. ABD ekonomisinden gelen olumsuz haberler neticesinde sert düşüş gösteren siyah inci eğer toparlanmaya başlarsa yükselişler 100 dolar seviyesine kadar kendisini gösterebilir. Ancak bunun için siyah inciye iyi haberlerin gelmesi gerekmektedir. Örneğin ABD ekonomisi için iyi bir haber yada petrol stoklarında azalma olması yönünde gelebilecek bir haber petrol fiyatlarının yukarı yönlü oluşmasından fayda sağlayacaktır. Bugün ABD’den gelecek olan ham petrol stokları verisi petrol fiyatlarında hareketliliğe neden olacaktır. Beklenti stoklarda artış olması yönünde ve bu durum gerçekleşirse petrol fiyatlarında gerileme gözlemlenmesi beklenilmektedir. Ancak sürpriz bir şekilde stoklar azalırsa bu sefer yükselmek isteyen petrol için olumlu bir gelişme olacak ve siyah inci yükselecektir.

Pivot;83,30                 

Destek;80,00-77,60-75,70

Direnç; 84,00-85,00-87,20

ALTIN ANALİZ

Çin, Temmuz ayında 31.5 milyar dolarlık ticaret fazlası verdi. Çin’in ticaret fazlası 2 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, ihracat da rekor kırdı. Dünyanın en büyük ihracatçı ülkesi Çin, borç krizindeki Avrupa, ABD ve Japonya’dan gelecek taleplerdeki zayıflama ihtimalinden endişe ediyor. ABD Merkez Bankası dün piyasaları desteklemek için net konuştu ve faizlerin 2 yıl sabit tutulacağını söyledi. Küresel finansal piyasalardaki dalgalanmanın henüz Çin’in ticaretine yansımamış olduğunu aktaran Societe Generale SA’nın ekonomistlerinden Yao Wei, “gerçek zorluk kapıda” dedi.

Sarı maden rekora doymamakta direniyor. Dün gece Çin’den gelen enflasyon haberiyle yükselişe geçen ve gün içerisinde de 1779,55 seviyesine kadar yükselen sarı maden gün içerisinde yaşadığı yükselişin tepki satışlarını sert bir biçimde göstermiştir. Yaşadığı düşüş altın fiyatının gün içerisinde önemli bir destek olan 1720 dolar seviyesine kadar taşıdı ancak bu destek kırılmayarak tekrar yukarı yönlü atağının başlamasına neden oldu. Ayrıca FED’in 2013 ortalarına kadar faizleri artırmayacak olması altın fiyatlarının da yükselmesine bundan sonra yardımcı olacak diğer bir haber olarak karşımıza çıkmaktadır. Bernanke ayrıca yüksek emtia fiyatlarına da değindiği için yaşanılacak olası tepki satışlarına dikkatli olmalıyız. Teknik olarak sarı maden de yükselişlerin devamı beklenilmektedir. Burada yüksek seviyelerden gelen kar realizasyonlarına dikkat etmeli ve kesinlikle düşüşlerde satış pozisyonları açmamalısınız. Çünkü trendin tersine yapılan bir satış pozisyonu sizin uzun vadeli yükseliş beklentisi içerisinde olan sarı madende ciddi zararlara neden olmanıza katkıda bulunacaktır. Bu yüzden yaşanacak olası düşüşlerde satış girmek yerine en güzel strateji beklemek ve bu düşüşlerde alım pozisyonu açacak uzun vade yükselişlerde kar elde etmenizdir.

Pivot;1719

Destek; 1735-1705-1692

Direnç; 1766-1780-1807

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist