11 Ağustos 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ

Fransız Hükümeti, Çarşamba günü yeni vergi zamlarını, harcama kesintilerini ve diğer bütçe önlemlerini değerlendirme kararı aldı. Fransa, ülkenin bütçe açığını azaltarak, kredi notuyla ilgili spekülasyonları da gidermek ve küresel ekonomiyi ikna etmek istiyor. Bankaların sert düşüş kaydettiği Fransa’da dün Societe Generale’nin hisseleri yüzde 18, BNP Paribas’ın hisseleri ise yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti. Başkanlıktan yayınlanan resmi açıklamada, Sarkozy’nin Fransa’nın bütçe açığını azaltmasının gerekli ve kaçınılmaz olduğu yönündeki ifadelerine yer verildi.  Kredi derecelendirme kuruluşlarının Fransa’nın notunu teyit etmesine rağmen, ekonomistler Fransız Hükümeti’nin mevcut bütçe açığı oranıyla, yüzde 2’lik büyüme kaydetmesinin mümkün olmadığını düşünüyor. Fransa, 2011’de yüzde 5.7 oranında bütçe açığı vererek, 2013’te bütçe açığı oranını yüzde 3’ün altına gerilemeyi hedefliyor.

EUR/USD paritesinde gün içerisinde yükselişler gözlemlenmekte ancak akşam ABD borsalarının açılması ile sert geri çekilmeler olmaktadır. Aynı durum dün içinde geçerli oldu. Parite gün içerisinde 1,4310 seviyelerinin üzerinde hareket ederken ABD borsalarındaki düşüş ve ayrıca Fransa’nın kredi notunun düşebilme ihtimali ile yaşanılan spekülasyon paritenin gün içerisinde satıcılı bir seyre dönüşmesine neden oldu. Yaşanılan satış baskısının kaynağı gerek Avrupa gerek ABD borsalarındaki satıcılı seyir olarak belirlenmiştir. Dow Jones’ta “Ters Cup” formasyonunun oluşması nedeniyle yaşanılan düşüşler, Fransa’nın kredi notu düşebilir spekülasyonu nedeniyle de 5700 seviyesini kırıp sert bir şekilde 5550 seviyelerine kadar gerileyen DAX30 endeksleri paritedeki sert düşüşlerin olmasına sebepti. Parite yaşanılan bu düşüş sonrası 1,4122 seviyesine kadar geriledi. Buradan başlattığı atakla tekrar 1,42 seviyesinin üzerine çıktı. Yaşanılan geri çekilmelerin maksimum 1,4055 seviyesi ile sınırlı olacağını ve EUR/USD paritesinde yükselişlerin uzun vadede devam edeceğini daha önceki analizlerimizde belirtmiştik. Parite bu seviyeye kadar daha önce düşmüş ve 1,44 seviyesine kadar yükselmişti. Şimdi ise 1,4122’den aldığı destekle yükselmeye çalışıyor. Eğer bu yükselişler devam edecekse ilk hedef olarak 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,4245 daha sonra da kanalın üst noktası olan 1,4345 seviyesi olarak belirlenmiştir. Demark Trendline içerisinde hareket etmesi beklenen EUR/USD paritesinde makro-ekonomik herhangi bir olumsuz haber açıklanmadığı müddetçe 1,4345 seviyeleri hedeflenebilir. Ancak özellikle Avrupa borsalarının açılışı ve Avrupa’dan gelen haberlere dikkat etmeli ve kısa vadeli gir-çıklarla karlı işlemler elde edilebilir.

Pivot;1,4125

Destek; 1,4200-1,4165-1,4055                    

Direnç; 1,4275-1,4310-1,4375

GBP/USD ANALİZ

BOE çeyrek dönem enflasyon raporunda, küresel ekonomideki kötüleşmeyi gerekçe göstererek, 2011 yılı için ekonominin büyüme oranı tahminini yüzde 1,8’den yüzde 1,4’e indirdi. Ekonominin büyümesinin karşısındaki en önemli risklerin dışarıdan kaynaklandığı, küresel büyümenin zayıfladığı ve bu yavaşlamanın devam etmesinin mümkün olduğuna işaret edilen raporda, hane halkı gelirlerindeki sıkışıklığın muhtemelen iç talep üzerindeki baskıyı sürdüreceği uyarısında bulunuldu. Raporu açıklayan BoE Başkanı Mervyn King, Avrupa’nın borç krizi ve ABD ekonomisinde daralma endişelerinin küresel ekonomi için sıkıntı verici olduğunu, ekonomik büyüme için en büyük risklerin Euro Bölgesi’nden kaynaklandığını söyledi.

