5 Temmuz 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ

Kredi derecelendirme kuruluşları Standard&Poor’s ve Fitch Ratings’in, Yunanistan’ın “seçici temerrüt” statüsüne çekilme ihtimali olan notunu geçici ve kısmi olarak değerlendirmesi durumunda, Avrupa Merkez Bankası Jean-Claude Trichet, Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketine özel sektör yatırımcılarının dahil edilmesine arka çıkabilir. Trichet, Yunanistan’ın kaderini kredi derecelendirme kuruluşlarının eline bırakarak, S&P, Moody’s ve Fitch’in, Yunan tahvillerinin yatırımcıların gönüllü yapılandırmasını “temerrüt” olarak değerlendirdiği takdirde, tahvilleri almayı sürdürmeyeceğini açıkladı. Avrupa Merkez Bankası’nın mevcut durumda elinde 98 milyar Euro değerinde Yunan tahvili bulunuyor. Yatırımcıların, var olan Yunan tahvillerinin sürelerinin uzatılmasına verdiği destek artıyor. Trichet ve Avrupa’daki siyasi liderler, Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketindeki kreditörlerin oynayacağı rol konusunda anlaşmazlık yaşıyor.  Almanya iki hafta önce var olan Yunan tahvillerinin vadesinin gönüllü olarak uzatılması planına destek verdi. Şimdi ise destek sırasının Avrupa Merkez Bankası’nda olduğu düşünülüyor. ECB’nin Yunanistan’ın büyük bankalarına sağladığı likiditeyi geri çekemeyeceğinin altını çizen Nomura’nın ekonomistlerinden Dimitris Drakapoulos, “bu tartışma zaman kaybı. ECB, eninde sonunda destekleyecek, başka ne yapabilirler ki?” dedi.

EUR/USD paritesi geçe saatlerinde 1,4550 direncini geçemedi ve gerilemeye çalıştı. Sabah saatlerinden itibaren 1,4459 ile 1,4500 seviyesi arasında hareketine devam eden EUR/USD paritesi olumlu perakende satışları verisine rağmen satışlarını hızlandırmadı. Eğer EUR/USD paritesi 1,4450 seviyesini kırabilirse 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,4375 seviyesine kadar gerileme görülebilir. Akşam saatlerinde ABD borsalarının açılması ile beraber sert hareketlerin olabileceğini ve bu bandın dışına çıkabilme ihtimalinin kuvvetli olabileceğini söyleyebiliriz. Günün en son haberi akşam saatlerinde ABD’den gelecek olan Fabrika Siparişleri olarak belirlenmiştir. Bu haberin ABD dolar için olumlu gelmesi beklenmektedir. Eğer haber beklenildiği gibi gelirse Dolar’ın Euro karşısında değer kazanmasının devam etmesini ve paritenin 1,4450 desteğini kırmasını bekleyebiliriz. Gelecek olan haber Dolar’ın değer kaybetmesine neden olursa paritede yükselişlerin devam etmesini gözlemleyebiliriz. Önemli haberlerin geleceği günün yaklaşması paritedeki hassaslığı da gözler önünde olmasını sağlamaktadır. Yarın Euro bölgesi büyüme oranı ve ABD bölgesi ISM İmalat endeksi ile başlayacak veri akışımız, Perşembe günü Euro bölgesi faiz oranı artışı, Trichet’in konuşması ve öncü tarım dışı istihdam verisi ile devam edecektir. Haftanın son işlem gününde ise Tarım Dışı İstihdam verisi ile işsizlik oranı paritenin gidişatını etkileyecek önemli haberler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu haberler neticesinde paritenin seyri belirlenecek ve önümüzdeki hafta daha net hareketler görmemiz kuvvetli olacaktır.

Pivot;1,4450

Destek; 1,4420-1,4375-1,4325

Direnç; 1,4500-1,4525-1,4555

GBP/USD ANALİZ

GBP/USD paritesi geçen hafta yapmış olduğu hareketlerden dolayı bu hafta da karışık seyrine devam etmektedir. 1,6150 seviyesini geçemeyen GBP/USD paritesi gün içerisinde 1,6126 ile 1,5989 seviyesi arasında git-gel yaşayarak paritede sağlıksız hareketlerine devam etmektedir. Gün içerisinde yönünü yükselişten düşüşe çeviren GBP/USD paritesi İngiltere’den gelen haberin olumlu olması nedeniyle sert yükselişlere maruz kaldı ve yönünü tekrar yükselişe çevirdi. Paritedeki hareketlerin belirsizliğini korudu şu günlerde yarından itibaren gelecek olan haberler paritenin netlik kazanmasına yardımcı olacaktır. Bollinger Bandın orta kanal noktası olan 1,6120 seviyesinin üzerinde kalması durumunda 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,62 direncine yaklaşması beklenen GBP/USD paritesinde akşam ABD borsalarının açılması ile sert hareketlerine kaldığı yerden devam edebilir.

