ABD’den gelecek olan verilere DİKKAT!!!

EUR/USD ANALİZ

Yunanistan tahvil takasının %85,8 oranında olması kimi tarafından başarı ile ifade edilirken kimisi tarafından da yeterli görülmedi. Yeterli görülmemesinin nedeni olarak da piyasaların hafta başından itibaren %95 beklentisi altında kalması şeklinde yorumlanabilir. Piyasalar bu haberin etkisiyle yukarıda 1,3270 aşağıda ise 1,3210 seviyesi arasında hareketlerine devam etmektedir.

Bugün Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verisinin sonuçları çok önemli. İki haber birbirini desteklerse o yöne doğru sert hareketler çok net görülebilir. Ancak birisi iyi birisi kötü gelirse işte piyasalar burada karar vermesi gerekiyor. İki verinin birbiri ile kıyaslaması yapılacaktır. Kimisine göre tarım dışı daha önemli kimisine göre de işsizlik oranı çok iyidir. Bu neticede ise alıcılar ve satıcıların kapışması olacaktır. Genel olarak ABD’den gelecek olan verilerin olumlu yada olumsuz olması durumunda ABD borsaları direk olarak etkilendiğinden ABD borsaları ile Dolar ters korelasyon ile hareket etmektedir. Ancak İşsizlik oranı, Tarım dışı istihdam gibi veriler direk olarak dolar’ın gücünü etkileyecek olan haberler olduğundan EUR/USD paritesinde pozisyon almak isteyenler Dolar Endeksinin seyrine göre işlem stratejisi oluşturabilirler.

Gelecek haberin Dolar Endeksine yapacağı etkiye göre;

Eğer Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı olumlu gelirse Dolar Endeksi yukarı doğru atak başlatacağından EUR/USD’da sert düşüşler gözlemleneceği gibi Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı olumsuz gelirse Dolar Endeksi aşağı doğru atak başlatacağından EUR/USD’da yükselişler gözlemlenebilir.

Haberlerden birisi iyi diğeri kötü gelirse de piyasadaki işlem yoğunluğu hangi yöne karar verirse o yöne doğru hareketler gerçekleşecektir.

Bütün bu gelişmeler neticesinde Türkiye saati ile 15,30’da ABD’den gelecek olan verilere dikkat etmek gerekmektedir.

Temel faktörlerin haftanın son işlem gününde yapacağı etki nedeniyle teknik seviyelerin etkisiz kalmasına neden olabilir. Ancak yine de gün içerisinde 1,3270 direnci altında düşüş baskısının devam edeceğini ve gün içerisinde 1,3170 seviyesine kadar gerileyeceğini ve bu desteği kırmak isteyeceğini söyleyebiliriz. Yükselişlerin devam edebilmesi için 1,3270 direncinin geçilmesi önemlidir.

Pivot;1,3270

Destek; 1,3205-1,3170-1,3145

Direnç; 1,3250-1,3330-1,3375

GBP/USD ANALİZ

Borç takasının tamamlanmasının ardından Yunanistan hükümeti tarafından çıkarılacak yeni tahviller, nominal değerinin yüzde 30 altında fiyatlanarak, ülkenin revize edilmiş yükümlülüklerini ödemekte yine zorluk çekeceğine ilişkin endişelere neden oldu. Yunanistan’ın tahvil takasının “çok büyük bir ileri adım” olduğunu, ancak sorunların henüz bitmediğini söyleyen Londra’daki Deutsche Bank AG’nin yöneticilerinden Mohit Kumar, Yunanistan’dan hâlâ daha belli bir miktar prim talep edildiğine dikkat çekti. Atina’daki istatistik kurumu bugün Yunan ekonomisinin 2011’in son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7.5 küçüldüğünü açıkladı. Henüz mevsimsellikten arındırılmamış küçülme, 14 Şubat’taki yüzde 7’lik öncü rakamlardan da daha derin bir daralmaya işaret etti.