İngiltere Merkez Bankası enflasyon raporu ve sonrasında başkan King’in konuşması paritede önce satıcılı bir seyir yaşanmasına neden oldu. Bu durum GBP/USD paritesinin 1,6190 seviyesini test etmesini sağladı. Daha sonra buradan tekrar yükselen ve 1,6260 seviyelerinde hareket eden parite ABD borsalarında yaşanan düşüşler paritenin de satıcılı bir seyirle devam etmesini sağladı. 1,6190 desteği kırıldıktan sonra 1,6110 seviyesine kadar gerileyen GBP/USD paritesi bu seviyeden aldığı destekle yükselmeye ve kendisini 1,62 seviyesinin üzerine atmaya çalışmaktadır. GBP/USD paritesi kendisini eğer 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,6240 direnci üzerine atmayı başarırsa yükselişlerin kanalın üst noktası olan 1,6430 seviyesine kadar yükselmesi gözlemlenebilir. Ancak eğer parite bu direnci geçemezse satış baskısı kendisini tekrar göstermesi gerekir ve bu durumda parite kanalın alt noktası olan 1,60 seviyesinin test edilmesine neden olabilir.

Pivot;1,6250

Destek; 1,6110-1,6085-1,6050

Direnç; 1,6225-1,6300-1,6375

USD/JPY ANALİZ  

Küresel piyasaların gerilimli bir dönemden geçtiği esnada ABD’de ekonominin yavaşlayacağı endişeleri ile birlikte borç tavanı krizini çözen ancak ağır yara alarak çıkan Obama yönetimi de çözümün peşine düştü. ABD Başkanı Obama, bu kez  Amerikan Merkez Bankası Başkanı Bernanke ile ekonomiyi değerlendirdi. Obama ve Bernanke, Avrupa’daki sorunlar ile birlikte Amerika’daki istihdam ve bütçe açığı konularını ele aldı. Obama, Bernanke ile ele aldığı Avrupa’nın durumunu, İngiltere Başbakanı David Cameron ile de görüştü. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Obama’nın, Avrupa’daki gelişmeleri yakından izlediğini belirterek, “ABD ekonomisi yavaşladı ve büyüme beklentileri karşılamadı, ancak Beyaz Saray, ekonominin büyümeyi sürdüreceğine inanıyor” dedi. Beyaz Saray Sözcüsü, “yeni bir resesyon beklentimiz yok” vurgusu da yaptı.

USD/JPY paritesi 76,30 desteğinin etkisini görmeye çalışmaktadır. Hatırlarsanız deprem zamanında parite 76,30 desteğine kadar gerilemişti ve yapılan müdahale sonucu 85,50 seviyeleri görülmüştü. Daha sonra da 76,30 seviyesi yakın zamanda test edilmişti ve Japonya Merkez Bankası duruma el koydu ve yaptığı müdahale ile paritenin 80,23 seviyesine kadar yükselmesini sağladı. Dün parite tekrar 76,30 seviyesini test etti ve bu destekten tekrar geri döndü. Kapanışını da 76,84 seviyelerinde gerçekleştiren parite de bugünde kapanışın 76,30 seviyesi üzerinde olması paritedeki kısa vade düzeltmenin önünü açacaktır. USD/JPY paritesi ile ilgili dün göndermiş olduğumuz fırsatta önce düzeltme hareketlerinin olacağını ve daha sonra belirli yükselişlerden sonra geri çekilmelerinin trend yönünde yani düşüş yönünde olacağını belirtmiştik. Şuanda parite kısa vadeli yükselmeye çalışmaktadır. Bu yüzden de kısa vadeli alım pozisyonları açılabildiği gibi uzun vadede girilmesi beklenen düşüş pozisyonları için yaşanacak bu yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Pivot; 77,20

Destek; 76,30-76.00-75,60

Direnç; 77,00-77,75-78,30

PETROL ANALİZ

ABD’de petrol stoklarının azaldığına dair işaretler ve Fed’in ekonomiyi desteklemek için ek önlem planını tartıştığını açıklamasıyla petrol fiyatları 10 ayın en düşük seviyesinden yükselişe geçti. Vadeli kontratlar Fed’in açıklamaları ve faiz kararının ardından üç gün içinde ilk kez yükseldi. Öte yandan Amerikan Petrol Enstitüsü ham petrol stoklarının Haziran’dan beri en büyük düşüşü kaydettiğini açıkladı. Frankfurt’taki Commerzbank’ta analist olan Carsten Fritsch, “Brent ve Batı Teksas tipi petrol bu sabah Fed’in faizleri 2013 ortasına kadar sabit tutma kararıyla büyük yükselişler gerçekleştirdi” dedi.