Pivot;1,6050

Destek; 1,6090-1,6025-1,5990

Direnç; 1,6150-1,6200-1,6250

USD/JPY ANALİZ

Nomura Holdings Inc.’in Japonya’daki bankaların kredi notunu yükseltmesinin ardından bankaların prim yapması ve Tokyo Elecric Power Co.’nun değer kazanması üzerine, Tokyo borsası 6. gününü de artıda kapadı. Bank of Yokohama Ltd. yüzde 2.7 yükseldi. Tokyo Electric Power, şirketin Fukuşima nükleer santralindeki soğutma sistemlerinin işe yaradığını açıklaması üzerine yüzde 5.1 değerlendi. Tepco’nun en büyük ikinci ortağı Dai-Ichi Life Issurance Co. da yüzde 2.6 artış kaydetti. Topix endeksi yüzde 0,3 kazançla 866,35 puana yükseldi. Nikkei 225 Endeksi ise yüzde 0,2 değer kazandı. Endeks, Avrupa’nın Yunanistan’ın borç krizini çözeceğine ilişkin iyimserliği üzerine dünden bu yana 5 seansın dördünü artıda kapadı. Toyota Motor Corp., 11 Mart’taki depremin ardından beklenenden daha hızlı toparlandıklarını açıkladı.

Asya borsalarında yaşanan bu hareketlilik sonrası USD/JPY paritesinde Yen’in değerlenmesinin önüne geçen Dolar yapmış olduğu atakla pariteyi yukarı yönlü taşıdı. Dolar’ın değer kazanması ile 80,80 seviyesinden başlayan yükseliş hareketi paritenin gün içerisinde 81,18 seviyesine kadar taşınmasına neden oldu. Şuanda da 81,10 seviyesinde hareketine devam eden USD/JPY paritesinde kısa vadeli yükselişler paritenin 81,45 seviyesine kadar yükselmesine neden olabilir. Kısa vadeli yükselişlerde alım pozisyonlar alınabildiği gibi yükselişlerde satış pozisyonları alarak bu paritede pozisyon alabilir ve karlı işlemler elde edebilirsiniz.

Pivot;80,85

Destek; 80,95-80,70-80,50

Direnç; 81,20-81,30-81,45

PETROL ANALİZ

Euro bölgesinde yaşanan gelişmeler Dolar’ın değer kaybetmesi güvenilir yatırım aracı olan emtialara olan talebin artmasına neden olmaktadır. Bu emtialar arasında kendini gösteren siyah inci 95,80 ile 89,60 seviyesinde hareketine gün içerisinde devam etmektedir. Teknik olarak yükseliş dinamiklerinin daha baskın olduğunu ve 95,80 direncini geçmesinin kolaylaşma ihtimalinin kuvvetli olabileceğini söyleyebiliriz. Bugün ABD borsalarının açılması ile saat 17.00’de ABD’den gelecek haberler petrol fiyatlarında sert hareketliliğe neden olabilir. Aynı zamanda şuanda bandın üst noktasına yakın yerde hareketlerine devam eden petrol fiyatı 95,80 direncini geçebilirse 100 dolar seviyesine kadar alım rallisi gözlemlenebilir. Bu durumda bu direncin geçilmesini bekleyebilir ve geçilmesi ile uygun alım pozisyonları açılabilir. Ayrıca yarından itibaren gelecek olan makro-ekonomik haberler petrol fiyatlarında sert hareketlerin olabileceğini söyleyebiliriz. Teknik olarak yükseliş beklentisi içerisinde olduğumuz siyah inci temel faktörlerinde desteğini alması durumunda alımların netliğinden bahsedebilir ve kısa zaman içerisinde 100 dolar seviyesini görebiliriz. Eğer temel faktörler teknik analizin tersine hareket ederse petrol fiyatlarında inişli çıkışlı hareketler görülebilir.

Pivot; 94,30

Destek; 95,00-93,45-92,70

Direnç; 95,80-96,70-97,80

ALTIN ANALİZ

Doların sıçramasının ardından alternatif yatırım araçlarına olan talebin kesilmesi ile altın kayıplarını genişletebilir. “Güçlenmekte olan dolar bugün Altına yük oluyor.” diyen Korea Exchange Bank Futures uzman traderı Hwang Il Doo, “Fakat S&P’nin Yunanistan yorumları altını destekliyor” yorumunda bulundu. Çin’in enflasyonu düşürmek için sığınak olarak Dolar’a olan talebi desteklemesi ile Dolar 6 günlük düşüşünü keserek Euro karşısında yükselişe geçti. Bütün bu haberlere karşı Altın fiyatları dünkü sakinliğini bugün itibari ile bozdu ve beklediğimiz yükselişleri gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Altın şuanda yükselişe devam etmekte ve önünde 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1511,95 direnci yer almaktadır. Altın fiyatlarlındaki alım rallisinin devam edebilmesi için paritenin günlük grafikteki bu direnci geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tekrar geri çekilmek isteyebilir. Yukarıda 50 günlük hareketli ortalama olan 1511, 95 direnç özelliğini korurken aşağıda ise 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1489,43 desteği yer almaktadır. Altında sert hareketlerin olabilmesi için belirlediğimiz seviyelerden birisini geçmesi gerekmektedir. Teknik olarak grafiği incelediğimizde yükseliş dinamiklerinin devrede olduğunun ve yükselişlerin daha baskın olabileceğini söylemeliyiz. Yarından itibaren başlayacak haber akışı altın fiyatlarında hareketliliğe neden olacaktır. Özellikle Perşembe günü Trichet’in yapacağı konuşma ile Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranı artırımı haberi ve ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam haberi altının seyri açısından önemlidir.

Pivot;1493

Destek; 1498-1489-1480

Direnç; 1505-1512-1518

Kudret AYYILDIR

Baş Analist / LiderForex