Dün İngiltere’den gelen verilerde faizlerde ve varlık alımlarında değişikliğe gidilmedi ve parite belirli seviyeler arasında sakin seyrine devam etmişti. Bugün her ne kadar PPI haberi olumlu gelse de İmalat ve Endüstriyel Üretim verilerinin kötü gelmesi paritenin gerilemesine neden oldu ve GBP/USD paritesi gün içerisinde 1,5748 seviyesine kadar geriledi. Bu seviyeden tekrar toparlanmak isteyen GBP/USD paritesi şuanda 1,5785 seviyesinde hareketine devam etmektedir. Genel olarak piyasaların ABD’den gelecek olan verileri beklemesi paritenin sakin seyirle hareket etmesine neden olmaktadır. Bu yüzden de Türkiye saati ile 15,30’da ABD’den gelecek olan verilerin sonuçlarına odaklanmamız daha doğru olacaktır. Teknik olarak gün içerisinde 1,5810 seviyesi altında kaldığı müddetçe düşüşlerin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Pivot:1,5810    

Destek; 1,5745-1,5715-1,5685

Direnç;  1,5840-1,5880-1,5930

USD/JPY ANALİZ

Almanya Maliye Bakanlığı sözcüsü Martin Kotthaus yaptığı açıklamada, ”Sanırım, Yunanistan ile ilgili ikinci kurtarma paketi gelecek hafta Euro Grubu’nda ele alınacak” dedi. Kotthaus, bugün telekonferans toplantısı yapan Euro Bölgesi maliye bakanlarının, Yunanistan ikinci kurtarma paketinin gereklerini yerine getirmeye kararlıysa, ellerinde Yunan tahvili bulunduran özel sektör kreditörlerine 30 milyar Euro’luk ödemeyi yapabileceğini ifade etti. Maliye bakanlarının, Yunanistan’ın özel sektör kreditörlerine 5,5 milyar Euro’luk faiz ödemeleri konusunda karar alabileceği de belirtildi. Yunanistan Maliye Bakanlığı, ellerinde Yunan tahvili bulunan özel kreditörlerin yüzde 85,8’inin tahvil takas anlaşmasına dahil olmayı kabul ettiğini, anlaşmayı kabul eden özel kreditörlerin elindeki Yunan tahvillerinin tutarının 172 milyar Euro’yu bulduğunu açıklamıştı.

USD/JPY paritesi Japonya’dan gelen haberler neticesinde yukarı yönlü hareketini sürdürerek gün içerisinde 81,88 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi. Genel görünümün 81,30 seviyesi üzerinde yükselişlerine devam etmesini beklediğimiz parite için bugün gelecek olan makro-ekonomik haberlere dikkat etmemiz gerekmektedir. Özellikle de ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verisi paritede dalgalanmalara yol açabilir. Kısa vadede temel verilerin etkisiyle hareket edecek olan USD/JPY paritesinde uzun vadede 78,00 seviyesi üzerinde yükselişlerin devam etmesi beklenilmektedir.

Pivot: 81,30

Destek: 81,30-81,15-80,95

Direnç: 81,85-82,00-82,25

PETROL ANALİZ

AB Komisyonu’nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, yazılı açıklamasında, ”Yunanistan’daki gönüllü borç takasına yüksek katılım oranından çok memnun oldum. Bu, geçen ay üzerinde uzlaştığımız Yunanistan’a ikinci kurtarma paketine güçlü destek anlamına geliyor” dedi. Rehn, ”Şimdi Yunan makamlarının ekonomik ıslah programına güçlü taahhütlerini sürdürmelerini ve paketi dikkatlice ve zamanlıca uygulamalarını bekliyorum. Bu program Yunanistan’da sürdürülebilir büyümeyi ve istihdamı destekleme çabalarımızın köşe taşı ve kaçırılmayacak bir fırsattır” ifadesini kullandı.