Siyah inci 75,70 seviyesinden aldığı güçle yükselmeye çalışmaktadır. Dün stoklarda azalma gerçekleşti ancak petrol fiyatlarında net yükselişler olmadı. Bunun nedeni ABD borsalarındaki satıcılı seyrin sürmesi nedeniyle petrol fiyatındaki artışın sınırlı olmasıdır. İşte bu yüzden net bir yükseliş gözlemleyemediğimiz siyah inci gün içerisinde 83,12 seviyesine kadar yükseldi. Şuanda da 82,50 seviyelerine yakın hareket eden siyah inci için maksimum geri çekilmelerin 75 ile sınırlı kalacağın ve petrol fiyatlarının uzun vade için 100 dolar seviyesini hedefleyebileceğini söyleyebiliriz. Ancak bu durumun gerçekleşmesi için özellikle ABD ekonomisi için olumlu etkilerin olması şart. Çünkü ABD ekonomisi ile ilgili belirsizlik ve borsalarında yaşanan satıcılı seyir nedeniyle sert düşüşe maruz kalan siyah inci yine ABD ekonomisi ile ilgili gelebilecek olumlu haberler neticesinde sert yükselişlere maruz kalarak belirlenen hedefin görülmesini sağlayabilir. Asıl soru işareti olan “ acaba ABD ekonomisindeki bu sıkıntılı süreçte ABD borsaları daha ne kadar düşebilir? “ Eğer ABD borsaları düşmeye devam ederse petrol fiyatları da düşmeye devam edecektir. Bu yüzden de özellikle Chicago Borsası açılış zamanı olan 16.30’da dikkatli olunmalıdır.

Pivot;83,30               

Destek;80,00-77,60-75,70

Direnç; 84,00-85,00-87,20

ALTIN ANALİZ

ABD Hazinesi, Temmuz ayında 288 milyar dolar harcamaya karşın 159 milyar dolarlık gelir elde edildiğini açıkladı. Böylece dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin bütçe açığı Temmuz’da aylık bazda 129 milyar dolar oldu. Bütçe açığı, geçen yılın Temmuz ayında kaydedilen 165 milyar dolardan 36 milyar dolar daha az gerçekleşti. ABD’nin yıllık bütçe açığı şu anda 1.1 trilyon dolara ulaşmış durumda bulunuyor. ABD Kongresi ve Obama Yönetimi’nin bütçe açığını azaltma konusunda uzun vadeli bir plan yapamamış olması, ülkenin kredi notunun düşürülmesine yol açmıştı. Standard&Poor’s, ABD’nin kredi notunu, bütçe açığına ilişkin değerlendirmeleri gerekçe göstererek AAA’dan AA+’ya indirmişti. ABD’nin büyüme ve istihdam görünümü, ülkeyi zorlamaya devam ediyor. Jürinin, ABD’nin bütçe açığını uzun vadede kontrol altına alıp alamayacağını anlamaya çalıştığını belirten Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.’ın finansal ekonomistlerinden Chris Rupkey, bütçe sıkılaştırmalarına bakıldığında, ABD’nin diğer ülkelerin çok gerisinde kaldığını savundu.

Sarı maden bitmek tükenmeyen enerjisi nedeniyle rekor üzerine rekor kırmaktadır. Dünya ekonomilerinin belirsizlikleri nedeniyle güvenilir yatırım aracı olmaya devam eden ve bu konuda diğer enstrümanları saf dışına iten sarı maden 1720 dolar seviyesinden aldığı güçle yükselişini gün içerisinde sürdürdü. Özellikle Türkiye saati ile akşam 18.00’den sonra yükselişlerin sertleştiği sarı maden gün içerisinde 1808 dolar seviyesine kadar yükselmiştir. Altın fiyatlarındaki yükselişlerin dünya ekonomilerindeki belirsizliklerin hakim olmasından kaynaklı talebin artması nedeniyle yükseldiğini söyleyebiliriz. 1808 dolar seviyesinden gerileyen sarı maden şuanda 1795 seviyelerine yakın seyretmektedir. Sarı maden için yaşanacak tepki satışlarında satış pozisyonlarında yer alınmaması kesinlikle önerilmektedir. Düşüşlerde sabırla beklemek ve düştüğü yerden alım pozisyonu olarak değerlendirmek bizi hem trende göre işlem yapmamıza neden olacaktır hem de riskimizi minimize etmiş olacağız. Yükseliş Trendi içerisinde olduğumuz sarı maden karşısında açacağım her satış işlemi riskimizi artıracak ve bu yüzden de ciddi zararların olmasına neden olacağız. Bu yüzden akıntıya karşı değil akıntı yönünde yüzerek kendimizi yormayacağız.

Pivot;1770

Destek; 1780-1760-1740

Direnç; 1815-1832-1850

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist