12 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ

Euro Bölgesi’nde Yunanistan’ın ardından kamu borç yükü en yüksek ikinci ülke olan İtalya’da süren siyasi istikrarsızlığın ekonomik krizi tetikleyebileceği yönünde işaretler, küresel piyasaları tedirgin etti. Avrupa Birliği’nin  üst düzey ekonomi yönetiminin Brüksel’de acil toplanması, İtalya’yla ilgili endişeyi  daha da artırdı. Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Euro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB’nin ekonomik işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn’i acil toplantıya çağırması, “krizin İtalya’ya yayılma endişesinin arttığı” şeklinde yorumlandı. Ancak Van Rompuy’un sözcüsü, İtalya’nın gündemin baş maddesi olduğu bir kriz toplantısı düzenlendiği yönündeki haberleri yalanladı. Toplantıda Yunanistan’a ikinci kurtarma paketinin görüşüldüğü belirtildi. Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları ise Yunanistan’ı vuran borç krizinin İtalya ve İspanya gibi ülkelere bulaşmaması için yeni enstrümanların kullanılması konusunda uzlaştı. Bakanların ortak açıklamasında, Euro Bölgesi’nin mali istikrarı için zordaki ülkelerde borç vadelerinin uzatılması ve faiz oranlarının düşürülmesi yanında 440 milyar Euro’luk Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması’nın yetki ve esnekliğinin artırılması gibi yeni tedbirlerin alınacağı vurgulandı.

Euro bölgesi Yunanistan’dan sonra şimdi de İtalya’dan dolayı dikkatleri üstüne çekti. İtalya devlet tahvillerinin Cuma gününden beri aşırı değer kaybetmesi Euro’nun değer kaybetmesini sertleştirdi. Faiz artırımı ve Trichet’in olumlu konuşmasına rağmen Avrupa’nın en büyük tahvil piyasasına sahip İtalya’dan gelen olumsuz haberler yükselişi durdurdu ve yerine düşüşleri getirdi. Paniğin devam etmesi tahvil satışlarının devam etmesine neden olabilir. Bu yüzden de Euro bölgesi değer kaybetmeye devam edebilir. Bu durumun etkilerini EUR/USD paritesinde net görebiliyoruz. Haftanın açılış günü soluksuz bir düşüş gösteren EUR/USD paritesi ile karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. İtalya tahvillerindeki kötü durum piyasalarda Euro’nun kan kaybetmesine neden olunca teknik destek-dirençlerin etkisi gün içerisinde değerini yitirmiş oldu ve paritede başlayan satışlar gün içerisinde kırmızı renkli kanala kadar yakınlaşmasına neden oldu. Gece Asya borsaları açılışından sonra da bu kanalın kırılması paritenin önemli bir seviye olan 1,3950 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. Şuanda da 1,3951 seviyesinde hareket eden parite için bugün bu seviyenin altında günlük kapanış yapması paritenin seyri açısından önemlidir. ( Türkiye saati ile 00.00’da paritenin 1,3950 seviyesi altında olması durumu ). Eğer parite 1,3950 seviyesi altında günlük kapanışı gerçekleştirirse ilk hedef olarak 1,35 seviyelerinin önünün açıldığını söyleyebiliriz. Euro bölgesindeki panik havası, Dolar’ın diğer para birimlerine karşı kazanç elde etmesi teknik olarak düşüşlerin devam edeceğini söylemektedir. Bu yüzden de paritedeki satışların devamının gelebilmesi için bu seviyenin altında günlük kapanışı gerçekleştirmesi gerekmektedir. EUR/USD paritesi soluksuz düşüşüne tepki alımı yapmak isteyebilir. Bu yüzdende işlem girerken destek-direnç kırılışına göre pozisyon alınmalıdır.

Pivot;1,4065

Destek; 1,3950-1,3920-1,3840

Direnç; 1,4005-1,4110-1,4175

GBP/USD ANALİZ

ABD Başkanı Barack Obama, Federal hükümetin borçlanma tavanının yükseltilmesi konusunda son tarih olan 2 Ağustos’a kadar bir anlaşmaya varılarak, ülkenin temerrüde düşmesi riskini önlemek için özellikle Cumhuriyetçi Kongre üyelerine yönelik baskısını artırdı. Konuyla ilgili olarak son günlerde girişimlerini yoğunlaştıran, iki gün arka arkaya Kongre’deki liderlerle görüşmeler yapan Obama, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, anlaşma sağlanıncaya kadar Kongre liderleriyle her gün görüşmeye devam edeceğini açıkladı. Anlaşma için iki tarafın da tavizler vermesi gerektiğini belirten Obama, basın toplantısı sırasında ara sıra ses tonunu sertleştirerek, “eğer şimdi anlaşma olmayacaksa, ne zaman?” diye sordu. “Kongre’deki tüm liderlerin, borçlanma tavanının yükseltilmeyerek, ABD yönetiminin temerrüde düşmesine izin vermeyi kabul edilemez bulduğunu” vurgulayan Obama, bu soruna kısa vadeli değil, kökten bir çözüm bulunmasını istediğinin altını çizdi.

GBP/USD paritesi EUR/USD paritesindeki soluksuz düşüşten etkilendi ve kendisi de önemli seviye olan 1,5855’e kadar geriledi. Kırmızı renkli kanalı kırdıktan sonra bollinger bandın alt kanal noktasına yaklaşan GBP/USD paritesinde 1,59 desteğinin kırılması satış baskısını ortaya çıkartabilir. Bu yüzden de1,59 seviyesi altında günlük kapanışı gerçekleştirmesi durumunda 1,5650 ve 1,5250 seviyelerinin önü açılabilir. Yaşanan satışlardan dolayı tepki alımları gün içerisinde gerçekleşmesi durumunda parite kendisini 1,59 seviyesinin üzerine atabilir. Bu yüzden de alım-satım işlemlerinde muhakkak destek-direnç kırılışlarına göre ve sermayenizin en fazla %5’i ile pozisyon alınmalıdır.

Pivot;1,5925

Destek; 1,5845-1,5820-1,5800

Direnç; 1,5890-1,5975-1,6010

USD/JPY ANALİZ

Hazine piyasaları, ABD’deki ekonomik toparlanmanın yavaşlama sinyali vermesi sebebiyle, ABD Merkez Bankası’nın düşük faiz politikasını 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en uzun süreli olarak devam ettirebileceğinin sinyalini veriyor. Cleveland’daki Fed’in çalışmasına göre, ABD’deki 3 ay ve 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin getirisi arasındaki yüzde 3’lük fark, ekonominin 2012 Haziran’ına kadar geçecek 12 aylık sürede yüzde 1.1 büyüyeceğini gösteriyor. Merkez Bankası’nın şu anki tahminlerinin yarısından az olan bu beklenti, Fed’in politika faizlerindeki olası bir artışı da erteliyor. Yavaş büyüme, Fed’in en azından Haziran 2012’ye kadar sıkı para politikası yapmayacağının sinyalini veriyor. Bunun gerçekleşmesi hâlinde, Fed, 1940’lardan bu yana ilk kez faizlerini bu kadar uzun süreli olarak rekor düşük seviyede tutmuş olacak.

USD/JPY paritesinde yapmış olduğumuz analizlerde yükselişlerin satış fırsatı olabileceğinden ve hedeflerin 79,50 desteğini kırması ile birlikte 78,25 ve 76,50 olacağından bahsetmiştik. Cuma günü hayal kırıklığı yaşatan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verisi sonrası düşüşüne başlayan parite haftanın açılış günü de bu tutumuna devam ettirdi. Gün içerisinde 80,40 seviyesine kadar gerileyen parite 80,40’da yükseliş trendinin alt noktasını da kırarak satışlarını derinletti. Haftalık trendinin düşüş olması nedeniyle yükselişlerde satış fırsatı olduğunu belirttiğimiz parite gece Asya borsaları ile beraber 80,05 seviyesine kadar geriledi. Şuanda da 80,11 seviyesinde olan parite için 79,50 desteği satışların derinleşmesi için önemlidir. Daha önce bu seviyeye kadar gerileyen ancak kıramayarak tekrar yükselen parite aynı tutumu tekrarlarsa yine 81 seviyelerinin görülmesi kaçınılmaz olacaktır. Ancak eğer parite 79,50 seviyesini kırarsa 78,25 ve 76,50 seviyelerinin önü açılacaktır. Bu arada sabah gelen haberler Japonya’nın faizlerinin değiştirmemesi yönünde ve beklenen bu durum  Asya borsalarının kapanışında etkili olabilir.

Pivot; 80,40

Destek; 80,00-79,90 -79,70

Direnç; 80,20-80,30-80,50

PETROL ANALİZ

Çin’in ithalatındaki düşüş ve ABD’de işsizliğin artmasının iki büyük enerji tüketicisi olan ülkede yakıt talebini azaltacağı endişesi petrol fiyatlarını düşürdü.  Çin’de petrol ithalatının Haziran’da yüzde 10 azaldığını gösteren verilerle vadeli kontratlar yüzde 2 kadar değer kaybetti. Öte yandan Cuma günü açıklanan verilerde ABD’de işsizlik beklenmedik şekilde yükseldi. Bugün Avrupa borsaları borç krizinin İtalya’ya yayılacağı endişesiyle değer kaybetti.

Cuma günü hayal kırıklığı yaşatan ABD berileri sonrası değer kaybeden siyah inci Çin’in ithalatındaki düşüş nedeniyle de haftanın açılış günü düşüşlerin baskınlaşmasına neden oldu. Dünyanın en büyük petrol tüketen iki ülkede yaşanan bu durum nedeniyle etkilenen ve gün içerisinde 94,32 seviyelerine kadar düşüş gösteren siyah inci şuanda 94,60 seviyesinde hareket etmektedir. 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 97,33 seviyesi altında düşüşlere devam etmesi beklenen siyah inci bu tutumunu devam ettirmesi durumunda ise önemli bir seviye olan 92,90 ve kırılması ile 90,50 seviyelerine kadar geri çekilebilir. Uzun vade beklentilerinin yükseliş olması nedeniyle düşüşlerde alım pozisyonları alınmalarını önerdiğimiz siyah inci temel olarak gelen bazı haberlerden dolayı gerilemektedir. Bu durum ilerleyen zamanlarda teknik olarak beklenilen yükselişlerle devam edecek ve 97,33 seviyesinin geçilmesi ile 100 dolar seviyesi hedeflenecektir.

Pivot;93,40

Destek; 94,00-92,90-92,30

Direnç; 95,60-96,70-97,90

ALTIN ANALİZ

Euro Bölgesi’ndeki borç krizinin İtalya’ya yayılacağı endişesi ve ekonomik büyümedeki yavaşlamayla altın fiyatları beşinci günde yükselerek 2 haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Alman Gazetesi Die Welt’in haberine göre, Avrupa Merkez Bankası İtalya’da olası bir krizi önlemek için kurtarma fonunun iki katına çıkarılması gerektiğini belirtti. Geçen Cuma açıklanan verilere göre, ABD’de Haziran ayında istihdam 18,000 artarak beklentilerin oldukça gerisinde kalmıştı.

Sarı maden haftanın son işlem günü ile beraber dün de yükselişine devam etti. 1555 dolar seviyesine kadar gün içerisinde yükselen sarı maden ABD borsaları açılışı sonrası biraz geriledi ancak tekrar toparlanarak yükselişlerin devamı için sinyaller verdi. Ancak bu seviyelerin özellikle 1555-1565 dolar seviyeleri arasının tehlikeli olduğu ve bu seviyelerden tekrar tepki satışları gelmesi altın fiyatlarında 1520 dolar seviyelerine kadar geri çekilme ihtimalini de güçlendirmektedir. Bu yüzden bu seviyeler arasında yapacağınız işlemlerde kısa vadeli gir-çık yaparak karlı pozisyonlar elde edebilirsiniz. Bu seviyelerin özellikle 1565 direncinin geçilmesi sonrası alımların rahatlayacağından ve 1600 dolar seviyelerine yaklaşacağımızdan bahsedebiliriz.  En büyük destek seviyesi günlük grafikte 50 günlük hareketli ortalama seviyesi 1518 dolar olarak belirlenmiştir. Altın bu desteğin üzerinde kaldığı müddetçe yükselişine devam etmektedir ve hedefi 1600 dolar seviyesi olarak belirlenmiştir.

Pivot;1540

Destek; 1550-1545-1530

Direnç; 1558-1565-1577

Kudret AYYILDIR

Baş Analist / LiderForex