Siyah inci geride bıraktığımız günler içerisinde haftaya 106,82 ile başlamış ve açılış sonrasında 107,39 dolar seviyesine yükselmiştir. Bu yükseliş sonrasında gerileyen ve 104,34 seviyesini test eden siyah inci tekrar toparlandı ve haftanın son işlem günü açılış seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Genel olarak 110 dolar seviyesinin petrol fiyatındaki yükselişlerini sınırlandığı görülmektedir. Bu nedenle de eğer siyah inci 115 ve 120 dolar seviyelerini hedeflemek istiyorsa 110 dolar direncini geçmek istemektedir. Uzun vadeli beklentimizin yükseliş olduğu siyah inci de yaşanılacak olası düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Yükselişler her ne kadar küresel ekonomiyi tehdit unsuru olarak belirtilse de teknik göstergelerin petrol fiyatlarındaki yükseliş beklentisi siyah incinin yukarı yönlü hareketlerini güçlendirmektedir. Avrupa Merkez Bankasının ham petrol fiyatları için 2012 yılı tahmininin de 115 dolar olması yükseliş baskısının olduğunun kanıtı olarak belirlenmiştir.

Pivot;106,15

Destek;  105,50-104,80-104,00

Direnç;  107,45-108,00-109,00

ALTIN ANALİZ

Yunanistan Maliye Bakanlığı, borç takasına katılımın yüzde 85,8 olduğunu belirtti. Bakanlık geriye kalan özel kreditörlerin anlaşmaya katılımını sağlamak için yasal yolları kullanacağını, kolektif eylem hükümleri olarak bilinen yasanın devreye sokulmasıyla katılım oranının yüzde 95,7’ya çıkacağını kaydetti. Şanghay merkezli Industrial Futures’ta analist olan Long Lin, “Yunanistan’da anlaşma olacağı piyasalarda fiyatlanmıştı. Dolayısıyla daha fazla yükseliş pek fazla muhtemel değil” dedi. Analist, kapanışın 1700 doların altında olmasının gelecek hafta için ‘volatil’ bir etki yaratabileceğini belirtti.

ABD’de 3. tur tahvil programı olabilir sinyalleri ve 2014 yılına kadar faiz oranlarında değişikliğe gidilmemesi sarı madenin düşüşlerini alım fırsatı olarak değerlendirilmesine zemin hazırlamaktadır. 1792 seviyesindeyken 1800-1810 dirençlerinin etkisi nedeniyle kar satışlarını hızlandıran sarı maden bu düşüşlerde 1662 dolar seviyesini test etmiş ve buradan toparlanarak 1706,50 seviyesine kadar yükseldi. Bu yükseliş acaba düşüşlerin sonu geldi mi sorusunu da beraberinde getirmektedir. Ancak haftanın son işlem gününde ABD’den gelecek olan verileri izlemek ve paritenin haftalık kapanış seviyesine dikkat etmek gerekmektedir. Genel olarak uzun vadeli yükseliş beklentisi içerisinde olduğumuz sarı maden de maksimum çekilişlerin 1625-1600 olarak belirlendiği ve 1550 dolar üzerinde hedeflerin 1800 ve 2011 yılı tepe noktası olan 1920 dolar olarak belirlenmiştir. Gün içerisinde ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verilerinin sonuçlarına göre sarı maden de sert hareketler gerçekleşebilir. Bunun neticesinde de özellikle 15,30’daki haberlerin sonuçlarına dikkat etmek ve bu sonuçların ABD borsalarına ve Dolar Endeksine yaşattığı etkiyi takip etmek gerekmektedir. Teknik olarak gün içerisinde 1685 dolar seviyesi üzerinde yükselişlerin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Pivot; 1685

Destek; 1688-1672-1662

Direnç; 1711-1724-1735

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Mail: info@kudretayyildir.com

Twitter : KudretAYYILDIR

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Avrupa hisseleri "takas" sonrası rahatladı

Avrupa hisse senetleri, Yunanistan'ın borç takasının tamamlanması sonrası alıcılı seyrediyor

Kapat